Autor Subiect: Demontare caseta - Reglare directie  (Citit de 1213 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline vizitator

• Gold member
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 4436
  • cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
  • Auto: Octavia 1,2 TSI
Re: Demontare caseta - Reglare directie
« Răspuns #29 : Mai 15, 2018, 09:26:20 a.m. »
Bravo. Ma bucur ca ai nimerit-o buna.
Daca masina era dezmembrata pentru ca avusese un accident, atunci exista o sansa ca in urma accidentului caseta sa fi fost avariata. Ma bucur ca nu a fost asa. :082:

In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline vizitator

• Gold member
« Răspuns #28 : Mai 09, 2018, 03:21:06 p.m. »
Da, la burudufurile de la bieletele de directie m-am referit. Posibil sa fi intrat apa pe acolo de dinainte sa reconditionezi caseta, si de aceea a aparut rugina.
Ma rog, daca dai masina la samsar, iei cu cel putin 500 euro mai jos decat este piata. Insa, la cati bani ai bagat in ea, nu cred ca mai merita sa o dai: stai asa pana cade de tot.
Cat despre mine, m-ai facut sa ma decid: urmatoarea masina va fi tot noua, deja nu mai am nervi sa caut service-uri unde sa merg la reparatii, si sa dau peste mecanici care se pricep mai putin decat mine (nu ca eu m-as pricepe =)) [size=78%]).[/size]

Online marius_f

• Membru de baza
  • **
  • Locaţia: craiova
  • Mesaje postate: 354
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia 2, 2.0 tdi, bkd, dsg
« Răspuns #27 : Mai 09, 2018, 02:00:38 p.m. »
Corect, corect ce spui tu in privinta reconditionarii casetei
Eu nu te-am contrazis ci doar am spus ce a zis neica ala
Evident ca nu am fost si nu sunt atat de credul ... Doar voia "sa-si vanda marfa", nu ?

Burdufurile de la bielete (la ele te referi), da bineinteles ca au fost schimbate si inainte de a reconditiona caseta (din motive de joc in bielete, cu tot cu bielete) dar si dupa ce am reconditionat caseta (din motive usor de inteles, cu tot cu bielete, burduf ...)
Ce o fi fost facut si cum o fi fost facit inainte ca masina sa intre in posesia mea, habar n-am
In ceea ce priveste masina, da o sa o tin multi ani, de fapt nu cred ca o sa o mai vand vreodata, la cate piese noi am bagat in ea, cred ca 3/4 din masina este in garantie pt urmatorii doi ani ... cred ca am bagat in jur de 4500 euro de cand eate in posesia mea, de aprox trei ani ... fara sa mai adaug toate maruntisurile si alte mici costuri de manopera ... toate cu facturi, bonuri fiscale si doar in service
Sa o mai scot vreodata la vanzare este prea putin probabil ... cu piese noi in valoare de peste 4500 de euro plus costul in esenta al masinii ... si sa vina un terchea berchea care dupa ce se zgarma in nas si apoi se racaie in cap sa imi zica urmatoarele : "fratele meu ti-o iau da' nu iti dau mancat'as mai mult de 3800 pe ea ca ete are niste zgarieturi picea pe la aripi si pe bara si mai are si in interior niste plastice zgariate ... nu frate doar atata iti dau io, acu pe loc, haida vere zi daca vrei"
Eu ce raspuns sa ii dau unui asemenea specimen humanoid ?
In ce priveste insa caseta, prefer sa incerc asa deocamdata
Maine o montez si revin cu detalii

Offline vizitator

• Gold member
« Răspuns #26 : Mai 09, 2018, 09:41:57 a.m. »
Marius, repet: doar cei de la uzina schimba tot interiorul casetei de directie, si lasa doar carcasa (acesta e si motivul ptr care, daca cumperi o caseta ,,noua'' si dai la schimb vechea caseta, atunci cea noua e mai ieftina).
Mesterii din Romania, inclusiv Trami si neica, schimba doar ce li se pare lor ca este sticat (in general bucsile, garniturile, vreun rulment, cremaliera daca a ruginit...) Nu are cum sa iti schimbe neica tot interiorul casetei cu numai 800 ron.
Asa cum am spus, parerea mea este ca nu merita sa se reconditioneze o caseta de directie, mai ales daca vrei sa tii masina mult timp. de ce? Pentru ca apar probleme ca cele descrise de tine, plus ca risti sa te trezesti iar cu joc dupa cativa ani.
Ti-au schimbat si burdufurile de la caseta, nu? E posibil ca asta sa fie o explicatie ca aveai rugina pe partea dinspre bielete.

