Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Suberb 2- masina mea cu bune si rele!  (Citit de 29268 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline viobr

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Sep 2012
  • Locaţia: Gl
  • Mesaje postate: 166
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: superb2.0, 170 cp
Re: Suberb 2- masina mea cu bune si rele!
« Răspuns #81 : Octombrie 21, 2015, 09:53:39 p.m. »
Salutare stimabili. Noua mea problema suna cam asa: faza scurta xenon din albastru s-a facut portocalie/rosiatica. ce are? trebuie schimbat si unde trebuie sa ajung?! Multumesc!

Offline viobr

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Sep 2012
  • Locaţia: Gl
  • Mesaje postate: 166
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: superb2.0, 170 cp
Re: Suberb 2- masina mea cu bune si rele!
« Răspuns #80 : Iunie 27, 2015, 04:13:37 p.m. »
rezolvata si problema senzorului de parcare...contact imperfect-curatat si functioneaza! :080:

Offline viobr

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Sep 2012
  • Locaţia: Gl
  • Mesaje postate: 166
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: superb2.0, 170 cp
Re: Suberb 2- masina mea cu bune si rele!
« Răspuns #79 : Iunie 27, 2015, 10:04:38 a.m. »
Discuri schimbate plus placute ATE , lichid de frana, etrier dreapta blocat si schimbat TRW, schimb ulei plus filtre Castrol 5w30 fst/Mahle total : 2150 lei+500 lei manopera.

Offline ff_2004_06

  • Moderator
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Locaţia: Iasi
  • Mesaje postate: 2281
  • Karma: +0/-0
  • ...
  • Auto: Fosta: O2 DSG 1.9 TDI
Re: Suberb 2- masina mea cu bune si rele!
« Răspuns #78 : Iunie 06, 2015, 09:29:19 p.m. »
Posibil sa te referi la DSG-ul meu, dar la mine "da in nas" de 3-4 ori doar in S si doar la retrogradare din 3 in 2 daca o las in frana de motor.
Am tot cautat variante printre care update/rescriere de soft dar in cele din urma nu am mai facut nimic pentru ca e singura problema, nu s-a agravat in timp, am workaround (nu o las in frana de motor din 3 in 2 in S) si nici nu am gasit pe cineva care sa poata formula o parere pertinenta despre problema si solutie.
Ex: 2008 O2 1.9 TDI DSG6

Offline silverboy3

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Nov 2009
  • Locaţia: Wroclaw
  • Mesaje postate: 195
  • Karma: +0/-0
  • Auto: 2010 Superb 2.0 170
Re: Suberb 2- masina mea cu bune si rele!
« Răspuns #77 : Iunie 06, 2015, 02:55:42 p.m. »
Cred ca am vazut pe forum o intrebare asemanatoare cu a ta. Un coleg se plangea ca nu schimba lin intre treapta 2 si 3. Stiu ca l-au chinuit cu nu stiu ce update de soft pentru DSG.
2010 Superb 2.0 170 4X4

Offline viobr

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Sep 2012
  • Locaţia: Gl
  • Mesaje postate: 166
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: superb2.0, 170 cp
Re: Suberb 2- masina mea cu bune si rele!
« Răspuns #76 : Iunie 06, 2015, 09:44:47 a.m. »
Deja inebunesc cand citesc pe net lucruri de genul ''dsg este bun pana se strica", parca vad ca si eu o sa am o mare problema cu dsg-ul. De ce da suturi cand plec de pe loc cand selectez R sau D sau in mers intre vitezele 2-3?! de la ulei? de la volanta? de la blocul de valve? are ea bau-bau? Luni sunt programat la service si macar sa stiu ce sa intreb sa nu ma puna sa schimb tot dupa masina ''ca are mari probleme''!

Offline viobr

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Sep 2012
  • Locaţia: Gl
  • Mesaje postate: 166
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: superb2.0, 170 cp
Re: Suberb 2- masina mea cu bune si rele!
« Răspuns #75 : Iunie 04, 2015, 09:51:12 a.m. »
Din pacate nu am reusit nimic, nu am avut timp deloc. Urmeaza  sa o duc in service ca mai am si problema cu scartaitul la virajul la stanga si ceva probleme deranjante uneori la cutie. Din lipsa de timp nici la spalatorie nu am mai fost cu ea! O sa postez imediat ce rezolv problemele. Multumesc de intrebare silverboy3!

Offline silverboy3

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Nov 2009
  • Locaţia: Wroclaw
  • Mesaje postate: 195
  • Karma: +0/-0
  • Auto: 2010 Superb 2.0 170
Re: Suberb 2- masina mea cu bune si rele!
« Răspuns #74 : Iunie 04, 2015, 01:45:08 a.m. »
Salut,

Ai rezolvat cu senzorii de parcare?
2010 Superb 2.0 170 4X4

Offline viobr

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Sep 2012
  • Locaţia: Gl
  • Mesaje postate: 166
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: superb2.0, 170 cp
Re: Suberb 2- masina mea cu bune si rele!
« Răspuns #73 : Mai 26, 2015, 03:44:48 p.m. »
Multumesc mult de indrumare silverboy3! o sa incerc toate variantele!

