Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: lichid de frana  (Citit de 65472 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Oradea
  • Mesaje postate: 16367
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: lichid de frana
« Răspuns #217 : August 17, 2023, 09:48:37 p.m. »
Cu drag.
Da, fără aerisitoare funcționale este imposibil de înlocuit lichid frână.
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline marius_f

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2015
  • Locaţia: craiova
  • Mesaje postate: 620
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia 2, 2.0 tdi, bkd, dsg
Re: lichid de frana
« Răspuns #216 : August 17, 2023, 08:44:25 a.m. »
Ok, am inteles, mersi frumos .
Asta voiam sa stiu, ca sa nu fac inutil aceasta ''operatiune'' de inlocuire a lichidului din vas .
Mai incerc, pana la urma vor trebui sa se deblocheze aerisitoarele alea, sunt relativ noi etrierii .
Mersi


Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Oradea
  • Mesaje postate: 16367
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: lichid de frana
« Răspuns #215 : August 13, 2023, 11:06:18 a.m. »
Așa cum am scris deja, înlocuirea celui din vas NU rezolva înnoirea lichidului de frână din instalație.
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline marius_f

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2015
  • Locaţia: craiova
  • Mesaje postate: 620
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia 2, 2.0 tdi, bkd, dsg
Re: lichid de frana
« Răspuns #214 : August 12, 2023, 10:10:57 p.m. »
Salut AVATAR

A incercat si cu flacara (mecanicul) , dar i-a fost cam teama sa insiste prea mult, pt ca etrierii sunt relativi noi si i-a fost frica sa nu cumva sa afecteze etrierii (garniturile ...) , deoarece caldura de la flacara se propaga si in etrier

Aerisirea stiu cum se face, stie si mecanicul - doar ca nu s-a putut realiza, dealtfel necesara doar pt purjarea lichidului de frana, franele tin foarte bine

Vroiam sa stiu daca are vreun ''efect'' schimbarea lichidului din vas - operatiune pe care sa o repet la un interval de una sau doua zile, de vreo doua-trei ori
Adica, daca lichidul ''vechi'' din instalatie (conducte ...) -> refuleaza in vas si se amesteca in lichidul cel nou introdus -> apoi il extrag iar ... si tot asa de cateva ori repetata operatiunea ... pana cand va fi doar lichid nou, in toata instalatia, inclusiv in etrieri .

Dar nu stiu daca refuleaza sau este pur si simplu static
« Ultima Modificare: August 12, 2023, 10:27:38 p.m. de marius_f »

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Oradea
  • Mesaje postate: 16367
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: lichid de frana
« Răspuns #213 : August 12, 2023, 09:55:31 p.m. »
Sa incerca sa si incalzeasca putin cu flacara acele aerisitoare...

Lichidul de frana se poate extrage din vas, dupa care se umple vasul cu cel nou. DAR, pentru o inlocuire COMPLETA, se desface PE RAND cate un aerisitor pe spate (intai dreapta spate, apoi stanga - se incepe cu punctul cel mai indepartat de vas) si se da la pedala (sus, jos) cand mecanicul spune, intrucat se apasa de mai multe ori pentru presiune, pedala ramane apasata, moment in care mecanicul desface aerisitorul si lichidul vechi iese afara. Se repeta pana cand lichidul care iese este curat, adica cel nou din vas, care SE ADAUGA pentru ca vasul sa fie mereu plin pe parcursul acestor operatiuni. Se face pentru fiecare roata in parte, pe fata tot asa,se incepe cu cea dreapta.

Asadar, FARA aerisitoare functionale NU SE POATE inlocui TOT lichidul de frana.

Este necesar 1 LITRU.
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline marius_f

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2015
  • Locaţia: craiova
  • Mesaje postate: 620
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia 2, 2.0 tdi, bkd, dsg
Re: lichid de frana
« Răspuns #212 : August 12, 2023, 09:02:01 a.m. »
Salut

O intrebare :

-> Lichidul de frana de pe traseu (conducte, furtune, etrieri) , refuleaza sau nu, in vasul de lichid de frana de la pompa ?
Adica, se intoarce si se ''reimprospateaza'' cu lichidul din vasul de la pompa de frana ?


