Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: pierdere lichid de racire si sau fierbere apa  (Citit de 18063 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline n.cristian

  • Expert
  • ***
  • Joined: Iul 2009
  • Locaţia: HD/CJ
  • Mesaje postate: 1069
  • Karma: +0/-0
  • Lenea n-a ucis pe nimeni.
  • Auto: 1.6 MPI, BFQ
Re: pierdere lichid de racire si sau fierbere apa
« Răspuns #17 : Iulie 19, 2015, 04:51:18 p.m. »
Salut Marcix! Mă bucur că ai rezolvat problema și îți mulțumesc că ai relatat pe forum întregul periplu, cu simptomele, verificările pe care le-ai întreprins și mai apoi cu soluția.  :082:
Octavia 1 2004, 1.6MPI (BFQ) 102 Forest Gumpi, Black Magic
Do women shake the petrol pump after filling up, or is it just a man thing?

Offline marcix

  • Junior
  • *
  • Joined: Mar 2015
  • Locaţia: bucuresti
  • Mesaje postate: 63
  • Karma: +0/-0
  • junior
  • Auto: Octavia 2 DSG 1.9tdi
Re: pierdere lichid de racire si sau fierbere apa
« Răspuns #16 : Iulie 17, 2015, 06:53:29 p.m. »
salutare


am revenit cu informatii in cazul meu,am schimbat garnitura de chiuloasa (inclusiv planare si schimbare tacheti si simeringuri supape) si totul s-a rezolvat,merge brici si nu mai pierde un strop de lichid,daca ma intrebati de costuri acestea s-au ridicat in jurul a 1400 de lei per total,piese manopera si reconditionarea electromotorului care rupea volanta la cald,plus curatare motor,egr,clapeta gaze si ce mai este de curatat


concluzia...de ce fugi nu scapi...cand pierde lichid la drum lung e sigur garnitura de chiuloasa :080:
Skoda Octavia 2 1.9 TDi 77kw DSG (2006)

Offline marcix

  • Junior
  • *
  • Joined: Mar 2015
  • Locaţia: bucuresti
  • Mesaje postate: 63
  • Karma: +0/-0
  • junior
  • Auto: Octavia 2 DSG 1.9tdi
Re: pierdere lichid de racire si sau fierbere apa
« Răspuns #15 : Iulie 05, 2015, 02:33:31 p.m. »
verdictul tuturor mecanicilor


1.50% sanse garnitura de chiuloasa
2.40% sanse chiuloasa fisurata
3.10% sanse bloc motor deformat


am atasat un video cu interiorul vasului de expansiune la temperatura de 87 de grade


https://www.youtube.com/watch?v=y1u3d7gIca4


cunoaste cineva un service sau un mecanic priceput in rectificat chiuloase,verificat planeitate si schimbat bine garnitura?

Skoda Octavia 2 1.9 TDi 77kw DSG (2006)

Offline marcix

  • Junior
  • *
  • Joined: Mar 2015
  • Locaţia: bucuresti
  • Mesaje postate: 63
  • Karma: +0/-0
  • junior
  • Auto: Octavia 2 DSG 1.9tdi
Re: pierdere lichid de racire si sau fierbere apa
« Răspuns #14 : Iulie 05, 2015, 02:57:41 a.m. »
am revenit cu informatii,dupa 3 zile de mers linistit si cu un nivel la lichidul de racire constant am iesit pana la mc noaptea la o temperatura de 19 grade si au rezultat urmatoarele:


-temperatura motorului 70-75 grade
-2 kilometri distanta parcursa
-2 depasiri in 3500-4000 de ture
-apa s-a ridicat de la limita normala pana in gura vasului de expansiune
-nu sunt urme de ulei in apa,uleiul verificat inainte totul ok
-nu fierbe nimic
-dupa 2 ore de la aceasta aventura de 2 kilometri am desfacut busonul de la vasul de expansiune si am observat ca apa era destul de rece,a dat un pic peafara,nu a dat aer afara mai bine zis a tras aer pe la buson si pe furtunul de retur si apa parca a venit in vas de jos in sus
-am pornit motorul iar aerul intrat pe furtunul de retur s-a intors in vas iar nivelul lichidului a revenit un pic peste maxim


-deci mai mult ca sigur aerisirea automata la skodita nu mai functioneaza ok,vasul de expansiune este nou,o sa ii cumpar si capacul de la vas nou,dupa care ii voi verifica/schimba radiatorul


daca aveti alte idei,sfaturi le astept cu mare drag...deci nu racirea motorului este problema ci acest circuit care in ture mari se da peste cap si scuipa apa
Skoda Octavia 2 1.9 TDi 77kw DSG (2006)

