Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Drivetest: Peugeut 2008 Style 1.2 Puretech 110CP  (Citit de 6846 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline james kilowatt

  • Expert
  • ***
  • Joined: Ian 2010
  • Locaţia: Europa
  • Mesaje postate: 2785
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Mazda CX30 SkyX AT AWD
Re: Drivetest: Peugeut 2008 Style 1.2 Puretech 110CP
« Răspuns #12 : Iulie 24, 2017, 12:35:19 p.m. »
Deh, e cuvantul care vinde. In combinatie si cu "eco", evident :D
Insa sunt gata sa pariez ca o cumpara mai multe coafeze decat padurari. 

Pe de alta parte e interesant ca astia de la inchirieri considera "suv-ul" asta un upgrade de la monovolumul de clasa B. Eu rezervasem un "C3 Picasso or similar" iar ei cica m-au upgradat desi masina e in mare cam aceeasi si cu C3 picasso si cu C4 Cactus. Dar fiind probabil "suv" e considerata superioara...
« Ultima Modificare: Iulie 24, 2017, 12:47:42 p.m. de james kilowatt »
Mazda CX-30 Rosie 2020
Skoda Superb 1.8 TSI 2010 - in Ilfov

Offline Stef13

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: NT
  • Mesaje postate: 3237
  • Karma: +3/-0
Re: Drivetest: Peugeut 2008 Style 1.2 Puretech 110CP
« Răspuns #11 : Iulie 24, 2017, 11:45:53 a.m. »
Ei asa-l alinta, SUV Peugeot 2008 http://offres.peugeot.fr/2008.html

Offline james kilowatt

  • Expert
  • ***
  • Joined: Ian 2010
  • Locaţia: Europa
  • Mesaje postate: 2785
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Mazda CX30 SkyX AT AWD
Re: Drivetest: Peugeut 2008 Style 1.2 Puretech 110CP
« Răspuns #10 : Iulie 24, 2017, 11:27:22 a.m. »
Asa e, vulcani n-am vazut. Doar ca e foarte creata insula asta :)

Pai 2008 nici nu se vrea SUV. Peugeot spune ca inlocuieste seria SW, adica breakul. Doar ca e un break mai inalt sa nu atingi usor burta sau nasul masinii prin hartoape. E un crossover ceva mai mare decat 208 insa fara sa aiba pretentii de offroad & stuff. Insa e practica si in oras, si e capabila sa mearga si pe drumuri ceva mai lungi sau mai proaste.

Pentru un loc cum e corsica (sau Islanda, Creta, etc), unde nu-s autostrazi iar orasele sunt de multe ori destul de inghesuite nu e o alegere rea, e un compromis bun. Insa intr-o tara cum e Belgia unde orice doua puncte sunt legate prin minim 3 autostrazi prefer un cruiser "dedicat".
Mazda CX-30 Rosie 2020
Skoda Superb 1.8 TSI 2010 - in Ilfov

Offline Stef13

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: NT
  • Mesaje postate: 3237
  • Karma: +3/-0
Re: Drivetest: Peugeut 2008 Style 1.2 Puretech 110CP
« Răspuns #9 : Iulie 24, 2017, 12:51:41 a.m. »
Corsica nu e vulcanica, din cate stiu. Vulcanii-s mai la sud, in Eolie si Sicilia.
Pozitia inalta la volan e cea mai buna, oferind un camp vizual extins si implicit timpi mai buni de reactie.
Pejoul respectiv e SUV doar cu numele. N-as da un Sandero Stepway pe asa ceva.

Offline james kilowatt

  • Expert
  • ***
  • Joined: Ian 2010
  • Locaţia: Europa
  • Mesaje postate: 2785
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Mazda CX30 SkyX AT AWD
Re: Drivetest: Peugeut 2008 Style 1.2 Puretech 110CP
« Răspuns #8 : Iulie 20, 2017, 10:02:30 p.m. »

gata, distractia s-a incheiat, am dat-o inapoi. Mi se pare o masina reusita, micile defecte pe care l-am perceput eu (gen ceva greieri pe drum mai rau) nu mi se par de natura sa ma faca s-o consider un cazan.
Am facut in total 950km cu ea, cu o medie de viteza de 39km/h (cum spuneam serpentine multe, autostrazi ioc). Consum mediu pe BC 6.3, mie la pompa mi-a iesit 6.5, insa n-am de unde sa stiu daca plinul cu care am primit-o chiar a fost plin.
Una din problemele despre care am citit prin presa insa cu care nu m-am confruntat ar fi cica cutia de viteze care "agata". Poate la altii, mie nu mi s-a parut. Doar ma marsarier uneori uneori mi s-a parut ceva mai sensibil de nimerit insa nu si la treptele de mers inainte, in 950km de serpentine si retrogradari nu am simtit vreo agatare.
 
