Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Consum ulei motoare noi 1,6 TDI - EURO 5/6  (Citit de 45508 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Sko7001

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Sep 2016
  • Locaţia: Romania
  • Mesaje postate: 136
  • Karma: +0/-0
  • Pasionat
  • Auto: 03-1.6 TDI
Re: Consum ulei motoare noi 1,6 TDI - EURO 5/6
« Răspuns #10 : Septembrie 08, 2017, 09:45:16 a.m. »
Mda, se pare ca un consum de 0,8 l in 23k este chiar foarte bun la un turbodiesel nou.
Motoarele cu common rail trebuie sa consume f putin ulei.


Cat despre calitatile unui ulei landser si AlexTM mai aveti de invatat si de citit inainte sa dati recomandari sau sa bagati prostii in motor !


Ia vedeti ce scrie aici:
http://www.eco-metabond. ro/utile/cum-citim-o-eticheta/


Incurcati rau de tot paiele cu fanul. Nu are nicio treaba certificarea producatorului VW 507.00 cu parametrii SAE pe care trebuie sa-l aiba uleiul din motorul vostru.

Presupun ca folositi cel putin ulei semi-sintetic pentru motoare moderne, ulei care merge 10-15k, sau folositi ulei sintetic long-life cum am si eu pe O3, care merge pana la 30k schimbul.
Daca voi puneti sintetic sau semi-sintetic 5W30 trebuie sa folositi motorul intre -10 grade si + 10 grade celsius !
Acel ulei NU este pentru Romania multisezon vara-iarna !


Un ulei SINTETIC long-life multisezon folosibil de la -25 de grade la + 40 grade este SAE 10W40 sau mai bun, 10W50.
« Ultima Modificare: Septembrie 10, 2017, 10:10:10 p.m. de ff_2004_06 »

Offline Stef13

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: NT
  • Mesaje postate: 3237
  • Karma: +3/-0
Re: Consum ulei motoare noi 1,6 TDI - EURO 5/6
« Răspuns #9 : Septembrie 07, 2017, 10:52:34 p.m. »
Sunt multe motoare noi pe benzina ce consuma ulei, mai ales turbo, cu injectie directa.
Sub un litru in 25.000 km e mizilic. Masina noua oricum consuma ulei in primii kilometri. Daca ar fi o problema de etanseitate a pistoanelor, ar trebui observat fum albastrui. Un test de compresie ar fi lamuritor, dar cred ca e prea devreme pentru griji.

Norma uleiului e alt subiect. Eu merg intotdeauna pe recomandarea celui care a fabricat masina, indiferent de ce legende circula.
« Ultima Modificare: Septembrie 07, 2017, 10:54:56 p.m. de Stef13 »

Offline landser

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Iul 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 269
  • Karma: +0/-0
  • Skoda Superb 1,9TDI AWX 131 CP BJ2007
Re: Consum ulei motoare noi 1,6 TDI - EURO 5/6
« Răspuns #8 : Septembrie 07, 2017, 09:02:44 p.m. »
fara suparare da' cine ti a recomandat sa bagi 10w-40 in motor diesel de generatie noua?Inteleg ca ai octavia 3.La motoarele cu filtru de particule norma vw parca e 507.00.(sa ma corecteze cineva daca nu e asta, ca mi e lene sa cobor la manualul masinii)
Skoda Superb 1,9TDI AWX 131CP BJ2007/Skoda Octavia 1,9TDI AXR 101CP BJ2008

Offline james kilowatt

  • Expert
  • ***
  • Joined: Ian 2010
  • Locaţia: Europa
  • Mesaje postate: 2785
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Mazda CX30 SkyX AT AWD
Re: Consum ulei motoare noi 1,6 TDI - EURO 5/6
« Răspuns #7 : Septembrie 07, 2017, 04:23:31 p.m. »
Nu cred ca are legatura cu motorul nou, a mea a consumat la fel dintotdeauna. Nu s-a amplificat consumul in timp.
Mazda CX-30 Rosie 2020
Skoda Superb 1.8 TSI 2010 - in Ilfov

Offline AlexTM

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Timisoara
  • Mesaje postate: 2690
  • Karma: +6/-10
  • Auto: Galaxy 2 2.0 TDCI
Re: Consum ulei motoare noi 1,6 TDI - EURO 5/6
« Răspuns #6 : Septembrie 07, 2017, 04:18:59 p.m. »
Eu am cautat pe site-ul Mobil pentru ulei la al meu motor. Au ceva configurator.
Mi-a dat 5w30. Deci am pus 5w30.

bicicleta

Offline Sko7001

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Sep 2016
  • Locaţia: Romania
  • Mesaje postate: 136
  • Karma: +0/-0
  • Pasionat
  • Auto: 03-1.6 TDI
Re: Consum ulei motoare noi 1,6 TDI - EURO 5/6
« Răspuns #5 : Septembrie 07, 2017, 03:23:54 p.m. »
Am completat azi la maxim pe joja cu 10W40= 0,8 l in 23.000. km
ENORM pentru un motor nou in opinia mea.


