Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Reclama gratis pentru dealeri. Eu ce castig din asta?  (Citit de 23632 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Daniel

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 2722
  • Karma: +3/-0
  • Garfield I'm not always right but I'm never wrong
Re: Reclama gratis pentru dealeri. Eu ce castig din asta?
« Răspuns #41 : Ianuarie 16, 2009, 03:32:07 p.m. »
In continuare nu vad problema. Poate ca sunt subiectiv, dar pentru prima data aud pe cineva nemultumit din acest punct de vedere.

Eu sunt al doilea, iar Doru stie si el.
 
D-rive, sunt de acord cu tine, cu exceptia unui singur lucru:

Citat din: d-rive
 link=topic=2501.msg65227#msg65227 date=1232110808
  Nu va place ceva, dati jos si gata. 
 

Nu trebuie sa ajung sa dau jos eu. Ci trebuie sa fiu intrebat daca vreau sa iau sau nu ceva. Nu mai mizati pe reactia omului ca o rezolva el pana la urma (costa timp, nervi, chiar bani). Asta inseamna lipsa de comunicare, care reflecta o lipsa de respect pentru cel din fata.
 
Adi, acum exagerezi si tu. Normal ca sunt si doritori sa-si puna pe masina sigle si alte logouri de renume, care mie imi aduc aminte de gustul gumii de mestecat americane din copilarie, cand pastram si ambalajul, pentru ca era frumos colorat.
 
Dar nimeni nu este obligat sa ofere sau sa primeasca ceva fara acordul sau. Asta inseamna respectul opiniei celuilalt.
« Ultima Modificare: Ianuarie 16, 2009, 03:35:09 p.m. de Daniel »
Skoda Octavia 2 Elegance, 1.8 TFSI, 16 V, 160 CP
Skoda Fabia Sedan Elite, 1.4 MPI, 16 V, 101 CP

Offline Admin

  • Life is tough. Great!
  • Administrator
  • *****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: 47°47'24''N 22°53'24''E
  • Mesaje postate: 2614
  • Karma: +14/-2
  • Waste Allocation Load Lifter - Earth Class
Re: Reclama gratis pentru dealeri. Eu ce castig din asta?
« Răspuns #40 : Ianuarie 16, 2009, 03:21:33 p.m. »
Sau esti un capitalist feroce si pentru ca ai negociat o reducere substantiala cu dealerul, pe care si el are libertatea sa ti-o dea sau nu, il mai pui la plata pentru mega reclama care i-o porti zi de zi.

Offline Admin

  • Life is tough. Great!
  • Administrator
  • *****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: 47°47'24''N 22°53'24''E
  • Mesaje postate: 2614
  • Karma: +14/-2
  • Waste Allocation Load Lifter - Earth Class
Re: Reclama gratis pentru dealeri. Eu ce castig din asta?
« Răspuns #39 : Ianuarie 16, 2009, 03:15:49 p.m. »
Si mai ai libertatea garantata prin constitutie sa refuzi la preluarea masinii, covorasele gratuite cu logoul dealerului, odorizantele care atarna enervant pe oglinda, tot cu logoul afurisit al dealerului precum si numerele provizorii gratuite care, culmea,  stau gratuit in suportul ala care zbarnaie enervant, cu logoul dealerului.

Offline MRP

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: bucuresti
  • Mesaje postate: 1815
  • Karma: +14/-2
Re: Reclama gratis pentru dealeri. Eu ce castig din asta?
« Răspuns #38 : Ianuarie 16, 2009, 03:11:52 p.m. »
MRP: Zi-ne si noua cine scrie aiureli sa putem comenta mai pe larg  ninja3


ia mai citeste odata! <:-P

Offline Admin

  • Life is tough. Great!
  • Administrator
  • *****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: 47°47'24''N 22°53'24''E
  • Mesaje postate: 2614
  • Karma: +14/-2
  • Waste Allocation Load Lifter - Earth Class
Re: Reclama gratis pentru dealeri. Eu ce castig din asta?
« Răspuns #37 : Ianuarie 16, 2009, 03:09:43 p.m. »
Sigur ca da, ai libertatea sa-l refuzi cand preiei masina, ca doar nu-l il iei pe contract cum chiar tu ai remarcat bine. Deja ne invartim in jurul cozii cu teoria asta...

se mai numeste nod in papura?

