Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Diverse probleme legate de bateriile auto  (Citit de 272365 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline dodobird

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Aug 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 481
  • Karma: +0/-0
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #47 : Februarie 06, 2008, 03:00:51 p.m. »
Iarna cand este foarte frig uleiul din motor face la suprafata o pelicula mult mai DURA , de aici si "ingreunarea" primei rotatii pana se rupe aceasta pelicula. La masinile care au velntilatorul cuplat direct pe curea se poate trage o turatie de palele elicii cu mana la masinile moderne insa acest lucru nu cred ca se poate face , inca nu am studiat bine motorul meu (e in lucru) sa vedem daca putem obtine ceva simlar.
Dacia 1310 1,6 8V + Octavia Tour 1,8 20V-T

Offline CristiTM

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mar 2007
  • Locaţia: Timisoara
  • Mesaje postate: 370
  • Karma: +0/-0
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #46 : Februarie 05, 2008, 10:08:10 p.m. »
Verde
Skoda Octavia I, 1.9 TDI

Offline GR-**-XFT

  • Junior
  • *
  • Joined: Aug 2007
  • Locaţia: Gradinari GR
  • Mesaje postate: 50
  • Karma: +0/-0
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #45 : Februarie 05, 2008, 10:05:36 p.m. »
Eu o am din 2004 nu a facut nicio figura dar in aceasta iarna a invartit cam greu motorul.. Ce culoare tre sa aiba "ochiul magic" ca sa fie ok? Sa verific si eu...
Octavia 01  TDI ALH 2004
Octavia RS  2.0 TDI BMN

Offline AlexTM

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Timisoara
  • Mesaje postate: 2690
  • Karma: +6/-10
  • Auto: Galaxy 2 2.0 TDCI
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #44 : Februarie 05, 2008, 08:21:59 p.m. »
Pentru mine, nu-ti raci gura (tastatura) de pomana. Sunt cam tare de cap :D
Daca vor altii.
bicicleta

Offline dodobird

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Aug 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 481
  • Karma: +0/-0
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #43 : Februarie 05, 2008, 07:58:05 p.m. »
Sunt date statistice si logice explicabile bunaora DOAR prin STIINTE exacte.
E adevarat totusi ca masinile nu sunt chiar lampadare de cristal si nu este OBLIGATORIU ca un defect sa apara INSTANT la nerespectarea uneia din regulile sa zicem firesti.
Si totusi sa zicem ca ai impins masini care aveau curea la distributie si AU pornit o data de doua ori , dar ce te faci ca este suficient O SINGURA DATA sa ti se rupa cureaua si atunci paguba este de mii de ori mai mare decat costul unei baterii.
Daca sunt dubii putem explica EXACT de ce. E putin mai mult de scris si sunt cam puturos DAR daca se doreste facem un efort.  :D
Dacia 1310 1,6 8V + Octavia Tour 1,8 20V-T

Offline AlexTM

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Timisoara
  • Mesaje postate: 2690
  • Karma: +6/-10
  • Auto: Galaxy 2 2.0 TDCI
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #42 : Februarie 05, 2008, 05:37:27 p.m. »
Dodobird, o adevarata monografie despre baterii auto :)
Totusi, nu pot sa remarc cite ceva:

In medie  la orice masina o pornire este "compensata" ca pierdere din baterie cu 10 km de rulaj a masinii.
O masina care sta mult (folosita rar) distruge prematur bateria (in medie o masina care porneste o data pe saptamana si merge 10km , reduce (indiferent de CALITATEA bateriei) durata medie a acesteia la 1,5 ANI !!!

Cum au fost obtinute rezultatele astea? Primul, prin masuratori, al doilea, statistic? Cam dificila statistica asta, si poa' sa dea pe linga...


Nu este recomandabil sa o incarcam de la redresor? S-o pornim impinsa? