Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Probleme cutie DSG  (Citit de 14709 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline theoquda

  • Junior
  • *
  • Joined: Nov 2009
  • Locaţia: Ispra
  • Mesaje postate: 25
  • Karma: +0/-0
  • Auto: S2A 1,8TSI DSG
Re: Probleme cutie DSG
« Răspuns #11 : August 23, 2012, 12:01:27 a.m. »
treaba asta cu testul de drum e dupa ureche....mi se pare sau nu mi se pare....o stupizenie facuta de niste mecanici cretini. mai ales in strainatatea civilizata sa fie verificata pe stand de verificare.....nu aveti stand , sunteti papagali si amatori.
 
trebuie facut in ideea de garantie , verificare temeinica samd.....
si ca tot veni vorba.....verificare in service unde sa scrie pe foaia de service motivull cererii de verificare , nu de alta dar mai incolo sa nu zica lumea ca e din vina ta ...samd...
trebuie sa ai foaie ca la putini km ai solicitat verificarea respectiva .....sa fie oficial
 
ca sa iti dau un exemplu personal: O1 TREND 1,6 MPI MANUALA , dupa 15 000 km imi scartaia cutia cand bagam a 2a virat pe stanga....si nu tot timpul.
verificarea de ......de la testul de drum a adus urmatorul raspuns : Domle , ai condus sportiv , lasa mai usor cutia , ca nu ti-o facem pe garantie . Nu am ajuns la momentul nici sa ii dau in cap nici sa ii dau in judecata ca am schimbat masina , dar cand vad droaia de skodari incepatori naivi care asculta la niste maiimute de mecanici ca la Dumnezeu  ca vezi domle e de la reprezentanta......mi se face rau. Toti trag in interes personal. daca pot sa dribleze la o garantie o fac. o constatare de garantie e verificata de superiori si ei cam evita sa aprobe....FOLOSITI-VA CREIERUL OAMENI BUNI. Am dat niste bani , avem drepturi. INDISCUTABIL
 
 
reprezentantele au zdrente si in alte tari cum sunt si in Romania , care trag cu firma mama ca deh.......
Corect, pe fond ai dreptate.
O sa ma duc la alt service, din pacate prea departe pentru mine.
Nu sunt tipul care sa ma cert, sa fac scandaluri.. poate de aia m-a vazut mai fraier.
O sa incerc sa le cer cu "standul de verificare"
Merci.

Offline theoquda

  • Junior
  • *
  • Joined: Nov 2009
  • Locaţia: Ispra
  • Mesaje postate: 25
  • Karma: +0/-0
  • Auto: S2A 1,8TSI DSG
Re: Probleme cutie DSG
« Răspuns #10 : August 22, 2012, 11:59:03 p.m. »
Scuze pentru raspunsul tarziu.. sunt in concediu.

Buun.. hai sa o luam punctual cu fiecare post. Mai intai va multumesc la toti pt sfaturi.

Sunt frecvente situatiile in care un defect se manifesta aleator. In astfel de situatii, de obicei, se lasa masina in service autorizat pentru un diagnostic corect. Iti recomand sa procedezi analog.

Nu inteleg.. cu analog.. sorry.

Offline Mihai9

  • Junior
  • *
  • Joined: Ian 2012
  • Locaţia: Pitesti
  • Mesaje postate: 81
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Superb 2.0 TDI - DSG
Re: Probleme cutie DSG
« Răspuns #9 : August 18, 2012, 08:47:27 p.m. »
asta e si ideea.. sa ne dea mai multe detalii in legatura cu utilizarea cutiei. si intradevar nu e bine sa mesteci in cutie.. deoarece socul preluat de plecarea de pe loc respectiv acceleratie cand se trece din N in D este destul de ridicat.. (vorbesc din experienta unui prieten cu un golf.. asa facea si el, iar in cele din urma a vandut masina deoarece s'au tocit anumite pinioane - in urma socurilor - )
« Ultima Modificare: August 18, 2012, 08:50:49 p.m. de Mihai9 »

Offline ni311

  • Junior
  • *
  • Joined: Iul 2012
  • Locaţia: Iasi
  • Mesaje postate: 57
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: O2 FL 1.4 TSI DSG
Re: Probleme cutie DSG
« Răspuns #8 : August 18, 2012, 08:42:30 p.m. »
Nu cred ca e normal sa tot freci schimbatorul cand pe D, cand pe N. Atunci de ce mi-am mai luat DSG, tot sa amestec in benzina?!


Offline Mihai9

  • Junior
  • *
  • Joined: Ian 2012
  • Locaţia: Pitesti
  • Mesaje postate: 81
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Superb 2.0 TDI - DSG
Re: Probleme cutie DSG
« Răspuns #7 : August 18, 2012, 08:26:05 p.m. »
vreau sa imi dai cateva detalii despre cum ai condus pana acum.. de ex. raspunde'mi la o simpla intrebare:
La semafor.. cand sunt ambuteiaje in trafic, sau cand stai pe loc.. mai mult timp sa zicem.. (adica peste 15 sec) treci maneta schimbatorului de viteze in N - adica pe liber?
Da'ne mai multe detalii despre cum ai condus pana acum.. si cum conduci.