Online marius_f

• Membru de baza
  • **
  • Doar Inscris
« Răspuns #25 : Mai 08, 2018, 05:22:32 p.m. »
Asta a si fost ideea mea, sa ne mai si amuzam un pic, mai ales eu ... sa fac si un pic de haz de necaz
Referitor la neica :
El asa a sustinut sus si tare ca reconditioneaza tot si ca alezeaza si nu stiu ce piese prin ea ... ca noua
Rugina era putina, recunosc, la partea unde se monteaza bieleta in caseta
Nu, nu, nu s-a referit la coloana de directie a volanului
A facut referire la coloana / axul ala cu dinti / zimti pe el, care iese din caseta si care se imbina cu coloana de directie a volanului

Axul, banuiesc ca a fost montat bine si corect de catre cei din service fiindca timp de 6-7 luni de la montare nu am avut nici un fel de bataie / zgomot in volan sau in alte parti
Sunt convins ca a fost bine montat
Bineinteles ca i-am facut si geometria

Deocamdata incerc si cu una SH fiindca m-a cam obosit a masina si deja financiar dar si tehnic s-a apropiat vertiginos de una noua

Offline vizitator

• Gold member
« Răspuns #24 : Mai 08, 2018, 12:50:27 p.m. »
familia mea fiind din judetul Valcea, recunosc ca m-am cohortit de ras cand am citit povestea, parca il si vad pe taicu cum fumeaza o tigare si se scarpina in crestetul capului.
Legat de firma de reconditionari de care ai amintit, ea se numeste Trami si este din Targoviste. Intr-adevar sunt foarte profesionisti, am fost si eu la ei cu un Clio. Dupa reconditionare nu s-au aprins becuri in bord sau alte lucruri, insa pretul era ff piperat : peste 1000 ron in 2009 este f scump. Din pacate dupa un an si jumatate am inceput sa aud iarasi zgomote in directie; ei au spus ca nu de la caseta erau zgomotele ci de la flansele amortizoarelor; e f posibil sa fie adevarat, nu am mai verificat ptr ca am vandut masina.
Legat de garantia oferita de taicu, m-am prapadit de ras cand am citit ca iti da garantie la cremaliera. Ea nu se strica decat daca intra apa in caseta si rugineste. O alta minciuna a fost cand a zis ca inlocuieste tot ce este in interiorul casetei de directie, si lasa doar carcasa: asa ceva se intampla doar la uzina, cand caseta se reconditineaza cu totul. Mesterii din Ro desfac caseta si schimba doar ce este uzat (garnituri, bucse etc). Asa face si Trami, si asa fac toti.
Cand se referea la ax, ma gandesc ca se referea la coloana de directie. Ea are un ax pe mijloc care intra in caseta de directie, si, din cate imi amintesc eu de la reconditionarea mea, daca axul nu este bine montat in caseta, poti sa ai tot felul de batai in volan. De aceea este bine sa mergi la unii care fac treaba de la un cap la altul, gen Trami (dau caseta jos, o reconditioneaza, o remonteaza, fac geometria). Aici trebuie sa iei in considerare si varianta sa nu fie vina lui taicu, ci a service-ului care a montat caseta la loc.
Ma rog, parerea mea este ca nu merita sa reconditionezi o caseta de directie ptr ca nu te tine decat cativa ani. Mai bine una noua (de fapt reconditionata de fabrica), stii ca are toate piesele schimbate si te tine ca una noua.
« Ultima Modificare: Mai 08, 2018, 01:08:52 p.m. de vizitator »

Online marius_f

• Membru de baza
  • **
  • Doar Inscris
« Răspuns #23 : Mai 08, 2018, 10:34:37 a.m. »
 Caseta de directie ... revin cu detalii
 In primul rand, eu unul va spun ca nu se merita sa reconditionati o caseta de directie
 Poate numai in cazul in care stiti si cunoasteti foarte bine persoana respectiva
In Craiova eu nu recomand

