Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Anvelope de iarna  (Citit de 435945 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline CyborgSky11

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2018
  • Locaţia: Mures
  • Mesaje postate: 628
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Audi, Skoda, VW, BMW
Re: Anvelope de iarna
« Răspuns #2321 : Ianuarie 23, 2018, 12:21:39 p.m. »
Zgotomul e dat de suprafața de contact a carosabilului, cât e de grunjoasă sau netedă. Iar ca să testezi mai multe mărci de anvelope folosind același carosabil și aceeași ureche, e cam complicat, și toate în același timp. Așa că rămânem doar la păreri , placebo și ETICHETA FABRICANTULUI, de bună, n'est pas?
Avantajul omului inteligent este că poate face pe prostul ori de câte ori are chef. Invers nu !

Offline LNT

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2009
  • Mesaje postate: 1320
  • Karma: +0/-0
  • Mester Strica-Tot
    • SayIT.ro
  • Auto: O2 FL 1.6 TDI Drive
Re: Anvelope de iarna
« Răspuns #2320 : Ianuarie 23, 2018, 10:59:34 a.m. »
E destul de silentios, ca multi care au motoare mai vechi de 1.9 ma intrebau daca e pe benzina.  :))
Anvelopele vechi le auzeam, si chiar simteam diferenta la zgomot cand treceam pe cele de vara. Dar vedem.
In the zone where normal things don't happen...very often.

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3561
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: Anvelope de iarna
« Răspuns #2319 : Ianuarie 23, 2018, 10:46:25 a.m. »
Dieselul poate are si alte zgomote normale care estompeaza zgomotul anvelopelor.

Offline LNT

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2009
  • Mesaje postate: 1320
  • Karma: +0/-0
  • Mester Strica-Tot
    • SayIT.ro
  • Auto: O2 FL 1.6 TDI Drive
Re: Anvelope de iarna
« Răspuns #2318 : Ianuarie 23, 2018, 10:42:02 a.m. »
Ce nu imi place e zgomotul-72 dbl foarte reali( dar nu trebuie sa tineti cont prea mult aici de parerea mea, am doua urechi defecte): ceva zgomot dupa 80 km/h, ceva zgomot in curbele luate cu viteza si ceva zgomot la franare).
Mai revin la sfarsitul iernii cu ceva pareri.


Eu oi fi mai surd, insa chiar nu aud zgomot de rulaj. Mai astept totusi pana la primavara sa vad daca sesizez diferenta dupa ce le pun pe cele de vara, si sa pot da un verdict final.
Cei drept de obicei sunt atent la radio/muzica, nu prea merg fara zgomot de gadilat urechea.
In the zone where normal things don't happen...very often.

Offline CyborgSky11

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2018
  • Locaţia: Mures
  • Mesaje postate: 628
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Audi, Skoda, VW, BMW
Re: Anvelope de iarna
« Răspuns #2317 : Ianuarie 20, 2018, 09:44:20 a.m. »
Nu comentez, dar se ,,riscă,, la 10 cm , când se circulă la hazard, nerespectarea vitezei și distanței, și cu costuri duble. Ai dreptate, am și eu dreptate, diferența dintre dreptățile noastre se măsoară în bani. :040:
Avantajul omului inteligent este că poate face pe prostul ori de câte ori are chef. Invers nu !

Offline _R_A_D_U

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Ian 2017
  • Mesaje postate: 165
  • Karma: +0/-0
  • Incepator
Re: Anvelope de iarna
« Răspuns #2316 : Ianuarie 19, 2018, 10:02:57 p.m. »
Colegul, eu faceam referire la mers ABSOLUT LEGAL, ca la carte (nici pomeneala de "supozitor" in dosul celui din fata sau tisniri cu scartz "sa moara duJmanii"). Ei bine, in astfel de situatii, aia 10cm e de preferat sa-i ai. Daca faci vreo nefacuta, iti dai cu testa-n c***e ca te-ai zgârcit la tarâte.
« Ultima Modificare: Ianuarie 20, 2018, 07:50:49 a.m. de M i c u t z u »

Offline CyborgSky11

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2018
  • Locaţia: Mures
  • Mesaje postate: 628
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Audi, Skoda, VW, BMW
Re: Anvelope de iarna
« Răspuns #2315 : Ianuarie 19, 2018, 09:57:41 a.m. »
Ei , aici intram in chestie tehnice , ai dreptate, dar corelat cu regulamentușl de circulatie, pastrati distanta fata de autov. din fata , si adaptati viteza la conditiile de trafic, nu va bazati pe 10 cm si cauciucuri, că vă înșeala carosabilul la momentul franarii (gheata, polei, ca asta era speta)
Avantajul omului inteligent este că poate face pe prostul ori de câte ori are chef. Invers nu !

