Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Anvelope de iarna  (Citit de 436984 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline mircea.dave

  • Expert
  • ***
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Sibiu
  • Mesaje postate: 514
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 Combi 1.6TDI CR
Re: Anvelope de iarna
« Răspuns #1256 : Octombrie 25, 2010, 10:27:23 a.m. »
Da, corect, obligatoriu toate patru roti. Am mai auzit pe unii colegi care isi iau doar pe fata anvelope bune, iar pe spate ce a ramas de acum 4 ierni, zicand ca tractiunea e cea mai importanta.
Ce am vrut sa zic, e faza cu situatiile critice, asemanatoare zic eu, cu a avea sau nu ABS pe umed vara, cand pui frana brusc. Ideea e ca la noi, baietii drumari, nu prea isi fac treaba ca si in alte tari(atentie, in conditii normale de iarna) si de multe ori dai de portiuni cu ciorofleaca sau chiar gheata, atunci, e nevoie de "ajutor". Dar, asa cum un coleg spunea, depinde si de buget la multi dintre noi, din pacate. ('tui mama ei de criza si guvernanti de rahat)
Numai bine !
 
Opel Vectra Hatchback 1.6 TD, 82CP, MY 1994, intercooler, motor ISUZU (retired)
Opel Corsa 1.3 TDCI, 85CP, MY 2006, intercooler (retired)

Offline satlantis

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2008
  • Locaţia: constanta
  • Mesaje postate: 1084
  • Karma: +0/-0
  • Auto: yeti 1.4 tsi
Re: Anvelope de iarna
« Răspuns #1255 : Octombrie 25, 2010, 10:16:57 a.m. »
Referitor la prognoza meteo, nu cred ca exista cineva care sa poata confirme sau sa infirme acest zvon. Sa speram ca nu. Un lucru este cert: pe toata planeta s-au indesit fenomenele extreme, ba calduri, ba geruri, ba furtuni, etc.... ce au durata de cateva zile.
Parerea mea privind anvelopele de iarna este ca si acelea mai ieftine si eu ma refer numai la debica si sava, pot face fata foarte bine in conditii de iarna, daca se merge mai linistit si cu viteze mai...legale.
Daca vrei performanta si iarna sa fie aproape ca vara, da, recurgi la anvelope de top. Obligatoriu: schimbarea tuturor (4 buc.).
« Ultima Modificare: Octombrie 25, 2010, 10:25:24 a.m. de satlantis »
1.4 tsi... de la 1.8T

Offline mircea.dave

  • Expert
  • ***
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Sibiu
  • Mesaje postate: 514
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 Combi 1.6TDI CR
Re: Anvelope de iarna
« Răspuns #1254 : Octombrie 25, 2010, 09:59:16 a.m. »
Eu am cumparat de la dealer un set complet de roti, 4 x (janta+anvelopa), Continental WinterContact TS 830. Am facut o iarna cu ele si sunt foarte multumit. Cost total 1800 LEI. Ma astept sa ma tina 4 ierni, fiind fabricate anul trecut. Dar cum spunea liv_sibiu, si cu anvelope ieftine obtii rezultate bune in conditiile in care le folosesti adecvat. In ultima instanta, cel mai prost cauciuc de iarna e mai bun decat cauciucul de vara folosit iarna.

Salutare,
nu am citit tot topicul, dar nu am remarcat pe nimeni(daca a fost, imi cer scuze) sa mentioneze urmatorul aspect, zic eu, extrem de important. Si anume, diferenta enorma de comportament dintre o anvelopa ieftina si una de top(Dunlop, Continental si altele), cu DOT-ul cat mai recent, in momentele critice atunci cand se evita o coliziune, o situatie neprevazuta(un cerb/caprioara). Ca sa nu mai vorbesc de modul cum un sistem de siguranta ca ESP-ul, in stransa legatura cu anvelopele "lucreaza" impreuna. Sunt de parere ca aici "se" merita diferentele de pret de care se vorbesc. Restul e can-can, vorba aia.
Din fericire, fiind angajat ContiSibiu, am beneficiat de ceva avantaje, asa ca mi-am tras si eu niste ContiWinterContact TS830, cu 218 lei bucata(transport cu DHL inclus). Asadar, am si eu o intrabare, avand in vedere ca e prima data cand folosesc profilul asta de la Continental, FDR, cum se comporta pe zapada (putin tasata de alte urme)? Sau daca ne povestesti un evenimient mai apropiat de critic, sau vreo manevra facuta pt testare, cum obisnuim sa facem inainte de un drum lung.
Numai bine tuturor.