Asta inseamna ca la un motor diesel cu 2-300k facuti trebuie sa ai bidon de ulei in portbagaj ca sa completezi la fiecare plin de motorina...mai ceva ca la dacia 1300 ?

Cat despre ulei, la noi in Romania se foloseste minim 10W40 multisezon pentru vara/iarna sau poti merge spre 0W50 daca vrei, in niciun caz 5W30 care este un ulei de iarna, inadecvat pentru vara.
« Ultima Modificare: Septembrie 07, 2017, 03:27:37 p.m. de Sko7001 »

Offline james kilowatt

  • Expert
  • ***
  • Joined: Ian 2010
  • Locaţia: Europa
  • Mesaje postate: 2785
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Mazda CX30 SkyX AT AWD
Re: Consum ulei motoare noi 1,6 TDI - EURO 5/6
« Răspuns #4 : Septembrie 07, 2017, 10:17:21 a.m. »
Acum sunt la moda uleiurile mai subtiri, gen 5w30 sau unii mai eco au ajuns chiar la 0w20. Probabil ca in curand vor inlocui uleiul cu apa ca e mai eco si aia :D

1L intre doua shimburi e OK as zice. Si a mea (benzina turbo) consuma cam la fel.  Doar benzinarele aspirate pe care le-am mai avut nu consumau nimic (masurabil).
Mazda CX-30 Rosie 2020
Skoda Superb 1.8 TSI 2010 - in Ilfov

Offline Sko7001

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Sep 2016
  • Locaţia: Romania
  • Mesaje postate: 136
  • Karma: +0/-0
  • Pasionat
  • Auto: 03-1.6 TDI
Re: Consum ulei motoare noi 1,6 TDI - EURO 5/6
« Răspuns #3 : Septembrie 07, 2017, 09:33:30 a.m. »
E adevarat ca orice motor are un consum propriu de ulei, dar eu fiind obisnuit numai cu motoare benzina care nu consuma mai mult de 100-200 ml in 20k, am spus ca e ceva anormal ca un diesel NOU sa consume de 5-10 ori mai mult ulei decat un benzinar.

Motoarele moderne nu se rodeaza pe sosea si calitatea uleiului este cea de fabrica, presupun 10 W 40.
Talpa in Romania, nu e cazul...

Mai asteptam si alte opinii, voi cerceta si motoarele noi diesel de la alte branduri ca sa-mi fac o idee corecta.
« Ultima Modificare: Septembrie 07, 2017, 09:36:09 a.m. de Sko7001 »

Offline _R_A_D_U

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Ian 2017
  • Mesaje postate: 165
  • Karma: +0/-0
  • Incepator
Re: Consum ulei motoare noi 1,6 TDI - EURO 5/6
« Răspuns #2 : Septembrie 07, 2017, 08:16:45 a.m. »
Consumul de ulei depinde de mai multi factori. Daca ai respectat cu strictete rodajul, daca dai talpa, calitatea uleiului vs temperatura, etc.
In mod normal, pe joja,  intre minim si maxim este vorba de maxim 1 litru. Daca masina ta ti-a consumat la 23000 km un litru, consider ca ai o masina beton.

Offline Sko7001

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Sep 2016
  • Locaţia: Romania
  • Mesaje postate: 136
  • Karma: +0/-0
  • Pasionat
  • Auto: 03-1.6 TDI
Consum ulei motoare noi 1,6 TDI - EURO 5/6
« Răspuns #1 : Septembrie 06, 2017, 09:37:39 p.m. »
Fiind vorba de motoare noi in mod normal consumul teoretic trebuie sa fie insesizabil.
In practica mie in primii 23.000. km mi-a consumat mult, cam de la limita maxima de joja pana la minim, ceea ce este enorm.


Sunt opinii ca ar consuma 1-1,5l la un schimb de 30k.
E ceva frecvent si la voi ?

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 20, 2026, 06:30:58 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]


deschidere portbagaj din cheie de Kel_Sceptic
[Iunie 13, 2026, 09:24:26 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 [25] 26 27 28
29 30