Dupa ce-am dat-o inapoi am avut un zbor scurt si apoi un drum de 70km cu petrolierul meu. Dupa aproape doua saptamani de condus "pe wc" mi s-a parut ciudata pozitia joasa la volan. Insa nu m-am simtit nici pe departe intr-o caruta veche si damblagita, dimpotriva, am inca o masina contemporana si destul de bine facuta. Daca motorul nu se dovedeste a fi din plastilina asa cum zic internetii o mai tin un pic...




photo album upload
Mazda CX-30 Rosie 2020
Skoda Superb 1.8 TSI 2010 - in Ilfov

Offline james kilowatt

  • Expert
  • ***
  • Joined: Ian 2010
  • Locaţia: Europa
  • Mesaje postate: 2785
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Mazda CX30 SkyX AT AWD
Re: Drivetest: Peugeut 2008 Style 1.2 Puretech 110CP
« Răspuns #7 : Iulie 13, 2017, 05:44:07 p.m. »
Ok, ok, n-o sa ma cert cu tine acum... Nu e doar design de azil ci și de wannabes :)  însă in afara de design încă n-am alt motiv foarte serios s-o critic.



Am mai făcut ceva kilometri, și am reușit sa ating și viteze ceva mai ridicate - 120-130km/h (nu-i spuneți lui macron, ok?) . Insonorizarea nu e rea, zgomotul aerodinamic rămâne acceptabil, și cel mai pregnant rămâne ala de rulaj atunci când strada e zgrunturoasa.


Climatizarea merge de mama focului, ca sa zic asa. La 32-33 grade afara dacă îți sufla direct îți îngheață mana pe volan.
Păcat ca n-are guri de ventilație și în spate. Însă overall își face treaba.


Și dacă tot am vorbit de volan, la mașina asta e caraghios de mic. Iar direcția e "foarte" asistata, da senzația aia de volan "elastic" si din păcate cam reduce feedbackul în volan. Mai mult simți mașina în scaun decât în volan.


Însă până la urmă astea sunt detalii, overall mașina mi se pare surprinzător de ok.




... Cu atât mai mult cu cât fix înainte timp de doua zile am avut un cazan de 207 dizal (adică modelul anterior)  luat de pe drivy.  Motor 1.6hdi 90cp, cam de cacao. Lent (am încercat sa las în urma un Duster, cu schimbări la 4500rpm și n-am reușit). Și care sub 1800rpm nici nu trage și vibrează ca toți dracii, iar în rest mai mult zgomot decât nerv. Diferența între ele este enorma. Ok, sunt și generații diferite însă diferența pare mult mai mare de atat. Iar benzinarul asta puretech nou e muuult mai elastic și mai vioi decât fostul hdi.
Mazda CX-30 Rosie 2020
Skoda Superb 1.8 TSI 2010 - in Ilfov

Offline AlexTM

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Timisoara
  • Mesaje postate: 2690
  • Karma: +6/-10
  • Auto: Galaxy 2 2.0 TDCI
Re: Drivetest: Peugeut 2008 Style 1.2 Puretech 110CP
« Răspuns #6 : Iulie 13, 2017, 04:18:15 p.m. »
Nu doar proteza de sold ii determina pe unii sa nu se uite la acele masini normale cum zici tu, Z4 si presupun ca mai intra si Ferrari, Lamborghini &co.
In ziua de azi se cauta SUV-urile, nu ca sa mergi pe coclauri ci ca sa te uiti de sus la multime si sa poti escalada borduri. De aceea au aparut game tot mai variate de Q* , X* , ML sau GL*.
Iar astea fiind cam scumpe, pentru cei cu aspiratii mari dar buzunare mici a aparut acest "Q3-ul tanarului sarac"
bicicleta

