Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Ulei amestec 2T in motorina / benzina ?  (Citit de 34858 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline CyborgSky11

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2018
  • Locaţia: Mures
  • Mesaje postate: 628
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Audi, Skoda, VW, BMW
Re: Ulei amestec 2T in motorina / benzina ?
« Răspuns #230 : Martie 28, 2018, 02:09:07 p.m. »
Punctele1,2,3 sunt notabile, e de bine! corelat cu celelalte teste si aprecieri ale diversilor useri, 2T să curgă  :040: Eu m-am obisnuit cu Mobil Extra 2T, pret rezonabil, f.f. aprobiat de cele mai scumpisoare sa zic.
« Ultima Modificare: Martie 28, 2018, 02:39:21 p.m. de CyborgSky11 »
Avantajul omului inteligent este că poate face pe prostul ori de câte ori are chef. Invers nu !

Online james kilowatt

  • Expert
  • ***
  • Joined: Ian 2010
  • Locaţia: Europa
  • Mesaje postate: 2709
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Mazda CX30 SkyX AT AWD
Re: Ulei amestec 2T in motorina / benzina ?
« Răspuns #229 : Martie 28, 2018, 01:22:07 p.m. »
Am facut aseara experimentul. Rezultatul e oarecum e mai degraba pozitiv, desi am avut ceva probleme tehnice:


- Testul de "referinta" a fost facut dupa o incalzire de doar 5km (temperatura antigel 82 grade), dupa ce masina in ultimile 6 luni n-a vazut peste 50km/h.
- Testul "2T" a fost facut dupa 26km, dintre care a doua jumatate forja (redline, 160km/h, etc). Temperatura antigel 82 grade.
- Rata de sampling cu torque / ELM 327 a fost mult mai slaba decat am sperat, in jur de 0.3Hz.
- Testul de referinta si cel 2T au fost decalate cu vreo 30m datorita faptului ca a retrogradat robotelul de capul lui
- In testul de referinta pe la secunda 12 se pare ca GPS-ul 10Hz a dat o gherla. Pe la secunda 6 s-a intampla ceva care pare ca m-a incetinit... greu de spus daca a fost o pala de vant sau o ezitare a motorului. 


Rezultate:

1. Curba de avans la aprindere / RPM arata mult mai bine "2T" decat "referinta". Cea de referinta parte sa falfaie. De investigat daca imbunatatirea este rezultatul aditivului sau a forjei dinaintea testului "aditivat".

2. Diferenta e performanta ramane neglijabila (1.6% diferenta de acceleratie medie in favoarea "aditivarii", tinand cont de evenimentul de la secunda 6 care ar putea sa aiba alta cauza decat aditivul, insa nu am nicio dovada).

3. Vestea buna ca e nu s-a schimbat nimic in rau. Nu miroase dubios esapamentul, si nu pare sa scoata fir de fum. Am pus o hartie umeda la esapament si dupa vreo 10 s (relenti) a ramas in continuare complet alba.


Ca sa fie concludent, ar trebui sa repet testul, eventual in sens invers. Facut un test cu "aditiv" peste cateva luni (de mers iar in oras) cu rezervorul aproape gol, 30kg balast in masina, apoi facut un plin "curat", dat jos balastul,  26km de forja si refacut testul fara aditiv.  Vreau sa fiu sigur ca efectul pozitiv care poate fi observat (in special cel referitor la variatia avansului) se datoreaza "adivitului" si nu e este efectul forjei.

Efectul forjei mie mi se parea unul sensibil si inainte de test, intotdeauna mi se parea ca merge mai bine dupa ce dupa cateva luni de oras si trasee de 2km prindea o portiune de autostrada sau centura unde apucam sa-i da un pic de talpa sa-i mai desfund aorta... insa recunosc ca e posibil sa fi fost si placebo. Eventual as putea face niste teste care sa incerce sa cuantifice si asta. Si trebuie musai sa gasesc o metoda sa maresc rata de sampling la inregistrarea cu Torque.


