Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Mesaje Recente

Pagini: 1 2 3 [4] 5 6 7 ... 10
31
Drive-test all brands / Re: VW Golf VII 1.2 TSI 110 CP Trendline
« Ultimul mesaj de Marsulici Mai 11, 2026, 03:34:34 p.m. »
Salutare,


S-a cam pus praful pe aici de cand nu am mai postat :))
Pe de alta parte nici nu prea ama vut de ce ... am mers destul de putin cu masina si nu am avut probleme.

Masina are acum 9 ani si de prin 2022 parca a intrat in posesia mea si oficial.
Cat despre km ... inca sunt putin sub 70.000 km ... deci e ca noua.


Acum motivul pentru care am zis sa mai scriu cate ceva, este ca vreu sa-i fac revizia si aveam o nelamurire legata de unele aspecte, cum ar fi calitatea pieselor.
In principiu ar trebui sa schimb filtre + ulei, amortizoare fata-spate, placute fata-spate, si discuri spate.
Ce stiti despre calitatea pieselor si de unde ar fi cel mai ok sa le comand ?
Dupa asta ... ce producatori imi recomandati pentru amortizoare/placute/discuri ?
Pentru amrotizoare, as vrea si ceva poate un pic mai sport/performante, daca exista ceva.
Ulterior va trebui sa gasesc si un service ok prin Bucuresti unde sa fac schimbul.

Apreciez orice sugestie !
Ms.
32
Skoda Fabia / Re: Aditiv benzina
« Ultimul mesaj de vizitator Mai 11, 2026, 11:26:25 a.m. »
Link-ul accesat nu mai este disponibi. Dar chiar si asa, eu nu as pune niciun aditiv in benzina ptr ca nu sunt adeptul acestei practici. Daca vrei benzina deja aditivata, iti cumperi benzina OMV Max Motion 100 plus sau Mol 100Evo Plus.
33
Skoda Fabia / Aditiv benzina
« Ultimul mesaj de bazucker Mai 09, 2026, 07:27:29 a.m. »
3?
Salutare tuturor,


Este bun, sau mai bine zis ajuta cu ceva utilizarea aditivului din link-ul de mai jos in benzina la Skoda Fabia 1.0 TSI din 2023?


https://www.emag.ro/aditiv-benzina-liqui-moly-300-ml-2642liquimoly/pd/DPS2V3BBM/
34
Skoda Fabia pe benzina / Re: please help
« Ultimul mesaj de M i c u t z u Aprilie 20, 2026, 05:58:28 p.m. »
Nu e niciun Wrs.E vRS
35
Skoda Fabia pe benzina / Re: please help
« Ultimul mesaj de vizitator Aprilie 20, 2026, 03:20:35 p.m. »
Exista Fabia II RS cu motor de 1,4 litri si 179 CP (132 kW). S-a produs intre 2010-2014 si s-a comecializat cu denumirea WRS. Deci daca intrebi cand a existat vreodata Fabia WRS, raspunsul este ca a existat intre anii 2010-2014. In schimb, in anul 2015, a aparut Fabia III, care nu a mai avut varianta WRS, cel mai puternic motor fiind 1,0 TSI 110 CP.
Daca vezi vreun anunt cu Fabia WRS din anul 2015-2016 de vanzare, atunci anul nu poate fi corect pentru ca Fabia WRS s-a produs doar pana in 2014,
36
Skoda Fabia pe benzina / please help
« Ultimul mesaj de castelan Aprilie 20, 2026, 02:13:48 p.m. »
salut , am postat si pe celalalt forum, nu stiu de unde sa incep...la search pe forum , nu a aparut nimic ; exista fabia wrs din 2015 sau 2016? volan wrs , unitatea la descidere afiseaza wrs, filtrul de aer este mare...multumesc  si unde poate fi verificata o skoda in afara de carvertical sau cebia?
38
Drive-test all brands / Re: Ford Ranger Raptor 2023
« Ultimul mesaj de judge Aprilie 17, 2026, 05:34:00 p.m. »
Sincer, nu sunt necesare, ci mai mult din prudență. În plus, am întrebat, iar ECU se adaptează automat la răcoarea suplimentară care i se va oferi, deci nu e apăsare și nu e nevoie de retune.
39
Drive-test all brands / Re: Ford Ranger Raptor 2023
« Ultimul mesaj de james kilowatt Aprilie 17, 2026, 05:21:12 p.m. »
Mă gândesc că mai bine făceai modificările mecanice primele și apoi partea de soft (presupunând că oricum e unul custom, nu temu  :015: )
40
Drive-test all brands / Re: Ford Ranger Raptor 2023
« Ultimul mesaj de judge Aprilie 17, 2026, 01:07:59 p.m. »
Natuerlich, pen' că modelul EU era detunat la 292 hp. În Australia avea 392 hp, iar în US 405. Deci cazanul poate.

Apoi, în US au scos a „Pro” calibration care te duce fix unde sunt eu acum, la 450 hp și 710 Nm.

Întrucât sunt un idiot și nu știu niciodată când să mă opresc, tocmai am comandat un CAI de la aFe și un intercooler de la Turbosmart.

Ca să scot tiruri din șanturi, mă gândesc...
Pagini: 1 2 3 [4] 5 6 7 ... 10

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 26, 2026, 09:12:57 p.m.]


Cine suntem si ce putem face pt a va ajuta? de vquzby
[Iunie 26, 2026, 10:41:53 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 [27] 28
29 30