|
1
Alte Marci din grupul VAG / Re: Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey« Ultimul mesaj de bogdanpiatra Iunie 26, 2026, 09:12:57 p.m. »a ta produce ulei, deci
2
Alte Marci din grupul VAG / Re: Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey« Ultimul mesaj de vizitator Iunie 26, 2026, 03:20:52 p.m. »6000 km in bord.
Masina merge mai bine decat la inceput, semn ca motorul s-a lasat. Pe modul sport al cutiei DSG, reprizele pe intervalul 80-130 km/h sunt mai bune decat ma asteptam: apas puternic acceleratia, cutia DSG retrogradeaza imediat, turometrul se duce in 4000 turatii, si masina pleaca ca din pusca. Partea proasta este ca aceasta operatiune are un oarecare lag, trebuie sa astepti cam 2 secunde sa simti efectul apasarii pedalei de acceleratie, deci trebuie sa iti calculezi bine depasirea. Alt inconvenient este ca, desi masina e bine anfitonata per ansamblu, la o accelerare brusca motorul huruie de parca este rasnita. Ca aspect pozivitiv al motorului as mentiona faptul ca nu imi consuma ulei. Multi se plang ca umbla cu sticla de ulei in portbagaj si ca in primii 6000 km au consumat 600 ml ulei. Eu am luat masina cu 3 liniute de ulei sub nivelul maxim, si acum este cu 2 sub maxim. Nu a scazut deloc nivelul de ulei. Insa am si fost atent la rodaj ![]() Consumul de ieri a fost de 5.5% pe un traseu de 210 km, cu viteza medie de 98km/h si AC in permanenta pornit (viteza media la intoarcere a fost putin peste 100km/h, dar a scazut dupa 10 km parcursi prin Bucuresti). 3
Cine suntem si cum sa ne ajutam intre noi. / Re: Cine suntem si ce putem face pt a va ajuta?« Ultimul mesaj de vquzby Iunie 26, 2026, 10:41:53 a.m. »Salutare, sunt Valentin, posesorul unuei Skoda Roomster motor 1.6, 90 de cai, din 2011
4
Alte Marci din grupul VAG / Re: Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey« Ultimul mesaj de bogdanpiatra Iunie 20, 2026, 06:30:58 a.m. »Pulsul iti scade ca sta sotia in spate
) Daca tot o lauzi, fara poze nu te credem, la ce dume mai scrii pe aici ) 5
Drive-test all brands / Re: Turcaletul« Ultimul mesaj de vizitator Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m. »Aici cred ca suntem amandoi de acord: sa schimbi uleiul la 2 ani si 30000km inseamna sa fii inconstient.
Pe de alta parte producatorul stie cel mai bine cand trebuie schimbat uleiul. Daca spune ca se schimba la 1 an, stie el ce stie, eu unul nu as intarzia. Si la Opel, si la Renault, si alte alte marci care le-am avut, nu ma lasau sa intarzii mai mult de o luna dupa ce se facea anul, chit ca in anul respectiv nu facusem nici 8000 km. Insa, asa cum am spus, pe banii lui si pe masina lui, fiecare este liber sa faca ce vrea. Unii vad ca isi schimba la 9000km, altii la 30000km. Si cu asta eu am terminat discutia. 6
Alte Marci din grupul VAG / Re: Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey« Ultimul mesaj de vizitator Iunie 19, 2026, 10:00:23 a.m. »Intre timp masina a ajuns la 5000 km, o prezint mai jos si cu bune, si cu rele. Incep cu cele bune, sau care imi plac:
1)Motorul se incalzeste nesperat de repede. Azi, dupa 400m de mers, eram cu temperatura lichidului de racire la 56 grade. De acasa pana la serviciu am fix 2km, cand ajung la serviciu licidul de racire este la 90 de grade si uleiul trece de 70 de grade. Este mult mai bine decat la diesel. 2)Spatiul din portbagaj si la locurile din spate este mai mult decat suficient. Sotia este fata cu cele mai lungi picioare din lume, lucru foarte placut in anumite situatii dar foarte neplacut cand sunt sofer si ea sta pe locul din spatele soferului si imi da cu genuncii in scaun. Ei bine, la Golf variant problema a disparut, in sfarsit are loc pe bancheta. 3)Masina nu mai este joasa, nu ma mai rog de toti trecatorii sa ma ajute sa ies din parcarile in spic. Cu fosta masina ma rugam de toti sa ma dirijeze sa ies din parcare; am ajuns sa rog pana si lideri interlopi sa ma dirijeze, s-au uitat ei lung la mine, au cumpanit putin, apoi m-au ajutat (cu sictir, dar m-au ajutat). 4)Antifonarea este buna pana pe la 80 km/h, aproape ca nu auzi nimic de afara. Ptr oras este chiar confortabila, simt cum ma linistesc si imi scade pulsul la volan 5)Pedalele se apasa usor, volanul este moale, aer rece baga foarte repede, o masina clar facuta pentru confort (bine, la 44 cat am eu la pantofi, cam toate pedalele mi s-au parut ca se apasa usor, dar la Golf se apasa mai usor decat la alte masini). 