Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Functionare echipamente electrice  (Citit de 67362 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline MRP

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: bucuresti
  • Mesaje postate: 1815
  • Karma: +14/-2
Raspuns: Functionare echipamente electrice
« Răspuns #71 : August 21, 2008, 10:10:08 p.m. »
Aceste coduri nu se comunica clientilor pentru a nu se putea umbla in ele, sa li se modifice softul.

am luat golf nou si am primit si codul casetofonului.asta in caz ca se intimpla ceva si nu il pot reporni.asa ca,teoria asta nu prea sta in picioare :047:

Offline CristianH

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2008
  • Locaţia: Sighisoara
  • Mesaje postate: 1028
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Ex SOT 1.9tdi, ALH
Raspuns: Functionare echipamente electrice
« Răspuns #70 : August 21, 2008, 05:39:21 p.m. »
 :042:

M-am prins - mai bine mai tarziu decat niciodata.

Si mai are si Seat, VW etc . Asa-i ?

Offline Harlequin

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Iul 2008
  • Locaţia: BUCURESTI
  • Mesaje postate: 1460
  • Karma: +7/-0
  • Auto: SKODA Tour
Raspuns: Functionare echipamente electrice
« Răspuns #69 : August 21, 2008, 05:29:59 p.m. »
PoRo?  =)) pai un dealer mare, cu pretentii mari, costuri imense si servicii invers proportionale (zace prin bucu, pe undeva, nu-i mai fac publicitate  :D)

Offline CristianH

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2008
  • Locaţia: Sighisoara
  • Mesaje postate: 1028
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Ex SOT 1.9tdi, ALH
Raspuns: Functionare echipamente electrice
« Răspuns #68 : August 21, 2008, 05:21:33 p.m. »
mda, tipic PoRo. si macar ti l-au comunicat?
stiam pentru ce ai folosit motorina, glumeam...
G.
Stiam ca stii  :D
 
 La cum aratam cand am aflat costurile  X( iti dai seama ca mi l-au comunicat.
 Nu inteleg de ce au mai bagat masina in service - in mod normal trebuia sa-mi spuna codul aflat de pe laptop, mergeam la masina, deblocam RCS-ul, multumeam frumos si ramaneam cu o impresie deosebit de buna despre SKODA Ingricop Tg.Mures.
 Au preferat sa faca o comanda de service cu verificare de stergatoare, becuri, usi etc.
Ma gandesc foarte serios sa-mi fac reviziile la Sibiu .

Trebuie sa-l intreb pe Cristi (el trebuie sa stie  :046:), care sunt mai seriosi dintre Sibiu, Brasov, Miercurea Ciuc si mai este unul in Tg.Mures - distantele sunt sensibil egale, mai putin Tg.M.

PS. Ce este PoRo ??

Offline C o s m i n

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Dec 2007
  • Locaţia: Brasov
  • Mesaje postate: 5853
  • Karma: +6/-0
  • ZEN Master
  • Auto: Fabia 287 Nm
Raspuns: Functionare echipamente electrice
« Răspuns #67 : August 21, 2008, 05:20:36 p.m. »
Ce spui tu coco_caty se aplica daca inchiriezi cel mult casetofonul de la dealer. E absolut normal ca daca ai cumparat un produs skoda, care are un asemenea mijloc de protectie impotriva furtului etc etc, sa iti puna la dispozitie toate mijloacele de a-l utiliza. Aici se incadreaza si codul de deblocare, care ar trebui sa iti fie pus la dispozitie. Ori dat in clar la cumpararea masinii ori sa ti-l furnizeze cand ai probleme. De aici pana la a ti se cere bani ca ti s-a blocat casetofonul e distanta mare. Chestia asta seamana mai degraba a "bug" decat a "feature"... rusinica PoRo...again!
Din categoria "Consultatii ZEN, FU, CHI, HI, PAN",lectia numarul 1:
Cand disperarea te cuprinde si crezi ca problema skodei tale nu are solutie, asculta-ti vocea interioara, care spune: LEAGA CU SARMA

Offline geolik

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: Bucuresti (Militari - Lujerului) B - 19 - HRI
  • Mesaje postate: 763
  • Karma: +9/-0
  • Barbatii adevarati apreciaza CUPLU nu CP!
    • Blog
  • Auto: Octavia Tour, 1.9PD
Raspuns: Functionare echipamente electrice
« Răspuns #66 : August 21, 2008, 04:31:02 p.m. »
e dreptul meu sa am codul de casetofon, nu crezi?
conex ti-a dat pinul cartelei?
sau suni la ei ca sa iti deblocheze telefonul la fiecare repornire?
ce are a face tehnologia cu codul de siguranta!??!
G.
Octavia Tour, 1.9 TDI PD AXR, Argintiu, ESP, tempomat, full electric, climatronic, etc. Acest autoturism reuneste cele doua vicii ale mele: se numeste OCTAVIA si are VIN.

