Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Diverse probleme cu A/C sau climatronic  (Citit de 90205 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Diverse probleme cu A/C sau climatronic
« Răspuns #70 : Aprilie 27, 2011, 03:02:11 p.m. »
1) spala cu jet apa sub presiune radiatorul si incearca din nou sa vezi daca se repeta fenomenul. Daca da, verifica cat freon mai este in instalatie.

2) "suierat" e prea putin sa-mi dau seama ce ar putea fi, nu poti fi mai explicit in privinta sunetului ? Ca si cand atinge ceva, vibreaza ceva, sa localizam fenomenul.
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline eutheking

  • Doar inscris
  • Joined: Iul 2009
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 11
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Skoda Superb II break , 2.0 TD
Re: Diverse probleme cu A/C sau climatronic
« Răspuns #69 : Aprilie 27, 2011, 02:37:25 p.m. »
Salutare colgei,

Am si eu 2 probleme:

1) Aerul conditiona baga aer rece doar cand motorul este sub sarcina (sunt in depasire sau plec de pe loc). Baga o perioada de timp si daca merg constant (50-60 km/h sau 100 - 120 km/h) nu mai baga, aerul bagat este la fel ca si cand nu ar fi dat drumu la AC.
Am fost la un service si mi-au spus ca s-a dus compresorul. Eu personal nu cred ca ar fi compresorul ca, daca ar fi el nu ar baga deloc.
S-a mai intalnit cineva cu aceasta probleme?

2) Cand rulez cu 70-90 km/h se aude un suerat in partea dreapta fata de la roata. Dar nu pot sa inteleg de la ce poate fi. S-a mai intalnit cineva cu aceasta probleme?

Va multumesc,
Vlad 
Skoda Octavia II,1.9 TDI 77 KW.105 CP,motor BJB, an 2005
Skoda Superb II break , 2.0 TDI, 103 KW, motor CFFB, an 2010

Offline NICOLAE

  • Doar inscris
  • Joined: Iul 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 3
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia 2, 1,6 FSI
Re: Diverse probleme cu A/C sau climatronic
« Răspuns #68 : Aprilie 08, 2010, 09:30:53 p.m. »
Salut,
Am Skoda Octavia 2, 1,6 FSI si de cateva zile cand pornesc dezaburirea parbrizului fata se aude un "suierat". In momentul in care pun climatronicul pe "AUTO" si "ECON" nu se mai aude. Ce parea aveti? :-S
« Ultima Modificare: Mai 15, 2013, 07:59:02 a.m. de M i c u t z u »

Offline MRP

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: bucuresti
  • Mesaje postate: 1815
  • Karma: +14/-2
Re: Diverse probleme cu A/C sau climatronic
« Răspuns #67 : Martie 23, 2010, 11:56:00 p.m. »
Buna, am o problema cu climatronicul ,imi arata ca porneste numai ca nu ventileaza deloc, si nu porneste nici reciclarea aerului  ,in rest toate butoanele de la clima se aprind,cand dau pe cald face si la fel si la rece numai ca nu ventileaza stie cineva de ce ??
cum iti dai seama ca nu ventileaza daca stii ca vine cald sau rece? incearca sa schimbi filtrul de polen.