6)Materialele de la interior sunt de calitate, insa e adevarat ca am tapiteria Artvelour. La modelul basic tapiteria mi se pare crunt de urata, parca e panza de sac. 7)Consumul extraurban este asa de mic ca se apropie de diesel, am 4.8% pe drumuri nationale si 5.2% pe autostrada, mergan cu 130 km/h. Acum trec la ce nu imi place: 1)cutia schimba prea jos din viteza I in a II-a si din a II-a in a III-a. Adica la 1900 rotatii. Acest lucru, combinat cu lagul la acceleratie, fac masina sa fie letargica la viteze mici, sa accelereze greu. Nu se mai pune problema sa fac o manevra din scurt ptr ca masina intarzie si risc sa fiu lovit de cei care vin din spate. 2) Platforma MQB nu este cea mai stralucita din punct de vedere al stabilitatii si manevrabilitatii. In curbe simt cum greutatea masinii se duce in roti si imbinari, vai de mama lor de fuzete ptr ca ele preiau cam toata presiunea. Practic neajunsurile platformei MQB se duc in roti, masina nu este facuta ptr luat curbe in viteza. La viteze mari mi se pare ca topaie, asta probabil din cauza suspensiilor moi. Platforma de pe fosta Octavia II era mai buna, dupa parerea mea. MQB este o platforma de facut economii ptr VAG, nu de dat senzatii la volan. Fosta Octacia II face-lift, daca ii puneai un motor puternic, ar fi fost mai buna decat actualul Golf (dupa parerea mea). 3)Neavand directie progresiva, masina vireaza greu. La parcari trebuie sa fac multe manevre pana o parchez. Chiar si cu directie progresiva situatia ar fi cam la fel. Raportul de demultiplicare al directiei este foarte mare, trebuie sa rotesc mult din volan sa fac un viraj mic. 4)Franele nu exceleaza, tot simt ca ma duc prea mult inainte cand franez, chiar si cu anvelope de vara. In concluzie, masina este mai mult orientata spre confort decat spre sportivitate. 7
Skoda Superb cu motor Diesel / Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde« Ultimul mesaj de KIKI2810 Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m. »am o problema unde pozitia pe spate se tot arde , sigurante ok , toate celelante becuri ok , doar asta se tot arde si nu stiu de ce , pe soclu imi da voltaj 12 deci nu ar trebui sa aibe treaba , asta e al 3-lea bec schimbat , sa pun oare led ?
8
Skoda Superb cu motor Diesel / Re: Skoda superb 2.0 bss merge infundat« Ultimul mesaj de KIKI2810 Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m. »am patit odata cu motorina de tir , pornea greu , si tragea prost , 20 tdi bss , am bagat motorina de la peco si nu mai avea nimic
9
Skoda Octavia cu motor pe benzina / Bucsa bascula pozitie montare« Ultimul mesaj de Zeno Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m. »Buna seara! Stie cineva cum se monteaza corect bucsa cea mica de cauciuc de pe bascula fata ? Bucsa are codul Lemfoerder 29916 01.Ce nu inteleg eu este ca aceasta bucsa are 3 mici fante pe interior si nu stiu cum se monteaza corect pe bascula pe pozitie orizontala sau verticala.Am sa atasez doua poze cu 3 puncte rosii imaginar acele fante.Am asa eu banuiala ca pe orizontala poza 1,Multumesc.
10
Drive-test all brands / Re: Turcaletul« Ultimul mesaj de bogdanpiatra Iunie 17, 2026, 07:12:43 p.m. »Eu zic ca nici una din cele 2 variante nu este viabila: adica nici ulei de 12 luni si 29900 km (pentru ca ai depasit numarul de kilometri), Pai nu, ca e un an si 30000 |
Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton
și astfel vei susține forumul.Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.roDe fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi.
Ai omis cumva emailul de activare??
Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 26, 2026, 09:12:57 p.m.] Cine suntem si ce putem face pt a va ajuta? de vquzby [Iunie 26, 2026, 10:41:53 a.m.] Turcaletul de vizitator [Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.] Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810 [Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.] Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810 [Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.] Bucsa bascula pozitie montare de Zeno [Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]
Re: Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 26, 2026, 09:12:57 p.m.] Re: Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de vizitator [Iunie 26, 2026, 03:20:52 p.m.] Re: Cine suntem si ce putem face pt a va ajuta? de vquzby [Iunie 26, 2026, 10:41:53 a.m.] Re: Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra [Iunie 20, 2026, 06:30:58 a.m.] Re: Turcaletul de vizitator [Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.] Re: Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de vizitator [Iunie 19, 2026, 10:00:23 a.m.] |