Offline coco_caty

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mar 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 148
  • Karma: +1/-0
Raspuns: Functionare echipamente electrice
« Răspuns #65 : August 21, 2008, 04:01:43 p.m. »
Aceste coduri nu se comunica clientilor pentru a nu se putea umbla in ele, sa li se modifice softul. Asa cum la fabrica pot citi calculatoarele de airbag pana la ultima kikitza, ( in cazul unei masini care a avut accident si i-au sarit airbag-urile, acest lucru s-a memorat in calculator; chiar daca te duci la nu stiu ce electrician mai cu cap sa ti-l faca sa functioneze, acea eroare ramane memorata).In locul lor as face la fel , as pastra tehnologia cea mai avansata doar pentru mine , nu sa o impart la toata lumea  =; .
ink ceva asemanator : am fost acum ceva timp cu loganul la revizie in bucuresti la meridianul mare de pe iuliu maniu, si am pus cateva intrebari tehnicianului de la receptie; mi-a zis ca pentru o lucrare de garantie, daca ei aud ceva suspect sau reclam eu la cutia de viteze sau cupleaza greu , inati trebuie sa sune la pitesti ca sa aiba aprobarea la aia de acolo ca sa demonteze cutia sa se uite in ea ce are. Deci si astia nu au incredere in romani , adica suntem prea prosti pentru tehnologia lor !  8-}

Offline geolik

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: Bucuresti (Militari - Lujerului) B - 19 - HRI
  • Mesaje postate: 763
  • Karma: +9/-0
  • Barbatii adevarati apreciaza CUPLU nu CP!
    • Blog
  • Auto: Octavia Tour, 1.9PD
Raspuns: Functionare echipamente electrice
« Răspuns #64 : August 21, 2008, 03:17:57 p.m. »
mda, tipic PoRo. si macar ti l-au comunicat?
stiam pentru ce ai folosit motorina, glumeam...
G.
Octavia Tour, 1.9 TDI PD AXR, Argintiu, ESP, tempomat, full electric, climatronic, etc. Acest autoturism reuneste cele doua vicii ale mele: se numeste OCTAVIA si are VIN.

Offline CristianH

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2008
  • Locaţia: Sighisoara
  • Mesaje postate: 1028
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Ex SOT 1.9tdi, ALH
Raspuns: Functionare echipamente electrice
« Răspuns #63 : August 21, 2008, 02:17:24 p.m. »
Pentru cod a avut nevoie de talon (pentru numarul de identificare cred) si s-a conectat la "fabrica" - a spus tanarul.


Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Raspuns: Functionare echipamente electrice
« Răspuns #62 : August 21, 2008, 01:24:14 p.m. »
Da, mi-era teama de asta. Codul a fost obtinut online de la PoRo.
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline CristianH

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2008
  • Locaţia: Sighisoara
  • Mesaje postate: 1028
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Ex SOT 1.9tdi, ALH
Raspuns: Functionare echipamente electrice
« Răspuns #61 : August 21, 2008, 01:10:55 p.m. »
 Scump tare.

Au justificat ca a fost necesara conectarea CB la nu stiu ce laptop si asa se deblocheaza deci au considerat ca s-a facut o diagnoza cred (totul a durat cateva minute si eu n-am vazut ce au facut).

Codul l-a obtinut printr-un program ELSA ... cum spunea cineva mai sus.

Pentru sediu caut kerosen  X(

LE: - motorina = drum Sighisoara-Mures-Sighisoara
     - la Solenza codul era trecut tot pe factura.
« Ultima Modificare: August 21, 2008, 02:21:54 p.m. de CristianH »

Offline geolik

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: Bucuresti (Militari - Lujerului) B - 19 - HRI
  • Mesaje postate: 763
  • Karma: +9/-0
  • Barbatii adevarati apreciaza CUPLU nu CP!
    • Blog
  • Auto: Octavia Tour, 1.9PD
Raspuns: Functionare echipamente electrice
« Răspuns #60 : August 21, 2008, 12:51:41 p.m. »
scump!
ce justificare au avut cand i-ai intrebat de costuri?
motorina ai dat-o pe tipul de la vanzari sau pe sediu?
:D
LE. la loganul din dotarea mea, codul cass este trecut pe factura de achizitie, a carei copie este in posesia mea!
G.
« Ultima Modificare: August 21, 2008, 01:02:47 p.m. de geolik »
Octavia Tour, 1.9 TDI PD AXR, Argintiu, ESP, tempomat, full electric, climatronic, etc. Acest autoturism reuneste cele doua vicii ale mele: se numeste OCTAVIA si are VIN.

Offline CristianH

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2008
  • Locaţia: Sighisoara
  • Mesaje postate: 1028
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Ex SOT 1.9tdi, ALH
Raspuns: Functionare echipamente electrice
« Răspuns #59 : August 21, 2008, 12:48:17 p.m. »
Problema rezolvata la reprezentanta.

Curiozitatea m-a costat 85 de lei si 5 l motorina.
Mi s-a parut cam scump pentru un cod care in mod normal trebuia sa fie cu cartile masinii si ale RCS-ului dar asta este.

Numai bine.

Offline CristianH

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2008
  • Locaţia: Sighisoara
  • Mesaje postate: 1028
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Ex SOT 1.9tdi, ALH
Raspuns: Functionare echipamente electrice
« Răspuns #58 : August 20, 2008, 10:03:13 a.m. »
Am incercat si acel cod - rezultatul = SAFE.
Pana martea viitoare cand ajung la reprezentanta merg fara lautari.

Concluzia : nu faceti ca mine, curiozitatea strica la coduri.
Numai bine

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Raspuns: Functionare echipamente electrice
« Răspuns #57 : August 19, 2008, 01:36:34 p.m. »
Ce este scris sub 62 ar trebui sa incerci, asta imi spune intuitia...la masinile noastre acum acel cod nu apare si asta pt ca nu vin cu audio din fabrica...
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 20, 2026, 06:30:58 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]


deschidere portbagaj din cheie de Kel_Sceptic
[Iunie 13, 2026, 09:24:26 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 [24] 25 26 27 28
29 30