Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Diverse probleme cu A/C sau climatronic  (Citit de 90220 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline L U C I

  • Expert
  • ***
  • Joined: Sep 2007
  • Locaţia: Braila
  • Mesaje postate: 2264
  • Karma: +1/-0
  • trolez
  • Auto: bmw 525d
Re: Diverse probleme cu A/C sau climatronic
« Răspuns #55 : Aprilie 03, 2009, 04:47:04 p.m. »
este inevitabila formarea bacteriilor in orice instalatie de aer conditionat.
18 nyk:la 11.000 kme cam devremesa-ti faci probleme

Offline B e b e

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Iul 2008
  • Locaţia: B-sti
  • Mesaje postate: 1268
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 My2008 1.6FSI
Re: Diverse probleme cu A/C sau climatronic
« Răspuns #54 : Aprilie 03, 2009, 04:44:13 p.m. »
Eu am 11000km(1an si cateva zile) si folosesc "auto" decat pe timp de ploaie si cand este cald,in restul timpului clima sta numai pe "econ",deci de ~6luni stau numai pe economic si astazi este prima zi dupa atata vreme cand dau pe "auto"(fiind destul de cald) si nu am sesizat niciun miros neplacut :68: .

Cam la kilometraju asta sunt si eu (13000) dar mi se pare prematur sa cauti mirosuri prin climatizare acum. Mai asteapta ;) .. vezi ce-au patit oamenii "mai umblati" de mai sus. Sa stai 6 luni fara sa folosesti AC mi se pare totusi cam mult .. io o pornesc cel putin o data pe luna chiar daca nu imi trebe, e teoria cu "ce nu folosesti se strica".
Cheap Tunning: DRL, CH, LH, 2 lampi de ceata pe frana. Hard Tunning: plasa protectie radiator AC
VagCom 908

Offline ovidelu08

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Oct 2008
  • Locaţia: BUCURESTI, P-ta Moghioros
  • Mesaje postate: 307
  • Karma: +0/-0
Re: Diverse probleme cu A/C sau climatronic
« Răspuns #53 : Aprilie 03, 2009, 04:40:49 p.m. »
daca exista, crezi ca ne mai chinuiam cu spray-uri??? :|
2.5 D, 180 CP    (ex Skoda Octavia2)

Offline albertoo

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 110
  • Karma: +0/-0
Re: Diverse probleme cu A/C sau climatronic
« Răspuns #52 : Aprilie 03, 2009, 04:35:51 p.m. »
aveti idee daca exista vreo substanta care se pune in instalatia de climatizare pentru a nu se depune aceste bacterii??
SKODA OCTAVIA 2 ELEGANCE 1.9 TDI 105CP 2008 GRI ANTRACIT

Offline 18 nyk

  • Junior
  • *
  • Joined: Dec 2008
  • Locaţia: Pitesti
  • Mesaje postate: 57
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 1.9 Tdi cod BXE
Re: Diverse probleme cu A/C sau climatronic
« Răspuns #51 : Aprilie 03, 2009, 04:33:53 p.m. »
Eu am 11000km(1an si cateva zile) si folosesc "auto" decat pe timp de ploaie si cand este cald,in restul timpului clima sta numai pe "econ",deci de ~6luni stau numai pe economic si astazi este prima zi dupa atata vreme cand dau pe "auto"(fiind destul de cald) si nu am sesizat niciun miros neplacut :68: .
Skoda Octavia 2 - My 2008 elegance,black magic, jante pegasus 17'',folie omologata LLumar ,Xenon ...

Offline ovidelu08

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Oct 2008
  • Locaţia: BUCURESTI, P-ta Moghioros
  • Mesaje postate: 307
  • Karma: +0/-0
Re: Diverse probleme cu A/C sau climatronic
« Răspuns #50 : Aprilie 03, 2009, 04:20:39 p.m. »
Da Luci, asa este, mi-au zis baietii de la Ma-fra si confirmi si tu acum!
2.5 D, 180 CP    (ex Skoda Octavia2)

Offline L U C I

  • Expert
  • ***
  • Joined: Sep 2007
  • Locaţia: Braila
  • Mesaje postate: 2264
  • Karma: +1/-0
  • trolez
  • Auto: bmw 525d
Re: Diverse probleme cu A/C sau climatronic
« Răspuns #49 : Aprilie 03, 2009, 04:18:34 p.m. »
se formeaza niste bacterii printre lamelele radiatorului si alea miros.