Stiu ca este un baiat foarte ok, dar nu stiu cum il cheama, TRAMI pare-mi-se, dar nu stiu daca este numele lui sau doar username
 Insa este prea departe de mine, prin Cluj cred, iar daca as fi insumat costul reconditionarii + transportul dus/intors ... pt mine nu se merita
 Dar este un baiat foarte ok
 Am avut in trecut o problema cu un oring la o caseta hidraulica, oring pe care nu il gaseam nicaieri, iar el mi l-a trimis prin posta, gratis

Revin asupra problemei actuale
 In final am cumparat o caseta SH de la dezmembrari, de pe o masina de Germania, cu 200 euro
 Caseta este in portbagaj, astept sa fiu sunat de cei din service pt programare

Am renuntat la idea de a mai cauta factorii declansatori care au dus la defectarea casetei de directie, deja reconditionate ... poate a fost din cauza mea, a celor din service sau poate ca a fost pur si simplu doar o coincidenta

Dar nu am renuntat definitiv
 La indemnul celor din service, am fost cu masina si am vorbit cu neica asta care mi-a reconditionat caseta de directie in urma cu 6 luni, cu o garantie de un an de zile
 Toate bune si frumoase prin telefon ... in final ajung si la poarta lu' nenea asta

- Neica : Ia zi taicule ce are ?
 - Eu : Ma nene, ete imi bate iar caseta, acum are si joc in volan si are si becul aprins in bord, iar matale mi-ai dat garantie un an de zile si au trecut doar 6 luni si un pic !
 - Neica : Ma taicule, eu ti-am dat garantie doar pe nu stiu ce ax / cremaliera (nu mai tin minte) ... eu nu ti-am dat garantie pe axul asta care iasa inspre volan, fiindca jocul in volan poate sa fie din axul asta (sau cum i-o fi zis el)
 - Nu stiu, nu inteleg de ce are joc acolo si acu' ce vrei matale sa ii fac io ?
- Ete ca acolo nici nu m-am uitat

Va dati seama ca mi s-a urcat tot sangele in cap si m-am facut rosu/vanat la fata
- Eu : Ba neica ia asculta mata un pic la mine si taci din gura si lasa-ma sa vorbesc
 - Eu cand am venit la mata si ti-am spus ca imi bate caseta, matale ce mi-ai spus ?
 - Mi-ai spus ca imi reconditionezi tot ce este in interiorul casetei, ca ramane doar carcasa goala din ea si ca restul va fi ca nou ?
 - Este asa sau nu ?
 - Am discutat noi despre ce si cum repari matale ? Nu !
 - Mi-ai spus matale ca imi dai garantie doar pe nu stiu ce ax ? Nu !
 - Mi-ai spus doar ca o reconditionezi si ca imi dai garantie un an de zile si atat, punct .

- Neica : Ma taicule, ho ma asa sa nu ne enervam, hai sa fumam o tigare
 - Pai si matale crezi ca becu' asta s-a aprins din cauza jocului in volan si a bataii in caseta ?
 - Ce legatura are becul cu caseta ?

Prosteala pe fata, nu ? (desi i-am explicat ca inainte de a reconditiona caseta, desi batea foarte rau, eu nu am avut joc in volan si nici nu mi s-a aprins becul ala, niciodata)

Iar m-am facut rosu / vanat
 - Eu : Ba are neica legatura, ca acolo este un senzor, iar daca in ax este bataie si joc in volan, senzorul ala nu mai stie ce dracu' sa inteleaga, nu mai stie ce si cum sa citeasca !
 (discutasem in prealabil cu cei din service si ei m-au descretit un pic la cap)

- Neica : Bine taicule, ete cum facem, dar ho asa nu te mai enerva atat, de ce sa ne suparam ?
 - Eu incerc sa o repar din nou, poate o fi o nimica toata, o fi vreun rulment ceva pe acolo
 - Dar daca este din nu stiu ce ax si dinti care intra in volan, eu nu pot sa ii repar pe aia, fiindca nu se incarca cu metal dintii aia si eu nu repar asa ceva ca este periculos

- Eu : Bun, si atunci cum procedam ?
 - Neica : Ete eu incerc sa o repar, pe parte mecanica, dar nu garantez ca dupa ce o montezi, o sa se si stinga becul ala in bord
 - Iar daca nu pot sa o repar, o sa iti dau toti banii inapoi, adica 800 lei si eu imi opresc piesele noi pe care le-am bagat in ea si matale faci ce vrei cu banii ... iti iei alta ...

