Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Geamuri aburite complet pe timp ploios!  (Citit de 12227 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline DDaniel

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Iun 2008
  • Locaţia: Bistrita
  • Mesaje postate: 122
  • Karma: +0/-0
  • Daca ar fi sa aleg, aleg... si cand aleg, aleg.
Re: Geamuri aburite complet pe timp ploios!
« Răspuns #10 : Iunie 03, 2009, 10:45:11 a.m. »
Subscriu si eu la AC! Ca sa ies mai repede din "ceata" dau pe aer rece si AC.
Skoda Fabia Combi Elegance, 1,9TDI-PD, 101PS, 2003

Offline aronbv

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2009
  • Locaţia: Brasov, Romania
  • Mesaje postate: 1134
  • Karma: +0/-0
  • Simply clever... BV-90-CTI
    • Traduceri-Forditasok-Translations
  • Auto: Octavia 2 1.6MPI BSE
Re: Geamuri aburite complet pe timp ploios!
« Răspuns #9 : Iunie 03, 2009, 08:53:58 a.m. »
Cunoaştem fenomenul, doar AC rezolvă problema  :039: .
Eat shit. A billion flies can't be wrong!

Offline Owe

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2008
  • Locaţia: Drobeta
  • Mesaje postate: 901
  • Karma: +0/-0
  • Is it progress if a cannibal uses a knife and fork
  • Auto: 1,9 TDI, BXE
Re: Geamuri aburite complet pe timp ploios!
« Răspuns #8 : Iunie 02, 2009, 10:45:16 p.m. »
Si vezi sa nu fie cumva pe recirculare.
Octavia Tour  TDI ;  Superb 2  TDI
Difficile est satiram non scribere

Offline cgadalean

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Aug 2008
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 491
  • Karma: +1/-0
  • Auto: 1.4 16v 74kw
Re: Geamuri aburite complet pe timp ploios!
« Răspuns #7 : Iunie 02, 2009, 09:39:06 p.m. »
Trebuie verificata prezenta apei in masina, daca exista un locusor prin care se infiltreaza apa in masina veti avea tot timpul aceste probleme, mai trebuie inlocuit filtrul de polen si verificata scurgerea condensului de la AC.
Skoda Fabia Elegance combi 1.4 16v 74kw 2002
Oricine are dreptul sa fie prost, pacat ca unii abuzeaza de acest drept...

Offline cama_cc

  • Doar inscris
  • Joined: Iun 2009
  • Locaţia: Ploiesti
  • Mesaje postate: 1
  • Karma: +0/-0
  • Auto: 1.6i
Re: Geamuri aburite complet pe timp ploios!
« Răspuns #6 : Iunie 02, 2009, 09:20:04 p.m. »
De vreo doua zile ploua continuu.Mi se aburesc geamurile ceva de speriat.Am incercat mai multe variante de dezaburire si nici una nu a dat rezultate.Pur si simplu curge apa pe interiorul geamurilor.Ce variante mai am?Am o Octavia 1 din 2003 pe benzina,1.6i cu AC.

cam asa patesc si eu - luneta se abureste prima - acum am sa incerc cu AC pornit tot timpu  , o sa verific si filtru de polen.
e prima oara cand se intampla chestia asta ptr ca masina o am de 1 sapt si abia acum m-a prins ploaia . (O1 din 2004 , 1.6i + AC)

Offline geolik

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: Bucuresti (Militari - Lujerului) B - 19 - HRI
  • Mesaje postate: 763
  • Karma: +9/-0
  • Barbatii adevarati apreciaza CUPLU nu CP!
    • Blog
  • Auto: Octavia Tour, 1.9PD
Raspuns: Geamuri aburite complet pe timp ploios!
« Răspuns #5 : Septembrie 15, 2008, 09:40:30 p.m. »
salutare octavian (!!!) si bine ai venit printre noi.
regula de baza pe timp ploios este mult aer apropiat de caracteristicile celui de afara. adica, trebuie sa intre aer de afara in habitaclu (deci sa ajunga pe partea dinspre tine a parbrizului prin instalatia de ventilatie). asta inseamna sa lasi ventilatorul pornit cel putin pe treapta I si aeratorul selectat (si) spre parbriz. ideal ar fi si temperatura dinauntru sa fie apropiata de cea de afara.
ultimul cuvant il are dezumidificatorul incorporat in instalatia de AC. deci, cand nu mai faci fata cu ce am descris mai sus, apasa butonul AC, dar lasa aeratorul setat spre parbriz...
dimineata, daca ploua, se vor aburi instant cand te urci la volan. AC va rezolva imediat problema. daca lasi si parasolarele coborate, efectul va fi mai rapid.
sper ca m-am facut inteles.
Drumuri bune,
G.
Octavia Tour, 1.9 TDI PD AXR, Argintiu, ESP, tempomat, full electric, climatronic, etc. Acest autoturism reuneste cele doua vicii ale mele: se numeste OCTAVIA si are VIN.

Offline ZOLI 77

  • Junior
  • *
  • Joined: Mai 2008
  • Locaţia: Sighisoara
  • Mesaje postate: 36
  • Karma: +0/-0
Raspuns: Geamuri aburite complet pe timp ploios!
« Răspuns #4 : Septembrie 15, 2008, 09:29:16 p.m. »
Verifica starea filtrului de polen. In rest AC ajuta.
Fabia 1.4 16V 101 cp  Elegance Combi

Offline Ioan

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2008
  • Locaţia: Hunedoara
  • Mesaje postate: 666
  • Karma: +3/-0
  • Auto: 1.9 TDI (BXE)
Raspuns: Geamuri aburite complet pe timp ploios!
« Răspuns #3 : Septembrie 15, 2008, 09:27:20 p.m. »
Cum zice si BitMaster , cand sunt foarte aburite , lasa clima pornita putin si o sa se dezabureasca. Acele spray-uri nu prea functioneaza , am incercat toate variantele si nimic. Cel mai bine e sa dai drumu la AC  :082:
Skoda Octavia 1.9 TDI (BXE) Elegance 2008

Offline BitMaster

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 1804
  • Karma: +6/-2
    • Caini ciobanesc german
Raspuns: Geamuri aburite complet pe timp ploios!
« Răspuns #2 : Septembrie 15, 2008, 08:53:47 p.m. »
eu pornesc clima cand nu mai fac fata.
exista si spray-uri pentru dezaburire, am unul in masina. daca te ajuta, ma uit maine si scriu aici cum se numeste

Offline octavian

  • Doar inscris
  • Joined: Sep 2008
  • Mesaje postate: 4
  • Karma: +0/-0
Geamuri aburite complet pe timp ploios!
« Răspuns #1 : Septembrie 15, 2008, 08:49:46 p.m. »
De vreo doua zile ploua continuu.Mi se aburesc geamurile ceva de speriat.Am incercat mai multe variante de dezaburire si nici una nu a dat rezultate.Pur si simplu curge apa pe interiorul geamurilor.Ce variante mai am?Am o Octavia 1 din 2003 pe benzina,1.6i cu AC.

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 20, 2026, 06:30:58 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]


deschidere portbagaj din cheie de Kel_Sceptic
[Iunie 13, 2026, 09:24:26 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 [25] 26 27 28
29 30