Offline marcix

  • Junior
  • *
  • Joined: Mar 2015
  • Locaţia: bucuresti
  • Mesaje postate: 63
  • Karma: +0/-0
  • junior
  • Auto: Octavia 2 DSG 1.9tdi
Re: pierdere lichid de racire si sau fierbere apa
« Răspuns #13 : Iulie 02, 2015, 10:30:39 p.m. »
este o diferenta intre a fierbe apa in vasul de expansiune si in a avea spuma de la presiune sau bule de aer...daca apa fierbe in vas cand deschizi busonul prima oara vei observa jetul de aburi si apa fierband ca in ibric...termostatul ar trebui sa deschida la 87 de grade

cauta piese la sawauto,sunt foarte ieftini si gasesti de toate
 
si eroarea probabil e ca ai ramas fara apa nu ca ai fi avut temperatura prea mare ...cauta pe google martor bord skoda la imagini si vezi descrierea fiecaruia
Skoda Octavia 2 1.9 TDi 77kw DSG (2006)

Offline robert_harabagiu

  • Doar inscris
  • Joined: Iul 2015
  • Mesaje postate: 1
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: octavia 1,6 benzina 2002, bfq
Re: pierdere lichid de racire si sau fierbere apa
« Răspuns #12 : Iulie 02, 2015, 10:04:16 p.m. »
buna, am si eu o problema la octavia 1,6 benzina, 2002, BFQ, 8 valve, motor sr, i-am schimbat termostatul pt. ca nu avea cand am luat-o (acum o luna), iar alaltaieri am facut un drum de vreo 100 km cu climatronicul pornit si mi s-a aprins becul de temperatura a apei, indicatorul era la 90 de grade. am deschis capota, apa fierbea.
azi am dus-o la mecanic, circuitul de sus fierbinte dupa 5 km, iar cel de jos si radiatorul reci. A scos termostatul si mi-a zis ca asta cupleaza la 105 grade. am mers la magazin si mi-au zis ca nu exista cu deschidere mai jos de 105.
Ce e de facut.
Am mai citit un topic sa ma uit la sigurantele de deasupra de baterie, m-am uitat si sunt ok.
Ce fac?
Multumesc anticipat.

Offline marcix

  • Junior
  • *
  • Joined: Mar 2015
  • Locaţia: bucuresti
  • Mesaje postate: 63
  • Karma: +0/-0
  • junior
  • Auto: Octavia 2 DSG 1.9tdi
Re: pierdere lichid de racire si sau fierbere apa
« Răspuns #11 : Iulie 02, 2015, 12:26:22 p.m. »
vcds si vas de expansiune legat de masurarea apei si motorina in vcds si temperatura filtrului de motorina in care deja vine motorina incalzita la 60-75 grade
Skoda Octavia 2 1.9 TDi 77kw DSG (2006)

Offline liv_sibiu

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Dec 2007
  • Locaţia: Sibiu
  • Mesaje postate: 3014
  • Karma: +14/-3
  • Auto: 1,9 TDI PD , 77 kW ,
Re: pierdere lichid de racire si sau fierbere apa
« Răspuns #10 : Iulie 02, 2015, 11:02:14 a.m. »
Cum s-a masurat temperatura apei?
Unde s-a masurat temperatura motorinei?
« Ultima Modificare: Iulie 02, 2015, 11:04:09 a.m. de liv_sibiu »
Skoda Octavia II Trend , 1,9 TDI / BXE -105 CP/250 Nm , CV manuala , PDG , tempomat , s.a.

Offline marcix

  • Junior
  • *
  • Joined: Mar 2015
  • Locaţia: bucuresti
  • Mesaje postate: 63
  • Karma: +0/-0
  • junior
  • Auto: Octavia 2 DSG 1.9tdi
Re: pierdere lichid de racire si sau fierbere apa
« Răspuns #9 : Iulie 02, 2015, 10:54:56 a.m. »
am schimbat electroventilatorul,am facut teste complete si au reiesit urmatoarele

- zero erori electrice
- termostatul deschide perfect
- electroventilatoarele pornesc cand este cazul
- sistemul de racire functioneaza perfect
- este nevoie de curatare egr si clapeta acceleratie
- temperatura motorinei este de 71 de grade,prea mare
- nu sunt probleme la garnitura de chiuloasa

concluzii

- la turatii mari nivelul lichidului din vasul de expansiune se mareste pana la refuz si apoi revine la normal,oare sa fie infundat un furtun sau blocat vreun canal?cu toate astea temperatura apei nu depaseste 90 grade
-de ce este temperatura motorinei atat de mare?