Offline Shymano

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Nov 2009
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 491
  • Karma: +0/-0
  • Auto: 1.6 FSI, 115 CP
Re: Diverse probleme cu A/C sau climatronic
« Răspuns #66 : Martie 21, 2010, 01:39:04 p.m. »
cu ocazia vizitei mele la un electrician (nu se mai incuie usa dreapta/fata), am constatat ca am niste erori de la climatronic, pe recirculare ... pe maxidot nu-mmi dadea nimic; asa ca ieri, cand am fost iesit putin din bucuresti, m-am apucat sa mesteresc si eu pe la ea ... ca atare, i-am scos capacul de deasupra motorului, cel cu filtrul de aer, am curatat motorul cu o privire mai agera, dupa care am pus capacul la loc ... si SURPRIZA: si-a revenit recircularea !!!! Am luat repede spray-ul de Clima Expert pe care il cumparasem din Carrefour pt curatarea instalatiei de AC, si i l-am bagat in nas (folosind un alt cap de spray de la un parfum, pt ca cel care trebuia sa fie la locul lui era spart, mama lor de banditi).
Deci, cauta sa-i ridici capacul (usor, ca are un senzor legat cu niste fire p-acolo, la mine este in dreapta), poate isi revine si la tine.
Skoda Octavia II -2008, 1.6 FSI, 115 CP, BLF, Elegance+, xenon pe lupe Morimoto mini.
Croitorie la comanda - calitate la preturi rezonabile. Rochii pt mirese sau de ocazie.

Offline alexdeleanu

  • Doar inscris
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 1
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Skoda Octavia 2 1,9
Re: Diverse probleme cu A/C sau climatronic
« Răspuns #65 : Martie 21, 2010, 09:57:24 a.m. »
Buna, am o problema cu climatronicul ,imi arata ca porneste numai ca nu ventileaza deloc, si nu porneste nici reciclarea aerului  ,in rest toate butoanele de la clima se aprind,cand dau pe cald face si la fel si la rece numai ca nu ventileaza stie cineva de ce ??

Offline zuxy

  • Doar inscris
  • Joined: Iul 2008
  • Mesaje postate: 1
  • Karma: +0/-0
Re: Diverse probleme cu A/C sau climatronic
« Răspuns #64 : Iulie 04, 2009, 05:50:25 p.m. »
uitati ce am gasit pe net referitor la curatarea instalatiei de climatizare http://www.golfmk5.com/forums/attachment.php?attachmentid=35425&d=1228295648


Offline B e b e

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Iul 2008
  • Locaţia: B-sti
  • Mesaje postate: 1268
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 My2008 1.6FSI
Re: Diverse probleme cu A/C sau climatronic
« Răspuns #63 : Aprilie 30, 2009, 05:22:53 p.m. »
Nu mai radeti ca io il cred cu 28. Io tin clima pe 25 cand merg cu AC si este mai mult decat suficient, se simte racoare (am vazut consum mai mic  decat la 22) :D
Cheap Tunning: DRL, CH, LH, 2 lampi de ceata pe frana. Hard Tunning: plasa protectie radiator AC
VagCom 908

Offline Adytz

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Aug 2008
  • Locaţia: FOCSANI
  • Mesaje postate: 224
  • Karma: +0/-0
  • Uita-te in retrovizoare! S-ar putea sa fiu acolo.
  • Auto: BKD 2.0 TDI + DSG 6
Re: Diverse probleme cu A/C sau climatronic
« Răspuns #62 : Aprilie 30, 2009, 03:40:54 p.m. »
Doru are sange de soparla daca pana la 28 de grade nu i se pare cald. Inainte sa plece la drum trebuie sa stea juma de ora intins la soare pe capota :)).
Skoda Octavia II  2.0 TDI (BKD) 140 HP, DSG, Maxidot, Pegasus 17", Sasiu Sport, Alarma, Parktronic, Argintiu Briliant.

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Diverse probleme cu A/C sau climatronic
« Răspuns #61 : Aprilie 25, 2009, 10:33:26 p.m. »
Ce oameni  :))  O pornesc insa nu zilnic, la mine pana la 28C nu e cald. In rest o pornesc pe nivelul 2. Si da, pe drumurile rapide, ma ventilez natural, de la curentul de aer creat  :D  ... ca nas  :))
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline roberto

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 3609
  • Karma: +4/-1
  • Laugh at your problems, everybody else does
Re: Diverse probleme cu A/C sau climatronic
« Răspuns #60 : Aprilie 25, 2009, 01:20:36 p.m. »
Adi, de unde ai cumparat spray-ul respectiv si la ce pret ?
Land Rover Discovery 3