Oricum.... etapa urmatoare in 3 saptamani :D "Masuram" scuterul.  Asta e pe de o parte mai simplu ca nu imi mai trebuie scuza sa plec de acasa, ca-l testez in fata casei.  Pe de alta parte e mai complicat.... pentru ca nu am gasit nicio aplicatie android decenta cu care sa pot face un log la 10Hz pentru un GPS extern. Pentru testul la citronel a trebuit sa folosesc o aplicatie windows / laptop pe scaunul din dreapta....
« Ultima Modificare: Martie 28, 2018, 01:26:43 p.m. de james kilowatt »
Mazda CX-30 Rosie 2020
Skoda Superb 1.8 TSI 2010 - in Ilfov

Offline marius_f

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2015
  • Locaţia: craiova
  • Mesaje postate: 620
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia 2, 2.0 tdi, bkd, dsg
Re: Ulei amestec 2T in motorina / benzina ?
« Răspuns #228 : Martie 28, 2018, 11:21:33 a.m. »
Ok, multumesc mult de info
Astazi imi fac timp si ma pun pe cautat
Aveti idee daca am sanse sa gasesc aceste uleiuri prin magazinele de piese de motociclete ?
Sau ma aleg doar cu ''colindat''

M-ar fi interesat sa stiu exact denumirea fiecarui ulei in parte, pt a cauta cat mai la obiect
Pt unele am inteles si le-am notat :
Liqui Moly 1052 -> 2 takt motoroil, da ?
Shell Advance VSX -> 2T, da ?
Wolf 2t Synt - care ar fi dozajul optim ? (stiind ca este mai vascos)
Ravenol Scooter 2-takt Synt
Eneos 2t
Mobil Extra 2t

Pt altele, nu prea am inteles
Repsol ... ?
Total ... ?
Valvoline Durablend ... ? 2T ?
SynPower 2t ... ? - este de la Valvoline ?

Adizol se poate folosi impreuna cu un ulei 2T sau separat ? (adica bag Adizol in rezerevor si apoi bag si o ratie (cantitate) de ulei 2T ?)
De care Adizol ? (numele complet)

Imi cer scuze daca sunt mai tare de cap
Multumesc

Offline TLGTLC

  • Expert
  • ***
  • Joined: Nov 2016
  • Locaţia: Tulcea
  • Mesaje postate: 224
  • Karma: +0/-0
  • Niciodata nu am zis NU pâna nu m-am dumirit.
  • Auto: Skoda Roomster 1.6 tdi
Re: Ulei amestec 2T in motorina / benzina ?
« Răspuns #227 : Martie 28, 2018, 10:01:48 a.m. »
În lipsa de altceva este bun. Nu este senzațional dar rezultatele sunt ok.

Offline CyborgSky11

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2018
  • Locaţia: Mures
  • Mesaje postate: 628
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Audi, Skoda, VW, BMW
Re: Ulei amestec 2T in motorina / benzina ?
« Răspuns #226 : Martie 28, 2018, 09:26:03 a.m. »
Dedeman, Mobil Extra 2t, FC/FD, 25lei/litru.
Avantajul omului inteligent este că poate face pe prostul ori de câte ori are chef. Invers nu !

Offline TLGTLC

  • Expert
  • ***
  • Joined: Nov 2016
  • Locaţia: Tulcea
  • Mesaje postate: 224
  • Karma: +0/-0
  • Niciodata nu am zis NU pâna nu m-am dumirit.
  • Auto: Skoda Roomster 1.6 tdi
Re: Ulei amestec 2T in motorina / benzina ?
« Răspuns #225 : Martie 27, 2018, 06:39:24 p.m. »
În supermarketuri nu am găsit decât Mobil Extra 2t. În schimb la magazinele de piese auto este o ofertă mai bună cu mențiunea că majoritatea ți le aduc de pe o zi pe alta. Neavând dpf ai o paleta mai largă din care poți să alegi: Wolf (toate magazinele care lucrează cu Augsburg), Repsol și Cepsa, Ravenol (evita pe cele în bidoane galbene care sunt minerale), Total, Valvoline Durablend și SynPower 2t.
Ca să eviți eventualele efecte secundare și pentru ca să îți scoți banii cheltuiți pentru aditivare poți folosi Adizol despre care am tot scris în postările mele anterioare. Numai că trebuie să îl comanzi de pe net.
Cele mai bune rezultate le-am obținut cu motorina Rompetrol și Lukoil standard.
« Ultima Modificare: Martie 27, 2018, 06:41:07 p.m. de TLGTLC »