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3561
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: Anvelope de iarna
« Răspuns #2314 : Ianuarie 19, 2018, 09:51:34 a.m. »
intre premium si buget sunt diferente.................de 10-15-20 cm. Suficient uneori cat sa nu intri in masina din fata, etc.
Daca ignori legile fizicii degeaba asr, degeaba esp, degeaba anvelope premium.

Offline CyborgSky11

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2018
  • Locaţia: Mures
  • Mesaje postate: 628
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Audi, Skoda, VW, BMW
Re: Anvelope de iarna
« Răspuns #2313 : Ianuarie 19, 2018, 09:41:38 a.m. »
Succes cu ,,premium,, si drumuri bune, fiecare cu ce are, dar atentie la polei (a nu se confunda cu sosea umeda). oricum drumurile patriei sunt 90% uscate tot anul, 1-3 zile cat ninge au ceva zloata. In rest marketing si bani aruncati, a nu se intelege ca unele anvelope nu sunt mai bune ca altele, de acord, dar depinde de contex si unde le folosim, ca sa facem o dif.. daca traiam la Polul Nord, da! :-o
« Ultima Modificare: Ianuarie 19, 2018, 09:44:21 a.m. de CyborgSky11 »
Avantajul omului inteligent este că poate face pe prostul ori de câte ori are chef. Invers nu !

Offline Remi

  • Expert
  • ***
  • Joined: Mar 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 329
  • Karma: +1/-0
  • Auto: Octavia II, 1,6 MPI
Re: Anvelope de iarna
« Răspuns #2312 : Ianuarie 18, 2018, 10:07:29 p.m. »
Eu nu as fi atat de sigur... Pe gheata/polei, "premium" sau restul sunt cam tot una.
Cred ca nu este bine sa te bazezi pe "premium" in situatiile de mai sus.
Daca-l mai prinzi si-n viraj doar viteza redusa si priceperea in astfel de situatii te pot salva de la necaz

Pe zapada, zloata, mai mult sau mai putin batatorita, da! Profilul potrivit, constructia anvelopei, materialul din care este fabricata, aduc un plus de tractiune. Tot aici si sistemele de control al tractiunii se fac utile, sunt chiar eficiente. Pe gheata/polei este mult diminuata si eficienta acestor sisteme, tocmai datorita lipsei de tractiune.
A fost doar un sfat ...
Drumuri bune, fara polei/gheata, cu sau fara cauciucuri premium!
Skoda Octavia II Elegance 1.6 MPI, 2008

Offline _R_A_D_U

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Ian 2017
  • Mesaje postate: 165
  • Karma: +0/-0
  • Incepator
Re: Anvelope de iarna
« Răspuns #2311 : Ianuarie 18, 2018, 08:41:13 p.m. »
Colega, eu de polei vorbeam... La cei 43 ani ai mei, am trait si am vazut multe (de cind am permis, vreo 20 ani). Am avut multe masini iar kilometri - cacalau. Fac minim 80 km zilnic. Gindeste-te ca-n ultimele 9 luni, cu asta noua, am facut aproape 16 mii. Adevarat, la masinile noi, te ajuta muuuult tehnologia (ESC, EDS si ASR in special). Anvelopele, ORICARE din alea 6 marci, (Bridgestone, Conti, Dunlop, GoodYear, Michelin, Pirelli) nu degeaba se numesc PREMIUM. Cuget ca, atunci cind ai zis TOATE, la astea faceai referire, nicicum la prastiile alea ieftine...

