Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Diverse probleme cu A/C sau climatronic  (Citit de 90190 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Shymano

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Nov 2009
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 491
  • Karma: +0/-0
  • Auto: 1.6 FSI, 115 CP
Re: Diverse probleme cu A/C sau climatronic
« Răspuns #85 : Mai 10, 2013, 10:21:03 p.m. »
Ulei si freon se baga in acelasi timp (la aceeasi operatiune de incarcare ...). Operatiunea facuta ca la carte consta in verificare scurgeri (ii baga presiune si substanta de contrast pt UV), golirea instalatiei si reumplerea ei cu ulei si freon. Totul se face automat.
In ceea ce priveste sunetul respectiv despre care vorbeste dulamaa9, daca se aude ca un sunet de depresurizare, ca un fasait, asa se auzea si la mine ... am fost la meserias, cantitatea de freon recuperat a fost zero (cu toate ca inca mai racea cat de cat); am reumplut instalatia, numai ca beleaua mea este ca in cateva zile a pierdut iar freonul (cred), astfel ca acum nu mai raceste deloc si se aude din cand in cand iar acel fasait. Este posibil ca de vina sa fie radiatorul de clima, am inteles ca acolo ar fi cele mai dese probleme ...
Skoda Octavia II -2008, 1.6 FSI, 115 CP, BLF, Elegance+, xenon pe lupe Morimoto mini.
Croitorie la comanda - calitate la preturi rezonabile. Rochii pt mirese sau de ocazie.

Offline dulamaa9

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2010
  • Locaţia: Sibiu
  • Mesaje postate: 594
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Skoda O2 1.9TDI 2007
Re: Diverse probleme cu A/C sau climatronic
« Răspuns #84 : Mai 10, 2013, 09:00:12 p.m. »
Salut.
Am o întrebare, in aceasta iarna eu nu am pornit ac decât o data, dar foarte puțin timp. Cand a venit caldura, adică temperaturi de 20-23 de grade l-am tot folosit pe viteza 3 si 4. Dupa ce opresc masina se aude cum reciclare ceva prin instalatie. Sa fie nevoie de completare cu freon? Acum 2 ani i-am facut o verificare si completare. Aer rece baga, nu trebuie sa astept.
Multumesc pentru răspunsuri.
Life is a lesson. Live and learn.

Offline jst_32

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2007
  • Locaţia: Bucuresti, Brancoveanu
  • Mesaje postate: 856
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Superb 3 FL 2.0 TDI(190 CP)DSG
Re: Diverse probleme cu A/C sau climatronic
« Răspuns #83 : Mai 10, 2013, 04:27:18 p.m. »
Odata cu verificarea si completarea freonului, nu se completeaya si uleiul acela de la compresor?
Am vorbit cu fratele meu, proaspat posesor de O2 SH, si mi-a spsus ca la el incepe sa se simta aerul rece la 4-5 minute dupa pornirea motorului. A fost si a pus masina pe un tester, unde spune el ca i-au pus doar 2 furtune pe la radiator pe undeva... si atat! A spalat si curatat bine radiatoarele, dar problema persista. Eu stiam, cand am fost la Tavi pentru aceasta operatiune ca se completa si uleiul de la compresor... si ma gandesc sa nu fie aceasta cauza.
Voi ce ziceti?
Dont love and cry, just fuck and smile!

Offline lucian.1950

  • Expert
  • ***
  • Joined: Oct 2009
  • Locaţia: bucuresti
  • Mesaje postate: 548
  • Karma: +0/-0
  • Auto: OCTAVIA 2 - 1.9TDI
Re: Diverse probleme cu A/C sau climatronic
« Răspuns #82 : Aprilie 29, 2011, 10:07:17 a.m. »
In privinta aerului rece , compresorul este legat de fulie printr-un cuplaj care cedeaza uneori si desi cu ochii vezi fulia invirtindu-se, daca te uiti mai atent se observa ca axul compresorului sta pe loc sau cind merge cind nu merge ( deci cuplajul acela este rupt, desi nu se vede cu ochiul liber ) si atunci singura solutie este schimbarea compresorului .
In privinta suieratului, ai incercat sa schimbi rotile intre ele sa vezi daca se muta si suieratul?! asta ca sa fii sigur ca e de la cauciuc sau din fuzeta .

Offline eutheking

  • Doar inscris
  • Joined: Iul 2009
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 11
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Skoda Superb II break , 2.0 TD
Re: Diverse probleme cu A/C sau climatronic
« Răspuns #81 : Aprilie 28, 2011, 08:48:48 p.m. »
Salut,

@judge: da am si schimbat filtrul de polen ca la asta m-am gandit si eu prima data...dar tot degeaba.