Skoda Octavia 2 1.9 TDi 77kw DSG (2006)

Offline Givacom

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 892
  • Karma: +0/-0
  • VW Passat - 1.6 TDI 120 CP (2018)
  • Auto: Passat B8 1.6 TDI
Re: pierdere lichid de racire si sau fierbere apa
« Răspuns #8 : Iulie 02, 2015, 08:24:54 a.m. »
vezi ca exista pe forum pasii pe care sa ii urmezi in cazuri ca ale tale (detaliati si explicati)

G
VW Passat - 1.6 TDI 120 CP (2018)
ex - SKODA Octavia2 FL 1.6 TDI CR (2011)

Offline marcix

  • Junior
  • *
  • Joined: Mar 2015
  • Locaţia: bucuresti
  • Mesaje postate: 63
  • Karma: +0/-0
  • junior
  • Auto: Octavia 2 DSG 1.9tdi
Re: pierdere lichid de racire si sau fierbere apa
« Răspuns #7 : Iunie 29, 2015, 12:31:40 p.m. »
in oras nu prea pierde ca nu ai unde sa ii dai...ma refer la bucuresti,doar la drum mai lung pierde grav

FOLOSESTE EDIT data viitoare!!
« Ultima Modificare: Iunie 29, 2015, 12:56:06 p.m. de M i c u t z u »
Skoda Octavia 2 1.9 TDi 77kw DSG (2006)

Offline marcix

  • Junior
  • *
  • Joined: Mar 2015
  • Locaţia: bucuresti
  • Mesaje postate: 63
  • Karma: +0/-0
  • junior
  • Auto: Octavia 2 DSG 1.9tdi
Re: pierdere lichid de racire si sau fierbere apa
« Răspuns #6 : Iunie 29, 2015, 12:29:54 p.m. »
nu este garnitura,nu are apa in ulei nivelul e constant si uleiul e curat,iar vasul de expansiune este nou si se vede perfect,lichidul perfect,nu scoate nimic pe toba nici abur...pierderea de apa este pe refularea vasului de expansiune cand merg sport cu ea,la modul pana in 2000 rpm nivelul din vas e normal,iar la mers turat se umple si da peafara la racire golinduse,azi ii montez ventilatorul mic si o sa vad daca se rezolva problema..desi ma idoiesc...posibil termostat sau radiator infundat

dubios este ca pana la cluj cu 180 kmh autostrada am bagat 4 litri de apa distilata si la intoarcere cu 120-140 kmh am bagat 1.5 litri...deci e strict legat de turatia si sarcina motorului...racirea nu e eficienta...senzorul de temp in nici o situatie nu depaseate 90-92 de grade
Skoda Octavia 2 1.9 TDi 77kw DSG (2006)

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3198
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: pierdere lichid de racire si sau fierbere apa
« Răspuns #5 : Iunie 29, 2015, 12:17:30 p.m. »
Dar el spune ca daca merge cu clima pornita si deci cu ventilatorul pornit atunci nu mai pierde deloc. Daca ar fi garnitura cred ca ar trebui sa piarda oricand.

Offline Liviu-tsi

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Iul 2009
  • Locaţia: dolj
  • Mesaje postate: 397
  • Karma: +0/-0
  • Auto: OCTAVIA II FL,1.2 TSI
Re: pierdere lichid de racire si sau fierbere apa
« Răspuns #4 : Iunie 29, 2015, 10:17:43 a.m. »
Nu vreau sa te speri dar daca zici ca ti-a fiert motorul e posibil sa fi crapat garnitura de chiulasa si lichidul sa fie scos pe esapament .Verifica evacuarea sa vezi daca scoate vapori de antigel,Daca atingi pe limba condensul e dulce.Spun asta pt ca sunt patit cu un opel care pierdea lichid si nu se vedea pe unde si nici nu il baga in baie.

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3198
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: pierdere lichid de racire si sau fierbere apa
« Răspuns #3 : Iunie 29, 2015, 10:07:34 a.m. »
Pai ventilatorul mic ce rol are? Porneste atunci cand e nevoie de el, nu? Pai daca atunci cand cel mare e pornit nu ai probleme de ce nu-l repari pe cel mic si vezi atunci. Spui de alti prieteni, dar depinde de masina(poate au circuit mai mare, poate e mai curat, ........etc), poate nu merg atat de sportiv ca tine. O masina lasata in voia ei nu are nevoie de racire.
Un prieten avea o lada 1500  cu termocupla defecta si pornea ventilatorul de la buton cand apa depasea 90. Pleca de la Piatra la Bucuresti noaptea si nu pornea deloc ventilatorul oricat o forja.La intoarcere trebuia tinut permanent deschis.
« Ultima Modificare: Iunie 29, 2015, 10:09:08 a.m. de bogdanpiatra »

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 20, 2026, 06:30:58 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]


deschidere portbagaj din cheie de Kel_Sceptic
[Iunie 13, 2026, 09:24:26 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 [25] 26 27 28
29 30