Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: schimbare placute frane si disc frana  (Citit de 83790 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Remi

  • Expert
  • ***
  • Joined: Mar 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 329
  • Karma: +1/-0
  • Auto: Octavia II, 1,6 MPI
Re: schimbare placute frane si disc frana
« Răspuns #249 : Aprilie 28, 2018, 12:43:20 p.m. »
Admitand ca d.p.d.v. mecanic totul este in regula..., cred ca nu trebuia sa mergi la reverificare imediat dupa schimbarea sabotilor. "Rodeaza" un pic franele, pana ce suprafetele de frecare "se aseaza". Pentru asta, poti actiona usor frana de mana in timp ce mergi, la intervale rezonabile de timp pentru a evita supraincingerea sabotilor noi. De asemenea, poate ca era bine ca odata cu schimbarea sabotilor, mecanicul sa verifice si eventual sa rectifice suprafata activa (de frecare), a tamburilor. Sigur, si aerisirea instalatiei trebuie facuta corespunzator. Lichidul de frana cand a fost schimbat ultima oara?
Skoda Octavia II Elegance 1.6 MPI, 2008

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3561
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: schimbare placute frane si disc frana
« Răspuns #248 : Aprilie 28, 2018, 09:40:18 a.m. »
Poate fi si o problema de pompa, conducte mai ruginite, furtune nu prea flexibile si eventual cu sectiunea micsorata, toate pot duce ca in momentul apasarii franei viteza de actionare sa nu mai fie cea necesara obtinerii unor parametri corespunzatori. Poate fi si o problema de aerisire.


Offline LERNIA

  • Doar inscris
  • Joined: Apr 2018
  • Locaţia: SUEDIA
  • Mesaje postate: 1
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Skoda Octavia 1.6 MPI
Re: schimbare placute frane si disc frana
« Răspuns #247 : Aprilie 27, 2018, 11:32:43 p.m. »
Buna sera,


In speranta ca cineva dintre d-voastra s-a confruntat cu aceiasi problema cu care ma confrunt eu si ma poate ajuta cu ceva recomandari doresc sa fac urmatoarele precizari:


Am o Skoda Octavia 1, an fabricatie 2001, motor 1.6benzina MPI


Problema este la frnele din spate ( sunt frane pe tambur).
Mai exact acum 2 saptamani am fost la besiktning ( asa se numeste ITP-ul din Suedia) iar in urma verificarilor mi s-a comunicat ca frana din spate stanga are 0.4 iar cea din dreapta 1.4.
Pentru a rezolva problema am schimbat pe partea stanga sabotii  si cilindrul de frana iar pe dreapta doar sabotii dupa care am revenit la control.


La control surpriza: frana pe stanga are 1.8 iar pe dreapta 1 a scazut de la 1.4.
Bineinteles ca m-au respins deoarece franele nu erau echilibrate.


Am revenit la mecanic unde am schimbat si cilidrul de frana pe partea dreapta.Acum cu cilindrii de frna si sabotii schimbati pe ambele parti am revenit la control ( pentru a treia oara) iar acolo mi s-a spus ca am trecut la mustata iar valorile la franare au fost urmatoarele:1.6 pe stanga si 2.2 pe dreapta.


Are cineva idee de ce dupa ce amschimbat atat sabotii cat si cilindrii pe ambele parti franele nu tin la fel ?
Si ce este mai ciudat, au scazut dupa ce am pus piese noi.


Orice sfat, recomandare sau sugestie este bine venita.


Va multumesc




Offline CyborgSky11

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2018
  • Locaţia: Mures
  • Mesaje postate: 628
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Audi, Skoda, VW, BMW
Re: schimbare placute frane si disc frana
« Răspuns #246 : Aprilie 27, 2018, 02:39:18 p.m. »
Vedeti ca mai toate marcile, gen ATE, TRW, etc. ptr. acelasi reper (cod identif.) au cam 3 preturi diferite , din fisa lor am vazut ca difera durata de utilizare (gen normal sau premium sau buget) acum cat inseamna fiecare in km sau timp franare nu cunosc. personal merg pe ATE, pretul cel mai mare (asta insemand  o diferenta de 50 lei de la pret la pret)
Avantajul omului inteligent este că poate face pe prostul ori de câte ori are chef. Invers nu !

