Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Utilitatea Roomster-ului  (Citit de 18360 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline bogdanbran2002

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Ian 2008
  • Locaţia: bucuresti
  • Mesaje postate: 453
  • Karma: +0/-0
  • Auto: fabia2 1.4, 86 cp
Raspuns: Utilitatea Roomster-ului
« Răspuns #11 : Octombrie 13, 2008, 12:11:49 p.m. »
pretul si mie mi s-a parut putin cam mare. detalii si informatii o sa le dau mai pe saptamana viitoare dupa ce fac o iesire la munte. masina este a cumnatei si vreau sa vad cum se tine dupa mine cu roomster-ul. are motor de 1,2 dar nu mai stiu cati cp.
skoda fabia 2 elegance 1.4, 16v, 86 cp, an 2008, BXW
B 02 BRZ

Offline drapar

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 1255
  • Karma: +1/-0
  • De catva timp inscris
  • Auto: Golf VII 1.0 TSI
Raspuns: Utilitatea Roomster-ului
« Răspuns #10 : Octombrie 10, 2008, 04:05:41 p.m. »
Cand am vazut fabia2 a fost dragoste la prima vedere :D. dar cand am plecat in concediu cu cea mica parca am simtit lipsa roomster-ului. in famile exista un roomster si multumire din partea lui.

Pai atunci esti indreptatit sa dai pe forum mai multe detalii si informatii, ca nu prea vad multe scrise despre Roomster  ;)
Desi e mai neconventional, e practic si destul de simpatic, dar sunt pareri ca Skoda i-a pus un pret cam mare: http://www.autoexpress.co.uk/carreviews/newreviews/207257/skoda_roomster.html
http://www.autocar.co.uk/CarReviews/RoadTestsHistory/Skoda-Roomster-1.4-16v-2/222288/
VW Golf VII FL Comfortline 1.0 TSI 115 CP - MY2019
Skoda Octavia II FL Drive Plus 1.6 TDI 105 CP - MY2012 (retired); Skoda Octavia II FL Business 1.2 TSI 105 CP - MY2010 (retired); Skoda Fabia I FL Combi Elite 1.2 HTP 64 CP - MY 2004 (retired)

Offline bogdanbran2002

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Ian 2008
  • Locaţia: bucuresti
  • Mesaje postate: 453
  • Karma: +0/-0
  • Auto: fabia2 1.4, 86 cp
Raspuns: Utilitatea Roomster-ului
« Răspuns #9 : Octombrie 10, 2008, 09:17:37 a.m. »
Cand am vazut fabia2 a fost dragoste la prima vedere :D. dar cand am plecat in concediu cu cea mica parca am simtit lipsa roomster-ului. in famile exista un roomster si multumire din partea lui.
skoda fabia 2 elegance 1.4, 16v, 86 cp, an 2008, BXW
B 02 BRZ

Offline Lrddth

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 619
  • Karma: +1/-0
  • Petrol Power
Raspuns: Utilitatea Roomster-ului
« Răspuns #8 : Octombrie 10, 2008, 01:50:13 a.m. »
Insa suma platita pentru ele (alegerea Roomster-ului) aduce un plus de dotari optionale pe Fabia II Combi.  :082: Cam pe aici se "invarte" dilema mea !
Părerea mea este că dacă nu stai să te uiţi la 750 euro, care, sincer, nu este o sumă mare, să alegi Roomster-ul.
Când mi-am căutat eu maşina, am renunţat la capitolul putere de încărcare, altfel se prea poate să fi condus şi eu un Roomster în ziua de azi.
Dar... cel mai bine, zic eu, fă un test cu amândouă, aceeaşi motorizare şi vezi în care te simţi tu mai bine, deoarece, la urma urmei, de asta ţine.
Am specificat în postul de mai sus de ce prefer Roomster. În afară de aspectul plăcut faţă de Fabia 2 Combi, mi se pare şi mai practic.

