Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Anvelope de iarna  (Citit de 435949 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline F L O R I N

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2007
  • Locaţia: Ploiesti
  • Mesaje postate: 3748
  • Karma: +6/-0
  • Octavia 2 , 2.0 TDI 140CP cu DSG
Re: Anvelope de iarna
« Răspuns #11 : Mai 17, 2007, 01:04:49 a.m. »
Eu mi am luat 4 cauciucuri GoodYear Ultra Grip 7 pe care am avut ocazia sa le testez pe traseul spre Bolboci-Pestera unde era zapada destula cat sa nu poti circula daca nu aveai cauciucuri de iarna sau lanturi.In fine,pot spune ca am facut fata cu brio traseului chiar mai bine decat unii care aveau lanturi.Acum pot spune ca la ce zapezi se anunta pe la noi cred ca nu le voi mai scoate din pivnita unde sunt depozitate. :037:

Offline AlexTM

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Timisoara
  • Mesaje postate: 2694
  • Karma: +6/-10
  • Auto: Galaxy 2 2.0 TDCI
Re: Anvelope de iarna
« Răspuns #10 : Mai 16, 2007, 11:30:40 p.m. »
Sunt de acord doar cu primul aspect (valabil si pentru cauciucuri  :063:)

A doua: cauciucurile nu sunt resapate in spatele blocului, nici cumparate din piata. Sint facute in Italia si luate de la Praktiker, deci se supun "normelor UE" cum e laitmotivul in ultimele luni. Si n-am avut probleme cu ele.

A treia mi se pare chiar hilara, nu mi-o lua in nume de rau. Pai care e rolul lor, daca nu sa imbunatateasca tractiunea?? Da, cele de pe spate au rolul sa creasca eficienta la franare si stabilitatea in curbe, dar asta e pe planul doi, caci la ce-ti folosesc daca nu poti sa urci, cand rotile din fata patineaza?
bicicleta

Offline CristiTM

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mar 2007
  • Locaţia: Timisoara
  • Mesaje postate: 370
  • Karma: +0/-0
Re: Anvelope de iarna
« Răspuns #9 : Mai 16, 2007, 10:44:21 p.m. »
Sint cel putin trei aspecte:
-incontestabil mai bine cu 4 decat cu 2( ma refer la cauciucuri acuma :063:)
-incontestabil sint de evitat (ba chiar total contraindicate) cele resapate
-discutabil (pentru unii )dar se pare ca in situatia in care ai doar doua se comporta mai bine , mai eficient daca le pui pe spate(chiar daca ai tractiune fata).
Skoda Octavia I, 1.9 TDI

Offline AlexTM

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Timisoara
  • Mesaje postate: 2694
  • Karma: +6/-10
  • Auto: Galaxy 2 2.0 TDCI
Re: Anvelope de iarna
« Răspuns #8 : Mai 16, 2007, 10:18:21 p.m. »
Aaaaa ....  :052: .... nu.
Stiu ca e mai bine cu 4 ... dar e chiar asa de mare diferenta? Le am pe cele care trag.

Sa-mi mai iau 2 la iarna?
bicicleta

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Oradea
  • Mesaje postate: 16367
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Anvelope de iarna
« Răspuns #7 : Mai 16, 2007, 10:23:18 a.m. »
Ale mele de iarna sint resapate, de la Praktiker. Le-am luat acum vreo 2-3 ani (2 bucati). Sint OK, la cit merg eu pe zapada...

Sper pt tine ca iarna (cel putin cat e zapada...) ai 4 anvelope iarna pe masina, nu numai 2 !!!
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline CristiTM

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mar 2007
  • Locaţia: Timisoara
  • Mesaje postate: 370
  • Karma: +0/-0
Re: Anvelope de iarna
« Răspuns #6 : Mai 15, 2007, 10:30:18 p.m. »
Ai dreptate dar asta o fac doar cei care evalueaza anvelopele(teste,studii, clasamente etc).Dupa aia ne orientam si noi.
Skoda Octavia I, 1.9 TDI

Offline AlexTM

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Timisoara
  • Mesaje postate: 2694
  • Karma: +6/-10
  • Auto: Galaxy 2 2.0 TDCI
Re: Anvelope de iarna
« Răspuns #5 : Mai 15, 2007, 09:29:32 p.m. »
Ale mele de iarna sint resapate, de la Praktiker. Le-am luat acum vreo 2-3 ani (2 bucati). Sint OK, la cit merg eu pe zapada...

