Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Tremurat la relanti cu motorul cald  (Citit de 17248 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline pop cristian

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Aug 2010
  • Locaţia: bistrita
  • Mesaje postate: 148
  • Karma: +0/-0
  • Auto: 1.9 / TDI / AHF
Re: Tremurat la relanti cu motorul cald
« Răspuns #6 : Decembrie 25, 2010, 06:09:03 p.m. »
Buna
La skoda mea am observat ca de o perioada incoace a inceput sa tremure motorul la relanti dar numai cand e motorul cald
Il simt ca tremura mai ales cand trebuie sa opresc la o trecere de pieton sau semafor , adica dc merg cu el si reduc sau opresc
Suportul de motor l-am schimbat cel de pe stanga cand am luat masina ,iar acum a inceput sa tremure
Am pus alte ceasuri  bord sa vad cat am la relanti cu motorul cald si am observat ca am 0.2-0.3 , dar mai mult 0.2l/h, mie cel putin mi se pare mica aceasta valoare
Avansul este in grafic aproape de mijloc deci ar putea sa tremure din cauza de alimentare sau mai repede un suport de motor slabit cel de la cutie sau cel din dreapta.
Mentionez ca la rece nu se simte acest tremurat
bafta
Skoda Octavia SLX 1.9 TDI / 110 cp/ AHF

Offline Obelix

  • Doar inscris
  • Joined: Mar 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 9
  • Karma: +0/-0
Re: Tremurat la relanti cu motorul cald
« Răspuns #5 : Martie 10, 2009, 01:04:12 p.m. »
Dupa o perioada buna de timp, pot sa spun ca ..masina si-a revenit,  :69: a disparut ..acel tremurat.Nu stiu daca motorina a fost de vina, :015: desi eu alimentez de la OMV, Petrom si mai nou Rompetrol.

Numai bine.
Octavia Tour, 1,9 TDi, 101 CP, PD, dec.2007

Offline RRS

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Iun 2008
  • Locaţia: CJ
  • Mesaje postate: 2935
  • Karma: +29/-43
  • Fotograf Youtubar
  • Auto: Karoq TDI
Re: Tremurat la relanti cu motorul cald
« Răspuns #4 : Decembrie 14, 2008, 11:16:10 a.m. »
Si eu am patit in ultima vreme, dupa ce pornesc masina, urca turatia la 1100 singura si tremura putin...daca calc acceleratia putin, isi revine... ???
intru rar pe forum, rog MP pentru contact

Offline c o s t i

  • Doar inscris
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: bucuresti
  • Mesaje postate: 2
  • Karma: +0/-0
  • hai sa dam mana cu mana
  • Auto: 1.9 tdi pd
Re: Tremurat la relanti cu motorul cald
« Răspuns #3 : Decembrie 14, 2008, 09:23:41 a.m. »
am mai citit pe undeva si reiese ca ar fi o problema de soft

Offline Harlequin

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Iul 2008
  • Locaţia: BUCURESTI
  • Mesaje postate: 1460
  • Karma: +7/-0
  • Auto: SKODA Tour
Re: Tremurat la relanti cu motorul cald
« Răspuns #2 : Noiembrie 10, 2008, 02:17:06 p.m. »
Sa nu fie vreun tampon de la motor distrus...si la ala vibreaza motorul la turatii mici, chiar daca e cald.

Offline Obelix

  • Doar inscris
  • Joined: Mar 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 9
  • Karma: +0/-0
Tremurat la relanti cu motorul cald
« Răspuns #1 : Noiembrie 10, 2008, 01:36:02 p.m. »
Salutare la toata lumea.

Am si eu o nedumerire : Masinutza mea Octavia Tour 1,9 TDI PD a inceput sa  tremure la relanti cand motorul este cald  :039: .
Am observat asta dupa revizia de 15.000 km si mai mult aud mereu pompa de motorina cum amorseaza...baga... motorina desi inainte nu o auziam decat cand puneam contactul ca sa  pornesc masina.

Poate tremuratul o fi de la ..motorina cu care am alimentat..desi eu am pus cam de 2000 km,  numai OMV Sprint Diesel sau Top Euro Diesel de la Petrom.

Nu ..bincane..nici un bec pe bord, si cei de la Porsche Aviatiei unde am facut revizia mi-au dat un teanc de hartii prin care imi aratau ca au facut testul  VAG-om si nu a aparut nici o eroare.

Si am resetat consumul de consum mediu (2) si dupa 200 km facuti im arata 11,2 cea ce ma cam sperie.. @-) .

Cred ca as baga un aditiv ca sa incerc sa scap de tremurat? Voi ce ziceti?

Numai bine
« Ultima Modificare: Noiembrie 10, 2008, 01:45:01 p.m. de Obelix »
Octavia Tour, 1,9 TDi, 101 CP, PD, dec.2007

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 26, 2026, 09:12:57 p.m.]


Cine suntem si ce putem face pt a va ajuta? de vquzby
[Iunie 26, 2026, 10:41:53 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 [27] 28
29 30