Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Fabia 2, 1.4 TDI, 70 CP  (Citit de 4681 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ff_2004_06

  • Moderator
  • ****
  • Joined: Mar 2011
  • Locaţia: Iasi
  • Mesaje postate: 2281
  • Karma: +0/-0
  • ...
  • Auto: Fosta: O2 DSG 1.9 TDI
Re: Fabia 2, 1.4 TDI, 70 CP
« Răspuns #8 : August 01, 2011, 05:49:51 p.m. »
Masina tocmai s-a vandut, rog un moderator sa inchida topic-ul.
Mersi!
xxxx
« Ultima Modificare: August 01, 2011, 09:08:19 p.m. de M i c u t z u »
Ex: 2008 O2 1.9 TDI DSG6

Offline zafycom

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mar 2008
  • Locaţia: Braila
  • Mesaje postate: 188
  • Karma: +0/-0
    • www.refil.ro
Re: Fabia 2, 1.4 TDI, 70 CP
« Răspuns #7 : Iulie 16, 2011, 01:43:50 a.m. »
Sincer sunt de acord cu tine dar din pacate traim intr-o piata de consum unde consumatorul nu vrea nimic altceva decat pret mic nu conteaza calitatea.Eu zic ca mai sunt si oameni cu capul pe umeri nu numai jucatori la loto si o sa gasesti si fericitul proprietar.
Octavia Tour 1,6MPI 102CP cu adaptor antena cu amplificare.

Offline ff_2004_06

  • Moderator
  • ****
  • Joined: Mar 2011
  • Locaţia: Iasi
  • Mesaje postate: 2281
  • Karma: +0/-0
  • ...
  • Auto: Fosta: O2 DSG 1.9 TDI
Re: Fabia 2, 1.4 TDI, 70 CP
« Răspuns #6 : Iulie 15, 2011, 03:07:33 p.m. »
Mersi Andrei!
E in stare foarte buna, ca noua. I-am rezolvat si cele mai mici probleme pe care le avea, tocmai pentru ca viitorul proprietar sa se bucure de o masina ca noua la mai putin de jumatate din pret.
Insa pana acum am observat ca toata lumea se uita doar la pret...  :047:
Din fericire nu ma grabesc.
Ex: 2008 O2 1.9 TDI DSG6

Offline Andrei1980

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 1792
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Toyota Corolla 2.0 hibrida 140
Re: Fabia 2, 1.4 TDI, 70 CP
« Răspuns #5 : Iulie 15, 2011, 03:01:14 p.m. »
In stare foarte buna fabiuta :082: . Iti doresc sa o poti vinde cat mai repede si cat mai bine. De as mai vrea o masina in familie (si as avea banii necesari) precis ti-as cumpara-o. Numai bine
Toyota Corolla TS - 2.0 196, Exclusive, MY2024
Ex: Seat Leon ST, Skoda Octavia 2FL 1.4 TSI

Offline ff_2004_06

  • Moderator
  • ****
  • Joined: Mar 2011
  • Locaţia: Iasi
  • Mesaje postate: 2281
  • Karma: +0/-0
  • ...
  • Auto: Fosta: O2 DSG 1.9 TDI
Re: Fabia 2, 1.4 TDI, 70 CP
« Răspuns #4 : Iulie 14, 2011, 10:31:45 p.m. »
Mersi de sugestie, sunt de acord, insa limitarea dimensiunilor ar insemna sa le fac o redimensionare. Cum acasa (unde am "compus" anuntul) nu am cu ce sa fac si nici rabdare sa caut, mi-am facut cont pe ImageShack si le-am pus acolo.
Linkul apare in anunt, dar probabil ca nu a citit nimeni pana acolo  :))
Il mai pun o data:
http://profile.imageshack.us/user/ff_2004_06/
Daca voi avea timp maine, am sa le redimensionez si am sa le pun si aici pe forum.
Ex: 2008 O2 1.9 TDI DSG6

Offline n.cristian

  • Expert
  • ***
  • Joined: Iul 2009
  • Locaţia: HD/CJ
  • Mesaje postate: 1069
  • Karma: +0/-0
  • Lenea n-a ucis pe nimeni.
  • Auto: 1.6 MPI, BFQ
Re: Fabia 2, 1.4 TDI, 70 CP
« Răspuns #3 : Iulie 14, 2011, 10:25:27 p.m. »
E de apreciat descrierea de-a dreptul exhaustivă, dar știi cum se zice, imaginea e sufletul comerțului, așa că nu strică să pui și niște poze  B-)
Octavia 1 2004, 1.6MPI (BFQ) 102 Forest Gumpi, Black Magic
Do women shake the petrol pump after filling up, or is it just a man thing?

Offline ff_2004_06

  • Moderator
  • ****
  • Joined: Mar 2011
  • Locaţia: Iasi
  • Mesaje postate: 2281
  • Karma: +0/-0
  • ...
  • Auto: Fosta: O2 DSG 1.9 TDI
Re: Fabia 2, 1.4 TDI, 70 CP
« Răspuns #2 : Iulie 14, 2011, 03:52:02 p.m. »
Anunt valabil.
Masina isi asteapta viitorul proprietar in parcare.
Ex: 2008 O2 1.9 TDI DSG6

Offline ff_2004_06

  • Moderator
  • ****
  • Joined: Mar 2011
  • Locaţia: Iasi
  • Mesaje postate: 2281
  • Karma: +0/-0
  • ...
  • Auto: Fosta: O2 DSG 1.9 TDI
Fabia 2, 1.4 TDI, 70 CP
« Răspuns #1 : Iunie 23, 2011, 09:09:40 p.m. »
Detalii autoturism:
Skoda Fabia 2 Ambiente
Motor: 1.4 TDI, 70 CP
CV: manuala, 5+1 trepte
An productie: 2007
Prima inmatriculare: februarie 2008
Km la bord acum: 60684
Locatie: Iasi

