Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: BRADY = Comision la plata cu cardul !!!!  (Citit de 8912 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline MRP

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: bucuresti
  • Mesaje postate: 1815
  • Karma: +14/-2
Re: BRADY = Comision la plata cu cardul !!!!
« Răspuns #18 : Februarie 26, 2010, 03:19:42 p.m. »
Ba mai mult, oriunde în LUME am plătit cu cardul nu mi s-a perceput comision.

romania nu e in aceasta lume!!! fiecare dealer fraiereste pe cine poate.daca merge,bine,trecem la urmatorul.daca nu...ne oprim!

Offline Stef13

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: NT
  • Mesaje postate: 3369
  • Karma: +3/-0
Re: BRADY = Comision la plata cu cardul !!!!
« Răspuns #17 : Februarie 26, 2010, 01:54:04 p.m. »
Vina dealerului a fost ca nu i-a spus care-s conditiile de plata inainte ca omul sa bata drumul pana la reprezentanta, iar pentru asta ar merita o reclamatie.

In cazul meu, mi s-a explicat frumos, am inteles-o pe fatuca de la reprezentanta VW si am facut virament cu op (online m-a costat 2 lei). De la ghiseu costa parca vreo 6 lei. Daca alegeam plata la urgenta (adica desi fac plata dupa ora 11, banii sa intre in contul dealerului in aceeasi zi), costa 18 lei. Si vorbesc de sume de trei ori mai mari decat ce a platit jst de i-a luat supra-taxa 130 lei.
Oricum, 1,5% e o nebunie de comision. N-as fi dat in veci banii astia atata timp cat exista o gramada de alternative, in asa fel incat nici sa te pui impotriva "sistemului", ca-ti faci nervi degeaba.
Daca scoti cash de la casieria bancii e 0,4%. Daca scoti de la bancomat comisionul e 0,2% dar pierzi o ora langa el si s-ar putea sa aiba fonduri insuficiente. Cel mai avantajos e sa platesti online, direct de pe contul de card, nu cred ca mai exista banca ce nu ofera astfel de facilitate.
« Ultima Modificare: Februarie 26, 2010, 02:01:35 p.m. de Stef13 »

Offline AlexTM

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Timisoara
  • Mesaje postate: 2694
  • Karma: +6/-10
  • Auto: Galaxy 2 2.0 TDCI
Re: BRADY = Comision la plata cu cardul !!!!
« Răspuns #16 : Februarie 26, 2010, 01:46:14 p.m. »
Bine iti spune dinainte la wizzair (bine, acolo nu e un procentaj ci e o taxa fixa care descurajeaza total plata cu cardul, ca ajunge sa fie mai mare ca biletul).

Dar au spus si la Brady dinainte, nu?
bicicleta

Offline BLiTZ

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Iun 2007
  • Locaţia: Brasov
  • Mesaje postate: 405
  • Karma: +0/-0
  • Newbie! :D
  • Auto: 911
Re: BRADY = Comision la plata cu cardul !!!!
« Răspuns #15 : Februarie 26, 2010, 01:24:04 p.m. »
Dar macar la Wizzair iti spune cand dai click sa platesti cu card-ul ca costa atat. Daca te duci la ghiseu poate vezi ca e mai putin. Nu ti se pune pe bon: bilet atat+comision administrare POS 1.5%.
Sau poate gresesc; nu mai tin minte dar acum 2 ani am luat bilete de avion cu cardul.

Post Merge: Februarie 26, 2010, 01:25:09 p.m.
Asa e, dar daca merge...
In cazul asta daca are rabdare si timp n-ar strica o reclamatie la ANPC in cazul in care a platit ca persoana fizica.
Ești prost și vrei să te remarci? Aprinde proiectoarele!
Ești cel mai prost? Aprinde și stopul de ceață (sau stopurile de ceata)! ©Ioana

Offline iseeavoice

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Ian 2009
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 267
  • Karma: +0/-0
  • "Steaua - A doua casa, cealalta familie!"
  • Auto: SFB 1.4 TDI
Re: BRADY = Comision la plata cu cardul !!!!
« Răspuns #14 : Februarie 26, 2010, 01:20:44 p.m. »
Este 100% ilegal!!!