Offline albertoo

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 110
  • Karma: +0/-0
Re: Diverse probleme cu A/C sau climatronic
« Răspuns #48 : Aprilie 03, 2009, 03:05:13 p.m. »
nu cred ca fumule de tigare poate sa afecteze climatizarea masinii :039:
SKODA OCTAVIA 2 ELEGANCE 1.9 TDI 105CP 2008 GRI ANTRACIT

Offline aby129

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2008
  • Locaţia: Dorohoi
  • Mesaje postate: 664
  • Karma: +3/-0
  • Love my car!
Re: Diverse probleme cu A/C sau climatronic
« Răspuns #47 : Aprilie 03, 2009, 02:55:04 p.m. »
Poate se fumeaza in masina ta?!Am 47 k si nu am nici un miros neplacut,insa clima merge tot timpul la mine si nu se fumeaza deloc.
O2 1.9 TDI(2009)

Offline albertoo

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 110
  • Karma: +0/-0
Re: Diverse probleme cu A/C sau climatronic
« Răspuns #46 : Aprilie 03, 2009, 02:40:26 p.m. »
si nu pot sa imi dau seama care ar fi cauza principala sa apara acest miros. :039:
SKODA OCTAVIA 2 ELEGANCE 1.9 TDI 105CP 2008 GRI ANTRACIT

Offline albertoo

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 110
  • Karma: +0/-0
Re: Diverse probleme cu A/C sau climatronic
« Răspuns #45 : Aprilie 03, 2009, 02:38:46 p.m. »
mi se pare foarte ciudat, la vechea masina nu a aparut niicodata acest miros. eu am cumparat masina la 86.000 km si am vandut-o la 130.000 km si nu a aparut mirosul niciodata.nu
SKODA OCTAVIA 2 ELEGANCE 1.9 TDI 105CP 2008 GRI ANTRACIT

Offline ovidelu08

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Oct 2008
  • Locaţia: BUCURESTI, P-ta Moghioros
  • Mesaje postate: 307
  • Karma: +0/-0
Re: Diverse probleme cu A/C sau climatronic
« Răspuns #44 : Aprilie 03, 2009, 02:04:08 p.m. »
nu prea l-am folosit, mirosul a aparut dupa 50.ooo km.
2.5 D, 180 CP    (ex Skoda Octavia2)

Offline albertoo

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 110
  • Karma: +0/-0
Re: Diverse probleme cu A/C sau climatronic
« Răspuns #43 : Aprilie 03, 2009, 02:02:00 p.m. »
ai folosit cumva butonul economic??? in momentul cand am luat masina am fost sfatuit sa nu prea il folosesc. dupa cat timp ai inceput sa sesizezi un miros urat in habitaclu??
SKODA OCTAVIA 2 ELEGANCE 1.9 TDI 105CP 2008 GRI ANTRACIT

Offline ovidelu08

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Oct 2008
  • Locaţia: BUCURESTI, P-ta Moghioros
  • Mesaje postate: 307
  • Karma: +0/-0
Re: Diverse probleme cu A/C sau climatronic
« Răspuns #42 : Aprilie 03, 2009, 01:55:09 p.m. »
momentan...ai zis bine! dupa un anumit timp este inevitabil sa prinda miros, chiar daca pornesti climatizarea!
2.5 D, 180 CP    (ex Skoda Octavia2)

Offline albertoo

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 110
  • Karma: +0/-0
Re: Diverse probleme cu A/C sau climatronic
« Răspuns #41 : Aprilie 03, 2009, 01:52:23 p.m. »
din cate am mai auizt si eu este indicat indiferent de anotimp sa pornesti 10-15 minute climatizare pt curatarea instalatie.eu am facut acest lucru si momentam nu este nici o problema.
SKODA OCTAVIA 2 ELEGANCE 1.9 TDI 105CP 2008 GRI ANTRACIT

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 20, 2026, 06:30:58 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]


deschidere portbagaj din cheie de Kel_Sceptic
[Iunie 13, 2026, 09:24:26 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 [24] 25 26 27 28
29 30