Asa a ramas, cum am stabilit … doar ca ulterior m-am cam scarbit si mi-am data seama ca o sa pun pe masina o caseta reconditionata de 2 ori, ceea ce nu imi prea vine sa fac
Si in plus, sunt ferm convins ca o sa faca el pe dracu’n patru, astfel incat sa nu imi returneze cei 800 de lei sa ii faca ceva sa nu mai bata … sa isi ia prostu’ de pe cap … daca vrea baga si calti acolo sau ce vrea el … doar sa nu mai bata … eventual daca are o zi mai proasta poate ii taie si un pic din ‘’pamblica’’ (vorba lu’ ministru’) … doar asa ca sa imi arate el mie ca nu are treaba becul cu caseta (poate exagerez si sunt un pic paranoic … dar zau asa am tot dreptul sa ma gandesc la orice)
Asa ca dupa ce ii las caseta sa o verifice, ma pot trezi ca imi spune ca este gata si sa vin sa o iau
Concluzia
Ma duc in service, platesc o manopera de demontare / montare pt ca apoi sa ma trezesc ca becul sta tot aprins
Bineinteles ca in situatia asta nu ma mai pot duce peste neica, fiindca el a facut ce tinea de el, pe parte mecanica, nu ?
Asa ca voi fi nevoit sa alerg pe la dezmembrari sa caut o alta caseta
Apoi revin in service si platesc o alta manopera de demontare a casetei reconditionate din nou si montare a casetei SH
Un balamuc total
Asa ca am ales varianta cea mai simpla si care nu mai implica alergatura deloc, varianta cumpararii uneia SH si punct … termin cu tot balciul asta … mai costisitoare dar nu ma mai epuizez fizic atat de mult
Zau ca m-am epuizat … financiar nu-i bai, dar fizic … m-am zapacit … psihic vad ca inca stau bine

Cam asta a fost legenda unei casete de directie reconditionate in Craiova  :040:

Numai bine

Offline T. Carmen

• Expert
  • Mesaje postate: 582
  • Auto: Touareg V10 TDI
« Răspuns #22 : Aprilie 26, 2018, 11:06:50 p.m. »
Daca stii unde este locatia senzorului G269, vei intelege exact daca jocul din caseta are legatura.
Am postat documentatia, DIY, trebuie doar sa te uiti.

Online marius_f

• Membru de baza
  • **
  • Doar Inscris
« Răspuns #21 : Aprilie 26, 2018, 09:07:32 p.m. »
Operatia a reusit, pacientul este lesinat ... deocamdata

Dupa indelungi calibrari, reinitializari, VCDS-uri si alte cele, intr-un final am constatat ca volanul are un joc stg/dr, cu rotile drepte si cu masina pe loc
Jocul volanului se si simte in maini dar se si aude, cu un pic de atentie
+ ceva batai / zgomote mai ales la roata dr fata, dar aici nu pot sa aduc 100% acuze casetei

Asa ca am dat fuga la service sa le arat si celor de acolo lucrul asta (i-am cam stresat un pic, ce-i drept)
Concluzia lor a fost urmatoarea :
Din cauza jocului, care spun ei ca este din caseta, senzorul acela nu mai este in stare sa citeasca exact ce se intampla acolo si de aceea se si aprinde becul in culoarea galben (cam asta am inteles eu, in mare)
Ei spun ca daca senzorul era ars, culoarea ar fi fost rosie

Asa ca am dat fuga la nenea care mi-a reconditionat caseta si a constatat si el lucrul acesta, jocul in volan
Mi-a spus ca el va incerca sa o repare, daca este vorba despre vreun rulment, dar daca problema este din nu stiu ce dinti din ax, el nu o poate repara si nici nu se baga sa incerce, nefiind sigura caseta apoi
Mi-a spus totodata ca el chiar daca reuseste sa o repare, el nu garanteaza ca acel bec sta aprins din cauza defectiunii casetei si ca acest bec se va stinge dupa repararea casetei, daca s-o putea repara ...
In cazul in care nu o poate repara imi va da banii inapoi, 800 lei