Offline BitMaster

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 1804
  • Karma: +6/-2
    • Caini ciobanesc german
Re: Reclama gratis pentru dealeri. Eu ce castig din asta?
« Răspuns #36 : Ianuarie 16, 2009, 03:08:11 p.m. »
liv_sibiu, stii povestea aia? cu "daca si cu parca se plimbau in barca". o sa-ti dau si adresa mea de www sa ti-o lipesti pe masina, ca poate ai vreodata nevoie sa iti faci un site. sau vreo aplicatie :D

de ce ma deranjeaza chestiile de pe masina?

pt ca oriunde pe planeta asta publicitatea se plateste. inclusiv pe internet care e un taram liber. o campanie de publicitate (per click) costa bani. afisajul stradal costa bani. plimbarea unei masini inscriptionata cu numele firmei mele costa bani. in general orice chestie publicitara costa bani.

e usor sa zici "nu iti place? da-l jos si gata". problema e ca end useru' trebuie intrebat inainte daca e de acord sau nu. daca vrea sau nu. e vorba de chestia aia numita libertatea de a alege si care e garantata prin lege :D

Offline Admin

  • Life is tough. Great!
  • Administrator
  • *****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: 47°47'24''N 22°53'24''E
  • Mesaje postate: 2614
  • Karma: +14/-2
  • Waste Allocation Load Lifter - Earth Class
Re: Reclama gratis pentru dealeri. Eu ce castig din asta?
« Răspuns #35 : Ianuarie 16, 2009, 03:07:58 p.m. »
MRP: Zi-ne si noua cine scrie aiureli sa putem comenta mai pe larg  ninja3

d-rive: la noi au fost eliminate abtibildurile de pe luneta, la insistentele mele, pe luneta nu trebuie sa fie lipit nimic inutil
In schimb avem un logo dragut sub numele modelului in aceeasi culoare, deci cromat, pe care ni-l cer, spre surprinderea mea, unii clienti care l-au vazut la alte masini mai noi si ei nu il au.

Offline MRP

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: bucuresti
  • Mesaje postate: 1815
  • Karma: +14/-2
Re: Reclama gratis pentru dealeri. Eu ce castig din asta?
« Răspuns #34 : Ianuarie 16, 2009, 03:03:23 p.m. »
Daniel a punctat cel mai bine.iar altii s-au suparat degeaba  :046: . sau poate au actiuni la dealerii din zona lor :082:  si atunci se explica nelamurirea lor.la unele firme de leasing se stipuleaza in contract ca trebuie sa poarte suportii de numere de la firma respectiva.altfel primeste o penalizare sau asa ceva.
« Ultima Modificare: Ianuarie 16, 2009, 03:06:46 p.m. de MRP »

Offline d-rive

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2007
  • Locaţia: Galati
  • Mesaje postate: 1560
  • Karma: +6/-0
  • just me!
Re: Reclama gratis pentru dealeri. Eu ce castig din asta?
« Răspuns #33 : Ianuarie 16, 2009, 03:01:02 p.m. »
Exact Liviu, e si asta o problema.

Offline liv_sibiu

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Dec 2007
  • Locaţia: Sibiu
  • Mesaje postate: 3017
  • Karma: +14/-3
  • Auto: 1,9 TDI PD , 77 kW ,
Re: Reclama gratis pentru dealeri. Eu ce castig din asta?
« Răspuns #32 : Ianuarie 16, 2009, 03:00:28 p.m. »
De ce va deranjeaza ca pe suportii de numere e trecuta adresa dealerului si numerele de contact ? Daca ai vreun necaz si ai numerele de telefon nu-i bine ?
Skoda Octavia II Trend , 1,9 TDI / BXE -105 CP/250 Nm , CV manuala , PDG , tempomat , s.a.

Offline d-rive

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2007
  • Locaţia: Galati
  • Mesaje postate: 1560
  • Karma: +6/-0
  • just me!
Re: Reclama gratis pentru dealeri. Eu ce castig din asta?
« Răspuns #31 : Ianuarie 16, 2009, 03:00:08 p.m. »
Uite ca m-ati nimerit pe mine cu faza asta.
In primul rand nu sunt de acord cu suportii de numar. Nu-mi plac din punct de vedere calitativ si pentru faptul ca fac zgomot atunci cand inchid usa la portbagaj. Eu i-am dat jos din prima zi.
 
