|
71
Alte Marci din grupul VAG / Re: Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey« Ultimul mesaj de bogdanpiatra Martie 05, 2026, 08:28:28 a.m. »adica 3 litri in plus, nu 3% mai mult
Normal la un motor pe benzina 72
Alte Marci din grupul VAG / Re: Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey« Ultimul mesaj de vizitator Martie 04, 2026, 04:47:46 p.m. »Am mai mers cu masina, depasind borna de 1000 km (deci s-a dus prima etapa a rodajului). Este confortabila, intr-adevar, si silentioasa la viteze mici. S-au mai rodat si anevelopele, nu mai intra ESP-ul la fiecare pornire pe mazga, iar consumul a mai scazut putin. Pe un drum Bucuresti (mag Unirea) - Otopeni si inapoi am avut consum de 5,9%, seara la ora 22, iar azi la pranz, in Bucuresti, la o viteza medie de 15 km/h si timp de deplasare 90 minute, am avut consum de 9,6%. Pe drumuri extraurbane se apropie de diesel la consum, cu conditia sa nu te dai la ea, insa in oras imi ia cu 3% mai mult. Deci avantaje si dezavantaje.
![]() 73
Skoda Octavia 3 / Retrofit Lane Assist« Ultimul mesaj de xAndreyCx Martie 03, 2026, 10:29:10 a.m. »Salut,Am o Skoda Octavia 3 din 2014 care a venit din fabrica cu sensori de ploaie, lumina, umiditate si fara parbriz incalzit.Am decis sa-mi inlocuiesc parbrizul cu unul incalzit si sa- mi iau varianta "pregatita" pentru camera de lane assist si senzor de ploaie.Parbrizul va fi inlocuit in Constanta la Pilkington (1700 lei, manopera inclusa). I-am intrebat daca se ocupa si de calibrare ADAS, au spus ca da (290 lei).Intrebarea mea este daca functioneaza orice camera de lane assist sau trebuie sa-mi cumpar una care a provenit de pe o Octavia 3, fiindca am citit pe forumuri ca trebuie sa fie parametrizata sau ceva de genul.Deci sa inteleg ca o astfel de camera trebuie parametrizata, adaptata si pe urma calibrata?Intentionez sa cumpar camera din dezmembrari.
74
Alte Marci din grupul VAG / Re: Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey« Ultimul mesaj de vizitator Februarie 26, 2026, 04:45:00 p.m. »E o problema minora, totusi eu imi fac datoria si o semnalizez, nu se stie niciodata cine citeste si este interesat.
La grupul VAG m-am obisnuit sa stau cu cotul drept sprijinit pe cotiera centrala, si cu cel stang pe cotiera din usa stanga. Este cea mai comoda pozitie de condus la drum lung, si in Audi A4 (care are 1,84 m latime), chiar ca incap cu brio. ) Golful are 1,79m, plus o cotiere stramte in usi, incapi mai greu sa iti sprijini mana. 75
Alte Marci din grupul VAG / Re: Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey« Ultimul mesaj de bogdanpiatra Februarie 26, 2026, 01:34:23 p.m. »Nu mai trage si tu de fiare!
) Tu parca la toate masinile ai problema asta Eu la nici una, nici macar in ford fiesta din 2007, cu care merg multisor acum Eu nu imi sprijin partea stanga de portiera, eventual invers , daca am cotiera 76
Alte Marci din grupul VAG / Re: Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey« Ultimul mesaj de vizitator Februarie 26, 2026, 10:00:45 a.m. »Asa a fost la toate masinile cu cutie DSG pe care le-am condus, ezitau la viteze mici, apasam pedala de acceleratie si cutia se gandea putin pana sa schimbe viteza. In giratorii este chiar riscant, acum m-am invatat minte si nu ma mai bag, de frica sa nu produc un accident. De la 40 km/h in sus, cutia schimba impecabil. Alt aspect la care nu ma asteptam este ca nu am loc suficient sa imi sprijin cotul stang pe cotiera din usa. Masina este cu doar 1 cm mai ingusta decat Civicul, dar portierele sunt mult mai apropiate de sofer decat la Civic. Portierele au o forma cam ciudata, mai subtiri la partea dinspre balamale si mai groase in zona in care ma sprijin cu cotul. Pur si simplu imi simt cotul stang inghesuit in portiera. Din acest motiv pentru persoanele mai dezvoltate pe latime este recomandabil un Tiguan sau Octavia, nu Golf.
77
Alte Marci din grupul VAG / Re: Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey« Ultimul mesaj de bogdanpiatra Februarie 26, 2026, 08:43:29 a.m. »Ezitarea cutiei o reglezi din pedala tu, n ai ce face la vitezele alea. Si cu o manuala o iei razna cu 20, 30,, 40...a doua , a treia, iar a doua
Probabil te vei invata sa o cunosti si va fi mai bine 78
Jante & anvelope / Re: Anvelope de iarna« Ultimul mesaj de vizitator Februarie 25, 2026, 02:27:51 p.m. »Asa este, s-a mai imbunatatit situatia, pe zapada ma descurc bine cu ele. La fel si pe ud, sunt manevrabile. Din pacate pe uscat, distanta de franare tot mare este. Apas tare de tot frana sa opresc pana in trecere, va trebui sa anticipez mai mult traficul.
79
Alte Marci din grupul VAG / Re: Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey« Ultimul mesaj de vizitator Februarie 25, 2026, 09:29:50 a.m. »Pana in 40-50 km/h cutia este ezitanta: nu stie daca sa schimbe intr-o viteza superioara sau sa ramana in viteza respectiva. Intr-adevar, nu simti cand a schimbat viteza decat daca te uiti pe turometrul, dar ezita pana sa o schimbe. Dupa 50 km/h in sus, totul merge ca uns, nu mai sunt ezitari. Deci cutie ezitanta pana in 40-50 km/h si foarte buna de la aceasta viteza in sus. Oricum, cutia cu dublu ambreiaj si 8 trepte de la Mercedes (8G-DCT) ii este superioara, acolo nu simti ezitare la nicio viteza.
80
Alte Marci din grupul VAG / Re: Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey« Ultimul mesaj de bogdanpiatra Februarie 23, 2026, 07:37:39 p.m. »cutia de viteze DSG 7 schimba vitezele ca nici nu simiti, ??? |
Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton
și astfel vei susține forumul.Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.roDe fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi.
Ai omis cumva emailul de activare??
Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 26, 2026, 09:12:57 p.m.] Cine suntem si ce putem face pt a va ajuta? de vquzby [Iunie 26, 2026, 10:41:53 a.m.] Turcaletul de vizitator [Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.] Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810 [Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.] Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810 [Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.] Bucsa bascula pozitie montare de Zeno [Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]
Re: Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 26, 2026, 09:12:57 p.m.] Re: Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de vizitator [Iunie 26, 2026, 03:20:52 p.m.] Re: Cine suntem si ce putem face pt a va ajuta? de vquzby [Iunie 26, 2026, 10:41:53 a.m.] Re: Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra [Iunie 20, 2026, 06:30:58 a.m.] Re: Turcaletul de vizitator [Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.] Re: Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de vizitator [Iunie 19, 2026, 10:00:23 a.m.] |