PS: e adevarat ce se spune de iarna aceasta ca va fi intradevar una f grea? Sau e numai un zvon?
« Ultima Modificare: Octombrie 25, 2010, 10:04:21 a.m. de mircea.dave »
Opel Vectra Hatchback 1.6 TD, 82CP, MY 1994, intercooler, motor ISUZU (retired)
Opel Corsa 1.3 TDCI, 85CP, MY 2006, intercooler (retired)

Offline MCojo

  • Doar inscris
  • Joined: Aug 2010
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 19
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Chevrolet Kalos 1.4
Re: Anvelope de iarna
« Răspuns #1253 : Octombrie 25, 2010, 06:16:34 a.m. »

Excelente anvelope Roberto felicitari pentru alegere  :082: . Crezi ca te perii? Neeaaah   :017:
 


Cine ia ca mine, bine, ii dau destu' de la mine... =))

Cred ca va fi ultima iarna (a 4-a ) in care anvelopele de iarna -Vredestein Snowtrac 2 - pe care le am o sa le mai pot folosi. Nu au mai mult de 20k dar timpul isi spune cuvantul asupra cauciucului. Iarna viitoare : Vredestein Snowtrac 3 bineinteles!

Offline Buggy

  • Junior
  • *
  • Joined: Oct 2010
  • Locaţia: Calarasi
  • Mesaje postate: 22
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Yeti 2.0 TDI CR 140
Re: Anvelope de iarna
« Răspuns #1252 : Octombrie 25, 2010, 01:28:16 a.m. »
Ne bucuram ca ti-am putut fi de ajutor, deci ce anume ai ales intr-un final?

Offline mario75

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mai 2008
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 419
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 BKD 2005
Re: Anvelope de iarna
« Răspuns #1251 : Octombrie 25, 2010, 12:48:19 a.m. »
Scuza-ma ca iti spun dar tu ai idei putine si fixe.
Multumesc. M-am lamurit.
« Ultima Modificare: Octombrie 25, 2010, 12:51:11 a.m. de mario75 »
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline al bundy

  • Expert
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 963
  • Karma: +1/-0
  • Auto: O2 FL 2.0 TDI 140 AG
Re: Anvelope de iarna
« Răspuns #1250 : Octombrie 24, 2010, 11:12:58 p.m. »
Ce pret au astea, Vredestein?

Pe 15 toli cam 300 lei bucata.
Interfata de diagnoza ORIGINALA, intotdeauna ultima versiune , upgrade-uri (tempomat, diferiti senzori) si reparatii instalatii electrice.

Offline FDR

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Mai 2009
  • Locaţia: Blaj, Alba
  • Mesaje postate: 962
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 Facelift, 1.6MPI
Re: Anvelope de iarna
« Răspuns #1249 : Octombrie 24, 2010, 10:24:21 p.m. »
@ drapar: initial erau 2000 LEI, dar am avut 10% reducere fiind ceva promotie. Preturile difera de la dealer la dealer. Dar cele de la Avia sunt groaznic de scumpe.

@ safari hunter: le-am cumparat anul trecut, de la dealerul Skoda din Cluj.
"Have no fear of perfection, you’ll never reach it" - Salvador Dali.

Offline drapar

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 1369
  • Karma: +1/-0
  • De catva timp inscris
  • Auto: Golf VII 1.0 TSI
Re: Anvelope de iarna
« Răspuns #1248 : Octombrie 24, 2010, 10:01:51 p.m. »
@FDR: "Baiat bun" dealerul tau ! ;)
Anul asta, in oferta Avia, un set complet de roti de iarna (jante + anvelope 195/65R15) pentru O2 costa 1.716 RON (Mabor Winter Jet 2) sau 2.191 RON (Semperit Speed Grip)  :047:
« Ultima Modificare: Octombrie 24, 2010, 10:06:31 p.m. de drapar »
VW Golf VII FL Comfortline 1.0 TSI 115 CP - MY2019
Skoda Octavia II FL Drive Plus 1.6 TDI 105 CP - MY2012 (retired); Skoda Octavia II FL Business 1.2 TSI 105 CP - MY2010 (retired); Skoda Fabia I FL Combi Elite 1.2 HTP 64 CP - MY 2004 (retired)

Offline safari hunter

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Aug 2010
  • Locaţia: CT
  • Mesaje postate: 122
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Superb 2010 1.8 TSi
Re: Anvelope de iarna
« Răspuns #1247 : Octombrie 24, 2010, 10:00:46 p.m. »
Eu am cumparat de la dealer un set complet de roti, 4 x (janta+anvelopa), Continental WinterContact TS 830. Am facut o iarna cu ele si sunt foarte multumit. Cost total 1800 LEI. Ma astept sa ma tina 4 ierni, fiind fabricate anul trecut.