Asa e, dar daca merge...

Cristi, eu lucrez in sistem (chiar acolo unde aveti voi POS :) ) si confirm ce ai scris tu.
Discutia e aici legata de cei 1.5%, care e o problema a brady+banca cu care lucreaza, si mie mi se pare o impunere de raportat la ANPC, nu e normal ca ei sa transfere costurile interbancare pe spinarea clientului platitor cu cardul!

Total de acord.

Offline AlexTM

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Timisoara
  • Mesaje postate: 2694
  • Karma: +6/-10
  • Auto: Galaxy 2 2.0 TDCI
Re: BRADY = Comision la plata cu cardul !!!!
« Răspuns #13 : Februarie 26, 2010, 12:55:57 p.m. »
Si la wizzair te taxeaza mai mult daca vrei sa platesti cu cardul, din acelasi motiv al evitarii comisionului bancii.
bicicleta

Offline RRS

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Iun 2008
  • Locaţia: CJ
  • Mesaje postate: 2936
  • Karma: +29/-43
  • fotograf
  • Auto: Octavia 2 TDI 1.9 TD
Re: BRADY = Comision la plata cu cardul !!!!
« Răspuns #12 : Februarie 26, 2010, 10:50:21 a.m. »
Cristi, eu lucrez in sistem (chiar acolo unde aveti voi POS :) ) si confirm ce ai scris tu.
Discutia e aici legata de cei 1.5%, care e o problema a brady+banca cu care lucreaza, si mie mi se pare o impunere de raportat la ANPC, nu e normal ca ei sa transfere costurile interbancare pe spinarea clientului platitor cu cardul!
intru rar pe forum, rog MP pentru contact

Offline aronbv

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2009
  • Locaţia: Brasov, Romania
  • Mesaje postate: 1141
  • Karma: +0/-0
  • Simply clever... BV-90-CTI
    • Traduceri-Forditasok-Translations
  • Auto: Octavia 2 1.6MPI BSE
Re: BRADY = Comision la plata cu cardul !!!!
« Răspuns #11 : Februarie 26, 2010, 10:46:45 a.m. »
La noi a fost o pizzerie, care făcea şi livrări la domiciliu. Au avut tupeul să scrie mare pe fluturaşii aruncaţi în poştă, că tichetele de masă se socotesc la o valoare cu 5% mai mică decât cea nominală. Am văzut la ştiri OPC-ul la ei :D De pe următorul fluturaş a dispărut acea notă :D
Eat shit. A billion flies can't be wrong!

Offline murillo

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Iun 2009
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 600
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 2.0 TDI
Re: BRADY = Comision la plata cu cardul !!!!
« Răspuns #10 : Februarie 26, 2010, 10:44:25 a.m. »
Nu se percepe comision pt plata la POS pentru plata propriu-zisa. Se percepe comision pentru conversia RON - valuta sau invers.
Octavia 2 Combi 2.0 TDI BMM 140 HP DPF DSG Elegance

Offline Stef13

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: NT
  • Mesaje postate: 3369
  • Karma: +3/-0
Re: BRADY = Comision la plata cu cardul !!!!
« Răspuns #9 : Februarie 26, 2010, 10:38:32 a.m. »
INTOTDEAUNA cursul Porsche este mai mare decat cursul de vanzare al EURO de la casele de schimb ale bancilor comerciale. Castigul este si mai mare pentru ca PorscheBank cumpara euro nu de la acele case de schimb (cum fac muritorii de rand), ci de pe piata interbancara unde se tranzactioneaza sume mari iar cursul se negociaza. Deci PorscheBank nu numai ca nu pierde niciodata, dar castiga niste sume frumoase din speculatii.

