Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Serviciile Compexit Trading  (Citit de 22244 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline bebeko

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Bistrita/Cluj
  • Mesaje postate: 1637
  • Karma: +4/-1
  • Auto: Fabia one
Re: Serviciile Compexit Trading
« Răspuns #13 : Septembrie 14, 2008, 10:12:32 p.m. »
Proaspat facut ITP la Compexit Cluj.
In afara de mirarea baiatului care face verificarea, cand a aflat ca aveam programare ( cu toate ca era facuta cu o saptamana inainte ), am fost multumit de prestatie.
Chiar am beneficiat de discount-ul de 20 ron de pe cuponul din revista Compexit  :D
Skoda Fabia Elite by TCM Turbo
Peugeot 207 SportPack by Dimsport

Offline euforic

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Iul 2008
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 185
  • Karma: +1/-0
Re: Serviciile Compexit Trading
« Răspuns #12 : Iulie 29, 2008, 12:22:14 a.m. »
Rezolvarea probleme; placute frana, bielete antiruliu, completare ulei motor, bucse (poate ajuta pe cineva cele scrise mai jos)

Piesele care sau schimbat:
- bucsa brat inferior spate 39,37RON bucata;
- bieleta antiruliu 110,86 RON bucata;
- ulei Castrol SLX5W40 41,65 RON 1L;
Altele:
- set lame stergator fata 95,83 RON
- lama stergator spate 23,30 RON
Manopera:
- bucsi brat demontat+montat 45,22 RON
- furca inferioara demontat + montat 135,66 RON
- legatura de cuplare bara anti rostogolire 67,83 RON
- vehicul fata + spate masurare(daca poate cineva sa-mi explice ce inseamna asta)  96,09 RON
- pres. farana fata demontare + montare 56,53 RON
- testare farane 30,94 RON.

TOTAL: 1090,41(mult sau putin Confused )

Nota 10+ pentru reparatiile facute si nota 10+ pentru modul in care am fost tratat.
Skoda Fabia Confort 2001, 1,4, 16V, 75CP
CJ 85 BBO

Offline RRS

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Iun 2008
  • Locaţia: CJ
  • Mesaje postate: 2936
  • Karma: +29/-43
  • fotograf
  • Auto: Octavia 2 TDI 1.9 TD
Re: Serviciile Compexit Trading
« Răspuns #11 : Iunie 15, 2008, 10:55:08 p.m. »
Eu am o parere buna si despr edl. Campeanu (fata de Campeanu de la Dacia) si dl. Gadalean; sunt ok, nu forteaza nota, serviabili. Ca or fi si preturi mai mici in alte locuri, e posibil... dar acolo le au pe toate :)
intru rar pe forum, rog MP pentru contact

Offline vick

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Oct 2007
  • Locaţia: Ploiesti
  • Mesaje postate: 716
  • Karma: +0/-0
  • decat o viata cioara, mai bine o zi vultur
Re: Serviciile Compexit Trading
« Răspuns #10 : Ianuarie 09, 2008, 06:54:24 p.m. »
Kunjanos...fara a le lua apararea in vreun fel, iti spun ca la service exista niste "cote" pentru anumite lucrari....de exemplu sa zicem ca ora de manopera e 70 lei....iar schimbarea amortizoarelor "e stabilita" de ei sau de firma "mama" la 30 minute....iar daca mecanicul le schimba in 5 minute fie ca e el indemanatic fie ca manopera nu necesita un timp mai indelungat, el iti va lua bani la acea "cota" de 30 minute...
Skoda Octavia 2, 2005, 2.0 TDI DSG
EX. Skoda Octavia 1, 2004, 1.9 TDI

Offline MRP

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: bucuresti
  • Mesaje postate: 1815
  • Karma: +14/-2
Re: Serviciile Compexit Trading
« Răspuns #9 : Ianuarie 09, 2008, 06:06:38 p.m. »
manopera la lucrare are garantie.de ce ai mai platit a doua oara?