Felicitari pentru alegere si eu astept sa-mi soseasca pe comanda la dealer acelasi model de anvelopa, dar cu tot cu jante de 16". Cand spui dealer spui dealerul Skoda?
 
Fabricate anul trecut - 2009? Mai ca le-as refuza daca dealerul meu mi-ar face o asemenea surpriza, cu atat mai mult cu cat la 450 RON sunt ofertate anvelopele din productie 2010.
Sa te poarte fara probleme.  :082:

Offline FDR

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Mai 2009
  • Locaţia: Blaj, Alba
  • Mesaje postate: 962
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 Facelift, 1.6MPI
Re: Anvelope de iarna
« Răspuns #1246 : Octombrie 24, 2010, 09:48:23 p.m. »
Eu am cumparat de la dealer un set complet de roti, 4 x (janta+anvelopa), Continental WinterContact TS 830. Am facut o iarna cu ele si sunt foarte multumit. Cost total 1800 LEI. Ma astept sa ma tina 4 ierni, fiind fabricate anul trecut. Dar cum spunea liv_sibiu, si cu anvelope ieftine obtii rezultate bune in conditiile in care le folosesti adecvat. In ultima instanta, cel mai prost cauciuc de iarna e mai bun decat cauciucul de vara folosit iarna.
"Have no fear of perfection, you’ll never reach it" - Salvador Dali.

Offline safari hunter

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Aug 2010
  • Locaţia: CT
  • Mesaje postate: 122
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Superb 2010 1.8 TSi
Re: Anvelope de iarna
« Răspuns #1245 : Octombrie 24, 2010, 08:39:29 p.m. »
De ex., eu care circul iarna mult pe nationale si autostrazi mi-am luat anvelope Nokian WR, care sunt catalogate " ca rapide in conditii de iarna " . In Canada , aceste anvelope sunt considerate all season cu performante foarte bune in sezonul cu zapada si temperaturi scazute (simbolul varfului de munte si a fulgului) pe partea laterala a anvelopei .

Nu stiu la care parte a Canadei te referi, foarte probabil la cea sudica. Dar si acolo iarna este foarte prezenta cu ninsori abundente, unde orice anvelopa dedicata cu un profil si adancime decenta face fata in conditii normale. Ca sa definesti normalitatea ar trebui sa amintesti ca in Canada nu circula nimeni pe drumuri pana companiile de deszapezire nu curata la "negru" carosabilul. Si tot in Canada nu circula nimeni, cu exceptia vehiculelor de urgenta, atunci cand apare poleiul cauzat de acea "freezing rain". Spre deosebire de noi, canadienii nu conduc in conditii exceptionale, poate doar cei la nord de Winnipeg care dau okii iarna cu ursul polar.  @-)
Iarasi vorbim aici de compromis, acela privind civilizatia si calitatea serviciilor conexe.  :042:
 
Poze de la ei si de la noi.
 
 
« Ultima Modificare: Octombrie 24, 2010, 08:41:11 p.m. de safari hunter »

Offline kamikazze

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Iun 2009
  • Locaţia: Timisoara
  • Mesaje postate: 343
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia 2 - 1.6 TDI
Re: Anvelope de iarna
« Răspuns #1244 : Octombrie 24, 2010, 08:32:55 p.m. »
Intrebarea care se punea de fapt era: Nu cumva la 250 de lei cauciucurile cu nume inscriptionate pe ele, gen Dunlop, Good Year, etc. sunt niste contrafaceri ieftine ale marcilor originale si sunt mai proaste decat unele originale entry level, care, culmea, sunt si mai ieftine?

Nu vreau sa arunc cu bani pe eticheta. Vreau sa platesc un pret corect pentru calitatea pe care o iau, si in acelasi timp sa stiu exact pe ce calitate am dat banii. Nu vreau sa ma incant ca, vezi Doamne, am cauciucuri Good Year, ca asa scrie pe ele, si de fapt, sa am opinci.