Apoi, Adi, nu te mai enerva  :71:
Bun, faptul ca dealerul iti ofera acei suporti gratuit si ca isi scrie numele si numarul de telefon, asa e la noi... revin, si unii dintre noi/voi cer bani pentru treaba asta mi se pare super absurd. Chestia asta exista in toata Europa si nu am vazut pe nimeni sa faca atata caz din cauza asta.
Chestia cu abtipildurile alea lipite pe geamuri (eu le scot din prima zi), iarasi mi se pare exagerat sa cerem bani pentru atata lucru.
 
Eu am clienti care mi-au cerut sa le inscriptionez discret masina cu numele dealerului si eventual un slogan, cum e la Superb de exemplu "Simply SUPERB". CU grafica aia specifica. Nu au cerut niciun ban, ei au insistat si au zis ca pentru ei e o onoare si o mare placere sa cumpere de la mine. Asta e un lucru bun, magulitor.
 
Cred ca ne agitam si judecam prea mult un lucru simplu, banal. Nu va place ceva, dati jos si gata. Prea va complicati gandirea cu lucruri inutile  :046:
 
E clar ca dealerul este la limita bunului simt cu treaba asta. Unora le place, altora nu. Fiecare alege ce vrea. Sa stau sa sun dinainte fiecare client daca vrea sau nu suporti... sa fim seriosi, numai pentru asta nu l-am bazait pe ala la cap. In fine, dealerul incearca si el sa-si faca un soi de publicitate... repet, este la limita bunului simt cu treaba asta.
 
 
Uite ca aveti si o parere "oficiala" a unuia care se afla ca si pozitie si de o parte si de alta a fileului si culmea, si ca parere e la fel :))
 
P.S. sunt multe lucruri care le fac si ar trebui sa percep bani si nu o fac, respectul reciproc si o treaba bine facuta, clientul multumit, asta conteaza. Restul, luam de aici, punem de dincolo, noi sa fim sanatosi :)

Offline Admin

  • Life is tough. Great!
  • Administrator
  • *****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: 47°47'24''N 22°53'24''E
  • Mesaje postate: 2614
  • Karma: +14/-2
  • Waste Allocation Load Lifter - Earth Class
Re: Reclama gratis pentru dealeri. Eu ce castig din asta?
« Răspuns #30 : Ianuarie 16, 2009, 02:54:02 p.m. »
In continuare nu vad problema. Poate ca sunt subiectiv, dar pentru prima data aud pe cineva nemultumit din acest punct de vedere.

Offline Daniel

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 2722
  • Karma: +3/-0
  • Garfield I'm not always right but I'm never wrong
Re: Reclama gratis pentru dealeri. Eu ce castig din asta?
« Răspuns #29 : Ianuarie 16, 2009, 02:35:06 p.m. »
Dragilor, fiecare are un pic de dreptate din punctul (diferit!) de vedere al fiecaruia, iar adevarul se plimba pe la mijloc, intre ele.
 
Evident ca la iesirea pe strada de la dealer din curte trebuie sa ai numere de inmatriculare pe masina. Atunci apare necesitatea reala a procurarii suporturilor de catre cineva: de cumparator sau de vanzator, una din doua! Iar dealerul a luat-o inaintea cumparatorului, ca sa rezolve mai repede treaba.
 
Cumparatorul fiind nerabdator si el sa isi ia masina odata mai repede (dupa o lunga asteptare) se bucura ca i le da vanzatorul si (culmea!) pe gratis.
 
In acelasi timp, si dealerul profita si el de acest moment de euforie si isi face socoteala ca iese in castig daca investeste ceva bani in suporturile de numere (mai putin se gandeste el la fericirea cumparatorului) si, sub masca unui serviciu in favoarea clientului, isi face si el reclama pe masina vanduta.
 
Treaba asta nu este intamplatoare sau accidentala, ci bine gandita si premeditata. Dealerul, evident ca s-a gandit (corect) sa investeasca putin in niste materiale promotionale, dar de efect, insa la fel de adevarat este ca s-a gandit (incorect) si unde si cum sa le puna in circulatie cand a mizat pe lipsa de informare a clientului sau pe lipsa de reactie a acestuia in momentul ridicarii masinii.
 
Clientul este si el multumit ca mai scapa de o alergatura si i se pare chiar ca primeste ceva pe "gratis" si asa o inghite mai usor.
 
Foarte corect ar fi insa ca vanzatorul sa ii spuna clientului ca ii ofera aceste suporturi contra cost sau cadou, dar neutre, sau sa il informeze ca i le ofera inscriptionate cu numele firmei si sa ii ceara acordul pentru acest fapt, eventual plus si alte simboluri publicitare adaugate pe masina.
 
