Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Mesaje Recente

Pagini: 1 [2] 3 4 5 ... 10
11
Drive-test all brands / Re: Turcaletul
« Ultimul mesaj de vizitator Iunie 16, 2026, 09:31:06 a.m. »
Eu zic ca nici una din cele 2 variante nu este viabila: adica nici ulei de 12 luni si 29900 km (pentru ca ai depasit numarul de kilometri), dar nici ulei de 15 luni si 12 000km (ptr ca ai depasit termenul de 1 an). Multi cred ca la motorizarile 1.5 TSI de la Vag reviziile se fac la 2 ani sau 30 000km. Gresit, in realitate termenul este de pana la 2 ani si pana la 30 000 km, si iti apare in bord intervalul de timp/km ramasi pana la revizie. In practica nu ai cum sa ajungi la 2 ani si 30 000 km pentru ca termenul afisat in bord ca ramas pana la revizie se scurge in ritm accelerat. La fel pateam si la Honda: mergem o saptamana si intervalul din bord imi scadea cu 2 saptamani, iar daca mergeam pe autostrada cu viteza, intervalul imi scadea si mai mult. Pana la urma computerul decidea cat de uzat era uleiul si ma chema la revizie.
12
Drive-test all brands / Re: Turcaletul
« Ultimul mesaj de bogdanpiatra Iunie 15, 2026, 07:38:46 p.m. »
Sigur ca da, deci eu voi depasi intervalul cu 3 luni si minus 18000 de km( intervalul este un an si 30000 de km, asa zice renault. Nu a pus 2 ani, sa te prinda la revizie, desi are uleiuri sintetice, long life)
Am facut chimia uleiurilor in facultate


Ce e mai corect, un ulei de 12 luni si 29900 km, cum recomanda fabrica, sau un ulei de 15 luni si 12000 de km, 95% din ei facuti la drum lung, fara ca masina sa fie accelerata cu motorul rece, etc, etc?


VW a trecut la uleiuri long life, Renault in Franta recomanda 2 ani sau 30000 de km


Nu s de acord cu intervaluri din astea.
13
Drive-test all brands / Re: Turcaletul
« Ultimul mesaj de vizitator Iunie 15, 2026, 09:33:30 a.m. »
Am spus-o si o repet: nu colectionez postari pentru ca nu am ce face cu ele. Nu se platesc, nu se remunereaza, nu imi trebuie. Nici macar nu stiu cate postari am. Cat despre motoarele termice, eu nu as intarzia un schimb de ulei cu mai mult de o luna si/sau 1000 km. Pe banii lui si pe motorizarea lui, fiecare face ce vrea, dar eu unul nu as intarzia mai mult de o luna si/sau 1000 km.
14
Skoda Octavia 2 pre-FL / FL / Re: deschidere portbagaj din cheie
« Ultimul mesaj de Kel_Sceptic Iunie 13, 2026, 09:24:26 a.m. »
Cat timp liber aveam acum 15 ani ... si ce plictisit eram de ma pierdeam in detalii de genul asta :)

Partea buna care ma face sa raspund la mesajul asta este ca inca mai am masina aia, si inca merge normal!

La multi km fara probleme tuturor!
15
Drive-test all brands / Re: Turcaletul
« Ultimul mesaj de bogdanpiatra Iunie 12, 2026, 09:06:36 p.m. »
Sigur, a mea e in garantia extinsa de 7 ani
Dar ai facut un post :) )


nu acceptau nici o zi, cand eram in garantie
16
Drive-test all brands / Re: Mazda CX-30, frumoasa si rosie
« Ultimul mesaj de james kilowatt Iunie 08, 2026, 06:47:27 p.m. »
Săptămâna trecută cazanul a făcut 6 ani. Și 3000km într-o săptămână, dintre 2 x 950km într-o zi.
Însă cu toate astea n-a reușit sa treacă de 60.000km încă :D


In afara de recall-uri și întreținere, fără probleme până acum
17
Skoda Octavia 2 pre-FL / FL / Re: Problema electrica skoda octavia 2 1.9tdi
« Ultimul mesaj de vizitator Iunie 08, 2026, 09:48:21 a.m. »
Posibil sa fie de la vreo siguranta de la motor. Cel mai bine este sa vorbesti cu Al Bundy si sa ii spui ce erori iti apar cand faci diagnoza pe tester.
18
Drive-test all brands / Re: Turcaletul
« Ultimul mesaj de vizitator Iunie 08, 2026, 09:06:27 a.m. »
La Renault se accepta sa intarzii la revizie 1 luna sau 1000 km. Ei zic ca nu e bine sa depasesti acest interval, iar cine il depaseste pierde garantia la masina (in caz ca o mai are). La Toyota sunt si mai stricti: daca intarzii si o zi, ai pierdut garantia.
19
Drive-test all brands / Re: Turcaletul
« Ultimul mesaj de bogdanpiatra Iunie 07, 2026, 03:16:21 p.m. »
Sa mai stergem praful
Km 68010
Schimbat anvelopele de iarna, pus anvelopele de vara. Au 7 ani, inca arata bine, masina cu garaj, le mai tin si anul acesta
Tot la 68010 km am schimbat si filtrul de aer, avea aproape 15000, era curat, arata foarte bine, mersul extern si a spus cuvantul


Urmeaza un schimb de ulei si filtru, am depasit anul cu o luna, dar sunt 10500 de km. O luna il mai las, n am cine stie ce km de facut, ca merg cu alta masina
NU cred ca uleiul Elf de un an si 2 luni dar 12000 de km, va afecta ceva.


Saptamana asta trebuie sa i fac ITP ul
20
Skoda Octavia 2 pre-FL / FL / Problema electrica skoda octavia 2 1.9tdi
« Ultimul mesaj de Ionutz 81 Iunie 07, 2026, 08:15:10 a.m. »
Bună ziua,
Am o problema electrica de aproximativ 2 luni.
Prima data când a apărut am pus cheia în contact și mi s a aprins niciun martor în bord ,fara claxon ,fara lumini ca și când nu aveam baterie.
Am verificat bateria ,masa totul ok .După aproximativ 1 ora am pus cheia în contact și totul a fost în regula ca și cum nimic nu s a întâmplat.
A doua oare s a întâmplat pe autostrada
În mers  a căzut tensiunea pentru o fracțiune de secunda ,s au aprins martorii  din bord apoi din inerție motorul a pornit,după 10 minute motorul s a oprit din nou. Când am pus contactul sa pornesc din nou martorii din bord se aprindeau intermitent(candaveam tensiune, când nu aveam) Ulterior  a pornit
Am schimbat contactul,am verificat conexiunile la tablou electric, am schimbat releu 406 aflat sub bord.
După o săptămână de funcționare normală, problema a revenit
Dacă ma puteți ajuta cu un  sfat.
Va mulțumesc
Pagini: 1 [2] 3 4 5 ... 10

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 26, 2026, 09:12:57 p.m.]


Cine suntem si ce putem face pt a va ajuta? de vquzby
[Iunie 26, 2026, 10:41:53 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 [27] 28
29 30