@ARM77:
1) Soriceii sunt taiati.
2) Cauciucul nu l-am mai umflat...ce este dret ca zgomotul a aparut imediat dupa ce am schimbat cauciucurile de iarna cu cele de vara. Am fost si am refacut echilibrarea pe aceea roata si totul este ok dar zgomotul nu a disparut.

M-am programat la Brady pt marti de dim si o sa vin cu noi noutati marti seara si sper sa vin si cu ea reparata :) Ca imi este asa drag de masina...si nu-mi place deloc sa constat ca nu merge ok.

Skoda Superb II break , 2.0 TDI, 103 KW, motor CFFB, an 2010

Offline ARM77

  • Expert
  • ***
  • Joined: Oct 2009
  • Locaţia: BUCURESTI
  • Mesaje postate: 693
  • Karma: +0/-0
Re: Diverse probleme cu A/C sau climatronic
« Răspuns #80 : Aprilie 28, 2011, 11:45:11 a.m. »
Salut,
 
Am sa mai zic una: un coleg si-a schimat cauciucurile si a prins capacele cu soricei pe care nu i-a taiat-de aici zgomot.Alta:la o fabia de la un cauciuc mai desumflat ,freca acesta de capacul rotii....nu stiu!
 
Bafta!
Foste:Felicia 1.9D/2xFabia Sedan 1.9SDI/Fabia Combi 1.9TDI

Offline judge

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 1180
  • Karma: +3/-0
  • Auto: Utilaje agricole
Re: Diverse probleme cu A/C sau climatronic
« Răspuns #79 : Aprilie 28, 2011, 08:19:45 a.m. »
filtrul de polen l-ai verificat? stiu un passat a carui clima se manifesta ca un asmatic din cauza filtrului de polen.

Offline eutheking

  • Doar inscris
  • Joined: Iul 2009
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 11
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Skoda Superb II break , 2.0 TD
Re: Diverse probleme cu A/C sau climatronic
« Răspuns #78 : Aprilie 28, 2011, 12:03:10 a.m. »
NU baga la relanti deloc.nici daca stau cu ea turata :(
da m-am uitat la ventilatoare si merg ambele :)
Skoda Superb II break , 2.0 TDI, 103 KW, motor CFFB, an 2010

Offline al bundy

  • Expert
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 984
  • Karma: +1/-0
  • Auto: O2 FL 2.0 TDI 140 AG
Re: Diverse probleme cu A/C sau climatronic
« Răspuns #77 : Aprilie 27, 2011, 10:45:02 p.m. »
Salut,
Aer baga doar la turatii turatii mari nu mici..


In acest caz si eu suspectez compresorul, are o valva care nu mai inchide. DAca stai pe loc la ralanti cred ca nu baga, dar daca o tii la 3000 rpm, baga rece?
Ventilatoarele de la radiator functioneaza ambele ?
Interfata de diagnoza ORIGINALA, intotdeauna ultima versiune , upgrade-uri (tempomat, diferiti senzori) si reparatii instalatii electrice.

Offline eutheking

  • Doar inscris
  • Joined: Iul 2009
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 11
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Skoda Superb II break , 2.0 TD
Re: Diverse probleme cu A/C sau climatronic
« Răspuns #76 : Aprilie 27, 2011, 04:23:46 p.m. »
2) pai cand invart roara cu mana nu se aude nimic :(
 
O sa ma duc sa fac o geometrie saptamana viitoare si revin cu mai multe detalii.
multumesc mult,
Vlad
 
Cu placere.

1) eu trag nadejde cu odata spalat radiatorul temeinic cu jet sub presiune (primul radiator din fata), cauza se va fi eliminat...

2) Daca nu e ce spune ARM77, verifica benzile adezive din plumb sa nu atinga etrierul.

Fa o geometrie pt ca eu consider ca se impune.
Skoda Superb II break , 2.0 TDI, 103 KW, motor CFFB, an 2010

Offline eutheking

  • Doar inscris
  • Joined: Iul 2009
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 11
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Skoda Superb II break , 2.0 TD
Re: Diverse probleme cu A/C sau climatronic
« Răspuns #75 : Aprilie 27, 2011, 04:19:10 p.m. »
Salut,
Aer baga doar la turatii turatii mari nu mici..
si zgomotul periodiec se aude din dreptul rotii dreapta..deci este posibil sa fie de acolo..
merci,
 
Salut,
In spatele fuliei de pe compresorul de AC este o flansa de cauciuc cu 4 degajari(daca imi aduc bine aminte).Un mecanic dibaci a refacut acele 4 degajari duintr-un tampon de cauciuc.Flansa de cauciuc e menita sa incaseze socurile de la curea.Banuiesc ca acel zgomot periodic se aude pentru ca una din acele degajari este uzata. La fel banuiesc ca baga aer la turatii mici pentru ca nu sunt solicitate si atunci baga aer.
 