-> Sau este static ? - Adica lichidul din conducte / furtune / etrieri, este acelasi lichid, timp de ''X'' ani, pana la o noua aerisire / schimbare ?    As vrea sa incerc sa mai ''improspatez'' lichidul de frana din vasul de la pompa - prin extragerea lui cu o seringa (in limite rezonabile, astfel incat sa nu golesc vasul prea mult, ca sa intre aer in conducte) , apoi sa completez cu lichid nou .    Apoi astept cateva zile, repet operatiunea ... de vreo doua / trei ori, macar .

De ce vreau sa fac in felul acesta :
   La un golf 5, acum vreo 3 ani, am verificat si schimbat cam tot ce era necesar pe parte de frane : placute, discuri, etrieri, furtune si ceva conducte (oxidate) .
- placute, discuri, etrieri TRW (fata + spate)
- furtune Brembo
- conducte ATE (cred)
- lichid de frana ATE

Doar ca :
   Zilele trecute am fost la mecanic, pt revizie (ulei, filtre ...) si l-am rugat sa imi schimbe si lichidul de frana - prin metoda clasica, adica aerisire la fiecare roata si completare in vas, pana cand incepea sa curga lichid nou, curat .

Insa :
   Niciun aerisitor de la de la niciunul dintre etrieri nu s-a putut desface - a fost imposibil, a incercat si cu WD40, si cu lichid de frana turnat pe langa suruburile de aerisire, a batut usor si cu ciocanul in aerisitor ... nimic, imposibil de desfacut .
   Ciudat, nu stiu de ce si nu inteleg care este cauza - Nu, nu a strans rau aerisitoarele etrierilor, atunci cand a schimbat etrierii, in urma cu trei ani - am fost prezent atunci, la schimbarea etrierilor, stiu ca a strans rezonabil si cu bun simt aerisitoarele de la etrieri la acel moment, cand a aerisit franele .

Franele tin ok, au fost verificate anul acesta la ITP, sunt in parametri .

Doar ca as vrea sa schimb lichidul de frana si nu stiu cum ! - Exclus sa schimb etrierii din nou - nu acum, cel putin .

Ce parere aveti ?
   Se poate ''reimprospata'' lichidul de frana din instalatie, doar prin inlocuirea celui din vas ? (repetand de cateva ori manevra ?
   Sau este static in conducte / furtune / etrieri ?
« Ultima Modificare: August 12, 2023, 09:04:22 a.m. de marius_f »

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Oradea
  • Mesaje postate: 16367
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: lichid de frana
« Răspuns #211 : Mai 11, 2019, 09:44:52 p.m. »
Sa nu exageram in sensul celalalt totusi... Da, poate ca 2 ani e putin cam repede si comercial, dar la 3-4 ani ar fi indicat sa inlocuiesti lichidul frana, nu e scump deloc si merita. Nici azi, dupa atatia ani si masini sofate, nu pot recomanda altceva...
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline CyborgSky11

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2018
  • Locaţia: Mures
  • Mesaje postate: 628
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Audi, Skoda, VW, BMW
Re: lichid de frana
« Răspuns #210 : Mai 11, 2019, 07:00:18 p.m. »
Nu exista asa ceva, lucreaza gravitația in loc de presiune. Presiunea cu dispozitive,  e ptr. viteza de lucru si eliberate rampa/elevație.
Avantajul omului inteligent este că poate face pe prostul ori de câte ori are chef. Invers nu !

Offline Liviu-tsi

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Iul 2009
  • Locaţia: dolj
  • Mesaje postate: 535
  • Karma: +0/-0
  • Auto: OCTAVIA II FL,1.2 TSI
Re: lichid de frana
« Răspuns #209 : Mai 11, 2019, 04:23:28 p.m. »
Cred ca fara presiune in rezervor  exista riscul sa intre aer in instalatie. :-?

Offline CyborgSky11

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2018
  • Locaţia: Mures
  • Mesaje postate: 628
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Audi, Skoda, VW, BMW
Re: lichid de frana
« Răspuns #208 : Mai 11, 2019, 11:41:48 a.m. »
Nu e greu , o faci singur la curte, desfaci cate un aerisitor, pe rând începând din spate,  dr., stg. Apoi fata dr.,  stg. , pe măsură ce curge într-un borcan tot înlocuiește in rezervor pompa frana.Dureaza vre 50 min. total da merge ca distractie proprie.
Avantajul omului inteligent este că poate face pe prostul ori de câte ori are chef. Invers nu !