Offline kunjanos

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Cluj Napoca
  • Mesaje postate: 457
  • Karma: +1/-0
  • Kun Janos
  • Auto: Octavia II Scout
Re: Serviciile Compexit Trading
« Răspuns #8 : Ianuarie 09, 2008, 04:44:51 p.m. »
Am fost iarasi pe la compexit...De data asta nu-i pot lauda :(
Am avut mai multe probleme asa ca le iau pe rand:

1. Am fabia sedan, si mi s-au stricat amortizoarele de la haion. Cost piese 133 RON (2 bucati), manopera 20 RON. Amortizoarele au fost schimbate in fata mea, a durat 3 minute (manopera 20 RON + TVA). Ce m-a enervat si mai tare, ca una dintre amortizoare este inca in stare buna(mi l-au lasat in portbagaj). Si chiar asa? 20 RON + TVA pentru 5 minute? Masina a fost rezolvata in parcare...deci nici macar n-a trebuit sa preieie masina.

2. Acuma 2 luni am fost la Compexit, pentru ca pierdeam lichid de racire (aproximativ 0.5 litri pe luna). Cum venea iarna, nene de acolo m-a convins sa fac o verificare de iarna ca este la oferta, cred ca a costat in jur de 150 RON. Pe hartia respectiva scrie clar ca scurgerea lichidului a fost remediata (+ 20 RON ca l-au lipit cu ceva silicon). Pana aici nici o suparare...doar ca sapt trecuta am observat ca lipsea iarasi lichid de racire. Ma duc inapoi la Skoda, constatare 50 RON, dat cu silicon iarasi 20 RON...
Si asa se platesc constatare peste constatare si ma gandesc oare daca peste o luna ma duc iarasi la ei sa deie inca o data cu siliconu :( Pregatesc din timp cei 70 RON...
De fiecare data lichidul curgea pe langa ceva dop(sau capac) parca...Pai era mai simplu sa schimbe dopul, nu?
(vandut) Octavia Scout II din 2007, 103kw, BMM
Volvo XC60 2016, 220CP, D5

Offline kunjanos

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Cluj Napoca
  • Mesaje postate: 457
  • Karma: +1/-0
  • Kun Janos
  • Auto: Octavia II Scout
Re: Serviciile Compexit Trading
« Răspuns #7 : Octombrie 03, 2007, 11:06:19 a.m. »
hau_hau, operatiile au fost facute pe rand.
Prima data au schimbat bara si bucsele (asta a durat 1 ora 15 minute), dupa care masina a stat in parcare 45 minute (pana s-a eliberat standul pt. reglarea directiei) dupa care a intrat masina din nou in service si a stat 25 minute pe stand. Cu statul in parcare se aduna 2.5 ore.
Acuma n-are rost sa ma iau de ei pt. 50-60RON, in special pentru ca am specificat: nu stiu 100% sigur cat ii la ei ora de manopera. Daca ii 100RON/ora atunci nu am nimic sa le reprosez, pentru ca atunci ce am platit is exact cele 2 ore ce s-a lucrat pe masina mea.
(vandut) Octavia Scout II din 2007, 103kw, BMM
Volvo XC60 2016, 220CP, D5

Offline L U C I

  • Expert
  • ***
  • Joined: Sep 2007
  • Locaţia: Braila
  • Mesaje postate: 2266
  • Karma: +1/-0
  • trolez
  • Auto: bmw 525d
Re: Serviciile Compexit Trading
« Răspuns #6 : Octombrie 03, 2007, 09:56:41 a.m. »
pentru fiecare lucrare este alocat un anumit timp. Daca ei termina mai repede este spre binele tau, iar pentru ei este un indice de productivitate parca. Daca iti faceau operatiile pe rand, probabil dura 2 ore si jumatate.

