Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Diverse probleme cu A/C sau climatronic  (Citit de 90204 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline james kilowatt

  • Expert
  • ***
  • Joined: Ian 2010
  • Locaţia: Europa
  • Mesaje postate: 2785
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Mazda CX30 SkyX AT AWD
Re: Diverse probleme cu A/C sau climatronic
« Răspuns #100 : Mai 18, 2013, 09:56:15 a.m. »
Am o mica problema, care nu sunt sigur ca se incadreaza aici, insa asta e.
Problema a aparuta dupa revizia trecuta, acum vreo 6 saptamani facuta in regie semi-proprie in care am schimbat si filtrul de polen. Daca dau drumul la clima (obligatoriu la cele 8 grade care sunt afara acum) incepe sa miroase a carpa uda. Fara clima, doar pe ventilare, nu simt nimic suspect.Suspectez o problema pe la filtrul e polen, (mann din carton), deoarece acolo s-a umblat, insa datorita formei cred ca e idiot-proof, nu are cum sa fie montat gresit. Are cineva idee pe unde ar putea fi vreo eventuala scurgere de condens care sa se fi infundat?
Mazda CX-30 Rosie 2020
Skoda Superb 1.8 TSI 2010 - in Ilfov

Offline al bundy

  • Expert
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 984
  • Karma: +1/-0
  • Auto: O2 FL 2.0 TDI 140 AG
Re: Diverse probleme cu A/C sau climatronic
« Răspuns #99 : Mai 18, 2013, 07:17:08 a.m. »
Nu este ca piesa de schimb. E cu tot cu climatrronic.
Interfata de diagnoza ORIGINALA, intotdeauna ultima versiune , upgrade-uri (tempomat, diferiti senzori) si reparatii instalatii electrice.

Offline liv_sibiu

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Dec 2007
  • Locaţia: Sibiu
  • Mesaje postate: 3014
  • Karma: +14/-3
  • Auto: 1,9 TDI PD , 77 kW ,
Re: Diverse probleme cu A/C sau climatronic
« Răspuns #98 : Mai 17, 2013, 05:06:57 p.m. »
Va rog sa-mi spuna cine stie, daca senzorul temperatura interioara la Octavia II - senzorul  din blocul cimatronic, aflat in centrul rozetei din mijloc - este piesa de schimb, fiindca cred ca la mine este defect, deoarece pe tester imi arata temperatura de 46,5 grade Celsius si in realitate erau 21 grade C.
Testerul il numea : senzor temperatura ambientala.
Senzorul temperatura exterioara imi arata 21 grade, afara 21, deci cred ca functioneaza corect.
Multumesc.
Skoda Octavia II Trend , 1,9 TDI / BXE -105 CP/250 Nm , CV manuala , PDG , tempomat , s.a.

Offline Shymano

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Nov 2009
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 491
  • Karma: +0/-0
  • Auto: 1.6 FSI, 115 CP
Re: Diverse probleme cu A/C sau climatronic
« Răspuns #97 : Mai 17, 2013, 12:00:07 p.m. »
Ieri am fost cu masina la "doctor-freon" ... dupa ce am gasit dopul de plastic de la radiatorul de clima putin slabit -> locul pe unde imi pierdea freonul. L-am strans eu, nu mai rasufla ... ajuns la mester, i-a bagat freon si am constatat ca, in presiune, scapa in continuare. S-a scos dopul respectiv, care este prevazut cu un inel (o garnitura) de cauciuc, s-a schimbat acest inel cu unul putin mai gros, cel vechi a fost pus ceva mai sus, in capatul de sus al filetului, s-a montat la loc, s-a verificat in presiune, s-a bagat freon ... sper sa tina, sa nu mai faca probleme. Problema in acel loc (la dop) este ca se macina filetul de aluminiu al radiatorului, din cauza freonului; dopul de plastic nu are nimic.

Skoda Octavia II -2008, 1.6 FSI, 115 CP, BLF, Elegance+, xenon pe lupe Morimoto mini.
Croitorie la comanda - calitate la preturi rezonabile. Rochii pt mirese sau de ocazie.

