Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: La cati km ati schimbat anvelopele ?  (Citit de 26658 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: La cati km ati schimbat anvelopele ?
« Răspuns #20 : Februarie 28, 2013, 10:34:48 a.m. »
A4 poate ca da, dar precedentele...no way !
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 4542
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: La cati km ati schimbat anvelopele ?
« Răspuns #19 : Februarie 28, 2013, 10:12:32 a.m. »
cu cele de iarna Dunlop SP Winter Sport 3D, am deja 40.000km si estimez ca ma tin inca 10-15.000km si sunt mai multumit de ele decat de cele de vara.
nu stiu de care imi voi lua la vara si la iarna, dupa ce se uzeaza astea.

ai ales o anvelopa de top, e pe locul i in multe teste Adac.. ;)
Eu am pt iarna Michelin Alpin A4, si sunt mai mult decat multuimit: silentioase, consum redus de carburant, aderenta bune in toate conditiile (zapada, ud, uscat).
« Ultima Modificare: Februarie 28, 2013, 10:38:21 a.m. de vizitator »
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline ladislau

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2008
  • Locaţia: Brasov
  • Mesaje postate: 672
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Dacia Duster Journey 1.33 tCE
Re: La cati km ati schimbat anvelopele ?
« Răspuns #18 : Februarie 27, 2013, 10:54:41 p.m. »
Cred ca am mai scris despre asta undeva ; in primavara lui 2009 am echipat masina cu 4 anvelope GoodYear Excelence si abia dupa aceea am vazut ca erau made in China. Si m-au "tinut" ....fix 30.000 de km.
Deci , atentie sporita pe ce dati banii  ;)
« Ultima Modificare: Februarie 27, 2013, 11:01:24 p.m. de ladislau »
Ex :Skoda Fabia 1.9 SDI
Ex : Dacia Sandero Stepway 0.9 tCE

Offline FDR

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Mai 2009
  • Locaţia: Blaj, Alba
  • Mesaje postate: 959
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 Facelift, 1.6MPI
Re: La cati km ati schimbat anvelopele ?
« Răspuns #17 : Februarie 27, 2013, 10:32:20 p.m. »
O parere gresita. Intr-o era a globalizarii anvelopele "Made in Germany" (efectiv) sunt o raritate. Insa din punct de vedere al performantelor/caracteristicilor, indifferent unde sunt fabricate, sunt aceleasi cu cele originale (Germany)
"Have no fear of perfection, you’ll never reach it" - Salvador Dali.

Offline Whisky

  • Doar inscris
  • Joined: Iul 2010
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 4
  • Karma: +0/-0
  • Auto: VW Golf
Re: La cati km ati schimbat anvelopele ?
« Răspuns #16 : Februarie 27, 2013, 10:07:26 p.m. »
Personal consider ca tara de provenienta este f importanta. decisiva chiar in alegerea unor anvelope. Un MADE IN GERMANY nu se compara niciodata cu MADE IN ROMANIA sau MADE IN SLOVENIA. De aici si rezistenta anvelopelor.

Offline danut

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Iul 2009
  • Locaţia: cluj napoca
  • Mesaje postate: 101
  • Karma: +0/-0
  • Auto: 1.9sdi
Re: La cati km ati schimbat anvelopele ?
« Răspuns #15 : Ianuarie 06, 2012, 04:14:13 p.m. »
Referitor la titlul topicului, sunt de acord cu cei care spun ca o pondere mare este stilul de condus.
Eu la motorizarea mea rar pot face acelarari cu scartait de roti, asa ca o pereche de cauciucuri Kleber de vara (licenta Michelin) le am de 40 000km si inca au profil bun.
Un prieten care face transport international a reusit sa foloseasca un set de vara Matador peste 80 000km, pe o duba, nu stiu daca C-urile sunt mai rezistente.

Referitor la cei de la Weltauto, pot spune ca se schimba cauciucurile, jantele bune cu altele acceptabile, fac si angajatii bani de bomboane, dupa cum s-au exprimat. 90% din clienti nu se uita (nu stiu unde) la anul de fabricatie al cauciucurilor sau alte fineturi de cunoscator.

Offline camilus

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Ian 2012
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 225
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Skoda Octavia
Re: La cati km ati schimbat anvelopele ?
« Răspuns #14 : Ianuarie 06, 2012, 02:16:47 p.m. »
am citit multe "opinii ingineresti personale" legate de acest topic  :046:  postez linkul la un material editat de cei de la continental...nu vreau sa fac reclama la aceasta marca si nici nu am avut vreodata acest brand de anvelopa
sper sa va fie util

 
http://www.conti-online.com/generator/www/ro/ro/continental/automobile/sectiuni/hidden/downloads/tyre_basic_information_ro.pdf
« Ultima Modificare: Ianuarie 06, 2012, 02:26:31 p.m. de camilus »
Skoda Octavia 1.9 TDI, BXE 2008

Offline ladislau

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2008
  • Locaţia: Brasov
  • Mesaje postate: 672
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Dacia Duster Journey 1.33 tCE
Re: La cati km ati schimbat anvelopele ?
« Răspuns #13 : Februarie 28, 2011, 05:35:18 p.m. »
Daca tot zici ca nu te uiti la bani,atunci recomandarea mea este : ptr vara MICHELIN PILOT PRIMACY,iar ptr iarna VREDESTEIN SNOWTRAC.
Si nu vei regreta nimic....garantat.  ;)
Ex :Skoda Fabia 1.9 SDI
Ex : Dacia Sandero Stepway 0.9 tCE