Offline marius_f

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2015
  • Locaţia: craiova
  • Mesaje postate: 620
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia 2, 2.0 tdi, bkd, dsg
Re: Ulei amestec 2T in motorina / benzina ?
« Răspuns #224 : Martie 27, 2018, 03:52:41 p.m. »
Eu nu am dpf, este Euro 4
Exista si ceva pe care il pot achizitiona "mai usor" ?
Adica sa il gasesc in benzinarii, supermarket-uri de profil, magazine de profil (motocoase/motosape/motociclete ...)


Offline TLGTLC

  • Expert
  • ***
  • Joined: Nov 2016
  • Locaţia: Tulcea
  • Mesaje postate: 224
  • Karma: +0/-0
  • Niciodata nu am zis NU pâna nu m-am dumirit.
  • Auto: Skoda Roomster 1.6 tdi
Re: Ulei amestec 2T in motorina / benzina ?
« Răspuns #223 : Martie 27, 2018, 03:48:16 p.m. »
Pai atunci spuneti-mi si mie de care sa iau, va rog .
Sincer m-am ratutit de tot , iar daca citesc toate paginile din urma ... o iau razna si chiar ca ma impleticesc definitiv
Spuneti-mi si mie 2-3-4 marci in ordine "descrescatoare" (1 fiind cel mai bun/indicat, 2 ...)
Ce anume trebuie sa scrie pe ele ?


Ok, am inteles, il arunc sau il donez ... poate ii face cuiva trebuinta (motocoasa/motosapa ...)


Multumesc
Îți spun ce folosesc eu pentru euro 5 cu dpf.
1. Liqui Moly 1052, cel mai bun, scump dar impecabil.
2. Shell Advance VSX, foarte aproape ca performante. L-am găsit doar pe Autokarma
3. Wolf 2t Synt, foarte bun dar mai vâscos și prin urmare trebuie scăzută rația.
Am feed-back-uri pozitive de la alți utilizatori care au filtru de particule pentru Ravenol Scooter 2-takt Synt, Eneos 2t (doar pe Autokarma), Mobil Extra 2t, Elf Scooter 2 t, Total dar nu mai știu care.
Evita Mol, Kaufland și uleiul de curse.


Online james kilowatt

  • Expert
  • ***
  • Joined: Ian 2010
  • Locaţia: Europa
  • Mesaje postate: 2709
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Mazda CX30 SkyX AT AWD
Re: Ulei amestec 2T in motorina / benzina ?
« Răspuns #222 : Martie 27, 2018, 03:19:44 p.m. »
@Alex
Nu mai sunt om de stiinta... am fost, candva, in negura istoriei.
Engine load e un parametru care defineste cantitatea de aer calculata raportata la o cantitate de aer maxima si corectata cu presiunea atmosferica.  Cum debitmentrul de aer (MAF sensor) nu are dracovenia asta, engine load e cel mai apropiat lucru de MAF pe care il pot citi prin OBD ca sa pot estima aer inghite.  Exista doua definitii in natura, una la care raportarea se face fata de varful de debit maxim de aer absolut si unul care se raporteaza la varful de debit la fiecare turatie (si care deci se apropie de 1 la WOT indiferent de turatie) insa la mine nu stiu care e implementat. Aflu insa cu prima ocazie, e suficient sa tin 1s pedala la blana si sa vad parametrul asta la o turatie joasa ca sa fie clar. Tind insa sa cred ca e a doua definitie (aer calculat/aer maxim funtie de rpm)*corectie deoarece la relenti e pe la 10-12%.
La petrolier nu mi-am pus intrebarea asta pentru ca la ala citesc direct MAF-ul si engine load nu ma mai intereseaza.
Mazda CX-30 Rosie 2020
Skoda Superb 1.8 TSI 2010 - in Ilfov