Dotari:
- aer conditionat Climatic
- ABS + MSR
- 4 airbag-uri (frontale si laterale fata)
- Radio CD Player MP3 Dance (din fabrica)
- geamuri electrice fata
- scaun sofer regalbil pe inaltime
- vopsea metalizata (gri antracit)
- bandouri laterale negre
- aparatori noroi fata si spate (montate la dealer inainte de a ridica masina)
- 4 difuzoare suplimentare (in portierele spate, montate la dealer inainte de a ridica masina)
- inchidere centralizata cu telecomanda (nu are cheie tip briceag, alarma a fost montata la dealer inainte de a ridica masina) - am doar o cheie si o telecomanda de la inchiderea centralizata, am pierdut cel de-al doilea set acum 1,5 - 2 ani
- covorase de cauciuc originale (tip cuva, cu prindere de podea)
- volan imbracat in piele (nu din fabrica, imbracat in aprilie 2011 - cost: 300 RON)
- este masina de nefumator, nu are nici bricheta si nici scrumiera
- pachet legislativ (triunghi reflectorizant, trusa medicala si extinctor)
- volan regabil vertical si axial
- bancheta spate rabatabila asimetric
- etc.

Alte detalii:
- masina a fost cumparata de noua de la dealer (Open Service din Iasi) in ianuarie - februarie 2008 in leasing, leasing-ul a fost inchis (achitat) dupa un an
- este intretinuta si exploatata exemplar
- kilometri la bord: 60684. Vor mai fi parcursi maxim 30 de km si apoi masina va sta pana isi va gasi noul proprietar
- kilometrii au fost facuti: ~ 4500 in afara tarii, restul in tara
- ITP valabil pana in februarie 2012
- dimensiuni anvelope: 186/60/R14 cu jante de tabla si capace originale
- cauciucuri fata - Continental Eco Contact 3 folosite doar cateva luni (~5000 km); cauciucuri spate - Matador Elite 2 folosite ~ 40 000 km
- masina vine si cu 4 anvelope de iarna: 2 noi (Kleber) rulate din noiembrie 2010 pana in martie 2011 (~6000 km) si 2 folosite 2 ierni (reesapate, ~11 000 km)
- masina are carte service completata pentru reviziile facute la reprezentante Skoda (primele 2)


Revizii:
1. 18.09.2008, km: 14778, facuta la reprezentanta Skoda
   schimbat: ulei motor (OMV), filtru ulei si filtru aer

2. 07.08.2009, km: 29897, facuta la reprezentanta Skoda
   schimbat: ulei motor (Mobil Syst S Special), filtru polen, filtru ulei, filtru motorina si filtru aer

3. 17.07.2010, km: 44977, facuta la service particular (am factura)
   schimbat: ulei motor (Castrol Edge 5W 40), filtru ulei, filtru motorina, filtru aer, filtru polen, lichidul de racire (G12), placute frana si lichid frana

4. 30.05.2011, km: 60452, facuta la acelasi service particular (cu factura)
   schimbat: ulei motor (Castrol Edge 5W 40), filtru ulei, filtru motorina, filtru aer si filtru polen (toate filtrele sunt MAN)

Pregatirea pentru vanzare a cuprins:
- schimbat parbriz (avea o crapatura) - original; cost: 590 RON (am factura si garantia)
- schimbat difuzor portiera stanga fata (comanda e data la dealer-ul Skoda, va ajunge si va fi schimbata saptamana viitoare [13-19.06]) - cumparat difuzor original; cost: 166 RON
- inlocuit 2 becuri arse (pozitie) + curatat buton geam electric de pe portiera stanga fata (nu se putea cobori de tot geamul din dreapta printr-o singura apasare) + deblocat un buton cu functia de memorie a unei statii radio; cost: 60 RON
Masina este in stare perfecta de functionare si nu necesita cheltuieli decat cu motorina in urmatorii 15 000 km (pana la urmatoarea revizie).

Detalii de functionare:
- consum urban: 5 - 6.5 litri / 100 km in functie de trafic si de stilul de condus
- consum extra-urban: 4.2 - 6 litri / 100 km in functie de trafic si stilul de condus
- motorul este destul de zgomotos (fiind in 3 cilindri), dar suficient de elastic pentru Romania

Mici probleme:
- o mica zgarietura pe aripa stanga fata (se vede in poza 7380)
- aripa dreapta fata putin infundata (se vede in poza 7381)
- far stanga fata zgariat (se vede in poza 7382)

Poze: http://profile.imageshack.us/user/ff_2004_06/

Pret: 6900 euro, usor negociabil.

Accept orice test si verificare.

Pentru orice alte detalii, sunati la 0742 022 275 sau dati e-mail la ff_2004_06@yahoo.com.

LE: motiv vanzare: am luat o O2 SH, o voi prezenta intr-un topic separat in cateva zile.
[mergedate]1307566939[/mergedate]
Noutati:
- a ajuns difuzorul (portiera stanga fata) comandat, a si fost montat.
- km actuali: ~ 60900

Pret nou: 6500 euro foarte putin negociabil.
Ex: 2008 O2 1.9 TDI DSG6

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Cine suntem si ce putem face pt a va ajuta? de vquzby
[Azi la 10:41:53 a.m.]


Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 20, 2026, 06:30:58 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 [26] 27 28
29 30