Autor Subiect: Ridicare masina noua de la dealer  (Citit de 357 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline A V A T A R

• "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Administrator
  • Locaţia: Oradea
  • Mesaje postate: 15921
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Daihatsu / Toyota
Re: Ridicare masina noua de la dealer
« Răspuns #12 : Mai 11, 2018, 08:24:51 p.m. »
Legea e demult a celor care au banii drept Zeu...
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

“Nu poti învata nimic pe nimeni; poti doar sa ajuti pe cineva sa descopere" - Galileo Galilei

Eliberati-va de conditionari si ne vom intalni !

Offline Liviu-tsi

• Membru de baza
  • **
  • Locaţia: dolj
  • Mesaje postate: 329
  • Auto: OCTAVIA II FL,1.2 TSI
« Răspuns #11 : Mai 11, 2018, 02:44:59 p.m. »
Eu vb. de ce zice legea ....nu de ce considera fiecare. Ca sa fi acoperit  ar trebui cate locuri atatea veste reflectorizante.

Offline Daniel

• Moderator General
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 2589
  • Garfield I'm not always right but I'm never wrong
« Răspuns #10 : Mai 11, 2018, 12:46:22 p.m. »
Eu am luat 3, pentru toti, ca se zice ca ceilalti pasageri din masina nu stau cuminti cat timp faci tu pana si sa fie mai bine paziti (vazuti).  :-B
Skoda Octavia 2 Elegance, 1.8 TFSI, 16 V, 160 CP
Skoda Fabia Sedan Elite, 1.4 MPI, 16 V, 101 CP

Offline A V A T A R

• "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Administrator
  • Orice iubesti...devii
« Răspuns #9 : Mai 11, 2018, 11:09:26 a.m. »
Sigur, sa faca vanzari mai bune :D
O vesta e de-ajuns, daca nu esti dus cu capul.
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

“Nu poti învata nimic pe nimeni; poti doar sa ajuti pe cineva sa descopere" - Galileo Galilei

Offline Liviu-tsi

• Membru de baza
  • **
  • Locaţia: dolj
  • Mesaje postate: 329
  • Auto: OCTAVIA II FL,1.2 TSI
« Răspuns #8 : Mai 10, 2018, 08:19:45 p.m. »
De o vreme este obligatorie vestea reflectorizanta pentru toti pasagerii masinii.
« Ultima Modificare: Mai 10, 2018, 11:02:47 p.m. de M i c u t z u »

Offline vizitator

• Gold member
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 4432
  • cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
  • Auto: Octavia 1,2 TSI
« Răspuns #7 : Mai 09, 2018, 03:15:09 p.m. »
Vesta reflectorizanta nu este obligatorie la turisme. Iti trebuie triunghi, trusa, extinctor.
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline ccosmin

• Junior
  • *
  • Locaţia: Iasi
  • Mesaje postate: 82
  • Auto: Octavia 1.4 TSI DSG
« Răspuns #6 : Mai 09, 2018, 01:29:46 p.m. »
Se pot intampla multe dar pot si fi si surprize.

Mie mi-au dat cadou covorase de cauciuc, si suport de tableta. Nu erau incluse in oferta si pretul ajungea pe la 350 lei total. Nu e mult dar a fost frumos din partea lor (Open Service Iasi)
Ce-i drept nu am desigilat trusa de prim ajutor sa vad daca vesta reflectorizanta e acolo. Teoretic ma asteptam sa fie sub scaunul soferului ca in prezentare. Dar am achizitionat una cu 15 lei si problema s-a rezolvat. :) .
« Ultima Modificare: Mai 09, 2018, 09:20:03 p.m. de M i c u t z u »
Just Do It

Offline vizitator

• Gold member
« Răspuns #5 : Mai 09, 2018, 01:01:10 p.m. »
Unii dealeri mai dau mici cadouri: brelocuri pentru cheile de la masina etc. Nu ar fi rau sa arunci o vorba, poate asa ti-l da. Mie nu mi l-au dat de prima data, dar m-am intors si mi l-au dat dupa cateva zile (e vorba de Porsche).