Daca mi se pareau strugurii acrii, le gaseam scuza ca sunt acrii, nu prea dulci!
Daca crezi ca iti pierzi timpul raspunzandu-mi serios si civilizat, mai bine nu raspunzi.

Scuza-ma ca iti spun dar tu ai idei putine si fixe. Pretul unei anvelope este dictat de mai multi factori cum ar fi: firma producatoare, profil, dimensiune, indice de viteza, etc. 250 nu e putin pt valorile la care sunt oferite aceste cauciucuri. Nu citi doar firma si imediat ai si sarit cu pretul ca sunt multe alte date importante.
Skoda Octavia 2 FL - 1.6 TDI CR, Business++

Offline liv_sibiu

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Dec 2007
  • Locaţia: Sibiu
  • Mesaje postate: 3017
  • Karma: +14/-3
  • Auto: 1,9 TDI PD , 77 kW ,
Re: Anvelope de iarna
« Răspuns #1243 : Octombrie 24, 2010, 08:05:16 p.m. »
Fiecare din noi stim cam pe unde circulam iarna . Unii mergem de acasa pana la serviciu , locuim in zone diverite unde si iarna se manifesta diferit , altii mergem la munte , altii nu circulam cu masinile cand este zapada si polei , altii mergem la schi in Alpi . In functie de astea cred ca trebuie alese anvelopele de iarna .
De ex., eu care circul iarna mult pe nationale si autostrazi mi-am luat anvelope Nokian WR, care sunt catalogate " ca rapide in conditii de iarna " . In Canada , aceste anvelope sunt considerate all season cu performante foarte bune in sezonul cu zapada si temperaturi scazute (simbolul varfului de munte si a fulgului) pe partea laterala a anvelopei . Deci si alegerea anvelopei este un compromis ca si in alte multe aspecte ale vietii .
« Ultima Modificare: Octombrie 24, 2010, 08:08:04 p.m. de liv_sibiu »
Skoda Octavia II Trend , 1,9 TDI / BXE -105 CP/250 Nm , CV manuala , PDG , tempomat , s.a.

Offline safari hunter

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Aug 2010
  • Locaţia: CT
  • Mesaje postate: 122
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Superb 2010 1.8 TSi
Re: Anvelope de iarna
« Răspuns #1242 : Octombrie 24, 2010, 07:54:03 p.m. »
Intrebarea care se punea de fapt era: Nu cumva la 250 de lei cauciucurile cu nume inscriptionate pe ele, gen Dunlop, Good Year, etc. sunt niste contrafaceri ieftine ale marcilor originale si sunt mai proaste decat unele originale entry level, care, culmea, sunt si mai ieftine?

NU cred asta.
In cel mai rau caz poti gasi anvelope de marca, care au data fabricatiei (DOT) ceva mai veche. Am intalnit aceasta situatie doar prin unele depozite de anvelope, unde acestea stau sub cerul liber pana intalnesc "fraierul potrivit".
Personal am verificat/observat cateva marci mai vechi de 2 ani, dar calea de rulare a acestora era deja rigida, abia se deformau la apasarea cu cheia de contact, deci putem spune ca aderenta lor a scazut substantial.
DA, in acest caz in care imbatranirea cauciucului este mai mult decat evidenta, comportamentul anvelopelor de firma concorda cu cele entry level, dar cu un DOT mult mai recent.
 
« Ultima Modificare: Octombrie 24, 2010, 07:56:09 p.m. de safari hunter »

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi.

* Subiecte recente

MOTORIZARE 1.6 MPI de Mdudu
[Mai 13, 2024, 01:59:38 p.m.]


Roata rezerva de Alejinxique
[Mai 08, 2024, 11:51:33 a.m.]


Sfaturi pentru achizitionarea unei masini la mana a doua de deutch
[Aprilie 25, 2024, 09:55:18 a.m.]


Turcaletul de Leonard
[Aprilie 19, 2024, 12:16:20 p.m.]


Jurnal bord Honda Civic 1.6idtec 120 CP de vizitator
[Aprilie 18, 2024, 09:17:59 a.m.]


Probleme sistem portbagaj. de al bundy
[Aprilie 17, 2024, 05:56:47 p.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Mai 2024
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 [15] 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31