Ce parere aveti
1. Au mecanicii dreptate si aceasta problema cu becul aprins in bord se va rezolva odata cu remedierea defectiunii mecanice a casetei de directie ?
sau
2. Are dreptate nenea care initial a reconditionat caseta si acum chiar daca va reusi sa refaca din nou caseta, senzorul si becul acela nu se va remedia / stinge ?
« Ultima Modificare: Aprilie 26, 2018, 09:09:42 p.m. de marius_f »

Online marius_f

• Membru de baza
  • **
  • Doar Inscris
« Răspuns #20 : Aprilie 26, 2018, 01:55:10 p.m. »
Acum am vazut link-ul cu demontarea turbinei
Asta este singura modalitate de a da jos turbina de pe O2 ?
Adica ma intereseaza sa stiu daca se poate da jos si in alt fel, fara demontarea casetei de directie
(am mare nevoie de raspuns la intrebarea asta pt a sti cum sa abordez situatia maine)

Trebuie sa revin maine pt o alta diagnoza si reinitializare, cu VCDS
A incercat sa reinitializeze / calibreze acel senzor, dar cu DELPHI, initial totul parea ok pt ca apoi dupa o anumita distanta parcursa becul sa se aprinda din nou, galben

Mufele de la caseta / motoras (2 la nr) au fost desfacute si date cu spray - inutil

Oricum, este foarte foarte ciudat faptul ca acest bec s-a aprins exact dupa ce am lasat masina ... sau dupa iesirea in probe cu ea

Este prea mare coincidenta, deoarece de cand am masina nu s-a aprins niciodata, nici dupa reconditionarea casetei de directie din septembrie anul trecut

Mi-a zis sa trec maine ca sa aduca VCDS si sa incerce o noua calibrare / invatare / reinitializare a acestui senzor

Offline T. Carmen

• Expert
« Răspuns #19 : Aprilie 26, 2018, 01:00:04 p.m. »
A fost un pic de deranj la demontarea turbinei.  Verificati din nou conexiunea la caseta.
Vei intelege exact ce s-ar putea fi intamplat daca te vei uita cu atentie la acest DIY:
http://vwts.ru/articles/engine/bkd-snyatie-turbiny-na-dvigatele-tdi.html
Eu nu spun ca au dat cu ciocanele, etc. Nu vreau sa supar pe nimeni.

Online marius_f

• Membru de baza
  • **
  • Doar Inscris
« Răspuns #18 : Aprilie 26, 2018, 12:06:34 p.m. »
Deci alta caseta ... in Craiova nu exista oameni pt asa ceva (refacut lipituri la rece)

Pct 3 - am inteles, exista senzor pe caseta
Cand ai spus Da la pct 3 te-ai referit si la posibilitatea de a fi fost lovit / trosnit in timpul demontarii / montarii turbo ?
Multumesc

Offline T. Carmen

• Expert
« Răspuns #17 : Aprilie 26, 2018, 11:27:25 a.m. »
1, 2, 4 = Nu.
3. Da.
Trebuie demontata caseta si verificate lipiturile la senzorul G269. Sa ai idee:
http://vwts.ru/articles/steering/steering_eur_2_pl_a5.html
Daca ai vcds:

Succes.

Offline vizitator

• Gold member
« Răspuns #16 : Aprilie 26, 2018, 11:18:59 a.m. »
eu am reconditionat caseta de directie la precedenta masina, si nu stiu sa fie vreo legatura intre ea si turbina. Adica nu trebuie sa dea jos caseta ca sa ajunga la turbina.

Online marius_f

• Membru de baza
  • **
  • Doar Inscris
« Răspuns #15 : Aprilie 26, 2018, 09:32:06 a.m. »
Eroarea inregistrata
00573 - Steering Torque Sensor (G269)
             008 - Implausible Signal

Unde este pozitionat acest senzor ?
- poate fi doar o problema de conectivitate ? (contact imperfect mufa ?)
- unde este pozitionata mufa ?
« Ultima Modificare: Aprilie 26, 2018, 09:34:17 a.m. de marius_f »

* Subiecte recente

Diverse probleme clima,AC,ventilatie.. de bogdanpiatra
[Azi la 04:29:04 p.m.]

Interfata VAG COM - VCDS de marius_f
[Azi la 02:08:11 p.m.]

Probleme ventilatoare de marius_f
[Azi la 02:05:34 p.m.]

Octavia 3 FL Far ceata spate de ccosmin
[Azi la 09:59:52 a.m.]

Ulei amestec 2T in motorina / benzina ? de CyborgSky11