Offline Admin

  • Life is tough. Great!
  • Administrator
  • *****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: 47°47'24''N 22°53'24''E
  • Mesaje postate: 2603
  • Karma: +14/-2
  • Waste Allocation Load Lifter - Earth Class
Re: Diverse probleme cu A/C sau climatronic
« Răspuns #59 : Aprilie 25, 2009, 09:26:57 a.m. »
Asa este, la mine merge pe 22 grade /Auto aproape tot timpul.
Despre miros ce sa zic, depinde foarte mult cat folosesti la final in fiecare orificu de admisie a aerului in masina, podea, cotiera, bord. Eu am folosit o cantitate generoasa si acolo, si a trebuit sa aerisesc ieri toata ziulica. Nu a trecut in 15 minute cum scria in instructiuni.
Dar azi de dimineata am plecat la job si pot sa afirm ca nu se mai simte absolut nimic, totul e ca nou.
Recomand acest Kent din punct de vedere al simplitatii operatiei, desi eu mi-am dat un jet in fata sa fiu sigur ca nu mai am ciuperci in ochi. Nu stiu efectul cat de lung este, dar cum spuneam in celalalt post, este o operatie care ar trebui facuta in fiecare primavara si toamna indiferent ca este miros sau nu.
Iar tu Dorule, daca mai pornesti si clima cum o sa mai fii nasul celor de pe autostrada?  >:)

Offline MRP

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: bucuresti
  • Mesaje postate: 1815
  • Karma: +14/-2
Re: Diverse probleme cu A/C sau climatronic
« Răspuns #58 : Aprilie 25, 2009, 09:01:55 a.m. »
...pentru ca niciodata nu mergi cu climatizarea pornita...pentru ca masina are consum mai mare...  :)) .si eu am curatat instalatia de climatizare cu spuma.cand o porneam,pt scurt timp era un miros intepator si enervant.dar,atentie,daca se face curatirea,trebuie lasat sa se aeriseasca foarte bine ca altfel te ia durerea de cap.  @-) #-o

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Diverse probleme cu A/C sau climatronic
« Răspuns #57 : Aprilie 25, 2009, 12:12:56 a.m. »
Eu nu am facut-o niciodata la masinile Skoda personale...pt ca la nici una nu am avut vreodata vreun miros neplacut.  :046:
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline Admin

  • Life is tough. Great!
  • Administrator
  • *****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: 47°47'24''N 22°53'24''E
  • Mesaje postate: 2603
  • Karma: +14/-2
  • Waste Allocation Load Lifter - Earth Class
Re: Diverse probleme cu A/C sau climatronic
« Răspuns #56 : Aprilie 24, 2009, 01:21:41 p.m. »
Am efectuat azi o curatare a instalatiei de aer conditionat folosind spuma spray Air Co Cleaner de la Kent.
Am urmat cu exactitate instructiunile de aplicare, am parcurs toate etapelle, iar in final am inlocuit si filtrul de polen.
Ca si date aditionale masina are putin peste 21k km si ocazional se simtea putin miros cand pornea instalatia.
Deocamdata masina sta cu usile deschise si mai pornesc motorul pentru 5-10 minute pentru o ventilatie completa conform instructiunilor de utilizare.
Atrag atentia inca o data pentru cei care nu considera importanta aceasta operatie, in mod normal ar trebui facuta de 2 ori pe an, primavara si toamna, indiferent ca se simte miros sau nu. Bacteriile se formeaza chiar daca nu apuca sa apara mirosul si este pacat sa ne jucam cu sanatatea, in special cu sistemul respirator.
Am sa revin cu un update dupa 2-3 zile.

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 20, 2026, 06:30:58 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]


deschidere portbagaj din cheie de Kel_Sceptic
[Iunie 13, 2026, 09:24:26 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 [24] 25 26 27 28
29 30