Offline kunjanos

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Cluj Napoca
  • Mesaje postate: 457
  • Karma: +1/-0
  • Kun Janos
  • Auto: Octavia II Scout
Re: Serviciile Compexit Trading
« Răspuns #5 : Octombrie 03, 2007, 09:41:03 a.m. »
Am avut niste probleme cu Fabia (vezi aici http://forum.skoda-club.ro/index.php?topic=362.15) si am ajuns la Compexit pentru un schimb de bara de stabilizare. Implicit cu schimbarea barei si a bucselor acestuia vine si reglarea directiei.
Am fost programat la ora 12:30 si atunci si am predat masina la 12:40 (l-a preluat dl. Gadalean Marian, in prealabil verificand existenta componentelor pe stoc).
Desi initial aveam o parere destul de proasta(vezi mai sus) despre cei de la Compexit, ma bucur ca s-au facut niste schimbari pe acolo. Baietii de la receptie erau mai respectuosi si mult mai interesati de clienti decat ultima data cand am dat pe acolo. Am stat la receptie aprox 1 ora, timp in care am vazut baietii in actiune la vreo 7-8 clienti, si chiar nu mai am ce sa le reprosez.
Am o mica nelamurire legata de pretul manoperei. Din cate stiam manopera la compexit costa in jur de 80RON/ora. Daca e atat atunci conform pretului platit (194RON pentru manopera: schimb bara stabilizare + bucse + reglare directie) la masina mea s-a lucrat 2 ore si 30 minute. Doar ca am fost de fata si la masina mea s-a lucrat 1 ora si 15 minute la schimbarea barei si a bucselor, respectiv 25 minute la reglarea directiei. Deci in loc de 2 ore si 30 minute cat s-a facturat efectiv s-a lucrat 1 ora si 45 minute. Diferenta e de 45 minute (asta in cazul in care manopera e 80RON).
Posibil sa ma insel cu pretul orei de manopera, tare a-si fi vrut sa vad undeva expus la receptie tarifele la care se lucreaza la Compexit.
(vandut) Octavia Scout II din 2007, 103kw, BMM
Volvo XC60 2016, 220CP, D5

Offline bebeko

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Bistrita/Cluj
  • Mesaje postate: 1637
  • Karma: +4/-1
  • Auto: Fabia one
Re: Serviciile Compexit Trading
« Răspuns #4 : Septembrie 25, 2007, 04:58:30 p.m. »
Curios ceea ce spui tu. La mine cand mi-am facut schimbul de ulei nu m-au taxat decat cu 4l, din care ceea ce a mai ramas am primit inapoi.
Pentru piese, chiar si originale Skoda, incearca cu incredere la Augsburg. Am luat multe de la ei si au preturi mai mici decat cei de la Compexit.
Skoda Fabia Elite by TCM Turbo
Peugeot 207 SportPack by Dimsport

Offline kunjanos

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Cluj Napoca
  • Mesaje postate: 457
  • Karma: +1/-0
  • Kun Janos
  • Auto: Octavia II Scout
Re: Serviciile Compexit Trading
« Răspuns #3 : Septembrie 25, 2007, 09:41:42 a.m. »
Eu am o parere destul de proasta despre cei de la Compexit. Au incercat sa ma traga in piept cu preturi umflate.
In Fabia mea intra 3.3 Litri ulei si au incercat sa ma taxeze cu 5 L. Daca ziceau 4 as fi zis ca asta e, uleiul vine in canistra de 4 L sau 4x1 L, da sub nici o forma 5. Sunt 100% sigur ca atat intra, ca m-am suparat pe ei si m-am dus la un alt service, s-au uitat in carte si a reiesit 3.3 litri, si intradevar atat a intrat in el. Din bidonul de 4 litri mi-a mai ramas 0.7. Deci cei de la compexit ma umflau cu 1.7 litri. Schimbul de ulei la ei m-ar fi costat 300 si ceva RON, intr-un alt service l-am schimbat cu 185RON (filtru ulei inclus) (aceeasi marca si tip de ulei)
Daca asa fac ei la un schimb de ulei, ce se intampla la o reparatie mai serioasa?
Acuma nu mai dau pe la Compexit decat in cazurile in care am nevoie de vreo piesa pe care chiar nu o gasesc prin alte service-uri sau magazine.
Ar trebui sa le fie rusine celor de la Compexit. A trecut mai bine de 1 an de cand am patit-o, de atunci am fost la ei de 2 ori pt. niste piese micute care nu le gaseam in alt loc pe stoc, da se pare ca nu s-a schimbat chiar nimic. Acelasi tratament nepasator le primeste toata lumea ca si pana acum. De preturi sa nici nu mai vorbim. Piesele originale costa la ei cu 50-200% mai mult decat acelasi piesele originale luate dintr-un alt magazin.
(vandut) Octavia Scout II din 2007, 103kw, BMM
Volvo XC60 2016, 220CP, D5