Offline roberto

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 3609
  • Karma: +4/-1
  • Laugh at your problems, everybody else does
Raspuns: Utilitatea Roomster-ului
« Răspuns #7 : Octombrie 09, 2008, 08:03:07 p.m. »
 Bine zis Alex, Roomster-ul ori iti place la prima vedere ori nu. Mie unul chiar mi-a placut si am stat multa vreme pe ganduri daca sa cumpar unul sau nu. Este o masinuta mai.....speciala.
Land Rover Discovery 3

Offline AlexTM

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Timisoara
  • Mesaje postate: 2690
  • Karma: +6/-10
  • Auto: Galaxy 2 2.0 TDCI
Raspuns: Utilitatea Roomster-ului
« Răspuns #6 : Octombrie 09, 2008, 05:18:42 p.m. »
Roomster-ul e mai exotic. Ca toate exoticele, ori iti place, ori nu-ti place.
Cui ii place nu se uita la diferenta de cateva sute de euro.
Insa, data fiind raritatea lui, cred ca nu prea are fani.
bicicleta

Offline pmhoria

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: Timisoara (Timis)
  • Mesaje postate: 232
  • Karma: +0/-0
Raspuns: Utilitatea Roomster-ului
« Răspuns #5 : Octombrie 09, 2008, 05:01:14 p.m. »
Legat cumva de Fabia 2 combi ... Am vazut o groaza de Fabia 2 combi in zona Salzburgului. F multe comparativ cu varianta hatch sau cu Roomsterul. Daca stau bine sa ma gandesc nu cred ca am vazut decat 1 Roomster ratacit pe undeva. Deci, e cumva justificata aparitia modelului combi desi exista deja pe piata Roomsterul. 
G5 1.6 MPI 102 Bhp
Ex.Skoda Fabia Charme 1.2 HTP 64 Caluti

Offline Daniel

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 2789
  • Karma: +3/-0
  • Garfield I'm not always right, but I'm never wrong
  • Auto: Tivoli Grand, 1.5 GDIT 163 CP
Raspuns: Utilitatea Roomster-ului
« Răspuns #4 : Octombrie 09, 2008, 04:06:32 p.m. »
Nu am aprofundat prea mut tema, dar cred ca Roomsterul s-ar fi putut sa fie gandit ca  echivalentul Daciei papuc carosata ulterior. Adica o masina utilitara. Dar au incercat si cu geamuri si scaune si a iesit ce a iesit.
Skoda Fabia Sedan Elite, 1.4 MPI, benzina, 16 V, 101 CP
Fosta Skoda Octavia 2 Elegance, 1.8 TFSI, 16 V, 160 CP

Offline drapar

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 1255
  • Karma: +1/-0
  • De catva timp inscris
  • Auto: Golf VII 1.0 TSI
Raspuns: Utilitatea Roomster-ului
« Răspuns #3 : Octombrie 09, 2008, 03:48:18 p.m. »
Trecand peste aspectele de ordin estetic, intr-adevar, Roomster are cateva plusuri dimensionale fata de Fabia II Combi: ampatamentul si ecartamentul pe puntea spate (deci spatiu mai mult pentru pasagerii din spate), inaltimea (care e in acelasi timp si avantaj dar si dezavantaj), rezervorul (cu un plus de 10 litri) si o greutate mai mare cu vreo 80 kg (care aduce un consum usor marit).
Insa suma platita pentru ele (alegerea Roomster-ului) aduce un plus de dotari optionale pe Fabia II Combi.  :082: Cam pe aici se "invarte" dilema mea !
Intrarea in fabricatie a Fabiei II Combi pare sa fie "dictata" de dorintele clientilor. Cred ca un exemplu similar e Golf 5 Variant "venit pe lume" dupa Golf Plus, datorita vanzarilor mai slabe ale acestui model de nisa.
« Ultima Modificare: Octombrie 09, 2008, 03:54:46 p.m. de drapar »
VW Golf VII FL Comfortline 1.0 TSI 115 CP - MY2019
Skoda Octavia II FL Drive Plus 1.6 TDI 105 CP - MY2012 (retired); Skoda Octavia II FL Business 1.2 TSI 105 CP - MY2010 (retired); Skoda Fabia I FL Combi Elite 1.2 HTP 64 CP - MY 2004 (retired)