Legat de plata cu cardul, deoarece si eu sunt implicat in achizitionarea unei masini de la VW, m-am interesat iar lucrurile stau in felul urmator: intradevar, la platile cu cardul, regula este ca platitorului nu-i sunt percepute comisioane. Dar pe tot acest lant al slabiciunilor financiare exista niste comisioane care sunt suportate de cel care incaseaza banii, in speta de dealer. De aceea, dealerii evita cat mai delicat posibil (aici lucrurile difera in functie de oamenii ce "sfintesc" locurile) sa accepte tranzactiile sumelor mari cu cardul. Pentru sume mici (revizii, etc.) se mai accepta deoarece costurile financiare sunt mai suportabile. Daca cu ceva timp inainte nu se dadea mare atentie acestor "pierderi", acum, pentru a supravietui, dealerii incearca si ei sa reduca cat mai mult costurile lor. Oricum, NU ESTE LEGAL ca ei sa transfere costurile clientului. Solutiile, in functie de starea de spirit:
-Protectia Consumatorului;
-mica intelegere.
Nu-i singurul domeniu unde se incearca "pasarea" costurilor. Imi vine in minte un exemplu: multi comercianti accepta tichetele de masa la o valoare mai mica decat cea inscrisa pe ele. Nu-i legal, unii cumparatori accepta, altii nu. Mica intelegere.

Concluzia mea este ca bancile poarta toata vina. Sunt cele mai lacome si mai parsive institutii, am spus-o mereu. Intotdeauna le-am urat dar nu avem ce face, sunt un rau necesar.

Offline BLiTZ

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Iun 2007
  • Locaţia: Brasov
  • Mesaje postate: 405
  • Karma: +0/-0
  • Newbie! :D
  • Auto: 911
Re: BRADY = Comision la plata cu cardul !!!!
« Răspuns #8 : Februarie 26, 2010, 09:04:30 a.m. »
Exact si confirm. La nicio plata cu cardul NU am intalnit asa ceva.
Ba mai mult decat atat, frate-meo a platit cu card ING VISA in RON la un magazin online din USA 2000$ (la cursul de schimb al VISA International) fara a i se percepe vreun leu comision.
Cum spuneam, hotie de cea mai joasa spetza.
Ești prost și vrei să te remarci? Aprinde proiectoarele!
Ești cel mai prost? Aprinde și stopul de ceață (sau stopurile de ceata)! ©Ioana

Offline aronbv

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2009
  • Locaţia: Brasov, Romania
  • Mesaje postate: 1141
  • Karma: +0/-0
  • Simply clever... BV-90-CTI
    • Traduceri-Forditasok-Translations
  • Auto: Octavia 2 1.6MPI BSE
Re: BRADY = Comision la plata cu cardul !!!!
« Răspuns #7 : Februarie 26, 2010, 09:00:37 a.m. »
Şi eu am plătit cu cardul la Delcar şi fără comision! Ba mai mult, oriunde în LUME am plătit cu cardul nu mi s-a perceput comision.
Eat shit. A billion flies can't be wrong!