Offline Avenger

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mar 2013
  • Locaţia: Bistrita
  • Mesaje postate: 326
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O3 RS TSI
Re: schimbare placute frane si disc frana
« Răspuns #245 : Aprilie 17, 2018, 08:26:57 p.m. »
@aliskoda: asa sunt si la mine discurile spate-adica cu rugina pe diametrul lor si pe suprafata identice cu ale tale(disc ferodo+placute tot ferodo-gasesti si poze pe forum pe undeva)... Si probabil ca si mine, nu umbli mult incarcat sa franeze cum trebuie si pe spate. Si la frana de mana si eu am avut probleme acu 2 ierni inainte de ITP cand a trebuit facuta o reparatie la etrier ca sa tina cat de cat.

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3561
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: schimbare placute frane si disc frana
« Răspuns #244 : Aprilie 17, 2018, 09:18:00 a.m. »
Nu au nimic discurile tale. Culoarea mai rosiatica e din compozitia lor, vezi mai jos ca asa arata si ale mele dupa 27000 de km. Bat la franare? Daca nu, sunt ok. Urmele acelea de pe ele sunt de la stationare mai indelungata cu frana de mana trasa, probabil masina are zile cand sta.
Vrei sa le schimbi, go, peste 5 luni la fel vor fi.
Discuri spate eu nu prea am vazut cu continut ridicat de carbon, de aici motivul ruginirii mai rapide a discurilor.


Faptul ca frana pe dreapta nu functioneaza cum trebuie, e posibil sa fie din etrier. Curata foarte bine cu spray de frane punctul de rotire al tijei franei de mana din etrier, dar nu da cu altceva uleios, ca mai mult strici, se depune praf si mai rau faci. Ajuta si acele arculete, dar daca etrierul nu merge bine, tot degeaba, am patit-o cu tot cu arculete.


Coduri arculete pentru masina mea, desi cred ca sunt universale:
[size=0pt]7M0 615 295 /[/size][size=0pt][/color]7M0 615 296[/size]
 
 sau: [size=0pt][/color]1KO 615 295/[/size][size=0pt][/color]: 1KO 615 296[/size]

Offline Aliskoda

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Feb 2013
  • Locaţia: Targoviste
  • Mesaje postate: 246
  • Karma: +0/-0
  • In crestere...
  • Auto: Skoda Octavia 1.6 BFQ
Re: schimbare placute frane si disc frana
« Răspuns #243 : Aprilie 16, 2018, 11:28:49 p.m. »
Cele dee pe spate eu zic ca sunt ok.


Piese mai cumpar de pe la Bardi auto, dar sunt mai scumpe daca nu ai un contract cu ei.


Mie nu-mi place deloc cum arata!
Drept dovada, astazi nu am mai desfacut rotile de pe fata, ci am facut o curatare simpla la franele de pe spate. Pe partea dreapta nu revine complet frana de mana. Cred ca o sa comand arcurile acelea de Sharan.
Cam asa arata acum discul de pe stanga, ca pe dreapta am uitat sa mai fac poza :D







Sper ca maine sa am timp sa desfac si pe fata sa vedem ce este pe acolo.
Daca tot ruginesc si arata de parca au fost forjate, incerc cu TRW+Jurid si le cumpar din Germania sau Belgia sa vad daca nimeresc alta calitate :D

Offline Andrei1980

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 1888
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Seat Leon ST - 2.0TDI-150CP
Re: schimbare placute frane si disc frana
« Răspuns #242 : Aprilie 16, 2018, 01:53:42 p.m. »
Probabil ca am prins la frane calitate mai buna. Ramane de vazut, cu acestea cum sta treaba. Da, le-am luat de la reprezentanta, si erau identice cu ce erau pe masina ( am obiceiul prost  :D  de a sta 100% chiar si la reprezentanta langa mecanic, chiar daca multora nu le place acest lucru) si scria pe ele, VAG ceva cod si TRW. Legat de placutele ATE, cu partea de franare erau foarte bune, nu mai stiu daca franau mai bine ca si alea din fabrica dar nici mai prost. Si la mine tineau cam 30-35K km .
Seat Leon ST - 2.0TDI-150CP, FR MY2016
EX:Skoda Octavia 2FL 1.4 TSI - Business, MY2011

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3561
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: schimbare placute frane si disc frana
« Răspuns #241 : Aprilie 16, 2018, 11:54:43 a.m. »
pe seat m-au tinut 61 000 km, cu acelasi stil de condus si cu motorizare mai mare si mai grea...si pe deasupra discurile de frana arata perfect la acesti km,
Motorizare mai mare, masina mai grea, discuri mai mari, placute mai mari, etriere mai mari.
Te-au tinut mai mult ca ai nimerit o calitate mai buna.
Ce inseamna OEM TRW? Le-ai cumparat din reprezentanta, sau ai cumparat pur si simplu TRW, cu gandul ca sunt la fel ca cele OEM?

