Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Octavia 2 2.0 TDI DSG Laurin & Klement  (Citit de 8726 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Iulian M

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Mesaje postate: 2771
  • Karma: +0/-0
Re: Octavia 2 2.0 TDI DSG Laurin & Klement
« Răspuns #12 : Septembrie 30, 2014, 02:08:39 p.m. »
Da, 2.0 TDI + DSG6 este suficient pentru Octavia folosita ca si masina de familie.

Masina e cu injectie PD, nu?


2.0 TFSI cu 300k+ ? waw.... e interesant ca a ajuns acolo la cate probleme de fiabilitate sunt raportate pe forumuri (posibil sa fi si schimbat vreo 2 motoare) :)

Offline n0iz3

  • Doar inscris
  • Joined: Mai 2011
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 14
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 2.0 TDI DSG L&K
Re: Octavia 2 2.0 TDI DSG Laurin & Klement
« Răspuns #11 : Septembrie 30, 2014, 01:29:06 p.m. »
Am testat si un RS, dar era destul de rigida (atat suspensiile cat si scaunele), mai ales pentru cerintele actuale, nu s-a incadrat.
Plus ca dupa verificarea VIN-ului a rezultat ca avand undeva la 300k+ km.

Momentan sunt multumit, daca o sa fie cazul o sa o resoftez pana la 170 de cai :D

Offline Iulian M

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Mesaje postate: 2771
  • Karma: +0/-0
Re: Octavia 2 2.0 TDI DSG Laurin & Klement
« Răspuns #10 : Septembrie 30, 2014, 10:14:54 a.m. »
Fain SAAB-ul.


Cred ca O2 RS 2.0 TFSI ar fi fost mai placut (probabil era vorba si de alt buget (cu toate ca TDI-urile cu km reali sunt destul de scumpe la revanzare))

Offline n0iz3

  • Doar inscris
  • Joined: Mai 2011
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 14
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 2.0 TDI DSG L&K
Re: Octavia 2 2.0 TDI DSG Laurin & Klement
« Răspuns #9 : Septembrie 30, 2014, 10:07:02 a.m. »
Intr-adevar, "fosta" e un SAAB 9-3 2.0t, varianta de 175 CP, plus cateva upgrade-uri (de-cat, evacuare cat-back de la Ferrita, filtru K&N, jante usoare, frane, etc).

Pentru doritori, mai multe poze cu ea puteti gasi aici (sper sa nu se considere in vreun fel reclama, pozele sunt facute de mine):
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.561241337241272.1073741828.148169725215104&type=3
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.653425564689515.1073741837.148169725215104&type=3

Ca putere si impresie poate parea un downgrade, insa de cateva luni, o data cu aparitia unui prichindel, am devenit brusc mai responsabil si aveam nevoie de o masina cu portbagaj in care sa incapa lejer caruciorul + alte bagaje :D In SAAB eram la limita cu spatiul, plus ca era mult mai sensibila la drumuri proaste, borduri, etc. Avea nevoie de o ingrijire speciala :))


Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Octavia 2 2.0 TDI DSG Laurin & Klement
« Răspuns #8 : Septembrie 29, 2014, 11:40:43 p.m. »
Ca tot suntem pe forum Skoda, ce motorizare ai avut pe Saab ? :))
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline Alejinxique

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2011
  • Locaţia: Oradea/Cluj
  • Mesaje postate: 1501
  • Karma: +0/-0
  • Auto: BIA si AOKI
Re: Octavia 2 2.0 TDI DSG Laurin & Klement
« Răspuns #7 : Septembrie 29, 2014, 10:49:45 p.m. »
              Daca clickai pe poza/poze, vei ajunge la o galerie de imagini. Acolo se poate observa ca predecesoarea Skodei este o Saab. :)

Offline anthurium

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mai 2011
  • Locaţia: marea banie
  • Mesaje postate: 406
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia 2 1.6 mpi
Re: Octavia 2 2.0 TDI DSG Laurin & Klement
« Răspuns #6 : Septembrie 29, 2014, 10:29:27 p.m. »
Eu nu-mi dau seama ce marca era prima ! Desi sunt curioasa sa aflu...... Oricum ,sa te bucure multi ani de aici incolo noua ta masina.
Florile merg atât de departe cu bunătatea lor, încât parfumează mâinile celor care le strivesc.

Offline ff_2004_06

  • Moderator
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Locaţia: Iasi
  • Mesaje postate: 2281
  • Karma: +0/-0
  • ...
  • Auto: Fosta: O2 DSG 1.9 TDI
Re: Octavia 2 2.0 TDI DSG Laurin & Klement
« Răspuns #5 : Septembrie 29, 2014, 09:40:51 p.m. »
Felicitari pentru achizitie, sa te plimbe multi kilometri fara probleme.
Totusi, cand ma uit la "fosta", mi-e greu sa inteleg de ce ai facut schimbarea asta, pare un downgrade.  :D E atat de mare diferenta de spatiu ca sa justifice trecerea la Octavia sau inca mai ai si "fosta"?
Ex: 2008 O2 1.9 TDI DSG6

Offline n0iz3

  • Doar inscris
  • Joined: Mai 2011
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 14
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 2.0 TDI DSG L&K
Re: Octavia 2 2.0 TDI DSG Laurin & Klement
« Răspuns #4 : Septembrie 29, 2014, 09:26:22 p.m. »
Multumesc!

Culoarea a fost concesia pe care a trebuit sa o fac, nu imi doream argintie, dar asa a fost sa fie :)

Offline Alejinxique

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2011
  • Locaţia: Oradea/Cluj
  • Mesaje postate: 1501
  • Karma: +0/-0
  • Auto: BIA si AOKI
Re: Octavia 2 2.0 TDI DSG Laurin & Klement
« Răspuns #3 : Septembrie 29, 2014, 04:35:54 p.m. »
             Bun venit pe forum, Noise! Sa te bucuri cat mai mult de noua Skodita si fara evenimente rutiere! Masinuta fiind argintie, ai avantajul ca nu se observa atat de usor praful.  :082:

Offline sunshine

  • Junior
  • *
  • Joined: Oct 2012
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 95
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Fabia 1.4 AUB 74kW
Re: Octavia 2 2.0 TDI DSG Laurin & Klement
« Răspuns #2 : Septembrie 29, 2014, 04:25:07 p.m. »
Este o mașină deosebită, să o stăpânești sănătos!

Offline n0iz3

  • Doar inscris
  • Joined: Mai 2011
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 14
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 2.0 TDI DSG L&K
Octavia 2 2.0 TDI DSG Laurin & Klement
« Răspuns #1 : Septembrie 29, 2014, 10:04:01 a.m. »
Salutare,


Fortat oarecum de nevoia tot mai mare de spatiu, tocmai am devenit proprietarul unei Octavia 2 din 2008, L&K.


Prima impresie e buna, masina arata si merge bine.
N-am apucat sa ii fac poze pana acum, sper sa reusesc cat de curand.


Atasez una facuta in graba cu telefonul, alaturi de "fosta".

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 20, 2026, 06:30:58 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]


deschidere portbagaj din cheie de Kel_Sceptic
[Iunie 13, 2026, 09:24:26 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 [25] 26 27 28
29 30