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: La cati km ati schimbat anvelopele ?
« Răspuns #12 : Februarie 28, 2011, 03:30:29 p.m. »
Radu, vezi Goodyear HydraGrip sau Toyo Proxes ;)
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline radupapadopol

  • Doar inscris
  • Joined: Feb 2009
  • Locaţia: Timisoara
  • Mesaje postate: 15
  • Karma: +0/-0
  • Scout 2.0 TDI
Re: La cati km ati schimbat anvelopele ?
« Răspuns #11 : Februarie 28, 2011, 02:19:34 p.m. »
originalele (de vara) Dunlop SP Sport 225/50 R17 au fost foarte zgomotoase si m-au tinut fix 2 sezoane, 40.000km, eu nu imi voi mai cumpara din astea. s-au uzat pana la limita si le-am aruncat.
cu cele de iarna Dunlop SP Winter Sport 3D, am deja 40.000km si estimez ca ma tin inca 10-15.000km si sunt mai multumit de ele decat de cele de vara.
nu stiu de care imi voi lua la vara si la iarna, dupa ce se uzeaza astea. caut consum redus, silentioase, aderente si care sa tina mult . . . cer prea mult? ar trebui sa gasesc 225/50 R17 cu aceste calitati, sau?
la pret nu ma uit, pentru ca am invatat ca anvelopa este o parte esentiala a masinii.
Skoda Octavia Scout 2.0 TDI full options, fara piele, fara reglaje electrice scaune.
Navi columbus c

Offline Cheeta

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Feb 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 659
  • Karma: +0/-1
  • Auto: Ex: 1,9 TDI ALH 90CP 2006
Re: La cati km ati schimbat anvelopele ?
« Răspuns #10 : Februarie 28, 2011, 01:22:30 p.m. »
Am rulat aprox. 50,000Km cu Matadoarele de vara originale, dupa care am trecut pe Michelin Energy Saver (aprox. 10,000 facuti vara trecuta). E drept ca 90% din drumuri au fost A sau DN cu viteza relativ constanta, ca si profil de condus.
 
La masina second-hand nu e o regula sa fie char pneurile originale, dar poti orcum sa compari anul de fabricatie al pneului cu cel al masinii, normal ar trebui sa coincida. Daca e asa, inseamna ca vechiul proprietar a rulat mai mult prin orase, cu frane multe si, de ce sa nu recunoastem, si accelarari/franari bruste, daca a tocit asa de repede pneurile.
Ex: Skoda Octavia Tour 1,9 TDI ALH 66KW/90CP MY 2006

Offline Stef13

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: NT
  • Mesaje postate: 3237
  • Karma: +3/-0
Re: La cati km ati schimbat anvelopele ?
« Răspuns #9 : Februarie 27, 2011, 10:56:51 p.m. »
Cam dubiosi cei de la Weltauto. Anul trecut mi-am pierdut timpul mergand pana la Bacau sa vad mandria lor din acel moment, un Passat CC 2,0 tdi de 60.000 km (cica), care insa putea ingrozitor a tigara, avea multiple zgarieturi, avea pielea de pe volan roasa si roata de rezerva extrem de uzata.

La aproape 40.000 km net parcursi (am scazut deja aproape 10.000 km facuti cu rotile de iarna), anvelopele de vara de la fosta mea Octavia nu aratau deloc rau


Offline ladislau

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2008
  • Locaţia: Brasov
  • Mesaje postate: 672
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Dacia Duster Journey 1.33 tCE
Re: La cati km ati schimbat anvelopele ?
« Răspuns #8 : Februarie 27, 2011, 10:49:42 p.m. »

daca au sub 5 ani exista un standard legat de profil : parca era minim 3 mm ?!nu mai stiu ..

Inaltimea minima a profilului ptr anvelopele de vara este de 1,6 mm si undeva la 3,5 mm la cele de iarna .
Ex :Skoda Fabia 1.9 SDI
Ex : Dacia Sandero Stepway 0.9 tCE

Offline alexxb

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2010
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 966
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia TDI
Re: La cati km ati schimbat anvelopele ?
« Răspuns #7 : Februarie 27, 2011, 10:23:34 p.m. »
Eu zic ca odata la 3-4 ani ar trebui deoarece in timp isi modifica compoziti si consistenta , devin mai rigide

Offline mnp

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2010
  • Locaţia: sibiu
  • Mesaje postate: 613
  • Karma: +0/-0
  • Octavia fabricata Vineri 13
  • Auto: OII FL 1.6 TDI
Re: La cati km ati schimbat anvelopele ?
« Răspuns #6 : Februarie 27, 2011, 09:38:29 p.m. »
Indiferent de nr de KM la 5 ani  ar trebui schimbate.
daca au sub 5 ani exista un standard legat de profil : parca era minim 3 mm ?!nu mai stiu ....
nr de km rulati au cea mai mica importanta .

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 26, 2026, 09:12:57 p.m.]


Cine suntem si ce putem face pt a va ajuta? de vquzby
[Iunie 26, 2026, 10:41:53 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 [27] 28
29 30