Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Proiectoare ceata - dezactivare aprindere automata pe mod AUTO  (Citit de 19594 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Stef13

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: NT
  • Mesaje postate: 3237
  • Karma: +3/-0
Re: Proiectoare ceata - dezactivare aprindere automata pe mod AUTO
« Răspuns #15 : Septembrie 05, 2013, 07:46:45 a.m. »
era doar o ipoteza pe baza a ce se vede

Offline blez

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Apr 2013
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 102
  • Karma: +0/-0
  • B 911 HRC
  • Auto: Skoda Superb 3 - 2.0 TSI
Re: Proiectoare ceata - dezactivare aprindere automata pe mod AUTO
« Răspuns #14 : Septembrie 05, 2013, 12:46:54 a.m. »
Ok... urmatorul filmulet o sa-l fac cu volanul drept si o sa ma asigur ca filmez ambele proiectoare.
B 911 HRC - Skoda Superb 3 - 2.0 TSI / 280 Hp / 4x4 / DSG
"Money can't buy happiness? Look at the fucking smile on my face. Ear to ear baby"

Offline FDR

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Mai 2009
  • Locaţia: Blaj, Alba
  • Mesaje postate: 959
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 Facelift, 1.6MPI
Re: Proiectoare ceata - dezactivare aprindere automata pe mod AUTO
« Răspuns #13 : Septembrie 04, 2013, 11:39:01 p.m. »
Dupa cum zice si Stef13, e functia cornering cea care iti aprinde proiectorul. Indreapta volanul si se stinge sau fa volan dreapta si se va aprinde priectorul din dreapta. La viteze mai mari de 40kmh functia cornering e dezactivata.
"Have no fear of perfection, you’ll never reach it" - Salvador Dali.

Offline Stef13

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: NT
  • Mesaje postate: 3237
  • Karma: +3/-0
Re: Proiectoare ceata - dezactivare aprindere automata pe mod AUTO
« Răspuns #12 : Septembrie 04, 2013, 11:12:32 p.m. »
Observ ca rotile-s virate stanga..

Pacat ca in filmulet nu se vede si proiectorul de ceata din partea dreapta. Ori e prea..stins ca sa se vada.

Offline blez

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Apr 2013
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 102
  • Karma: +0/-0
  • B 911 HRC
  • Auto: Skoda Superb 3 - 2.0 TSI
Re: Proiectoare ceata - dezactivare aprindere automata pe mod AUTO
« Răspuns #11 : Septembrie 04, 2013, 11:01:42 p.m. »
Nu e tras in nici o pozitie.


Din ce stiu eu ca sa-l poti trage pentru a aprinde proiectoarele ceata fata/spate trebuie sa fie pus pe lumini manual si abia apoi se trage, de aceea si semnele de proiectoare sunt desenate la 180 grade de cele de lumini.
Din pozitia auto nu se poate trage
B 911 HRC - Skoda Superb 3 - 2.0 TSI / 280 Hp / 4x4 / DSG
"Money can't buy happiness? Look at the fucking smile on my face. Ear to ear baby"

Offline SKosmin

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Aug 2010
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 164
  • Karma: +0/-0
  • 1.4 TSiii
  • Auto: Sk Octavia
Re: Proiectoare ceata - dezactivare aprindere automata pe mod AUTO
« Răspuns #10 : Septembrie 04, 2013, 10:55:52 p.m. »
Sal, e ca si cum ai butonul tras spre tine o pozitie!
Nu merge impins catre bord la "0"?
Sk Octavia Capucino 1.4 TSiii

Offline blez

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Apr 2013
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 102
  • Karma: +0/-0
  • B 911 HRC
  • Auto: Skoda Superb 3 - 2.0 TSI
Re: Proiectoare ceata - dezactivare aprindere automata pe mod AUTO
« Răspuns #9 : Septembrie 04, 2013, 10:36:33 p.m. »
Ca nu ma credea nimeni...sunt proiectoarele de ceata...
Eu butonul de la lumini il tin intotdeauna pe AUTO, cu driving lights on, adica becurile alea micute de langa proiectoare aprinse pe timp de zi.
Acum ma poate ajuta cineva sa dezactivez proiectioarele de ceata? sa nu se mai aprinda automat?? Ma simt ca ultimul taran sa merg cu ele asa...Si este Ilegal!


skoda. proiector ceata
B 911 HRC - Skoda Superb 3 - 2.0 TSI / 280 Hp / 4x4 / DSG
"Money can't buy happiness? Look at the fucking smile on my face. Ear to ear baby"

Offline Limit

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Slatina
  • Mesaje postate: 959
  • Karma: +0/-0
  • I like to drive
  • Auto: O2FL, 2.0TDI 175cp
Re: Proiectoare ceata - dezactivare aprindere automata pe mod AUTO
« Răspuns #8 : Iunie 24, 2013, 09:47:19 p.m. »
DRL eu le dezactivez din MaxiDot din meniu Lights


O2FL MY2012
Dimsport soft 175 cp

Offline al bundy

  • Expert
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 984
  • Karma: +1/-0
  • Auto: O2 FL 2.0 TDI 140 AG
Re: Proiectoare ceata - dezactivare aprindere automata pe mod AUTO
« Răspuns #7 : Iunie 24, 2013, 09:46:25 p.m. »
FAcut ceva codari prin centrala electrica de curand?

