Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Upgrade frane spate (de la tamburi la discuri)  (Citit de 15003 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline saymon

  • Doar inscris
  • Joined: Sep 2013
  • Locaţia: gorj
  • Mesaje postate: 3
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: octavia 2 facelift 1.6 tdi
Re: Upgrade frane spate (de la tamburi la discuri)
« Răspuns #11 : Noiembrie 19, 2013, 10:25:26 p.m. »
eu am facut schimbarea si ma costat 100 de euro si pot sa zic , ca se merita schimbarea e altfel franarea , tinand cont ca eu merg mai sportiv recomand piesele sunt enumerate mai sus eu le-am luat de la dezmembrari


Offline Clodius

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Dec 2008
  • Locaţia: Bucuresti / Craiova
  • Mesaje postate: 409
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia 2 1.9TDI BJB
Re: Upgrade frane spate (de la tamburi la discuri)
« Răspuns #10 : Mai 18, 2009, 02:17:53 a.m. »
Se pare ca eficienta franarii la tamburi este afectata in momentele de franari repetate si/sau violente care duc la incalzirea tamburilor. Insa acest stil de condus chiar nu ma reprezinta.
In lumina a ceea ce mi-ati spus voi si a ceea ce am citit pe wikipedia la avantaje si dezavantaje, m-am hotarat deocamdata sa renunt la ideea mea.
Multumesc tuturor pt raspunsuri
Ofer servicii pt RNS 510 (montare, instalare firmware, activare Video In Motion, instalare harti), diagnoza si activari VCDS etc.

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Upgrade frane spate (de la tamburi la discuri)
« Răspuns #9 : Mai 18, 2009, 01:06:49 a.m. »
Nu uitati ca distributia de franare este 60-40 fata/spate si asta in cel mai bun raport !
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline L U C I

  • Expert
  • ***
  • Joined: Sep 2007
  • Locaţia: Braila
  • Mesaje postate: 2264
  • Karma: +1/-0
  • trolez
  • Auto: bmw 525d
Re: Upgrade frane spate (de la tamburi la discuri)
« Răspuns #8 : Mai 17, 2009, 09:55:54 p.m. »
fiind un sistem de siguranta ar fi indicat sa-l lasi asa cum este proiectat. mai bine faci un upgrade la franele fata.

Offline GTI paua

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2008
  • Locaţia: Cj
  • Mesaje postate: 641
  • Karma: +0/-0
Re: Upgrade frane spate (de la tamburi la discuri)
« Răspuns #7 : Mai 17, 2009, 08:12:25 p.m. »
Franele pe tambur sunt mai eficiente decat cele pe disc.Dar...ele au un foarte mare neajuns.Datorita capacitatii mai mari de franare (datorata suprafetei mai mari de frictiune decat in cazul placutelor) si incalzirea este pe masura ,caldura ce este disipata extrem de greu datorita formei inchise a tamburului,motiv pentru care s-a trecut la frane disc,mult mai facil de racit.
Furtunele "aeronautice" nu sunt eficiente fara o pompa de frana majorata.
O eficacitate sporita de franare se obtine prin utilizarea unor placute de frana carora li se cunoaste eficacitatea de franare in functie de mai multi factori (temperatura,umiditate).
O marca de renume nu ascunde neaparat o calitate mai buna.
Priveste in retrovizoare daca te urmeaza ingerul tau pazitor...
....................................

Offline Clodius

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Dec 2008
  • Locaţia: Bucuresti / Craiova
  • Mesaje postate: 409
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia 2 1.9TDI BJB
Re: Upgrade frane spate (de la tamburi la discuri)
« Răspuns #6 : Mai 17, 2009, 03:03:07 p.m. »
500 RON nu mi se pare o investitie foarte mare pt siguranta mea, mai ales ca in viitor ma gandesc sa-i fac masinii un chip.
Daca n-ar fi fost mai eficiente franele pe disc nu le-ar fi pus pe masinile mai puternice de 100 CP.
Ofer servicii pt RNS 510 (montare, instalare firmware, activare Video In Motion, instalare harti), diagnoza si activari VCDS etc.

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Upgrade frane spate (de la tamburi la discuri)
« Răspuns #5 : Mai 16, 2009, 03:38:58 a.m. »
Dar de schimbarea furtunelor de frana cu unele sport , cu insertie metalica,ce parere ai Master?
Se zice ca ar mai imbunatati cumva franarea, prevenind dilatarea furtunelor la franarea violenta..

Cred ca este mai mult marketing decat utilitate cu adevarat...la raliu conteaza, dar pe strada...sincer, ma indoiesc !
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline indru

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Aug 2008
  • Locaţia: Sibiu
  • Mesaje postate: 121
  • Karma: +0/-0
    • Indru
  • Auto: 1.9 TDI ALH
Re: Upgrade frane spate (de la tamburi la discuri)
« Răspuns #4 : Mai 15, 2009, 09:29:26 a.m. »
Si eu m-am interesat despre asta si am decis ca nu merita :)
Skoda Octavia Tour Elegance 1.9 TDI ALH (120 CP se pare) - 2003

Offline randy13

  • Junior
  • *
  • Joined: Mar 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 35
  • Karma: +0/-0
Re: Upgrade frane spate (de la tamburi la discuri)
« Răspuns #3 : Mai 15, 2009, 08:23:43 a.m. »
Dar de schimbarea furtunelor de frana cu unele sport , cu insertie metalica,ce parere ai Master?
Se zice ca ar mai imbunatati cumva franarea, prevenind dilatarea furtunelor la franarea violenta..
Skoda Octavia Tour

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Upgrade frane spate (de la tamburi la discuri)
« Răspuns #2 : Mai 15, 2009, 04:17:06 a.m. »
Castigul real la franare nu este pe masura manoperei si investitiei.
Pe mine m-a batut gandul acum 2 ani sa pun discuri ventilate pe spate, in locul celor pline de acum...dar dupa ceva studiu am decis ca nu e necesar. Discuri + placute de frana bune e suficient... curata tamburii la 100.000km si foloseste lichidde frana mai potent eventual, dar eu as zice PAS la modificarea propusa de tine.
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline Clodius

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Dec 2008
  • Locaţia: Bucuresti / Craiova
  • Mesaje postate: 409
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia 2 1.9TDI BJB
Upgrade frane spate (de la tamburi la discuri)
« Răspuns #1 : Mai 15, 2009, 12:51:21 a.m. »
De cand am luat masina ma bate gandul sa inlocuiesc tamburii pe spate cu discuri.
Necesarul de piese, din cate m-am interesat eu, este:
- etrieri
- conducte
- protectie discuri
- cabluri frana
- discuri
- placute
- rulmenti (care am inteles ca se schimba obligatoriu)

Cum piesele noi ar fi prea scumpe, caut in continuare ceva SH, la dezmembrari. La placute si discuri n-o sa fac rabat si o sa montez unele noi. Acum urmeaza cateva intrebari din partea mea.

Merita schimbarea aceasta, este imbunatatita distanta de franare? Tineti cont totusi ca eu am PDG, ceea ce inseamna arcuri mai moi, adica greutatea se descarca pe fata la franare.

A mai facut cineva aceasta operatiune? Care au fost costurile?
Ofer servicii pt RNS 510 (montare, instalare firmware, activare Video In Motion, instalare harti), diagnoza si activari VCDS etc.

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 26, 2026, 09:12:57 p.m.]


Cine suntem si ce putem face pt a va ajuta? de vquzby
[Iunie 26, 2026, 10:41:53 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 [27] 28
29 30