Club Skoda Forum | Discutii Modele Skoda > Skoda Octavia 2 pre-FL / FL

MY2009 - Jumate din becuri nu functioneaza

(1/5) > >>

Sorinn:
@vizitator .... fix aceeasi problema am avut-o si eu la vechea masina (O2FL) .... acea siguranta m-a tinut fix 7 ani .... dar fix pe fix .. ca in iunie facea masina 7 ani si s-a "dus" in iulie  :D  Apropos ... faptul ca acea siguranta era de vina ... aici pe forum am aflat .... nici nu eram membru pe vremea aia ... ii multumesc inca o data cui a postat solutia (nu mai stiu exact cine era). Am schimbat-o atunci cu o siguranta marca Lidl (au avut astia la Lidl niste truse .. ca se le zic asa .. cu becuri si sigurante) ... ca asta avea la el un coleg de birou. Vechea siguranta avea intradevar ceva oxidare+topitura metalica pe unul din papuci.
Merge OK si in ziua de azi ...(mai exact azi dimineata cand a plecat socrul meu cu masina ... mergea  :D  ) ...... si au trecut doi ani jumate !!!
Apropos .... a fost o poveste cu problema asta data de acea siguranta si faptul ca juma de becuri nu mergeau .... de boala copiilor. Traiasca electricienii auto si service-urile de doi bani din Romanica .... !!!

vizitator:
Siguranta originala m-a tinut 7 ani, a doua siguranta (marca Botari) m-a tinut fix 3 luni, sa vedem aceasta cat ma va tine.
Siguranta data jos (adica cea care m-a tinut 3 luni) arata ca noua...insa undeva trebuie sa aiba o problema.


PS: daca problema mi se repeta, si, sa zicem ca nu mai am sigurante de 30 amperi la mine, pot sa pun una mai mica?/ Ex de 20 amperi?? Asta doar pentru cateva ore, pana ajung la o benzinarie sa cumpar unele mai ca lumea.

al bundy:
DA, este o problema des intalnita, dar nu siguranta este problema, ci soclul in care intra. degeaba schimbi siguranta daca nu se remediaza problema soclului.

Liviu-tsi:
Pai ori era noua ori era arsa? Despre ce siguranta vb. Este o problema des intalnita?

vizitator:
Aseara am schimbat si siguranta de 30 amperi de la blocul de sigurante al motorului (este verde).
A fost cu peripetii, era intuneric, frig,  un coleg mi-a tinut telefonul mobil cu lanterna aprinsa sa vad totusi ceva, botul masinii era in strada....asa ca ma dadeam la o parte ori de cate ori trecea o masina sau tramvaiul.
Ma rog, mai greu a fost de montat capacul la loc decat de schimbat siguranta....dupa ce am pus siguranta noua (marca Botari) problema a disparut ca prin minune si toate becurile se aprind normal.
Ce mi se pare susepct este ca  siguranta arsa (cea data jos) arata ca noua...cand am schimbat-o pe cea originala, in septembrie, avea un piciorus topit. Asta de acum, pare neatinsa.

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

Fa-ti cont (click aici) pentru a lua parte la discutii / Create an account to join the conversations
Sitemap 

Du-te la versiunea completă
Powered by SMFPacks Ads Manager Mod