Interfata de diagnoza ORIGINALA, intotdeauna ultima versiune , upgrade-uri (tempomat, diferiti senzori) si reparatii instalatii electrice.

Offline al bundy

  • Expert
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 984
  • Karma: +1/-0
  • Auto: O2 FL 2.0 TDI 140 AG
Re: Proiectoare ceata - dezactivare aprindere automata pe mod AUTO
« Răspuns #6 : Iunie 24, 2013, 09:45:44 p.m. »
Daca are DRL pe ceata nu se mai aprindeau cele suplimentare.


Sau alea nu se aprind?

Interfata de diagnoza ORIGINALA, intotdeauna ultima versiune , upgrade-uri (tempomat, diferiti senzori) si reparatii instalatii electrice.

Offline Stef13

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: NT
  • Mesaje postate: 3237
  • Karma: +3/-0
Re: Proiectoare ceata - dezactivare aprindere automata pe mod AUTO
« Răspuns #5 : Iunie 24, 2013, 09:41:42 p.m. »
ar trebui sa scrie in manual: prin scoaterea unei sigurante sau cu maneta de semnalizare si cuplarea contactului.

Offline blez

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Apr 2013
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 102
  • Karma: +0/-0
  • B 911 HRC
  • Auto: Skoda Superb 3 - 2.0 TSI
Re: Proiectoare ceata - dezactivare aprindere automata pe mod AUTO
« Răspuns #4 : Iunie 24, 2013, 09:12:41 p.m. »
Si cum se pot dezactiva??
B 911 HRC - Skoda Superb 3 - 2.0 TSI / 280 Hp / 4x4 / DSG
"Money can't buy happiness? Look at the fucking smile on my face. Ear to ear baby"

Offline Stef13

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: NT
  • Mesaje postate: 3237
  • Karma: +3/-0
Re: Proiectoare ceata - dezactivare aprindere automata pe mod AUTO
« Răspuns #3 : Iunie 24, 2013, 09:09:02 p.m. »
are drl-uri in farurile de ceata. Se pot dezactiva.

Insa ma deranjeaza ca imi aprinde automat si ceata!!! Urasc acest lucru si este foarte deranjant pentru ceilalti participanti la trafic.

Nu deranjeaza. Condusul agresiv deranjeaza.

Offline Cristi 71

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Mesaje postate: 598
  • Karma: +0/-0
  • Cont sters
Re: Proiectoare ceata - dezactivare aprindere automata pe mod AUTO
« Răspuns #2 : Iunie 24, 2013, 08:53:01 p.m. »
Cum sa "iti aprinda automat si ceata"? Ce vezi tu aprinse in proiectoare, sunt becurile de la luminile de zi. Ca sa aprinzi proiectoarele de ceata trebuie sa tragi de butonul intrerupatorului de lumini cand este in pozitia "lumini de stationare" sau "faza scurta". Daca este in pozitia "AUTO" nici nu poti sa tragi de el.
LE: tu vezi aprinsa in bord lampa de control care iti arata ca proiectoarele de ceata sunt aprinse?
« Ultima Modificare: Iunie 24, 2013, 08:55:46 p.m. de Cristi 71 »

Offline blez

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Apr 2013
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 102
  • Karma: +0/-0
  • B 911 HRC
  • Auto: Skoda Superb 3 - 2.0 TSI
Proiectoare ceata - dezactivare aprindere automata pe mod AUTO
« Răspuns #1 : Iunie 24, 2013, 07:39:25 p.m. »
Sper ca am nimerit unde trebuie cu post-ul.

Am observat serile trecute cand am ajuns in benzinarie ca am proiectoarele de ceata aprinse.
Eu folosesc mereu modul "AUTO" al farurilor, avand reglat din setarile meniului Maxi-Dot ca pe timp de zi sa-mi tina aprins lanternele (becurile de langa proiectoarele de ceata). Am o obsesie de a merge indiferent de ora din zi cu becurile aprinse.
Insa ma deranjeaza ca imi aprinde automat si ceata!!! Urasc acest lucru si este foarte deranjant pentru ceilalti participanti la trafic.

Stie cineva cum se dezactiveaza aceasta setare? Si sa las doar sa aprind eu ceata cand consider ca am nevoie.
B 911 HRC - Skoda Superb 3 - 2.0 TSI / 280 Hp / 4x4 / DSG
"Money can't buy happiness? Look at the fucking smile on my face. Ear to ear baby"

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 20, 2026, 06:30:58 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]


deschidere portbagaj din cheie de Kel_Sceptic
[Iunie 13, 2026, 09:24:26 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 [25] 26 27 28
29 30