Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Ce inseamna de fapt o masina forjata? Si de ce o masina stock nu ar fi la fel?  (Citit de 43934 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline d-rive

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2007
  • Locaţia: Galati
  • Mesaje postate: 1560
  • Karma: +6/-0
  • just me!
Subscriu la parere voastra.

Offline AlexTM

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Timisoara
  • Mesaje postate: 2690
  • Karma: +6/-10
  • Auto: Galaxy 2 2.0 TDCI
Raspuns: Ce inseamna de fapt o masina forjata? Si de ce o masina stock nu ar fi
« Răspuns #32 : Octombrie 11, 2008, 10:07:58 a.m. »
De acord cu tine.

Iar masinile "tunate" pe care eu le evit fara sa le mai fac o analiza, sunt susceptibile sa fi suferit punctul 3
(nu uitati - persoanele de fata se exclud ... bla-bla... :) )
bicicleta

Offline RRS

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Iun 2008
  • Locaţia: CJ
  • Mesaje postate: 2935
  • Karma: +29/-43
  • Fotograf Youtubar
  • Auto: Karoq TDI
Eu cred ca voi discutati mai mult despre masinile folosite intens, nu forjate... Forjat, in acceptiunea mea inseamna:
- masina de taxi - multe porniri si opriri, portiere trantite etc. = o uzura extrema la demaror, baterie, caroserie, banchete
- masina de firma - folosita de incepatorii care incep sa se scoleasca pe banii firmei - regim de turatii total inadecvate, combustibili ieftini si prost aditiviati (dupa caz)
- cazul cel mai rau - masina unui baiat de baiat care de 3 ori pe zi face liniute si scoate fum din gume, kickdown nonstop - ca daca se strica, are tata bani sa luam alta, si gasim fraierul care sa o ia si asa... care va schimba cel mai probabil motorul in 2 luni...
intru rar pe forum, rog MP pentru contact

Offline relu

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Rm Valcea
  • Mesaje postate: 483
  • Karma: +2/-0
Un sfat care il dau tuturor cumparatorilor de sh. Cumparati un sh rulat in afara tarii, de preferat in Germania. Prietenii stiu de de. Daca nu se poate si nu se poate cumparati un sh care nu a rulat in capitala :D No offence pt membrii din Bucuresti.
Forja de pe autobahn nu e chiar asa de des intalnita precum se crede. Cine nu a fost prin Germania nu are decat sa-si inchipuie ca zburda pe acolo masinile cu 200km/h. Majoritatea merg cu 130-140 si maxim 10% depasesc aceasta limita.
Skoda Octavia 2,  Trend, 2007, 1.4MPI, BUD
rosu corrida

Offline AlexTM

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Timisoara
  • Mesaje postate: 2690
  • Karma: +6/-10
  • Auto: Galaxy 2 2.0 TDCI
Raspuns: Ce inseamna de fapt o masina forjata? Si de ce o masina stock nu ar fi
« Răspuns #29 : Octombrie 10, 2008, 11:37:18 p.m. »
Si eu cred ca o masina se uzeaza mai mult la mers prin oras bara la bara. Ca sa nu mai vorbim de drumurile din Romania ...
D-rive, masina ta imi tot face cu ochiul (ochiu dracului >:) ) Mai am cateva variante, mai cateva lucruri care ma retin ...
PS: motorul de 2.0 e ultimul, da ultimul lucru care ma atrage. Mai bine era de 1.9, da' cu volan d'ala dashtept ... dar cred ca ti-am mai spus   #-o
bicicleta

Offline d-rive

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2007
  • Locaţia: Galati
  • Mesaje postate: 1560
  • Karma: +6/-0
  • just me!
 :P  :080:

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Prietenii stiu ca 2.0TDI are intercooler mai mare si injectoare marite...ca sa nu mai vorbim de turbo !  :))  OK, inclinam steagul on this issue !  :046:  :-$
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline d-rive

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2007
  • Locaţia: Galati
  • Mesaje postate: 1560
  • Karma: +6/-0
  • just me!
Depinde, o masina se uzeaza mai tare si mai repede la viteze ridicate. Apoi, una "jiraghita" in oras si care si-a luat teroare, mai ales in conditiile minunate din Bucuresti... poate fi la fel de uzata. Deci, e discutabil in ambele cazuri.

