Vineri seara cobor la masina cu gandul sa mut masina din locul unde am lasat-o cand am ajuns de la serviciu, deoarece era locul vecinului de la alta scara ( locul meu era bineanteles ocupat !). Toate bune, parchez masina pe locul meu si urc in casa cu gandul ca a doua zi plec la tara. Nu am mai verificat "lichidele" de sub capota deoarece o facusem cu 3-4 zile in urma. A doua zi dimineata cobor la masina si observ o pata cam de o palma sub compartimentul motor. Mi-a fugit gandul ca am probleme la vreun furtun de racire a motorului. Intre timp , coboara si fimiu cu bagajele si ii arat si lui. Ridicam capota si incepem sa ne uitam de jur-imprejurul motorului , insa nu dadeam de punctul problemei. Scoatem si capacul de la motor si atunci vede fimiu ca turbina este uda toata. Pun degetul pe pata de sub masina si observ ca este ulei. Imediat mi-a fugit gandul ca la motor nu mai este gram de ulei. Trag joja afara si vad ca nivelul este la jumatate - respir oarecum usurat ! Fimiu spune verdictul " a cazut turbina" si acesta cade ca un trasnet . Raman inmarmurit , cu ochii mari , privind in gol la motorul masinii ! Cred ca vreo 2 minute nu am scos nici unul vreun sunet. Ingandurati , luam bagajele din portbagaj si urcam in bloc... Am tot cautat situatii de acest gen pe net , inclusiv pe acest forum si nu am gasit un subiect legat de intrebarea "Din ce cauza s-a udat turbina de ulei?" Deoarece nu am mai umblat niciodata la turbina, am cautat modalitatea de montare/demontare a turbinei . Mi-a atras atentia la cateva video-uri, ca inainte de mantarea turbinei se verifica si furtunele de tur si retur a uleiului. Intrebarea mea este pentru cei care cunosc detalii mecanice,daca este posibil sa se fi rupt unul din aceste furtunele de ulei ?
Are cineva amabilitatea sa-mi faca niste poze, sau o schita din zona turbinei ( sincer nu stiu pe unde sa ma uite si ce sa caut !)? Poate nu este turbina dusa!? In speranta unor sfaturi din partea voastra, va multumesc anticipat.