Offline FDR

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Mai 2009
  • Locaţia: Blaj, Alba
  • Mesaje postate: 962
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 Facelift, 1.6MPI
Re: Probleme cutie DSG
« Răspuns #6 : August 13, 2012, 10:43:23 p.m. »
Salut pe toata lumea!
 
Am acum masina de un an si 14400km. Pana acum am fost perfect multumit.. impecabila.
De o saptamana-doua insa, am sesizat o problema ciudata la cutia de viteze: cand trece din prima in a doua treapta se aude un huruit insotit un trepidat scurt (cam 1-2 secunde). Cateodata se simte destul de subtil, alta data puternic: tremura toata masina! Este destul de problematic, pentru ca nu se produce intotdeauna, as putea zice ca se produce in mai putin de 25% din treceri din prima in a doua.
Am sunat la service VW (locuiesc in Italia), m-am prezentat cu masina la test, am facut un road test cu un tehnician, timp de vreo 10min, vreo cativa km prin oras ... insa problema nu a putut fi constatata pentru ca nu s-a produs atunci....  8-| Ghinion: pe drumul de intoarcere de la service - acasa, s-a produs de doua ori.
Normal ca individul de la service nu m-a crezut, a considerat ca mi se fac pareri sau ceva: "daca nu apare de fiecare data, nu poate fi reprodusa, atunci inseamna ca nu exista.. problema"... face el.  :^o

Ce naiba sa fac?  :056: Sa astept pana ma lasa de tot? Sunt sigur ca e o problema!
A trecut careva prin ceva similar cu o cutie DSG ?!?

PS: Rog moderatorul sa mute postul unde crede el de cuvinta, daca considera ca nu e locul lui aici. Am postat in sectiunea asta pentru faptul ca masina mea este un Superb 2.


Sa revenim la intrebarea colegului!
"Have no fear of perfection, you’ll never reach it" - Salvador Dali.

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Oradea
  • Mesaje postate: 16367
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Probleme cutie DSG
« Răspuns #5 : August 13, 2012, 08:41:00 p.m. »
Isi permit pt ca...au vanzari inca bune. Cand clientii vor taxa PoRo pt impertinenta refuzand sa mai comande masini noi la ei sau alegand alte service-uri...o sa -i doara ! Si poate vor cobori cu piciorele pe pamant ;)
Ideea este ca intotdeauna sau aproape intotdeauna clientul este vinovat, el ascunde ceva, este sofer prost, face o prostie si ei trebuie sa-l desconspire. De aici pleaca problema... De clienti depinde cat de repede isi vor revedea comportamentul de 2 parale, de la cap la coada, cu ceva exceptii din fericire, dar nu destule.
« Ultima Modificare: August 14, 2012, 02:24:37 p.m. de ff_2004_06 »
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline LNT

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2009
  • Mesaje postate: 1320
  • Karma: +0/-0
  • Mester Strica-Tot
    • SayIT.ro
  • Auto: O2 FL 1.6 TDI Drive
Re: Probleme cutie DSG
« Răspuns #4 : August 13, 2012, 08:36:56 p.m. »
Care-i modul de rezolvare a unei garanţii? Service-ul nu primeşte contravaloarea manoperei? Altfel nu văd de ce s-ar împotrivi atât de tare la garanţii.
Cât despre mersul sportiv sau alte astfel de afirmaţii...ar trebui să şi dovedească ce afirmă. Că de vorbit tot Gigelul o poate face mai ales fiindcă nu-l costă nimic.
In the zone where normal things don't happen...very often.

Offline danuuu

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Feb 2010
  • Locaţia: Bucuresti - ROMANIA
  • Mesaje postate: 266
  • Karma: +0/-0
  • nu inventam noi roata , totul e inventat demult
  • Auto: Skoda OCTAVIA
Re: Probleme cutie DSG
« Răspuns #3 : August 13, 2012, 07:28:14 p.m. »
treaba asta cu testul de drum e dupa ureche....mi se pare sau nu mi se pare....o stupizenie facuta de niste mecanici cretini. mai ales in strainatatea civilizata sa fie verificata pe stand de verificare.....nu aveti stand , sunteti papagali si amatori.
 