Asa cum se zicea si mai devreme, e bine sa te uiti la omul de la care cumperi.

Fara sa fac teoria achizitionarii unei masini sh sau noi, pot spune ca si in cazul achizitiei unei masini second pot exista anumite avantaje. Pretul e principalul, apoi, poti gasi o masina cu km reali putini. Daca masina nu a avut probleme, e clar ca nu o sa aiba nici in continuare. Mi-a fost dat sa intalnesc clienti de masini sh foarte nemultumiti atunci cand si-au cumparat o masina noua si au nimerit una facuta la schimbul de noapte...

In fine, exista avantaje si dezavantaje, situatii si situatii. Cine stie sa jongleze cel mai bine printre ele este cel mai castigat.

Despre masina lui Doru. Hmm, e ingrijita, e pusa la punct si e impecabila. Chiar si atunci cand e calcata e calcata cu cap.

Nu va mai legati de cei 140cp putere ai lui FLORIN, va zic eu ca e cam goanga chestia cu tuningul (pana intr-un punct), s-a dovedit ca 1,9tdi cu 140cp (105 initial) tot nu se poate pune cu un 2.0tdi 140cp stock. Prietenii stiu de ce  :))  Sa concretizez. Tuning, crescuta putintel presiunea in turbo, nitel mai mult combustibil si un raspuns mai bun in regimurile tranzitorii, in rest... realitatea ne-a demonstrat ca... :-$

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
TOTAL eronat. Este exact invers. O masina frecata in oras este MULT mai uzata decat una care a rulat cu viteza pe autostrada.

Cazul meu particular: 90% din km rulati extraurban si doar 10% din km rulati in oras !
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline rvacaru

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: exilat
  • Mesaje postate: 596
  • Karma: +5/-1
Raspuns: Ce inseamna de fapt o masina forjata ?
« Răspuns #24 : Octombrie 10, 2008, 10:21:25 p.m. »
Dupa mine mai obosit este un motor din strainatate de pe o masina care face naveta zilnica pe autostrada si omul ii da pedala si merge sute de km cu viteza maxima sa ajunga la servici , respectiv acasa .

TOTAL eronat. Este exact invers. O masina frecata in oras este MULT mai uzata decat una care a rulat cu viteza pe autostrada. Nu sunt multi in strainatate care merg cu viteza maxima ca sa ajunga la serviciu ;) Pentru cei cu motoare mari (2+ litri) un 180 pe autostrada este floare la ureche, la fel cum pentru mine un 130-140 este o binecuvantare pentru motor. Toata lumea recomanda ca din cand in cand sa mai iesi pe autostrada la o "forja" sa se arda mizeriutele din motor, etc.
Pentru mine o masina forjata si uzata e o masina care face 90% din viata ei pe strazile Bucurestiului sau care este folosita pentru multe drumuri scurte in oras (cazul meu, 4 drumuri de cate 3 km in aproape fiecare zi lucratoare din 2004 incoace).

Din ce am obs si eu pe piata, lumea fuge ca dracu' de tamaie de masinile tunate (indiferent ca e doar optic sau si la motor). Banii bagati in tuning optic nu se amortizeaza in veci. La tuningul de motor e mai simplu, ca poti sa "nu-l declari" (oricum nu primesti acte pentru cei XX cai putere in plus, asa ca risti sa nu te creada nimeni ;) )

In rest sunt perfect de acord cu AlexTM, si eu gandesc la fel. O masina "originala" are un farmec aparte. E suficient sa te uiti la oldtimerele autentice si intelegi ;)
« Ultima Modificare: Octombrie 10, 2008, 10:27:41 p.m. de rvacaru »
O2 1.6 FSI

