Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Ajutor,accident !  (Citit de 13758 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Alejinxique

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2011
  • Locaţia: Oradea/Cluj
  • Mesaje postate: 1341
  • Karma: +0/-0
  • Auto: BIA-FabiaSedan1.2HTP
Re: Ajutor,accident !
« Răspuns #52 : Noiembrie 11, 2014, 12:43:27 p.m. »
Poate nici nu avea RCA. Era oricum in "cacao", a riscat cu fuga si a scapat.

Sent from my XT615 using Tapatalk 2


Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Ajutor,accident !
« Răspuns #51 : Noiembrie 11, 2014, 09:43:47 a.m. »
Da, asa este.
Pana la urma am decis sa nu mai decalaram nimic. a trecut o saptamana si platim si amenda, si ramanem si fara permis 30 zile.   Las bara asa, si daca se strang mai multe zgarieturi, revopsesc bara. La Avia revopsitul unei bare spate costa cam 450 ron.


Nu pot sa nu remarc nesimtirea soferului de Dacie, care s-a facut ca se duce in masina sa traga frana de mana, si dus a fost.
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline LNT

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2009
  • Mesaje postate: 1320
  • Karma: +0/-0
  • Mester Strica-Tot
    • SayIT.ro
  • Auto: O2 FL 1.6 TDI Drive
Re: Ajutor,accident !
« Răspuns #50 : Noiembrie 10, 2014, 03:08:58 p.m. »
Pentru ca ala poate veni cu martori unde chiar a fost aseara. Nu poti proba o legalitate cu o ilegalitate. Mergi si zici cand a fost, daca te ia bine, daca nu...asta e.
In the zone where normal things don't happen...very often.

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Ajutor,accident !
« Răspuns #49 : Noiembrie 10, 2014, 03:08:45 p.m. »
nu stii ce martori are el ca nu a fost la locul accidentului in data pe care o declar eu. Daca eu declar ca a fost accidentul pe 3 nov, si el atunci cara pietris pe la piatra neamt? Cu declaratiile pe propria raspundere nu te joci. Sau declari corect, sau nu mai spui nimic.


PS: am vb cu prietena in aceste zile, dar nu mi-a spus de accident
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline #PIT

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Apr 2010
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 365
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2FL 1.9TDI 77kW BXE
Re: Ajutor,accident !
« Răspuns #48 : Noiembrie 10, 2014, 02:22:27 p.m. »
da, nu avem decat sa tacem din gura. Cand am vazut ca se retine permisul 30 zile, m-am linistit si eu. Nu mai merg la nici o Politie.
Merge cu bara asa, si asta e. Eu nu eram in localitate, pt ca daca eram acasa, ma duceam glont la politie.
Imi pare rau ca abia o scosesem de la vopsitorie...


PS: intre timp am aflat si unde se fac constatarile pt sector 4 si 5: in incinta Cobalbescu de pe splaiul Unirii


de ce nu mergeti si spuneti ca ieri seara s-a bagat ala in voi? peste 1-2 luni cand il prind pe respectivu' crezi ca o sa-si mai aduca aminte daca a fost joi sau duminica cand s-a intamplat?  :))

Offline Alejinxique

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2011
  • Locaţia: Oradea/Cluj
  • Mesaje postate: 1341
  • Karma: +0/-0
  • Auto: BIA-FabiaSedan1.2HTP
Re: Ajutor,accident !
« Răspuns #47 : Noiembrie 10, 2014, 02:12:41 p.m. »
         In acele 6 zile nu ati vorbit deloc?  Nu iese la polish/detailing? Teo, vopseaua straina iese cu o discheta imbibata in spirt. Am testat cand am indepartat urme de rosu. Macar va mai estompa. Marker corector nu te ajuta, ci va avea aspect de "tiganie".

Sent from my XT615 using Tapatalk 2


Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Ajutor,accident !
« Răspuns #46 : Noiembrie 10, 2014, 01:15:44 p.m. »
da, nu avem decat sa tacem din gura. Cand am vazut ca se retine permisul 30 zile, m-am linistit si eu. Nu mai merg la nici o Politie.
Merge cu bara asa, si asta e. Eu nu eram in localitate, pt ca daca eram acasa, ma duceam glont la politie.
Imi pare rau ca abia o scosesem de la vopsitorie...