Avia, de exemplu, a inclus aceasta clauza in sistemul de card de fidelitate si ofera niste avantaje in service si la piese de schimb. Altii, in schimb, nu.
 
Situatia este un pic la limita abuzului tolerabil. Este la fel ca atunci cand primesti gratis sau chiar platesti o punga de la un magazin pentru cumparaturile facute (ca doar nu o sa le cari in brate), inscriptionata cu reclama la acel magazin. Nu te deranjeaza atat de mult ca o porti la vedere pe strada pana acasa si zici ca ti-ai facut treaba cu ea. Dar la o masina este deja altceva, pentru ca nu o arunci numai dupa un drum.
 
Deci, concluzia este ca si atunci cand faci un bine cuiva trebuie sa il informezi corect si sa nu ii ascunzi nimic.
« Ultima Modificare: Ianuarie 16, 2009, 02:39:27 p.m. de Daniel »
Skoda Octavia 2 Elegance, 1.8 TFSI, 16 V, 160 CP
Skoda Fabia Sedan Elite, 1.4 MPI, 16 V, 101 CP

Offline GeeMan

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Iun 2008
  • Locaţia: Cluj
  • Mesaje postate: 1161
  • Karma: +4/-0
  • TDI Virus - Pozitiv
Re: Reclama gratis pentru dealeri. Eu ce castig din asta?
« Răspuns #28 : Ianuarie 16, 2009, 01:34:16 p.m. »
da, dar corect ar fi sa anunte "va dam suport de numar gratuit cu numele nostru SAU aveti posibilitatea sa va cumparati unul de la noi fara sa fie inscriptionat".

iar cu stickele e bullshit explicatia. se profita de naivitatea si comoditatea oamenilor :)) . pentru ca altfel, nu s-ar investi in niste materiale promotionale pe care sa le lipesti 3 zile cat masina aia e proprietatea ta ca dupa aia sa le scoata end-useru'. nu e logic, rentabil etc. dimpotriva, e o operatiune cu o finalitate precisa: stickerele sa ajunga pe strada.

pe acelasi principiu ("daca nu-ti plac scoate-le"), eu te pot spama pe tine - ca si tu poti sa dai cu delete-ul in mail nu? :)
Corect? De ce sa fie? dealerul iti vinde masina, nu suporti de numere. Ti-o poate da cu numerele in plasa si sa se descurce fiecare. :) teoretic, practic nu cred ca ar face asa ceva niciunul.
Eu am primit la o masina de serviciu niste suporti de la o firma de leasing, argintii, cu zice Fabian si cu o banda in partea de jos de 5cm, de se vedea din fundul gradinii ce scria maaaarec cu rosu. Evident a trebuit sa cumpar altii cu 22 lei. Daca ii doreste cineva ii donez cu placere. :P
Cat despre spamu-uri, se pot bloca asa ca ... trimite :)) .
Octavia II Elegance, 1.9TDI , + Power-box,
Gri Satin meta

Offline FABIAn RuSu

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: ROU
  • Mesaje postate: 2648
  • Karma: +0/-0
  • FABIA 1.9
Re: Reclama gratis pentru dealeri. Eu ce castig din asta?
« Răspuns #27 : Ianuarie 16, 2009, 01:24:36 p.m. »
nu trebuie sa te superi, nu era o aluzie decat la cei care isi tuneaza in stil "scornicesti" masinile...:)
 
cu alternativele ai dreptate, dar sa nu uitam ca o asemenea rigurozitate nemteasca voit nu exista la majoritatea dealerilor, tocmai pentru a nu exista probabilitatea si posibilitatea unui raspuns "nu-mi trebuie suportii vostri"
vand SUPORT PAHAR FABIA 1 original nou

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi.

* Subiecte recente

MOTORIZARE 1.6 MPI de Mdudu
[Mai 13, 2024, 01:59:38 p.m.]


Roata rezerva de Alejinxique
[Mai 08, 2024, 11:51:33 a.m.]


Sfaturi pentru achizitionarea unei masini la mana a doua de deutch
[Aprilie 25, 2024, 09:55:18 a.m.]


Turcaletul de Leonard
[Aprilie 19, 2024, 12:16:20 p.m.]


Jurnal bord Honda Civic 1.6idtec 120 CP de vizitator
[Aprilie 18, 2024, 09:17:59 a.m.]


Probleme sistem portbagaj. de al bundy
[Aprilie 17, 2024, 05:56:47 p.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Mai 2024
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 [19]
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31