Offline james kilowatt

  • Expert
  • ***
  • Joined: Ian 2010
  • Locaţia: Europa
  • Mesaje postate: 2785
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Mazda CX30 SkyX AT AWD
Re: Drivetest: Peugeut 2008 Style 1.2 Puretech 110CP
« Răspuns #5 : Iulie 11, 2017, 09:38:39 p.m. »
Testul are loc în Corsica. Deocamdată nu mi-am schimbat impresia personala care e una pozitiva. Consumul a mai crescut la 6.3 pe bc însă in ultimii 100km am dat a 4-a de doua ori și a 5-a niciodată.


@Alex
E o mașină numai buna pentru aia cărora proteza de sold sau de genunchi nu le da voie sa coboare într-o mașină normala, gen BMW z4. Deși ai și tu dreptatea ta, tinerii din ziua de azi au gusturi și idei deosebit de bătrânești..
Mazda CX-30 Rosie 2020
Skoda Superb 1.8 TSI 2010 - in Ilfov

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Drivetest: Peugeut 2008 Style 1.2 Puretech 110CP
« Răspuns #4 : Iulie 11, 2017, 02:20:06 p.m. »
Este una din asta fix la un vecin de-al meu...habar n-am ce motorizare, dar e diesel sigur.
Peugeot e una din marcile auto la care trecerea intre generatii pastreaza destul de clar imaginea de marca. Greu sa n-o recunosti...cel putin eu nu am problema asta, ca la alte marci, sa nu mai zi de modele ale aceleiasi marci...

Peugeot a fost o dorinta de-a mea mai veche, dar nu s-a concretizat niciodata...pe-atunci, era vorba de modelul 405 SRi16v cu motor potent de 2litri, daca bine imi amintesc. Am mers cu 405 si mi-a placut mereu masina asta, interiorul ei ingenios, materialele si insonorizarea f buna.

In ce arhipelag e insula aceea vulcanica...?
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline AlexTM

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Timisoara
  • Mesaje postate: 2690
  • Karma: +6/-10
  • Auto: Galaxy 2 2.0 TDCI
Re: Drivetest: Peugeut 2008 Style 1.2 Puretech 110CP
« Răspuns #3 : Iulie 11, 2017, 12:38:27 p.m. »
Design-ul e fain, de masina tinereasca. Nu se potriveste pe langa un azil.
bicicleta

Offline ovidescu

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Sep 2011
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 221
  • Karma: +0/-0
  • Rabdare si drum bun!
  • Auto: Octavia 3 FL 1,8TSI
Re: Drivetest: Peugeut 2008 Style 1.2 Puretech 110CP
« Răspuns #2 : Iulie 11, 2017, 10:46:51 a.m. »
Misto review. Imi place cum le povestesti.
2008 am vazut cateva si prin Bucuresti si, cel putin de afara, imi place cum arata. Chiar sunt curios ce mai ai de zis de masina pana la finalul testului.
ex: Astra H Cosmo HB, 2008, 1.6 MPI M5 * Rapid Style, MY2015, 1.2 TSI M6 * Octavia 2 FL Business, MY2012, 1.4 TSI M6
actuala: Octavia 3 FL Style, MY2017, 1.8 TSI DSG7

Offline james kilowatt

  • Expert
  • ***
  • Joined: Ian 2010
  • Locaţia: Europa
  • Mesaje postate: 2785
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Mazda CX30 SkyX AT AWD
Drivetest: Peugeut 2008 Style 1.2 Puretech 110CP
« Răspuns #1 : Iulie 10, 2017, 12:38:42 p.m. »

Masina asta e inchiriata, iar testul are loc mai multe zile pe o insula vulcanica destul de abrupta, cu serpentine mai multe decat liniile drepte. Un kart (sau un MX5, Fiat 124, BWM Z4, Porsche Boxter etc ar fi fost mai interesant decat o masina cocotata, insa mai am putin de asteptat pana incepe fiica-mea sa refuze vacantele cu babacii ai batrani asa a trebuie o din asta.
 
