Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Mesaje Recente

Pagini: 1 ... 3 4 5 [6] 7 8 9 10
51
Drive-test all brands / Re: Mazda CX-30, frumoasa si rosie
« Ultimul mesaj de Iulian M Aprilie 06, 2026, 12:50:32 a.m. »
Caută un perete noaptea și fă o poză; apoi compari când te întorci înapoi.
52
Am ajuns la 2200 km, observ ca intre timp s-a mai lasat motorul, parca nu mai pleaca chiar asa de lent de pe loc (tot incet pleaca, dar mai acceptabil). Vad ca s-a imbunatatit si distanta de franare, per ansamblu franele sunt medii. In schimb la drum lung este foarte relaxant, foarte confortabil, ajung la destinatie nesperat de odihnit. Pe de alta parte e adevarat ca nici nu mai circul cu vitezele cu care circulam cu fosta masina, posibil ca de aici sa vina relaxarea. Ca si consum, la un drum de 220 km am avut consum de 5,8%, atat la dus cat si la intors, cu o viteza medie de 77km/h.
53
Drive-test all brands / Re: Mazda CX-30, frumoasa si rosie
« Ultimul mesaj de james kilowatt Aprilie 01, 2026, 10:46:10 a.m. »
De câteva zile ma plimb pe contrasens pe insula. Din cauza lui Trump, ar fi trebuit să fiu în Oman la soare însă mai marii lumii au decis altceva.


De a doua zi după ce am ajuns pe insula, cazanul meu și-a schimbat singur layout-ul la ecran, harta era în stânga, acum e în dreapta. Și s-a reactivat și afișarea limitei de viteza (destul de utila) care în prima zi n-a funcționat.
Mașina mea nu-i "conectata", dacă a făcut răutăți din astea probabil a fost o chestie pre-pregramata pe baza locației GPS.


Intrebarea e dacă și-a schimbat și orientarea farurilor. Nici eu nici Ai-urile n-am găsit nimic prin documentație însă am asa impresia ca ceva s-a schimbat și acolo, însă nu bag mâna în foc.
54
Ofer la schimb set jante Kodiaq 7JX19ET43 cu set anvelope vara + iarna in stare buna 235/50/R19 99V (ambele utilizate sub 30000 km impreuna si mai merg inca 30000 km) cu set jante similare  18'' 7JX18ET43 Kodiaq/Tiguan/Audi/Seat cu anvelope noi all season clasa franare A-B 235/55/R18 99V.Schimbul se va face cu probe la o vulcanizare din Bucuresti sau imprejurimi.Accept si anvelope all season mai vechi + diferenta de bani cu conditia ca jantele sa fie in perfecta stare si sa agreez modelul de jante.Detalii in P.M.
55
M-am gandit si la asta, deocamdata stau pana in 2027 cand va aparea norma de poluare Euro7, sa vedem ce reduceri vor fi. Daca nu ai pretentii de mers repede si manevre stranse, masina este totusi multumitoare.
56
vinde o


Prea multe nemultumiri in 1600 de km. Masina daca nu te multumeste cand e noua.........
57
Plecarea de pe loc este lenta, greoaie, si ma incurca faptul ca autohold-ul tine masina prea imobilizata, trebuie sa apesi sanatos pedala de accelerarie ca sa desprinzi masina de pe loc. Din acest motiv am vazut ca unii nici nu il folosesc, preferand sa stea cu pedala de frana apasata la semafor. Apoi, din cauza ezitarilor DSG-ului la viteze mici si a lag-ului, masina este lenta pana pe la 50km/h, este uluitor cate masini mi se baga in fata, mai ales taximetristi. La cutia manuala am observat ca nu este asa, doar ca aceea are alte probleme (agata la schimbarea treptelor si intra greu in marsarier). Deci aviz amatorilor de cutie DQ200.  :042:
58
1650 km facuti cu masina, cu bune si cu rele. La partea buna as aminti confortul suspensiilor, antifonarea buna la viteze mici si spatiul mare pe lungime. Practic masina este foarte relaxanta la condus, nu te oboseste deloc. Pedalele se apasa usor, volanul se roteste usor, la viteze mai mari de 50km/h cutia DSG schimba ca nici nu simti, totul este lejer, usor de folosit. In schimb sunt si niste neajunsuri, cel mai mare mi se par franele care abia prind. M-am uitat pe date si un Tiguan cu aceiasi motorizare are distanta de franare mai mica. Este neobisnuit ca un SUV mare si greu sa franeze mai rapid decat o compacta, dar aceasta e situatia. A doua problema este lipsa de cuplu la viteze mici, sau cand urc rampe. Am facut un drum pana la Sinaia, 3 barbati in masina cu greutatile adunate care fac mai mult de 300 kg. In portbagaj aveam bagaje moderate, insa simteam masina cum pleaca greu de pe loc, iar in rampe gafaia. Aici este si vina DSG-ului care are prostul obicei de a schimba vitezele la turati prea joase,  cum-necum ajungeam sa urc rampele numai la 1750 rotatii/minut. Mult prea repede schimba vitezele acest DSG, dupa ce trece rodajul cred ca o tin numai in sport.  Ca stabilitate masina este OK, nu exceleaza insa are avantajul ca in curbe ofera o traiectorie neutra, fara tendinta de subvirare. Am mers cam cu aceleasi viteze cu care mergeam cu fosta masina, doar ca am fost mult mai atent la anticiparea traficului ptr ca nu ma bazez prea tare pe frane. O alta problema este volanul prea moale, aici trebuia sa imi fi luat pachetul cu selectarea modului de conducere si directia progresiva. In privinta consumului, la dus Bucuresti-Sinaia am avut 6.7%, iar la intors Sinaia-Bucuresti 4.7% (inclusiv aglomeratia din Otopeni si din Bucuresti, pana la destinatie). Consum bun zic eu, avand in vedere ca masina era plina si nu am mers chiar incet. Revin cu impresii pe masura ce mai conduc.
59
Skoda Rapid cu motor Diesel / Re: temperatura exterioara
« Ultimul mesaj de al bundy Martie 18, 2026, 10:09:01 a.m. »
este in profil.

0722598806
60
Skoda Rapid cu motor Diesel / Re: temperatura exterioara
« Ultimul mesaj de marcnm91 Martie 18, 2026, 07:54:19 a.m. »
salutare, lasa-mi un nr de telefon ceva !
firele sunt in regula, am comandat un al2-lea senzor!
Pagini: 1 ... 3 4 5 [6] 7 8 9 10

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 26, 2026, 09:12:57 p.m.]


Cine suntem si ce putem face pt a va ajuta? de vquzby
[Iunie 26, 2026, 10:41:53 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 [27] 28
29 30