Offline marius_f

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2015
  • Locaţia: craiova
  • Mesaje postate: 620
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia 2, 2.0 tdi, bkd, dsg
Re: Ulei amestec 2T in motorina / benzina ?
« Răspuns #221 : Martie 27, 2018, 02:47:52 p.m. »
Pai atunci spuneti-mi si mie de care sa iau, va rog .
Sincer m-am ratutit de tot , iar daca citesc toate paginile din urma ... o iau razna si chiar ca ma impleticesc definitiv
Spuneti-mi si mie 2-3-4 marci in ordine "descrescatoare" (1 fiind cel mai bun/indicat, 2 ...)
Ce anume trebuie sa scrie pe ele ?


Ok, am inteles, il arunc sau il donez ... poate ii face cuiva trebuinta (motocoasa/motosapa ...)


Multumesc

Offline TLGTLC

  • Expert
  • ***
  • Joined: Nov 2016
  • Locaţia: Tulcea
  • Mesaje postate: 224
  • Karma: +0/-0
  • Niciodata nu am zis NU pâna nu m-am dumirit.
  • Auto: Skoda Roomster 1.6 tdi
Re: Ulei amestec 2T in motorina / benzina ?
« Răspuns #220 : Martie 27, 2018, 02:18:05 p.m. »
Poți merge liniștit sa îl returnezi! Dacă citeai câteva pagini mai în urmă am vorbit despre el. Dacă te încăpățânezi să îl păstrezi toarnă într-un dop de la o sticlă de bere, după ce i-ai scos chestia aia albă de plastic și dă-i foc! Poate filmezi experimentul, eu nu am fost inspirat.

Offline marius_f

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2015
  • Locaţia: craiova
  • Mesaje postate: 620
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia 2, 2.0 tdi, bkd, dsg
Re: Ulei amestec 2T in motorina / benzina ?
« Răspuns #219 : Martie 27, 2018, 01:27:55 p.m. »
Salut
Nu ma bag in discutie pt ca sincer habar nu am
Vreau doar sa incerc si vreau parerea voastra
Ieri am avut drum prin Dedeman si mi-a sarit in ochi standul cu ulei 2T
Aveau doar cateva sortimente, Prorun, Makita si Divinol, asa ca am cumparat si eu un bidonas micut de Divinol (asta i s-a parut mai cunoscut ochiului meu)

Pe eticheta din fata observ ca nu scrie ''2T'' , insa pe eticheta din spate vad ca la traduceri este specificat ca este pt motoare in 2 timpi
Totodata observ ca pe eticheta este specificat a nu se folosi in amestec cu motorina, dar ma gandesc ca pe toate scrie asa

Nu dati cu paru' , am luat un bidonas mic de 250 ml fiindca vreau sa ''tatonez'' , iar in caz ca nu imi place sa nu ma aleg cu inca un obiect strangator de praf prin garaj

Ce parere aveti despre acest ulei Divinol ?
Pot sa il folosesc cu incredere sau nu ? (renunt imediat la el daca imi spuneti ca nu este tocmai grozav, nu am dat o avere pe el, 10 lei)
Care este cantitatea optima pt o jumatate de rezervor de motorina ? - ajung 100 ml ? - sau 150 ?
Nu ii fac plinul deocamdata, fiindca vreau sa tatonez, in cazul in care nu imi place ii fac plinul si ''aia e'' ...