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: schimbare placute frane si disc frana
« Răspuns #240 : Aprilie 16, 2018, 11:18:40 a.m. »
am placute ATE si discurile originale si pot sa spun ca masina franeaza mai bine decat cu placutele originale.  ;)
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline Andrei1980

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 1888
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Seat Leon ST - 2.0TDI-150CP
Re: schimbare placute frane si disc frana
« Răspuns #239 : Aprilie 16, 2018, 10:29:41 a.m. »
Dupa o vreme in care mergeam pe ATE OEM, apoi pe Brembo (pt discuri), respectiv Ferodo DS Performance (pt placute), acum 2 ani am facut o schimbare de directie: am montat discuri frana TRW si placute de frana JURID, iar aceasta pe doua masini! Sunt multumit de alegere.
Nu degeaba si placutele OEM de pe O3 si Leon sunt tot TRW si tin foarte bine. Dovada fiind ca in timp ce la fosta Octavia 2 cele de fabrica ( cele pe fata) m-au tinut (ATE) 39 000 km, cele de pe seat m-au tinut 61 000 km, cu acelasi stil de condus si cu motorizare mai mare si mai grea...si pe deasupra discurile de frana arata perfect la acesti km, in timp ce la fosta la 80 000 km a trebuit sa le schimb ca erau la minim ( cele pe fata) . Asa ca tot pentru OEM TRW am optat...
Seat Leon ST - 2.0TDI-150CP, FR MY2016
EX:Skoda Octavia 2FL 1.4 TSI - Business, MY2011

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3561
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: schimbare placute frane si disc frana
« Răspuns #238 : Aprilie 15, 2018, 10:21:45 p.m. »
Cele dee pe spate eu zic ca sunt ok.


Piese mai cumpar de pe la Bardi auto, dar sunt mai scumpe daca nu ai un contract cu ei.

Offline Aliskoda

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Feb 2013
  • Locaţia: Targoviste
  • Mesaje postate: 246
  • Karma: +0/-0
  • In crestere...
  • Auto: Skoda Octavia 1.6 BFQ
Re: schimbare placute frane si disc frana
« Răspuns #237 : Aprilie 15, 2018, 09:59:05 p.m. »
Maine o sa fac poze si la cele de pe fata.  Am 34000 km cu ele, placutele sunt foarte putin tocite. Cred ca sunt destul de dure.
@DORU, nu foloseai intr-un timp discuri EBC Turbogroove + placute Ferodo DS Performance? De ce ai schimbat combinatia?


Voi de unde cumparati piesele? Eu in Dambovita nu stiu de unde sa mai iau. Majoritatea magazinelor sunt aprovizionate de Augsburg si toate piesele sunt de rahat. Rar sa mai nimeresc cate o piesa buna.
Am cumparat si de pe autokarma, la fel am patit cu bielete de directie si pivoti.


Ce ziceti de discurile mele de pe spate, sa le las sau sa le inlocuiesc? Frana tine ok, garniturile la etrieri au fost schimbate o data cu discurile, lichidul de frana a fost schimbat acum un an.


Gasisem oferta buna pe autokarma : discuri TRW 52 lei/buc, JURID 60 lei/buc si placute TRW 56 lei/set, JURID 73 lei/set.

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3561
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: schimbare placute frane si disc frana
« Răspuns #236 : Aprilie 14, 2018, 07:57:28 p.m. »
Discuri si placute spate, Textar, 27000 km,

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3561
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: schimbare placute frane si disc frana
« Răspuns #235 : Aprilie 14, 2018, 07:51:27 p.m. »
discuri fata ATE si placute Bosch, 37500 km. Placutele cred ca le schimb odata cu discurile.
« Ultima Modificare: Aprilie 14, 2018, 07:57:53 p.m. de bogdanpiatra »

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi.

* Subiecte recente

Sfaturi pentru achizitionarea unei masini la mana a doua de deutch
[Aprilie 25, 2024, 09:55:18 a.m.]


Turcaletul de Leonard
[Aprilie 19, 2024, 12:16:20 p.m.]


Jurnal bord Honda Civic 1.6idtec 120 CP de vizitator
[Aprilie 18, 2024, 09:17:59 a.m.]


Probleme sistem portbagaj. de al bundy
[Aprilie 17, 2024, 05:56:47 p.m.]


Mazda CX-30, frumoasa si rosie de james kilowatt
[Aprilie 16, 2024, 07:38:05 p.m.]


infiltratii apa prin stanga pedalei de ambreiaj de costel34
[Aprilie 12, 2024, 04:29:07 p.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Aprilie 2024
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
[29] 30