Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: probleme aer cald, intrebari diagnoza  (Citit de 12231 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline kunjanos

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Cluj Napoca
  • Mesaje postate: 457
  • Karma: +1/-0
  • Kun Janos
  • Auto: Octavia II Scout
Re: probleme aer cald, intrebari diagnoza
« Răspuns #11 : Noiembrie 20, 2009, 01:00:15 p.m. »
Asa este. Motorasele electrice functioneaza, in schimb n-am putut testa ansamblul 100% (rotitele se intorc, nu-s sigur ca trimite semnal cu pozitia lor)
Ideea este, ca problema pare rezolvata, si deocamdata is multumit de functionarea lor :)
(vandut) Octavia Scout II din 2007, 103kw, BMM
Volvo XC60 2016, 220CP, D5

Offline FABIAn RuSu

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: ROU
  • Mesaje postate: 2632
  • Karma: +0/-0
  • FABIA 1.9
Re: probleme aer cald, intrebari diagnoza
« Răspuns #10 : Noiembrie 20, 2009, 12:54:56 p.m. »
mai interesant e ca motorasele vechi functioneaza ;)
vand SUPORT PAHAR FABIA 1 original nou

Offline kunjanos

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Cluj Napoca
  • Mesaje postate: 457
  • Karma: +1/-0
  • Kun Janos
  • Auto: Octavia II Scout
Re: probleme aer cald, intrebari diagnoza
« Răspuns #9 : Noiembrie 20, 2009, 12:52:11 p.m. »
Din pacate motorasele respective se gasesc numai originale :( A-si fi gasit la dezmembrari, dar la cat costa manopera nu-mi permit sa iau ceva care poate cedeaza in urmatoarele luni. Majoritatea masinilor pe care le-am gasit la dezmembrari erau de prin 2001-2003.
(vandut) Octavia Scout II din 2007, 103kw, BMM
Volvo XC60 2016, 220CP, D5

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: probleme aer cald, intrebari diagnoza
« Răspuns #8 : Noiembrie 20, 2009, 12:47:54 p.m. »
F mare pretul pt motorase, cred ca gaseai mai convenabil !
In fine, bine ca dupa un an ai bifat si aceasta problema ca rezolvata ! ;)
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline kunjanos

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Cluj Napoca
  • Mesaje postate: 457
  • Karma: +1/-0
  • Kun Janos
  • Auto: Octavia II Scout
Re: probleme aer cald, intrebari diagnoza
« Răspuns #7 : Noiembrie 20, 2009, 11:50:18 a.m. »
Pana la urma am adunat bugetul necesar reparatiei :)
Am fost ieri la Compexit in Cluj Napoca, am cumparat cele doua motorase (impreuna au costat 1001 RON ff. mult dupa parerea mea, dar asta e daca vrei piese noi)
Reparatia a durat 4-5 ore si m-a costat 400 RON (cu reducere)

Interesant e faptul ca motoarele electrice pe care le-am primit inapoi functioneaza.
« Ultima Modificare: Noiembrie 20, 2009, 11:52:33 a.m. de kunjanos »
(vandut) Octavia Scout II din 2007, 103kw, BMM
Volvo XC60 2016, 220CP, D5

Offline kunjanos

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Cluj Napoca
  • Mesaje postate: 457
  • Karma: +1/-0
  • Kun Janos
  • Auto: Octavia II Scout
Re: probleme aer cald, intrebari diagnoza
« Răspuns #6 : Noiembrie 23, 2008, 08:37:51 a.m. »
deocamdata n-am rezolvat :(, am avut de shimbat distributia, mi s-a dus bugetul de pe masina :(
(vandut) Octavia Scout II din 2007, 103kw, BMM
Volvo XC60 2016, 220CP, D5

Offline maraca_03

  • Junior
  • *
  • Joined: Aug 2007
  • Locaţia: Bistrita
  • Mesaje postate: 29
  • Karma: +0/-0
  • Skoda-the best
Re: probleme aer cald, intrebari diagnoza
« Răspuns #5 : Noiembrie 23, 2008, 12:04:39 a.m. »
Salut
am avut si eu problema cu motorasele V68 si V154 si pina la urma V154 am reusit sa-i fac adaptarea,dar la V68 afost musai sa-l schimb,operatia am facut-o eu.
Da,trebuie demontata partea inferioara a bordului,mi-a luat cu demontat si montat peste 10 ore si e destul de complicat.Codul pentru piesa V68 este 6Q0907511  pret 365RON sau daca ai noroc sa poata comanda codul 6Q1819453B scapi cu 279,81RON :082: .
Voi incerca sa pun si poze! :-SS
Skoda Fabia Sedan 1.9 TDI-PD 74KW/101CP