Offline Lrddth

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 619
  • Karma: +1/-0
  • Petrol Power
Raspuns: Utilitatea Roomster-ului
« Răspuns #2 : Octombrie 09, 2008, 02:46:12 p.m. »
Sincer, eu nu văd de ce există Fabia 2 Combi când există Roomster.
Avantajele Roomster? Pt mine, ar fi faptul că nu-mi place Fabia 2 Combi. Nici prima Fabia Combi (şi nici sedan) nu mi-a plăcut. Acesta ar fi doar pentru mine. Următoarele sunt mai generale.
Nu stau acum să mă uit la date tehnice, deoarece, recunosc, îmi este lene. Dar, din câte ştiu Roomster-ul are portbagajul şi rezervorul mai mari decât Fabia 2 Combi. Dacă nu mă înşel, în Roomster este mai mult loc pentru pasagerii din spate decât în Fabia 2.
Greutatea la cele două este cam aceeaşi, deci performanţele şi consumul oricărui tip de motor ar fi cam aceleaşi.
Un lucru pentru care iar prefer Roomster-ul ar fi faptul că este puţin mai lat decât Fabia 2, lucru ce-i oferă o stabilitate mai bună. Este adevărat, lăţimea marită este doar în spate, dar tot îi oferă o stabilitate mai bună.
Un minus al Roomster-ului ar fi că este mai înalt (şi nu, nu mă refer la garda la sol) decât Fabia 2. În acelaşi timp, nu-mi place umflătura de pe acoperiş care face trecerea mai lină între partea din faţă şi partea din spate a maşinii.

Eu aş alege Roomster-ul, chiar dacă există acea diferenţă de preţ. Îl prefer, ca aspect exterior, în faţa Fabiei 2 Combi.
Nu văd de ce Skoda a mai scos Fabia 2 Combi când deja exista Roomster-ul. Partea frontală şi interiorul sunt la fel la cele două. După mine, ori nu mai scoteau Fabia 2 Combi ori scoteau de pe piaţă Roomster-ul când a apărut cealaltă.

Offline drapar

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 1255
  • Karma: +1/-0
  • De catva timp inscris
  • Auto: Golf VII 1.0 TSI
Utilitatea Roomster-ului
« Răspuns #1 : Octombrie 09, 2008, 02:15:54 p.m. »
M-am gandit sa deschid acest topic pentru a vedea parerile voastre despre Roomster, in principal despre utilitatea si target-ul lui, gandindu-ma ca pe strazi este o aparitie rara.
Roomster Praktik este o varianta de transport pentru micii intreprinzatori sau furnizori de servicii, desi motorizarile existente nu-l avantajeaza.
Roomster Scout este o masina care vroia sa fie ceva (masina de off-road ?), dar a iesit altceva. Cu o transmisie 4x4, ar fi putut fi o oferta mai buna in gama mini-SUV-urilor.
Roomster "normal" este o masina care ofera aceleasi facilitati ca si un Combi. Avantajul banchetei spate culisante care ofera posibilitatea unui portbagaj variabil ca marime se cere cam scump platit. Diferenta intre Roomster si Fabia II Combi, la aceleasi nivel de echipare si motorizare, este de 750 de euro (mai scump Roomster-ul).
Deci, ce alte avantaje ofera Roomster si de ce ar merita (sau nu ?) achizitia lui ?
« Ultima Modificare: Octombrie 09, 2008, 02:19:13 p.m. de drapar »
VW Golf VII FL Comfortline 1.0 TSI 115 CP - MY2019
Skoda Octavia II FL Drive Plus 1.6 TDI 105 CP - MY2012 (retired); Skoda Octavia II FL Business 1.2 TSI 105 CP - MY2010 (retired); Skoda Fabia I FL Combi Elite 1.2 HTP 64 CP - MY 2004 (retired)

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 20, 2026, 06:30:58 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]


deschidere portbagaj din cheie de Kel_Sceptic
[Iunie 13, 2026, 09:24:26 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 [24] 25 26 27 28
29 30