Offline d-rive

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2007
  • Locaţia: Galati
  • Mesaje postate: 1560
  • Karma: +6/-0
  • just me!
Alex, vezi c-am ieftinit eu machineta. Nu e nici forjata, nici stricata, e numa buna pentru un proprietar nou. Faza buna e ca nici nu tin la pret, macar sa fie primit  :015:

Offline AlexTM

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Timisoara
  • Mesaje postate: 2690
  • Karma: +6/-10
  • Auto: Galaxy 2 2.0 TDCI
Bine ziceti voi, dar pasionatii sunt putini.
Poate ca modificarile aduse masinii ii cresc performantele, la frane, suspensii, evident, motor cum zicea Jeff, dar pe de alta parte nu inseamna ca si STAREA masinii e mai buna.
Si cum mie performante mai bune decat cele stock nu-mi trebuie, de ce sa-mi mai bat capul cu suspiciuni asupra starii? :)
Ca sa nu mai vorbesc de tuning-ul optic (spoilere, folie, pleoape...) care chiar nu-mi place, asa ca evident ca n-o sa-mi iau o masina la care sa ma apuc sa re-pun piesele originale.

Am vazut zilele astea un A4. Stare impecabila, desi avea peste 100000 km. E din 2001, dar e primul model de A4, ala mai rotunjit. Din pacate este PREA MIC. E mai mic decat O1, asa ca a picat :(
Eu nu caut masina de oras ci un "cruiser" asa ca marimea incepe de la O2.
(asta ca sa vedeti ca n-am o retinere in a studia cele cu km multi si nici modelele "depasite" )
bicicleta

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Din placere, din pasiune, cum spunea si Jeff. Constructorul lasa o marja de performanta pana se ating limitele de siguranta ale masinii, marja ce poate fi exploatata. Ai astfel o masina mai performanta, ce te poate ajuta mai bine in diverse situatii...in care este de obicei mai bine sa nu te bagi cu buna stiinta.
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline Dr. Feng Shui

  • Junior
  • *
  • Joined: Dec 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 46
  • Karma: +0/-0
Raspuns: Ce inseamna de fapt o masina forjata ?
« Răspuns #20 : Octombrie 10, 2008, 10:50:12 a.m. »
Cu nici una nu am avut probleme, asa ca o sa merg mai departe cu principiile mele.

M-am gandit si la masina noua, dar mi se par bani aruncati. Devalorizarea este atat de mare, incat diferenta de bani merita riscul :)

Masini second-hand in stare foarte buna si intretinute, se pot gasi fara probleme. Sunt multi posesori auto care isi intretin autoturismele si care fac in medie 10-12.000 km.
Fiecare isi cunoaste bugetul, dorintele si intentiile. Important este sa nu te grabesti Alex caci masina care iti este destinata va veni ea singura la tine.

Intreb si eu: Care este motivul real pentru care o masina este ,,tunata”?
« Ultima Modificare: Octombrie 10, 2008, 10:53:05 a.m. de Mecmar »
Octavia Tour 1.9 Tdi 2006

Offline jeff

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mai 2007
  • Locaţia: Timisoara
  • Mesaje postate: 136
  • Karma: +1/-0
As mai adauga ca un "pasionat" adevarat, care isi exploateaza masina serios, baga banii cu folos in utilaj. O masina tunata in adevaratul sens poate avea suspensii, anvelope, discuri si placute de frana mult mai performante decat cele de serie, probabil turbina este in stare mai buna decat cea de pe masina unui batranel "subturat", iar starea generala a masinii poate reflecta dragostea omului pentru ea. Hai ca scriu deja poezii - ati prins esenta  ;)
Mitsubishi EVO IX

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 20, 2026, 06:30:58 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]


deschidere portbagaj din cheie de Kel_Sceptic
[Iunie 13, 2026, 09:24:26 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 [24] 25 26 27 28
29 30