Parerea mea e ca Michelin sunt the best (pilot alpine). Si mai scumpe, e drept.
Oricum, cred ca e FOARTE greu sa apreciezi niste anvelope, ca simlu utilizator. Ar trebui sa parcurgi trasee similare cu cauciucuri diferite, la intervale apropiate de timp.
bicicleta

Offline Motanul

  • Junior
  • *
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 73
  • Karma: +0/-0
Re: Anvelope de iarna
« Răspuns #4 : Aprilie 17, 2007, 02:21:22 p.m. »
Dunlop M3 WinterSport sunt foarte bune pe zapada - nu cred ca sunt multe anvelope peste ele la acest capitol. Urci cu ele mai bine decat cu lanturi. Pe gheata, polei, asfalt ud - cred ca se poate mai bine. Si eu as testa Goodyear UltraGrip7 (dar mai am de asteptat 2-3 ani cel putin). Si pretul este simtitor mai mare. (la acest capitol Dunlop sta bine).
Seat Leon 1 1.9 TDI PD, tempomat, jante 17 Aluette; BMW 320D 2004 Touring
In familie Octavia 2 1.9 T

Offline Daniel

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 2722
  • Karma: +3/-0
  • Garfield I'm not always right but I'm never wrong
Re: Anvelope de iarna
« Răspuns #3 : Aprilie 17, 2007, 09:46:31 a.m. »
Iarna asta mi-am luat cauciucuri de iarna Dyton (mai ieftine, evident, de la Carrefour), dar nu am avut ocazia sa le incerc pe zapada. Asa ca am circulat cu ele doar pe asfalt (la munte, la Sinaia si chiar pana la Moieciu de Sus, dar tot degeaba) si, deci, nu pot sa va spun impresii de calatorie pe zapada.

Iar in oras nu am simtit nici o diferenta. Poate la anul...
Skoda Octavia 2 Elegance, 1.8 TFSI, 16 V, 160 CP
Skoda Fabia Sedan Elite, 1.4 MPI, 16 V, 101 CP

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Oradea
  • Mesaje postate: 16367
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Anvelope de iarna
« Răspuns #2 : Aprilie 11, 2007, 01:35:10 p.m. »
Pt conditii de iarna, Dunlop M3 WinterSport sunt admirabile. Pe umezeala insa, sunt ca niste patine !
Personal recomand Goodyear UltraGrip7 sau Nokian Hakapellita. Pe primele le voi achizitiona eu spre iarna lui 2007...
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline CristiTM

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mar 2007
  • Locaţia: Timisoara
  • Mesaje postate: 370
  • Karma: +0/-0
Anvelope de iarna
« Răspuns #1 : Aprilie 11, 2007, 01:21:44 p.m. »
"Iarna nu-i ca vara" zicea cineva(dar sa nu politizam forumul) asa ca vrem, nu vrem din cauza conditiilor meteo (si pana cand incalzirea globala isi va face pe deplin efectele) iarna se impune sa folosim anvelope adecvate sezonului.
Anvelopele de iarna se folosesc dupa ce temperatura exterioara scade sub +7 grade Celsius.
Motivul consiste in scaderea calitatii anvelopelor de vara (prin intarirea acestora la scaderea temperaturii) mai precis pierderea semnificativa a aderentei.Pe cale de consecinta chiar daca nu este zapada, polei etc anvelopele de iarna pot fi montate pe masina.
Nu mai starui asupra cresterii aderentei si controlului tractiunii , directiei etc cu aceste anvelope am sa mentionez doar faptul ca in mod evident sint mult mai zgomotoase decat cele de vara la rularea pe asfalt uscat.
Un alt aspect important este acela al duratei de folosinta a cauciucurilor deoarece din cate stiu acestea indiferent de gradul de uzura fizica, se folosesc maxim 4 ani deoarece dupa o astfel de perioada calitatile anvelopei se pierd prin imbatranirea cauciucului.
Asadar la cumpararea cauciucurilor se recomanda studierea cu atentie a datei fabricatiei anvelopei.
Personal pana acum am folosit Dunlop Wintersport de care am fost foarte multumit.Mai au inca un an ,desi uzura fizica permite mai mult ,urmeaza sa le schimb asteptand inca de pe acum parerile voastre asupra diferitelor marci de cauciucuri de iarna.
Skoda Octavia I, 1.9 TDI

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi.

* Subiecte recente

Sfaturi pentru achizitionarea unei masini la mana a doua de deutch
[Aprilie 25, 2024, 09:55:18 a.m.]


Turcaletul de Leonard
[Aprilie 19, 2024, 12:16:20 p.m.]


Jurnal bord Honda Civic 1.6idtec 120 CP de vizitator
[Aprilie 18, 2024, 09:17:59 a.m.]


Probleme sistem portbagaj. de al bundy
[Aprilie 17, 2024, 05:56:47 p.m.]


Mazda CX-30, frumoasa si rosie de james kilowatt
[Aprilie 16, 2024, 07:38:05 p.m.]


infiltratii apa prin stanga pedalei de ambreiaj de costel34
[Aprilie 12, 2024, 04:29:07 p.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Aprilie 2024
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 [28]
29 30