|
81
Alte Marci din grupul VAG / Re: Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey« Ultimul mesaj de A V A T A R Februarie 23, 2026, 07:15:05 p.m. »Teo, se prea poate ca dozajul pedalei sa difere de Honda... Cel mai probabil așa este. Am avut si destule europene si 7 japoneze (autoturisme si auto de teren) si frâna era setata diferit... Chestie de obisnuință.
82
Alte Marci din grupul VAG / Re: Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey« Ultimul mesaj de vizitator Februarie 23, 2026, 09:13:21 a.m. »Am ajuns la 886 km, facand cateva drumuri pana in Otopeni si inapoi. Masina poate fi descrisa ca anesteziant de confortabila, mai ales la viteze de drum national. Totul este ,,effortless": pedala de acceleratie se apasa fara efort, volanul se roteste fara efort (chit ca nu ofera niciun fel de feedback privitor pe unde vrei sa mergi), masina este bine antifonata la aceste viteze, cutia de viteze DSG 7 schimba vitezele ca nici nu simiti, daca merg cu spatele se pornesc instantaneu senzorii si camera de marsarier, comuta singura faza scurta-faza lunga, o pot controla din telefonul mobil cu aplicatia My Volkswagen (chit ca si aceasta da rateuri si imi arata ca masina este descuiata, desi eu am incuiat-o). Pana la urma este o masina de familie, conoftabila si spatioasa, dar fara pretentii de manevrabilitate si senzatii tari la condus. Cutia DSG inca ezita, mai ales la viteze mici, este letargica la viteze de sub 50 km/h, nu anticipeaza cand apas acceleratia si astept dupa ea sa schimbe. O alte problema sunt franele, destul de slabe, comparabile cu cele de pe Octavia 2. Ma opresc adeseori cu botul masinii pe trecerea de pietoni, desi eu vroiam sa nu ating trecerea. Ca sa franeze bine, trebuie sa apas puternic pedala de frana.
83
Alte Marci din grupul VAG / Re: Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey« Ultimul mesaj de vizitator Februarie 17, 2026, 02:44:13 p.m. »Hai sa o luam sistematic: 1) masina are pret de catalog de 35551 euro (din care 31450 pretul de baza si 4101 optionale). Din acestea reducerile totale (inclusiv pachet comfort) au fost de 7861 euro. Deci pe mine m-a costat 27690 euro, cu conditia sa platesc pretul integral pana pe 31 decembrie 2025. Nu am avut inclusa rabla (ptr ca aveam o problema la acte in dosar si am fost refuzat) si nici de reducerea ,,Porsche finance" nu am beneficiat ptr ca Golf variant nu se incadreaza. Deci toata reducerea de 7861 euro a fost a delerului si a importatorului.
2)Rodajul se face in functie de turatie. La acest motor, in primii 1000 km nu trebuie depasite 3000 rotatii/minut si acestea atinse incet, iar in urmatorii 500 km se pot depasi 3000 rotatii, dar atinse incet. Nu se recomanda sa se tracteze rulote si sa se urce rampe. Cutia avand 7 trepte, in viteza a VII-a am fix 150 km/h, deci consider ca am respectat conditiile privind rodajul. La 1.2 TSI aveam 130 km/h la 3000 turatii, era alta manacare de peste. Oricum am mers putin cu 150 km/h, in general am stat sub 140. 3)Consumul extraurban este bun, ma ajuta si dezactivarea a 2 cilindri, mai putin cel urban unde am cam cu 3% mai mult decat la diesel (seara la ora 21 cu diesel am 5.4%, cu 1.5 TSI am 9.7%). 4)Motorul se incalzeste foarte repede, in 4 minute ajung cu lichidul de racire la 80 grade, si in 5 la 90 grade. Temperatura uleiului urca mai greu, dureaza ceva pana trec de 81 grade. Acesta a fost un motiv principal ptr care am ales acest motor. 84
Alte Marci din grupul VAG / Re: Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey« Ultimul mesaj de bogdanpiatra Februarie 17, 2026, 08:49:04 a.m. »Sa o stapanesti sanatos
Fara poze? Cat a ajuns pana la urma, ce ai putut negocia din pretul afisat initial? E bine ca ”i ai dat” 150km/h, rodaj nu respecti, zic si eu. Doar intreb, ma gandesc ca era bine daca mai asteptai putin, macar vreo 500 de km Consum foarte bun 85
Alte Marci din grupul VAG / Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey« Ultimul mesaj de vizitator Februarie 16, 2026, 01:29:13 p.m. »Incep jurnalul cu parerile dupa 700 km, (din care 640 parcursi extra-urban) cu noua mea masina Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI 148 CP DSG. Masina a fost cumparata de noua, cu 10 km in bord, de pe stoc si are urmatoarele optiuni, in plus fata de cele de baza: culoare moonstone grey, asistent faza lunga, camera spate rear view, jante Nothingam de 17 inci, pachet asistenta sofer, pachet comfort (geamuri fumurii, clima pe 3 zone), radio 2 Discover cu sistem infotainement de 12 inci, scaune sport cu tapiterie ArtVelours si suport lombar manual la sacunele fata, side assist si trapa panoramica. Motorul este 1.5 TSI 148 CP, la care se adauga un mic motoras electric de 16 CP, care doar te ajuta la porniri de pe loc si depasiri, fara a avea putere sa impinga singur masina. Dupa primii 700 km, impresiile sunt mixte, adica are si puncte care imi plac dar si puncte mai slabe fata de Honda Civic diesel. In primul rand iti dai seama repede ca masina este orientata spre confort: este bine antifonata (dar nu la nivel de masina premium) si cu