O2, 2005, 2.0tdi, 16V, PD, 103kw/140cp, bkd
Am pus si cateva poze cu bidonasul de ulei

Multumesc



« Ultima Modificare: Martie 27, 2018, 01:37:34 p.m. de marius_f »

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Oradea
  • Mesaje postate: 16367
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Ulei amestec 2T in motorina / benzina ?
« Răspuns #218 : Martie 27, 2018, 01:25:47 p.m. »
Asa arata toba de esapament la una din japoneze micute ale casei... masina are 17 ani iar noi suntem al 2lea proprietar al ei ever. Nu a vazut inca amestec 2T. Cealalta japoneza micuta, surioara ei, fiind mai vaduvita de singurul ei proprietar anterior noua, face subiectul testului cu 2T, intrucat toba finala are culoare spre negru. Aici sper sa pot experimenta o imbunatatire si poate se va si vedea cu timpul.
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline AlexTM

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Timisoara
  • Mesaje postate: 2694
  • Karma: +6/-10
  • Auto: Galaxy 2 2.0 TDCI
Re: Ulei amestec 2T in motorina / benzina ?
« Răspuns #217 : Martie 27, 2018, 12:23:57 p.m. »
voltajul
Esti om de stiinta, ce naiba. Nu exista "voltaj" ... asta e pentru mesteri din spatele blocului

Ce parametru e engine load?
bicicleta

Online james kilowatt

  • Expert
  • ***
  • Joined: Ian 2010
  • Locaţia: Europa
  • Mesaje postate: 2709
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Mazda CX30 SkyX AT AWD
Re: Ulei amestec 2T in motorina / benzina ?
« Răspuns #216 : Martie 27, 2018, 10:26:54 a.m. »
Sper sa reusesc sa fac testul in seara asta. Mi-am gasit prin fundul gradinii batranul Qstarz 818XT (10Hz brut sau 5Hz cu un algoritm de corectie a erorilor, mod in care a ramas setat de la ultima folosire, in precambrian)  cu care am petrecut atatea momente placute impreuna (ture de circuit, liniute cronometrate pe pistele de sare si alte nebunii). Din fericire e inca functional.


Am facut rost de ulei ELF 2T JASO FD / ISO-L-EGC/EGD. Nu prea am cine stie ce oferta pe aici asta e singurul pe care l-am gasit si e compatibil cu catalizatoarele. In general majoritatea uleiului 2T vandut e fie no-name in cel mai bun caz JASO FC, fie e pentru drujbe sau masini de tuns iarba si am dubii despre relatia cu catalizatoarele.


Am facut si un mic test de inregistrare a parametrilor motor cu Torque/ELM327. Mergand in mod inregistrare sincron, inregistreaza cam la 1Hz (date GPS, rpm, engine load,  timing advance,  si voltaj sonda lambda). La lambda citeste doar voltajul, fara sa-mi zica oxigen sau raport de amestec. Trebuie sa caut cu gugl cum se poate converti voltajul in amestec la rasnita asta. 
Tinand cont ca in treapta a 3-a o repriza de acceleratie ~30-120km/h dureaza cam 15 ani, chiar si la 1Hz tot inregistrez ~20 puncte.


Sunt deschis daca mai aveti si alte sugestii despre ce-as putea testa.

Mazda CX-30 Rosie 2020
Skoda Superb 1.8 TSI 2010 - in Ilfov

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi.

* Subiecte recente

Sfaturi pentru achizitionarea unei masini la mana a doua de deutch
[Aprilie 25, 2024, 09:55:18 a.m.]


Turcaletul de Leonard
[Aprilie 19, 2024, 12:16:20 p.m.]


Jurnal bord Honda Civic 1.6idtec 120 CP de vizitator
[Aprilie 18, 2024, 09:17:59 a.m.]


Probleme sistem portbagaj. de al bundy
[Aprilie 17, 2024, 05:56:47 p.m.]


Mazda CX-30, frumoasa si rosie de james kilowatt
[Aprilie 16, 2024, 07:38:05 p.m.]


infiltratii apa prin stanga pedalei de ambreiaj de costel34
[Aprilie 12, 2024, 04:29:07 p.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Aprilie 2024
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
[29] 30