Offline Liviu-tsi

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Iul 2009
  • Locaţia: dolj
  • Mesaje postate: 535
  • Karma: +0/-0
  • Auto: OCTAVIA II FL,1.2 TSI
Re: lichid de frana
« Răspuns #207 : Mai 11, 2019, 09:37:51 a.m. »
Nu cred ca gaseam pe altii care sa faca treaba mai buna.Am incercat odata si m-am lecuit.Parerea mea este ca trebuia facut flush 1 litru, plus 1 litru sa ramana in instalatie.

Offline CyborgSky11

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2018
  • Locaţia: Mures
  • Mesaje postate: 628
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Audi, Skoda, VW, BMW
Re: lichid de frana
« Răspuns #206 : Mai 10, 2019, 10:24:24 p.m. »
Alții il schimba  ca pe uleiul de motor, placebo lucreaza,  si banii circula. Cred ca termenul l-ai ales bine, dpdv al atelierului service, nu .
Avantajul omului inteligent este că poate face pe prostul ori de câte ori are chef. Invers nu !

Offline Liviu-tsi

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Iul 2009
  • Locaţia: dolj
  • Mesaje postate: 535
  • Karma: +0/-0
  • Auto: OCTAVIA II FL,1.2 TSI
Re: lichid de frana
« Răspuns #205 : Mai 10, 2019, 09:23:56 p.m. »
Schimbat azi lichid frana dupa 9 ani, in reprezentanta ,cu pompa sub presiune ,lichid original bla, bla.Frana tine la fel ,nici mai prost nici mai slab, testul pe stand este OK. Lichidul vechi ,concentratie apa >4% ,lichidul proaspat 2%. Cost 140lei.

Offline CyborgSky11

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2018
  • Locaţia: Mures
  • Mesaje postate: 628
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Audi, Skoda, VW, BMW
Re: lichid de frana
« Răspuns #204 : Februarie 18, 2019, 12:57:21 p.m. »
O data la 8 ani...@REMI ..Q.E.D.  restul e marketing. La Lacul Rosu nu se incalzesc si nici pe Transfagarasan, folosesc frana de motor in mod corect =))
« Ultima Modificare: Februarie 18, 2019, 01:46:55 p.m. de CyborgSky11 »
Avantajul omului inteligent este că poate face pe prostul ori de câte ori are chef. Invers nu !

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3561
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: lichid de frana
« Răspuns #203 : Februarie 15, 2019, 05:49:15 p.m. »
Lichidul de frana de 15 ani ce tip era? Cele mai antice aveau un punct de fierbere si un grad de absorbtie al apei, cele mai noi au un punct de fierbere mai mare si un grad de absorbtie idem.
Nu e vorba ca nu mai tine frana dupa 15 ani, dar s-ar putea sa "oboseasca " mai repede. Daca ai ceva coborari lungi, gen ce am intalnit prin Grecia.......s-ar putea la un moment dat sa apesi frana mai la fund si sa nu stii de ce.Lichidul se mai contamineaza si de la garnituri. Ma rog, eu in aproape 9 ani l-am schimbat de doua ori. Nu regret.
Ma rog, poate or fi si inginerii nebuni.

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi.

* Subiecte recente

Sfaturi pentru achizitionarea unei masini la mana a doua de deutch
[Aprilie 25, 2024, 09:55:18 a.m.]


Turcaletul de Leonard
[Aprilie 19, 2024, 12:16:20 p.m.]


Jurnal bord Honda Civic 1.6idtec 120 CP de vizitator
[Aprilie 18, 2024, 09:17:59 a.m.]


Probleme sistem portbagaj. de al bundy
[Aprilie 17, 2024, 05:56:47 p.m.]


Mazda CX-30, frumoasa si rosie de james kilowatt
[Aprilie 16, 2024, 07:38:05 p.m.]


infiltratii apa prin stanga pedalei de ambreiaj de costel34
[Aprilie 12, 2024, 04:29:07 p.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Aprilie 2024
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 [28]
29 30