Offline BLiTZ

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Iun 2007
  • Locaţia: Brasov
  • Mesaje postate: 405
  • Karma: +0/-0
  • Newbie! :D
  • Auto: 911
Re: BRADY = Comision la plata cu cardul !!!!
« Răspuns #6 : Februarie 26, 2010, 08:51:05 a.m. »
Stati ca m-am interesat si eu putin despre problema acestor plati la cursul Porsche Bank iar explicatia primita este pertinenta.
1. Platile in Romania pentru care se emite factura/chitanta etc se fac DOAR in moneda nationala.
2. Orice banca are cursul ei de schimb putin mai mare decat al BNR-ului; cei care lucreaza in sistem stiu asta dar nu inteleg de ce nu posteaza aici. Este un curs stabilit in urma unor licitatii interbancare bla bla. M-am interesat pentru ca am avut credit la masina in Euro iar ratele le plateam in ron.
3. Porsche Romania plateste masinile la fabrica in euro prin Porsche Bank, deci e normal sa schimbe in Euro la cursul lor si nu al BNR ca nicio banca nu cumpara euro de pe piata la cursul BNR - iarasi pot interveni aici economistii cu explicatii pertinente.
Ca banca din aceste tranzactii castiga ceva... asa e sistemul la orice banca.
No, deci asta e cu plata masinii in euro la curs Porsche.
Atentie, nu am postat asta ca sa apar pe porsche bank etc, am postat pentru ca stiu ca asa e la toate bancile din Romania.

Despre comisionul de 1.5% la efectuarea unei plati cu cardul, este INADMISIBIL asa ceva, este hotie de cea mai joasa spetza. Ma mir jst ca ai acceptat sa faci o asemenea tranzactie; marog, probabil erai constrans de imprejurari.
Chiar am intrebat si eu  la mine la facturare: avem POS Unicredit (si contul in care intra firmei banii este de la alta banca, deci are loc si o tranzactie interbancara) si NU se percepe niciun comision la plata cu cardul, indiferent de ce banca este emis.
Acum, ma gandesc ca daca te apuci sa sapi o sa afli ca asa este politica bancii care detine POS-ul alora si nu prea poti sa faci nimic pentru ca o sa ti se tranteasca in fata ca ai semnat pe bonul emis la efectuarea platii, prin urmare ai cunostinta si ai acceptat conditiile.
Cheers!
« Ultima Modificare: Februarie 26, 2010, 08:54:39 a.m. de BLiTZ »
Ești prost și vrei să te remarci? Aprinde proiectoarele!
Ești cel mai prost? Aprinde și stopul de ceață (sau stopurile de ceata)! ©Ioana

Offline RRS

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Iun 2008
  • Locaţia: CJ
  • Mesaje postate: 2936
  • Karma: +29/-43
  • fotograf
  • Auto: Octavia 2 TDI 1.9 TD
Re: BRADY = Comision la plata cu cardul !!!!
« Răspuns #5 : Februarie 26, 2010, 08:35:46 a.m. »
depinde de contractul semnat... verifica daca apare; in mod normal nu exista comision suportat de cumparator la plata cu cardul. Probabil ca acel 1.5% acopera costurile suportate de brady in relatia cu banca la plata cu cardul...
intru rar pe forum, rog MP pentru contact

Offline aronbv

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2009
  • Locaţia: Brasov, Romania
  • Mesaje postate: 1141
  • Karma: +0/-0
  • Simply clever... BV-90-CTI
    • Traduceri-Forditasok-Translations
  • Auto: Octavia 2 1.6MPI BSE
Re: BRADY = Comision la plata cu cardul !!!!
« Răspuns #4 : Februarie 26, 2010, 08:31:44 a.m. »
Este 100% ilegal!!!
Eat shit. A billion flies can't be wrong!

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi.

* Subiecte recente

MOTORIZARE 1.6 MPI de Mdudu
[Mai 13, 2024, 01:59:38 p.m.]


Roata rezerva de Alejinxique
[Mai 08, 2024, 11:51:33 a.m.]


Sfaturi pentru achizitionarea unei masini la mana a doua de deutch
[Aprilie 25, 2024, 09:55:18 a.m.]


Turcaletul de Leonard
[Aprilie 19, 2024, 12:16:20 p.m.]


Jurnal bord Honda Civic 1.6idtec 120 CP de vizitator
[Aprilie 18, 2024, 09:17:59 a.m.]


Probleme sistem portbagaj. de al bundy
[Aprilie 17, 2024, 05:56:47 p.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Mai 2024
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 [19]
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31