DAR: bai nene, masina nu e rea! mi-e jena sa recunosc, nu e frumos din partea mea, insa desi nu e o masina pe care as cumpara-o sau in care mi-ar placea sa fiu surprins de paparazzi (decat incolo, spre 70 ani, cand nu mai conteaza) trebuie sa recunosc ca nu-i gasesc vreun defect fundamental. În plus  cu Peugeot am si o vendeta personala, am decis ca n-o sa cumpar vreodata Peugeot pentru ca atunci cand erau in cacao financiar au taiat finantarea laboratorului unde cu onoare impingeam stiinta inainte, in timp ce muncitorii aveau masaj, cresa si alte gratuitati (sau cel putin asa se sustinea prin presa post-adevar), deci nu e marca visurilor mele, însă cu toate astea nu pot s-o umplu de c.... asa cum ar trebui. 
 
Cea pe care o birjaresc eu e nivel de echipare "style" si are navi, clima manuala, hill hold assist,  faruri cu halogen si DLR cu leji, cruise control (cam inutil tinand cont de relief, nici nu-mi dau seama daca e adaptativ sau nu), cutie de viteze manuala in 5 trepte, senzori de parcare,  si o mai avea si alte chestii insa nu stiu eu. Nu pare sa aiba chestia "intelligent grip" sau cum s-o numi sistemul ala care peugeot jura ca transforma un FWD intr-un offroader de la mama lui.
 
Sa trecem la calificative. Ce-mi place:
+ masina e surprinzator de usoara si destul de bine echilibrata cu motorul asta mic pe benzina, nu da deloc senzatia unui ciocan greu cu toata greutatea in fata.
+ e destul de agila in viraje in ciuda faptului ca e inalta. Are ceva transfer balans insa nu e dezastruos si aderenta e buna. Iar damburile și gropile sunt destul de bine filtrate, suspensia e confortabila.
+ franele sunt bune si usor de dozat
+ motorul trage bine pentru un motor schiop in 3 cilindri. Trage de jos si foarte liniar pana sus. Are sunetul inconfundabil al motoarelor in 3 cilindri insa se misca bine pe toata plaja de turatii.
+ vizibilitatea e foarte buna in fata si lateral, acceptabila in spate.
+ scaunele confortabile si cu posibilitati mari de reglaj. Pozitia de condus ramane gen "pe wc" mai degraba decat "kart" insa nu e inconfortabila.
+ spatiul in spate acceptabil.
+ Materiale OK in interior, plastic de tic-tac destul de putin si in zone unde in mod normal nu deranjeaza. 
 
Asa si asa:
0 - Portbagajul e suficient pentru unul ca mine (incep din ce in ce mai mult sa iau la mine doar pasaport si carte de credit) insa nu stiu daca face fata pentru cineva cu copil mic si nevasta isterica
0 - motorul trepideaza usor la relenti si e relativ zgomotos pentru un benzinar. Nu e ca la C1, sau ca un 1.9 TDI insa nu e nici Tesla. Motorul in 3 cilindri de la Ford de exemplu nu se simte si nici nu e asa zgomotos. Vibreaza sa zicem cam ca Aurisul ala pe care l-am facut de cacao pe aici, insa ala e in 4 cilindri.
0 - farurile sunt cu halogen. Faza scurta e foarte buna (pentru halogen) insa aia lunga nu m-a dat pe spate.
0 - insonorizare medie. Acceptabila insa se simte putin zgomotul de rulaj (or fi si pneurile zgomotoase). Nu stiu cum vajaie la viteze f mari pentru ca n-am avut unde sa le ating.
 
 
Negativ
- design de masina de azil de batrani. Degustibus, deh.
- cand drumul e rau cam are zgomote parazite desi are doar 6000km si desi bordul e din materiale bune.
 
Consumul mediu pe BC e 7.2l/100km de cand e ea, iar de cand e la mine e de 5.3l/100km. Insa am doar aprox 150km. Masina o mai tin inca 10 zile si o sa mai updatez consumul. 

 




up load photos
« Ultima Modificare: Iulie 10, 2017, 12:42:20 p.m. de james kilowatt »
Mazda CX-30 Rosie 2020
Skoda Superb 1.8 TSI 2010 - in Ilfov

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 20, 2026, 06:30:58 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]


deschidere portbagaj din cheie de Kel_Sceptic
[Iunie 13, 2026, 09:24:26 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 [24] 25 26 27 28
29 30