Offline Shymano

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Nov 2009
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 491
  • Karma: +0/-0
  • Auto: 1.6 FSI, 115 CP
Re: Diverse probleme cu A/C sau climatronic
« Răspuns #96 : Mai 16, 2013, 12:02:24 a.m. »
Este ceva gen aluminiu, nu stiu daca este intr-adevar aluminiu ... am indoit-o pur si simplu, atat cat sa stea fara sa zdrangane. Se muleaza usor, nu e bataie de cap. Se poate gasi in doua culori: asa cum am pus eu in poza (argintiu - aluminiu) si pe negru.
« Ultima Modificare: Mai 16, 2013, 12:07:56 a.m. de Shymano »
Skoda Octavia II -2008, 1.6 FSI, 115 CP, BLF, Elegance+, xenon pe lupe Morimoto mini.
Croitorie la comanda - calitate la preturi rezonabile. Rochii pt mirese sau de ocazie.

Offline dulamaa9

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2010
  • Locaţia: Sibiu
  • Mesaje postate: 594
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Skoda O2 1.9TDI 2007
Re: Diverse probleme cu A/C sau climatronic
« Răspuns #95 : Mai 15, 2013, 09:14:00 p.m. »
F buna ideaa cu plasa. Asa mă gândeam si eu. Cum ai fixat plasa fara sa bată? E metalică plasa?
Life is a lesson. Live and learn.

Offline Shymano

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Nov 2009
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 491
  • Karma: +0/-0
  • Auto: 1.6 FSI, 115 CP
Re: Diverse probleme cu A/C sau climatronic
« Răspuns #94 : Mai 14, 2013, 11:07:50 p.m. »
Cred ca e ceva cu el. Este destul de bombardat cu pietricele, gaze etc. Tu de unde ai luat? Se poate proteja cumva pe viitor?
De protejat se poate proteja, cu o plasa, pt a nu estompa aerul catre radiatoare ... eu am luat asa ceva din targ de la Vitan.
Pozele cu plasa pusa sunt facute de sus, deasupra radiatorului ...
« Ultima Modificare: Mai 14, 2013, 11:12:25 p.m. de Shymano »
Skoda Octavia II -2008, 1.6 FSI, 115 CP, BLF, Elegance+, xenon pe lupe Morimoto mini.
Croitorie la comanda - calitate la preturi rezonabile. Rochii pt mirese sau de ocazie.

Offline Shymano

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Nov 2009
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 491
  • Karma: +0/-0
  • Auto: 1.6 FSI, 115 CP
Re: Diverse probleme cu A/C sau climatronic
« Răspuns #93 : Mai 14, 2013, 11:04:55 p.m. »
Deocamdata nu i-am pus nimic ... iar presiune am vazut ca are; bine-nteles ca nu atat cat ar trebui, probabil, insa are. Daca i-am desfacut dopul mai mult, a inceput sa iasa freon ... si la ventil se vede ca mai are ceva presiune. Eu sper ca asta sa fi fost baiul, sa fi fost doar desfacut ... Vedem ...
Skoda Octavia II -2008, 1.6 FSI, 115 CP, BLF, Elegance+, xenon pe lupe Morimoto mini.
Croitorie la comanda - calitate la preturi rezonabile. Rochii pt mirese sau de ocazie.

Offline gti_mars

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Feb 2011
  • Locaţia: BUCURESTI - MILITARI
  • Mesaje postate: 527
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O II 4x4
Re: Diverse probleme cu A/C sau climatronic
« Răspuns #92 : Mai 14, 2013, 10:38:50 p.m. »
Norocosule !!!  :040:
I-ai pus si un mastic , ceva sa fie mai etans ? Varianta asta am incercat-o si eu , dar nu a mers .  :039:  Sper la tine sa tina . Sa mai incerci cu paharul cand ii faci plinul si o sa fie in presiune .
Succes !


Offline Shymano

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Nov 2009
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 491
  • Karma: +0/-0
  • Auto: 1.6 FSI, 115 CP
Re: Diverse probleme cu A/C sau climatronic
« Răspuns #91 : Mai 14, 2013, 10:32:00 p.m. »
Dupa toate emotiile date de pierderea freonului din instalatie, astazi m-am gandit sa incerc sa desfac dopul de plastic din capul radiatorului ... stupoare: s-a desfacut extrem de usor !!! I-am dat cateva filete spre deschis, apoi l-am strans la loc, un pic mai bine ... am pus apa, si p-acolo pe unde inainte imi ieseau bule de aer, acum nu mai scapa nimic. Zilele astea il mai incarc o data, sper sa nu-l mai piarda. Altfel, trec direct la schimbarea radiatorului ...
Skoda Octavia II -2008, 1.6 FSI, 115 CP, BLF, Elegance+, xenon pe lupe Morimoto mini.
Croitorie la comanda - calitate la preturi rezonabile. Rochii pt mirese sau de ocazie.