Bafta!
Skoda Superb II break , 2.0 TDI, 103 KW, motor CFFB, an 2010

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Diverse probleme cu A/C sau climatronic
« Răspuns #74 : Aprilie 27, 2011, 04:02:17 p.m. »
Cu placere.

1) eu trag nadejde cu odata spalat radiatorul temeinic cu jet sub presiune (primul radiator din fata), cauza se va fi eliminat...

2) Daca nu e ce spune ARM77, verifica benzile adezive din plumb sa nu atinga etrierul.

Fa o geometrie pt ca eu consider ca se impune.
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline ARM77

  • Expert
  • ***
  • Joined: Oct 2009
  • Locaţia: BUCURESTI
  • Mesaje postate: 693
  • Karma: +0/-0
Re: Diverse probleme cu A/C sau climatronic
« Răspuns #73 : Aprilie 27, 2011, 03:59:21 p.m. »
Salut,
In spatele fuliei de pe compresorul de AC este o flansa de cauciuc cu 4 degajari(daca imi aduc bine aminte).Un mecanic dibaci a refacut acele 4 degajari duintr-un tampon de cauciuc.Flansa de cauciuc e menita sa incaseze socurile de la curea.Banuiesc ca acel zgomot periodic se aude pentru ca una din acele degajari este uzata. La fel banuiesc ca baga aer la turatii mici pentru ca nu sunt solicitate si atunci baga aer.
 
Bafta!
 
Foste:Felicia 1.9D/2xFabia Sedan 1.9SDI/Fabia Combi 1.9TDI

Offline eutheking

  • Doar inscris
  • Joined: Iul 2009
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 11
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Skoda Superb II break , 2.0 TD
Re: Diverse probleme cu A/C sau climatronic
« Răspuns #72 : Aprilie 27, 2011, 03:51:18 p.m. »
Am uitat sa mentionez ca am ridicat masina pe cric si am invartit de roata si nu se aude nimic. Am verificat placutele de frana si sunt ok si m-am uitat si pe cauciuc sa vad ca exista ceva infipt in el si nu am vazut nimic. Ce am vazut, este un pic uzat inegal, este mai uzat pe interior decat pe exterior pt ca anul trecut cauciucul a fost pe spate, dar personal nu cred ca acesta ar fi motivul.
 
Skoda Superb II break , 2.0 TDI, 103 KW, motor CFFB, an 2010

Offline eutheking

  • Doar inscris
  • Joined: Iul 2009
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 11
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Skoda Superb II break , 2.0 TD
Re: Diverse probleme cu A/C sau climatronic
« Răspuns #71 : Aprilie 27, 2011, 03:28:20 p.m. »
Salut,
 
In primul rand iti multumesc pentru raspunsul tau rapid.
 
1) Verificarea freonului din instalatie am facut-o anul trecut (prin luna august si totul era ok, cam de atunci am problema asta). Tot atunci mi-a spus ca este un pic cam scazuta presiunea din instalatie cu 0.2 bari. O sa incarc si curatarea radiatorului sa vedem ce o sa fie dupa. Dar dupa tine simptomele acestea ar putea sa fie date de o desincronizare a pistonaselor din compresor?
 
2) Se aude ca un ca si cum ar lovi ceva si este un zgomot care pot sa-l asimilez cu ceva pus pe marginea unui obicet circular si loveste periodic (la o rotatie completa).  Cea ce ma intriga ca nu se aude tot timpul, la viteze sub 50 si peste 90-100 km/h nu se mai aude. Deci in plaja asta de turarie a rotii intra in rezonata. In volan nu simt nicio vibratie. Zgomotul se indiferent de turatia la care merge motorul.
 
Merci,
Vlad
Skoda Superb II break , 2.0 TDI, 103 KW, motor CFFB, an 2010

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 20, 2026, 06:30:58 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]


deschidere portbagaj din cheie de Kel_Sceptic
[Iunie 13, 2026, 09:24:26 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 [24] 25 26 27 28
29 30