trebuie facut in ideea de garantie , verificare temeinica samd.....
si ca tot veni vorba.....verificare in service unde sa scrie pe foaia de service motivull cererii de verificare , nu de alta dar mai incolo sa nu zica lumea ca e din vina ta ...samd...
trebuie sa ai foaie ca la putini km ai solicitat verificarea respectiva .....sa fie oficial
 
ca sa iti dau un exemplu personal: O1 TREND 1,6 MPI MANUALA , dupa 15 000 km imi scartaia cutia cand bagam a 2a virat pe stanga....si nu tot timpul.
verificarea de ......de la testul de drum a adus urmatorul raspuns : Domle , ai condus sportiv , lasa mai usor cutia , ca nu ti-o facem pe garantie . Nu am ajuns la momentul nici sa ii dau in cap nici sa ii dau in judecata ca am schimbat masina , dar cand vad droaia de skodari incepatori naivi care asculta la niste maiimute de mecanici ca la Dumnezeu  ca vezi domle e de la reprezentanta......mi se face rau. Toti trag in interes personal. daca pot sa dribleze la o garantie o fac. o constatare de garantie e verificata de superiori si ei cam evita sa aprobe....FOLOSITI-VA CREIERUL OAMENI BUNI. Am dat niste bani , avem drepturi. INDISCUTABIL
 
 
reprezentantele au zdrente si in alte tari cum sunt si in Romania , care trag cu firma mama ca deh.......
 
 
Skoda Octavia II 1,6 mpi 75kw 102hp bse pdg black-magic 10-2007 pleoape inele-clima ornament-suport-pahare folie

Offline Remi

  • Expert
  • ***
  • Joined: Mar 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 329
  • Karma: +1/-0
  • Auto: Octavia II, 1,6 MPI
Re: Probleme cutie DSG
« Răspuns #2 : August 12, 2012, 10:53:40 a.m. »
Sunt frecvente situatiile in care un defect se manifesta aleator. In astfel de situatii, de obicei, se lasa masina in service autorizat pentru un diagnostic corect. Iti recomand sa procedezi analog.
Acum, concret, din ce povestesti, este posibil sa fie cazul unei prinderi usor slabite in punctele de fixare a transmisiei DSG. In cel mai rau caz, posibil defect ansamblu volanta. Proababil, huruitul de care vorbesti este doar consecinta a fixarii necorespunzatoare a transmisiei. Nu te duce prea departe cu gandul, chiar daca cutia are probleme, masina este in garantie iar perioada de garantie are tocmai acest rol - sa permita depistarea defectelor de fabricatie si remedierea acestora pe costul producatorilor ...
Skoda Octavia II Elegance 1.6 MPI, 2008

Offline theoquda

  • Junior
  • *
  • Joined: Nov 2009
  • Locaţia: Ispra
  • Mesaje postate: 25
  • Karma: +0/-0
  • Auto: S2A 1,8TSI DSG
Probleme cutie DSG
« Răspuns #1 : August 11, 2012, 11:33:03 p.m. »
Salut pe toata lumea!
 
Am acum masina de un an si 14400km. Pana acum am fost perfect multumit.. impecabila.
De o saptamana-doua insa, am sesizat o problema ciudata la cutia de viteze: cand trece din prima in a doua treapta se aude un huruit insotit un trepidat scurt (cam 1-2 secunde). Cateodata se simte destul de subtil, alta data puternic: tremura toata masina! Este destul de problematic, pentru ca nu se produce intotdeauna, as putea zice ca se produce in mai putin de 25% din treceri din prima in a doua.
Am sunat la service VW (locuiesc in Italia), m-am prezentat cu masina la test, am facut un road test cu un tehnician, timp de vreo 10min, vreo cativa km prin oras ... insa problema nu a putut fi constatata pentru ca nu s-a produs atunci....  8-| Ghinion: pe drumul de intoarcere de la service - acasa, s-a produs de doua ori.
Normal ca individul de la service nu m-a crezut, a considerat ca mi se fac pareri sau ceva: "daca nu apare de fiecare data, nu poate fi reprodusa, atunci inseamna ca nu exista.. problema"... face el.  :^o

Ce naiba sa fac?  :056: Sa astept pana ma lasa de tot? Sunt sigur ca e o problema!
A trecut careva prin ceva similar cu o cutie DSG ?!?

PS: Rog moderatorul sa mute postul unde crede el de cuvinta, daca considera ca nu e locul lui aici. Am postat in sectiunea asta pentru faptul ca masina mea este un Superb 2.
« Ultima Modificare: Ianuarie 11, 2014, 10:09:44 a.m. de A V A T A R »

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi.

* Subiecte recente

MOTORIZARE 1.6 MPI de Mdudu
[Mai 13, 2024, 01:59:38 p.m.]


Roata rezerva de Alejinxique
[Mai 08, 2024, 11:51:33 a.m.]


Sfaturi pentru achizitionarea unei masini la mana a doua de deutch
[Aprilie 25, 2024, 09:55:18 a.m.]


Turcaletul de Leonard
[Aprilie 19, 2024, 12:16:20 p.m.]


Jurnal bord Honda Civic 1.6idtec 120 CP de vizitator
[Aprilie 18, 2024, 09:17:59 a.m.]


Probleme sistem portbagaj. de al bundy
[Aprilie 17, 2024, 05:56:47 p.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Mai 2024
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 [15] 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31