PS: intre timp am aflat si unde se fac constatarile pt sector 4 si 5: in incinta Cobalbescu de pe splaiul Unirii
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline viobr

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Sep 2012
  • Locaţia: Gl
  • Mesaje postate: 166
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: superb2.0, 170 cp
Re: Ajutor,accident !
« Răspuns #45 : Noiembrie 10, 2014, 11:59:03 a.m. »
În cazul accidentelor de circulaţie cu avarii (tamponări) conducătorii auto implicaţi au obligaţia de a se prezenta în termen de 24 ore de la producerea accidentului la unitatea de poliţie pentru întocmirea documentelor de constatare, care se eliberează numai în baza declaraţiilor date de aceştia. Neprezentarea în acest termen constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă, iar permisul de conducere se reţine, perioada de suspendare fiind de 30 zile.

eu zic ca prietena ta, sa taca din gura( sigur ala cu dacia nu s-a dus el la politie primul) si sa isi repare problema. de alta data atentie mare.

Offline Stef13

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: NT
  • Mesaje postate: 3369
  • Karma: +3/-0
Re: Ajutor,accident !
« Răspuns #44 : Noiembrie 10, 2014, 11:51:12 a.m. »
politiarutiera.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=4905:birouri-tamponari-totul-despre-ce-trebuie-facut-in-cazuri-de-accident&catid=34:stiri-politia-rutiera

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Ajutor,accident !
« Răspuns #43 : Noiembrie 10, 2014, 11:24:03 a.m. »
prietena a asteptat sa ma intorc eu in localitate. Poate ca e si vina mea pe undeva, pt ca prea am obisnuit-o sa ii rezolv absolut orice problema cu masina (schimbat anevelope, mers la revizie, mers la sapalatorie, reparat pe casco...).
Lovitura nu e mare, nu e infundatam a crapat dor puti vopseaua, si niste mici zgarieturi. Dar abia o scosesem din service, exact bara asta  o revopsisem. Si nici casco nu mai am.
acum va fi greu de dovedit ca el a lovit-o, a ramas doar o urma mica de vopsea de-a lui pe bara mea.
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline Iulian M

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Mesaje postate: 2828
  • Karma: +0/-0
Re: Ajutor,accident !
« Răspuns #42 : Noiembrie 10, 2014, 11:10:41 a.m. »
Eu cred ca se mai poate merge dar nu inteleg de ce nu a mers la politie imediat dupa ce respectivul a fugit !?!?!

Am avut si eu o intamplare asemanatoare, era beat, a incercat sa mi-o repare el ca e vopsitor in timpul liber si cand am refuzat a fugit. Am fost la politie, am declarat si dupa 2 luni de zile m-au contactat cei de la politie sa vin la sectie si era si individul acolo. Evident el nu recunostea nimic si ca masina lui n-are urme. Am mai dat o data declaratii si abia atunci mi-a dat dovada aia pe care am putut sa o folosesc la CASCO (asta era prin 2006).

Acest gen de oameni nu trebuiesc iertati. Imi pare rau ca nu ati mers la politie mai repede. Eu am reparat masina in reprezentanta la Dacia (aveam Logan atunci) pe CASCO, si cei de la asigurare o sa-si recupereze iei banii de la "animal".

P.S. Ar fi culmea ca el sa se fi dus la politie si prietena ta nu; sa vezi distractie atunci.
« Ultima Modificare: Noiembrie 10, 2014, 11:14:15 a.m. de iwolffy »

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Ajutor,accident !
« Răspuns #41 : Noiembrie 10, 2014, 10:42:53 a.m. »
pe 4 nov prietena mea a fost lovita din spate de un ciudat cu Dacie 1310. Cred ca nu l-au tinut franele si de aceea a intrat in ea. Bara spate nu e rupta, dar e putin zgariata si usor crapata vopseaua. Problema este ca baiatul s-a facut ca se uita la masina, si dus a fost (adica s-a suit in masina si a fugit de la locul accidentului). Prietena i-a notat totusi numarul de inmatriculare.
Intrebarile mele ar fi:

-se mai poate merge la politie, dupa 6 zile?
-ce repercursiuni ar avea pt noi faptul ca nu ne-am dus in 2 zile?
-unde se fac constatarile pt accidente pt sector 5?
Merci
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline al bundy

  • Expert
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 963
  • Karma: +1/-0
  • Auto: O2 FL 2.0 TDI 140 AG
Re: Ajutor,accident !
« Răspuns #40 : Octombrie 31, 2014, 11:26:23 a.m. »
O sa ia B4.
Interfata de diagnoza ORIGINALA, intotdeauna ultima versiune , upgrade-uri (tempomat, diferiti senzori) si reparatii instalatii electrice.

Offline Avenger

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mar 2013
  • Locaţia: Bistrita
  • Mesaje postate: 326
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O3 RS TSI
Re: Ajutor,accident !
« Răspuns #39 : Octombrie 29, 2014, 08:02:39 p.m. »
Dupa tabelul dat in linkul de Micutzu(mersi), am o nelamurire: in acest moment am clasa B3, asigurarea expira in 10/12/2014. Atunci imi fac alta polita, acum, o sa am B5 la anul si anul urmator va scadea la B1 sau o sa am M1 pe asigurarea urmatoare si anul urmator revin la B1?(toate aceste calcule sunt facute cu polita pe 1 an)
Dupa:" perioada de referinta este anul anterior datei emiterii politei " ar fi prima varianta, oare asa e?


Multumesc inca o data tuturor.

Offline Alejinxique

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2011
  • Locaţia: Oradea/Cluj
  • Mesaje postate: 1341
  • Karma: +0/-0
  • Auto: BIA-FabiaSedan1.2HTP
Re: Ajutor,accident !
« Răspuns #38 : Octombrie 29, 2014, 06:36:11 p.m. »
           Cum spune si Victor, la fel zic si eu, sa mergi pe amiabila. Doar nu  platesti asigurarea doar pt ca te obliga legea, ci si ca sa te folosesti de ea la nevoie. Eu am lovit ca si tine, tot din spate, anul trecut un Golf 4 combi/break. Am mers pe amiabila, ca sa ma protejez, pt ca sotul soferitei din Golf, cauta tot felul de avantaje si smecherii (imediat mi-a cerut info despre statutul economic, profesional al parintilor, adresa, etc., date la care i-am raspuns intentionat vag) RCA-ul meu a crescut cu 30 de lei, deci nesemnificativ.   In cazul meu a fost singurul accident in 8 ani. Probabil a contat si la calcularea majorarii pretului. Am RCA la Carpatica de ani de zile. In 3 zile au reparat Golful. (Ii infundasem hayonul, dislocasem bara si ii sifonasem podeaua in portbagaj). Masina e pe numele mamei, dar in formular am scris ca eu am produs accidentul. 
           Ai sau poti avea incredere in coleg, ca va veti intelege fara amiabila pana la capat? Gandeste-te si la acest lucru. Ar fi pacat sa fie distrusa amicitia sau colegialitatea. Cu banii nu e de gluma. Daca folosesti RCA, ai avantajul ca dormi linistit si nu iti mai bati capul aiurea. Daca omul nu va fi multumit, nu are decat sa dea in judecata firma de asigurari la care ai RCA.

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi.

* Subiecte recente

Sfaturi pentru achizitionarea unei masini la mana a doua de deutch
[Aprilie 25, 2024, 09:55:18 a.m.]


Turcaletul de Leonard
[Aprilie 19, 2024, 12:16:20 p.m.]


Jurnal bord Honda Civic 1.6idtec 120 CP de vizitator
[Aprilie 18, 2024, 09:17:59 a.m.]


Probleme sistem portbagaj. de al bundy
[Aprilie 17, 2024, 05:56:47 p.m.]


Mazda CX-30, frumoasa si rosie de james kilowatt
[Aprilie 16, 2024, 07:38:05 p.m.]


infiltratii apa prin stanga pedalei de ambreiaj de costel34
[Aprilie 12, 2024, 04:29:07 p.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Aprilie 2024
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 [28]
29 30