Offline RRS

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Iun 2008
  • Locaţia: CJ
  • Mesaje postate: 2935
  • Karma: +29/-43
  • Fotograf Youtubar
  • Auto: Karoq TDI
Re: probleme aer cald, intrebari diagnoza
« Răspuns #4 : Noiembrie 22, 2008, 10:30:34 p.m. »
cum ai rezolvat?
intru rar pe forum, rog MP pentru contact

Offline kunjanos

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Cluj Napoca
  • Mesaje postate: 457
  • Karma: +1/-0
  • Kun Janos
  • Auto: Octavia II Scout
Re: probleme aer cald, intrebari diagnoza
« Răspuns #3 : Octombrie 31, 2008, 01:09:34 p.m. »
Thanks Doru,
Intre timp am inceput sa caut piesele pe la dezmembrari, dar si pe la alti furnizori de piese originale noi. Deocamdata n-am gasit nimic :(
M-am bagat in Etos, din pacate am gasit mai multe coduri de piese si nu stiu care dintre ele merge pe masina mea :(
Daca cineva are timp sa arunce o privire in Etos, am aici talonul masinii http://img72.imageshack.us/my.php?image=image0058ha1.jpg
(vandut) Octavia Scout II din 2007, 103kw, BMM
Volvo XC60 2016, 220CP, D5

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: probleme aer cald, intrebari diagnoza
« Răspuns #2 : Octombrie 31, 2008, 01:05:38 p.m. »
Intrebare: chiar e nevoie sa le schimb? Nu se pot repara?
Merita sa caut pe la dezmembrari?
De mentionat: mi se desface bordul pt. operatiunea de schimbare, manopera costa in jur de 3-400 RON, merita sa dau 1100 RON sau mai bine suport caldura si din cand in cand las geamul jos?

Intr-adevar, motorasele pentru pozitionarea si ventilarea aerului par sa fi cazut la masina ta...poti incerca calibrarea lor (la Climatronic se poate sper ca si la Fabia sa fie la fel), daca nu apare un rezultat pozitiv, esti obligat sa le schimbi. Poti incerca la dezmembrari, iesi cu 50% mai ieftin, dar in acest caz ai nevoie sa stii exact ce trebuie sa cumperi (o lista cu reperele in ETKA ti-ar fi utila). Si da, la Fabia se va da bordul jos pt schimbare.
Acum, m-a amuzat intrebarea ta...ce suporti si ce nu stii tu mai bine...dat fiind ca vine iarna, mai poti amana schimbarea lor, dar macar cauta piesele sa le stii macar luate, primavara vei face eventual numai manopera... Succes !
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline kunjanos

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Cluj Napoca
  • Mesaje postate: 457
  • Karma: +1/-0
  • Kun Janos
  • Auto: Octavia II Scout
probleme aer cald, intrebari diagnoza
« Răspuns #1 : Octombrie 22, 2008, 10:35:20 p.m. »
Salut
 Am probleme cu aerul cald: daca bag caldura se blocheaza pe maxim si-mi face sauna in masina, fara sa-l pot da mai rece :(
 Am facut azi o diagnoza la Compexit, atasez imaginile ce le-am primit si eu:




Pe una dintre imagini se vad si preturile pentru cele 2 motorase pe care conform celor spuse de cei de la Compexit ar trebui sa le schimb.
Intrebare: chiar e nevoie sa le schimb? Nu se pot repara? Stiti cumva codurile acestor piese ca sa le caut si prin alte magazine?(pretul de la reprezentanta mi se pare exagerat, si sa fim serios: ce-i in masina ii original si a puscat la 5 ani si 90000km...asta da piesa originala)
Merita sa caut pe la dezmembrari?
De mentionat: mi se desface bordul pt. operatiunea de schimbare, manopera costa in jur de 3-400 RON, merita sa dau 1100 RON sau mai bine suport caldura si din cand in cand las geamul jos?
Tot de mentionat: am observat un sunet interesant in bord, se manifesta ocazional, se aude ca si cum a-si avea un contact imperfect la un cablu... ii ceva de genul: cand pui bateria masinii la incarcat si atingi cablul pe borna, se aude un sunet provocat de scanteia produsa de diferenta de curent.

 
(vandut) Octavia Scout II din 2007, 103kw, BMM
Volvo XC60 2016, 220CP, D5

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 20, 2026, 06:30:58 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]


deschidere portbagaj din cheie de Kel_Sceptic
[Iunie 13, 2026, 09:24:26 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 [24] 25 26 27 28
29 30