suspensii moi. Puntea spate multilink face toti banii, nici nu simt denivelarile sau sinele de tramvai, parca plutesc cu masina. Directia este moale si asistata, cu volan usor de rotit cu mana, dar lipsita de precizie si feedback. Honda Civic are o directie mult mai buna, cu directie precisa si un volan care tine tare, si care se intareste f mult la viteze mari. Mult mai manevrabila este Honda Civic, atat la viteze mari cat si la viteze mici. Golful este o masina stabila, dar nu ca si Civicul. Cu Civicul mergeam lejer cu 170 km/h pe drum expres, cu Golful nu cred ca voi face acest lucru niciodata ptr ca o simt mai instabila, iar directia moale si relativ imprecisa ma poate baga oricand in parapet. I-am dat 150 Km/h, si cred ca imi ajunge. In schimb portbagaj mare la Golf Variant, liniste in masina pana pe la 130 km/h (dupa care aud turatia motorului), tableta mare de 12.9 inci si muuuulta electronica, parca prea multa electronica. Prin trapa intra vajul si mama sta cu caciula in cap
, ba chiar si eu care sunt f rezistent la frig simt curentul prin partea de sus. Scaunele sport sunt acceptabile, dar nu foarte confortabile ptr ca nu au suport lombar electric. Citisem acest lucru pe Top Gear si nu i-am crezut, dar uite ca ii cred acum. Un alt minus este faptul ca nu am directie progresiva, masina este luata de pe stoc si nu avea selectarea modului de condus, si a directiei progresive, Prin urmare ma chinui cu ditamai hadurghia, sa intru si mai ales sa ies din parcari laterale. In rest masina indeplineste criteriile mele de selectie: raportul putere - greutate sa fie mai mare de 1, sa aiba punte independenta pe spate (aceasta are chiar multilink) si sa nu mai fie joasa sa ai impresia ca stai cu fundul pe asfalt (Imi pare rau ca am renuntat la principii acceptand ca nu are suport lombar electric si selectarea modului de condus, puteam sa stau 7 luni si sa iau un variant pe comanda, si nu de pe stoc. Pana la urma masina este buna, solid facuta, confortabila, spatioasa si destul de silentioasa, dar sa nu se astepte cineva la giumbuslucuri cu ea, indiferent de viteza. Pana la urma Mat Watson, jurnalistul auto de la CarWow avea dreptate: ,,Volkswagen Golf face atat cat trebuie din orice, fara a excelea in ceva anume". Revin cu feedback dupa ce mai fac kilometri. Aaa..uitasem consumul: 5.4% pe autostrada, 4.6% pe drumuri nationale, si cam 9.7% seara la ora 20 in Bucuresti. 86
Drive-test all brands / Re: Mazda CX-30, frumoasa si rosie« Ultimul mesaj de A V A T A R Februarie 13, 2026, 11:05:30 p.m. »Chiar ca
87
Drive-test all brands / Re: Mazda CX-30, frumoasa si rosie« Ultimul mesaj de judge Februarie 13, 2026, 03:33:57 p.m. »#LandYachting
88
Jante & anvelope / Re: Anvelope de iarna« Ultimul mesaj de sunshine Februarie 13, 2026, 11:49:24 a.m. »Posibil să se mai îmbunătățească situația după câteva sute de km cand se uzează un pic. Am observat asta de mai multe ori la diferite mașini, în special la anvelopele de iarnă.
89
Jante & anvelope / Re: Anvelope de iarna« Ultimul mesaj de vizitator Februarie 13, 2026, 08:48:13 a.m. »Am pus Nokianurile pe masina, si sunt cum ma asteptam: medii pe carosabil uscat, trebuie sa fac multe corectii din volan sa tin masina pe drum drept pe autostrada. La fel si cu distanta de franare: mult mai mare la Golf 8 in comparatie cu Honda Civic. Pana la urma sunt 2 explicatii: ori Golful 8 este mai instabil decat Honda Civic, ori anvelopele Nokian Snowproof2 sunt mai slabe decat fostele Nokian WRD4.
In weekend fac un drum mai lung si ma voi lamuri eu. 90
Drive-test all brands / Re: Mazda CX-30, frumoasa si rosie« Ultimul mesaj de james kilowatt Februarie 11, 2026, 11:52:29 p.m. »Sunt convins, că are peste juma' de secol și încă merge!
|
Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton
și astfel vei susține forumul.Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.roDe fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi.
Ai omis cumva emailul de activare??
Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 26, 2026, 09:12:57 p.m.] Cine suntem si ce putem face pt a va ajuta? de vquzby [Iunie 26, 2026, 10:41:53 a.m.] Turcaletul de vizitator [Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.] Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810 [Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.] Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810 [Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.] Bucsa bascula pozitie montare de Zeno [Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]
Re: Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 26, 2026, 09:12:57 p.m.] Re: Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de vizitator [Iunie 26, 2026, 03:20:52 p.m.] Re: Cine suntem si ce putem face pt a va ajuta? de vquzby [Iunie 26, 2026, 10:41:53 a.m.] Re: Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra [Iunie 20, 2026, 06:30:58 a.m.] Re: Turcaletul de vizitator [Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.] Re: Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de vizitator [Iunie 19, 2026, 10:00:23 a.m.] |