Offline CyborgSky11

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2018
  • Locaţia: Mures
  • Mesaje postate: 628
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Audi, Skoda, VW, BMW
Re: Anvelope de iarna
« Răspuns #2310 : Ianuarie 18, 2018, 08:07:11 p.m. »

Colega pe zapada sunt ok. ca toate de altfel, pe gheata, polei sanie te numești. Si ca sa nu discutam la infinit coboara o pantă de 7-10 % cu gheața, 15- 25 km/h si pune frana, apoi vii pe forum.
Stau și mă găndesc cum naiba mergem prin anii comunismului cu cauciucuri Victoria vara-iarna nu erau altele, iar ca viteza tot spre max 30-70 km /h, si nu aveam niciun termen de comparatie, parcurgeam toată țara !! ;)

Avantajul omului inteligent este că poate face pe prostul ori de câte ori are chef. Invers nu !

Offline _R_A_D_U

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Ian 2017
  • Mesaje postate: 165
  • Karma: +0/-0
  • Incepator
Re: Anvelope de iarna
« Răspuns #2309 : Ianuarie 18, 2018, 03:18:19 p.m. »
Abia asteptam prima zapada! Dupa 4600 km rulati, in marea majoritate pe mizga si ploaie, iar ieri noapte si azi dimi un polei de toata frumusetea, pot zice ca am tras lozul cistigator: Bridgestone Blizzak LM001 (Made in France, DOT 2817). Nu regret niciun leut din cei 1000 dati in toamna.

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3561
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: Anvelope de iarna
« Răspuns #2308 : Ianuarie 14, 2018, 10:31:47 p.m. »
Dupa vreo 2300 km cu anvelopele TS 860(doar pe fata) pot sa spun ca sunt ok.
Manevrabilitate pe asfalt umed, sau cu polei, sau zapada foarte buna. Tractiunea pe aceste suprafete foarte buna, rar si doar fortand in viteza a doua am reusit sa aprind ASR-ul(ieri pe sosea acoperita pe zapada).
Traiectoria in curbe cu asfalt umed la limita inghetului sau cu zapada, este periculos de buna, imbiindu-te sa te increzi in ele. Comportamentul masinii e neutru in astfel de curbe, tiand cont mai ales ca pe spate am alte anvelope, de buget.
Ce nu imi place e zgomotul-72 dbl foarte reali( dar nu trebuie sa tineti cont prea mult aici de parerea mea, am doua urechi defecte): ceva zgomot dupa 80 km/h, ceva zgomot in curbele luate cu viteza si ceva zgomot la franare).
Mai revin la sfarsitul iernii cu ceva pareri.

Offline Andrei1980

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 1888
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Seat Leon ST - 2.0TDI-150CP
Re: Anvelope de iarna
« Răspuns #2307 : Decembrie 04, 2017, 10:31:59 p.m. »
Eu am avut pe fosta masina (O2 FL) Conti TS830 care desi erau o anvelope bune de iarna, dar intr-adevar pe zapada erau mai slabute. Am avut 2 sezoane deasemenea TS 850. Era alta mancare de peste, erau foarte bune pe zapada, se pare ca nemtii au invatat... Pe masina actuala am TS 860 si deocamdata le-am putut testa destul de temeinic pe ud si uscat. Pana acum superbe( oricum mult mai bune ca si Nokianurile WR D4) chiar si la viteze mari pe autostrada pe astfalt cu o pelicula serioasa de apa... Despre zapada inca nu am parere cu astea noi si o sa fiu critic fiindca Nokianurile acolo erau superbe ( dar mai slabe in celelalte situatii) .
Seat Leon ST - 2.0TDI-150CP, FR MY2016
EX:Skoda Octavia 2FL 1.4 TSI - Business, MY2011

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi.

* Subiecte recente

Sfaturi pentru achizitionarea unei masini la mana a doua de deutch
[Aprilie 25, 2024, 09:55:18 a.m.]


Turcaletul de Leonard
[Aprilie 19, 2024, 12:16:20 p.m.]


Jurnal bord Honda Civic 1.6idtec 120 CP de vizitator
[Aprilie 18, 2024, 09:17:59 a.m.]


Probleme sistem portbagaj. de al bundy
[Aprilie 17, 2024, 05:56:47 p.m.]


Mazda CX-30, frumoasa si rosie de james kilowatt
[Aprilie 16, 2024, 07:38:05 p.m.]


infiltratii apa prin stanga pedalei de ambreiaj de costel34
[Aprilie 12, 2024, 04:29:07 p.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Aprilie 2024
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 [28]
29 30