Offline silverboy3

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Nov 2009
  • Locaţia: Wroclaw
  • Mesaje postate: 195
  • Karma: +0/-0
  • Auto: 2010 Superb 2.0 170
Re: Suberb 2- masina mea cu bune si rele!
« Răspuns #72 : Mai 25, 2015, 10:43:50 p.m. »
Salut,

Pot sa iti spun cateva sfaturi legate de senzorii de parcare.

Bara spate are o fusta din plastic care are decupajul pentru tips-urile tobei si senzorii de parcare. Fusta este prinsa cu cleme de plastic in bara spate.
Problema e urmatoarea:
Poti sa scoti fusta fara sa demontezi bara spate si ai acces la fiecare senzor de parcare (prinsi in fusta), dar exista riscul sa indoi prea tare clemele de plastic si atunci fusta nu mai sta stransa pe bara spate.

Cel mai usor ar fi daca service-ul ar ridica masina pe elevator, astfel nu mai e necesara demontarea fustei. Ar mai fi inca un lucru, trebuie sa dea jos protectia de plastic care vine fixata pe bara spate daca vrea sa aibe acces la senzori.
2010 Superb 2.0 170 4X4

Offline viobr

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Sep 2012
  • Locaţia: Gl
  • Mesaje postate: 166
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: superb2.0, 170 cp
Re: Suberb 2- masina mea cu bune si rele!
« Răspuns #71 : Mai 25, 2015, 07:17:16 p.m. »
Vreau sa schimb uleiul in cutie. Rog cateva sfaturi daca operatiunea sa o fac in reprezentanta sau la un service oarecare ( calitatea aceiasi/preturi diferite) de la cine si de care ulei sa cumpar?

Offline viobr

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Sep 2012
  • Locaţia: Gl
  • Mesaje postate: 166
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: superb2.0, 170 cp
Re: Suberb 2- masina mea cu bune si rele!
« Răspuns #70 : Mai 25, 2015, 07:10:18 p.m. »
Inca o zi, o noua problema...care suna cam asa: In mers la virajul la stanga se aude un huruit/scartait ca si cum o bucata de fier si una de plastic se freaca intre ele. Am virat de volan  stand pe loc si nu se aude nimic. O fi cumva de la caseta de directie?

Offline Iulian M

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Mesaje postate: 2771
  • Karma: +0/-0
Re: Suberb 2- masina mea cu bune si rele!
« Răspuns #69 : Mai 23, 2015, 02:44:01 p.m. »
La Octavia daca te intinzi putin sub bara spate poti vedea senzorii (cred ca pe cei din partea centrala ii si poti scoate).

Vezi cum e prinderea la senzor la Superb, cumpara unul si il schimbi singur.

Offline viobr

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Sep 2012
  • Locaţia: Gl
  • Mesaje postate: 166
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: superb2.0, 170 cp
Re: Suberb 2- masina mea cu bune si rele!
« Răspuns #68 : Mai 23, 2015, 12:45:57 p.m. »
Salutare,
Inca nu am reusit sa ajung din lipsa de timp cu masina la un service/electrician auto sa ma ajute cu schimbarea/repararea senzorului de parcare spate care imi face figuri.
Stie cineva in ce consta operatiunea, daca bara trebuie data jos si daca timpul de lucru este mai mult de o zi(8 ore)?!

Offline viobr

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Sep 2012
  • Locaţia: Gl
  • Mesaje postate: 166
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: superb2.0, 170 cp
Re: Suberb 2- masina mea cu bune si rele!
« Răspuns #67 : Mai 18, 2015, 07:49:45 a.m. »
Salut,

Am si eu un led ars in semnalizarea de pe partea stanga, semnalizarea s-a stricat dupa o spalare sub presiune, cand am scos masina am vazut ca doar un led mai mergea. Dupa un timp si-au mai revenit si am ramas cu unul ars permanent. Cand am vrut sa schimb semnalizarea am tot cautat ghiduri DIY. In toata operatiunea cea mai nasoala faza e scoaterea oglinzii din prinderile dupa carcasa, altii s-au mai plans ca au rupt firele de la motorasul electric. Carcasa trebuie si ea desprinsa din cleme, partea vopsita se scoate ca sa poti sa ajungi la suruburile de prindere a semnalizarii.

Stiu ca am primit si pret pentru semnalizarea originala, undeva la 250lei.

Uite si un link cu operatia pentru golf 6, e fix aceeasi procedura si la Superb. (asta e cam cioban in video)

http://www. youtube.com/watch?v=hgqPHMg6D4s
Intrun final am reusit singur  sa demontez/montez semnalizarea din oglinda. Multumesc silverboy3!

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 20, 2026, 06:30:58 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]


deschidere portbagaj din cheie de Kel_Sceptic
[Iunie 13, 2026, 09:24:26 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 [26] 27 28
29 30