Offline A V A T A R

• Administrator
  • Orice iubesti...devii
« Răspuns #4 : Mai 09, 2018, 12:12:35 p.m. »
A rămas un mister de ce mașina mea nu a avut inventarul complet. Nu știu dacă aș fi descoperit atunci că îmi lipsesc toate chestiile alea și nu știu dacă le-aș fi primit dacă descopeream lipsa lor după ce ridicam mașina.

Daca masina a fost o Skoda luata din reprezentanta de NOUA, atunci felul in care nu a fost pregatita de livrare e o mare pata pe obrazul acelui dealer.

Offline vizitator

• Gold member
« Răspuns #3 : Mai 08, 2018, 09:30:55 a.m. »
@TLGTLC: cu siguranta nu mai primeai nimic pentru ca, din momentul incare ai iesit cu masina din curtea reprezentantei, toata raspunderea va fi pe umerii tai si dealerul este absolvit de vina (cu exceptia viciilor ascunse).
@Cristy Ursu: sa fii atent in primul rand sa nu ai zgarieturi (chiar si fine) la caroserie de la manipulare, trasnport, descarcare etc.
apoi sa ai optiunile toate si sa pui dealerul sa iti arate cum functioneaza (e obligatia lui sa iti prezinte masina si optionalele, chiar daca multi se fac ca nu stiu acest lucru). Apoi vezi sa ai trusa, triunghi, stingator, roata rezerva..
Vezi garantia sa fie cu termenul corect (ex spte ex platisem 2 ani extragarantie insa in certificat scria ca am garantie doar primii 2 ani, a trebuit sa pun dealerul sa modifice contractul de garantie).

Offline TLGTLC

• Expert
  • Locaţia: Tulcea
  • Mesaje postate: 196
  • Niciodata nu am zis NU pâna nu m-am dumirit.
  • Auto: Skoda Roomster 1.6 tdi
« Răspuns #2 : Mai 08, 2018, 08:17:19 a.m. »
Eu când am ridicat mașina m-am dus cu socrul meu. Absorbit de atâtea hârtii nu am văzut ce conține mașina și i-a făcut el inventarul. Nu avea nici roată de rezervă, nici trusă, mașina fiind de pe stoc ,nu am dat comanda special pentru ea. Băiatul care se ocupa de vânzare a deschis o altă mașină, a luat de la ea și mi-a dat mie. Bineînțeles că nu se potriveau dimensiunile, dă și caută roată. În cele din urmă s-au dus în magazin, au luat o janta de acolo și un cauciuc de la vânzare și le-au montat și gata. Așa că pe mașină am avut 4 anvelope Continental și un Dunlop pe post de roată de rezerva pe care îl am și acum. Așa că este îndreptățită temerea în privința inventarului mașinii. Cere și tu o lista cu dotările mașinii. A rămas un mister de ce mașina mea nu a avut inventarul complet. Nu știu dacă aș fi descoperit atunci că îmi lipsesc toate chestiile alea și nu știu dacă le-aș fi primit dacă descopeream lipsa lor după ce ridicam mașina.

Offline Cristy Ursu

• Doar inscris
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 1
  • Doar Inscris
  • Auto: Skoda Octavia 2018 1.6 TDI
Ridicare masina noua de la dealer
« Răspuns #1 : Mai 07, 2018, 11:59:07 p.m. »
Salutare ,

Peste 2 sapt urmeaza sa ridic masina ( Skoda Octavia 1.6 tdi sedan ) de la o reprezentanta Skoda si din pacate nu am nici un prieten cu Skoda noua asa ca sper sa ma ajutati cu cateva sfaturi :
-la ce anume trebuie sa fiu atent atunci cand preiau masina ?
-care sunt echipamentele incluse ?(in afara de roata de rezerva si cric+coarba am vazut ceva de genul lanterna mobila in portbagaj ,etc)

Sper sa nu deranjez ,traim in Romania si sunt sigur ca mai trag baietii ceva pe dreapta de pe masini...
« Ultima Modificare: Mai 08, 2018, 12:01:29 a.m. de Cristy Ursu »
Octavia 2018 1.6 TDI Dark Brown