Offline gti_mars

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Feb 2011
  • Locaţia: BUCURESTI - MILITARI
  • Mesaje postate: 527
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O II 4x4
Re: Diverse probleme cu A/C sau climatronic
« Răspuns #90 : Mai 11, 2013, 12:33:50 a.m. »
Se demonteaza muuult . Inclusiv bara de protectie . Demontatul a durat 2 ore .
L-am cumparat de la un magazin . La reprezentanta nu am avut curajul sa ma duc . Intreaba tu ca fapt divers cat ar fi un radiator + manopera .
Nu se protejeaza radiatoarele , tocmai asta e rolul lor de racire si prin viteza aerului , din viteza masinii . Ventilatoarele pornesc daca se incalzesc radiatoarele si nu se racesc din viteza aerului care trece prin ele .

Offline dulamaa9

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2010
  • Locaţia: Sibiu
  • Mesaje postate: 594
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Skoda O2 1.9TDI 2007
Re: Diverse probleme cu A/C sau climatronic
« Răspuns #89 : Mai 11, 2013, 12:01:49 a.m. »
Cred ca e ceva cu el. Este destul de bombardat cu pietricele, gaze etc. Tu de unde ai luat? Se poate proteja cumva pe viitor? L-ai instalat la reprezentanta? Vad ca s-a demontat cam toată fata.
Merci fain.
Life is a lesson. Live and learn.

Offline gti_mars

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Feb 2011
  • Locaţia: BUCURESTI - MILITARI
  • Mesaje postate: 527
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O II 4x4
Re: Diverse probleme cu A/C sau climatronic
« Răspuns #88 : Mai 10, 2013, 11:57:40 p.m. »
S-a dus radiatorul de clima . La mine se fisurase dopul de la radiator . Este primul radiator mic , al doilea este de antigel . Nu se vede la substanta de contrast , pt ca substanta nu trece de filtrul de la radiator si nu ajunge pana sus la dop . Se simte decat doar la un pistol special cu "nas" . La mine au vrut sa-mi dea bordul jos , pt ca nu se vedea nici o substanta pe nicaieri .
Radiatorul este in jur de 400 ron , depinde de unde il iei .
Normal ca il completezi cu un nou freon , pt ca nimeni nu ti-l recupereaza , decat la completare .
A durat vreo 2 ore toata operatia . Manopera a fost de 180 ron plus freon .
« Ultima Modificare: Mai 11, 2013, 12:15:34 a.m. de ff_2004_06 »

Offline dulamaa9

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2010
  • Locaţia: Sibiu
  • Mesaje postate: 594
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Skoda O2 1.9TDI 2007
Re: Diverse probleme cu A/C sau climatronic
« Răspuns #87 : Mai 10, 2013, 11:10:25 p.m. »
Este început de ducă ptr ce? Pentru radiatorul de clima?
Ce cod are si cat costa? Daca îl schimb trebuie completat si cu freon?
Life is a lesson. Live and learn.

Offline gti_mars

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Feb 2011
  • Locaţia: BUCURESTI - MILITARI
  • Mesaje postate: 527
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O II 4x4
Re: Diverse probleme cu A/C sau climatronic
« Răspuns #86 : Mai 10, 2013, 10:41:57 p.m. »
Asa se aude cand e goala instalatia . Merge compresorul in gol .
Prin cele 2 furtune se face umplerea instalatiei cu freon, ulei , solutie de contrast . Depinde de masina , la unele umplerea se face cu un singur furtun .
Ca sa stii sigur daca mai ai freon , dai drumul la aer si pune mana pe teava din partea stanga , de langa filtrul de motorina ( la mine ) , cea cu dop pt bagare freon . Daca teava este foarte rece inseamana ca baga rece .
La mine rece inseamna sub 10 grade , dau pe Low si la treapta maxima .
Asa fasaia si la mine . Este inceputul de duca ! Schimba radiatorul , pt ca te costa mai mult verificarile "meseriasilor" dacat unul nou . Normal ca ei au interesul sa-ti faca cat mai multe incercari , ca doar fac pe banii tai .
Este fisurat dopul de plastic de la radiatorul de clima .

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 20, 2026, 06:30:58 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]


deschidere portbagaj din cheie de Kel_Sceptic
[Iunie 13, 2026, 09:24:26 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 [24] 25 26 27 28
29 30