Offline bebeko

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Bistrita/Cluj
  • Mesaje postate: 1637
  • Karma: +4/-1
  • Auto: Fabia one
Re: Serviciile Compexit Trading
« Răspuns #2 : August 25, 2007, 07:01:25 p.m. »
Eu nu am parere 100% buna despre cei de la Compexit :
1. am mers la ei pentru a-mi activa cu vag-com, bipurile la inchidere/deschiderea masinii din telecomanda.Ei au zis ca nu se poate asa ceva la Fabia doar la Octavia.Doar dupa ce le-am aratat eu cum este posibil, am reusit sa activez optiunea ...
2. alarma originala din fabrica uneori isi face de cap noaptea. Am mers la ei pentru remediere ... concluzia : habar nu au ce are de face asa ...
3. nu au vrut sa-mi schimbe pe garantie bieleta antiruliu dupa doar 15.000 km. La alti dealeri Skoda, schimbarea se face pe garantie ...
4. nenumarate mail-uri trimise la ei pentru diverse probleme ( informatii accesorii,preturi, etc ) ramase si pana acum fara raspuns ...

5. dar, am primit si sms-uri de la ei cu urari de sarbatori, noi oferte, ... chiar si o revista  :040:
6. bonus de 50 euro la prima revizie tehnica ( multumesc Ovidiu - Bistrita :032: ), pentru ca am adus un nou client Skoda ...
« Ultima Modificare: Aprilie 07, 2008, 07:19:08 p.m. de bebeko »
Skoda Fabia Elite by TCM Turbo
Peugeot 207 SportPack by Dimsport

Offline Adrian

  • Junior
  • *
  • Joined: Iul 2007
  • Locaţia: London (United Kingdom) / temporar Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 58
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia Tour 1.6MPI
Serviciile Compexit Trading
« Răspuns #1 : August 14, 2007, 12:13:44 p.m. »
Desi din fericire nu am avut prea multa bataie de cap cu automobilul personal as putea lasa si eu cateva impresii despre cei din Cluj-Napoca:

- cu revizia a iesit totul ok.. mecanicii isi fac treaba..
- inginerul Campeanu care cred ca este sef in service este un domn foarte amabil. Si spun asta pentru ca imi facusem o programare pentru instalare tempomat after-sale si pentru ca fiind mai uituc am mers cu o zi mai devreme pentru instalarea respectiva, mi-a luat masina fara discutie chiar daca programarea era pe ziua urmatoare
- cei de la Compexit sunt interesati de satisfactia clientului,dovada fiind un telefon in care m-au intrebat daca sunt satisfacut de prestatia staff-ului in legatura cu instalarea tempomatului (m-a impresionat placut)
- plus ca am auzit ca cei de la Compexit Skoda au organizat un party mare acum o luna si ceva la care au fost invitati prin posta toti posesorii Skoda din Cluj-Napoca...printre care si subsemnatul insa nu am participat din motive de peste hotare...
Deci deocamdata numai cuvinte de lauda pentru ei!

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi.

* Subiecte recente

MOTORIZARE 1.6 MPI de Mdudu
[Mai 13, 2024, 01:59:38 p.m.]


Roata rezerva de Alejinxique
[Mai 08, 2024, 11:51:33 a.m.]


Sfaturi pentru achizitionarea unei masini la mana a doua de deutch
[Aprilie 25, 2024, 09:55:18 a.m.]


Turcaletul de Leonard
[Aprilie 19, 2024, 12:16:20 p.m.]


Jurnal bord Honda Civic 1.6idtec 120 CP de vizitator
[Aprilie 18, 2024, 09:17:59 a.m.]


Probleme sistem portbagaj. de al bundy
[Aprilie 17, 2024, 05:56:47 p.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Mai 2024
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 [19]
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31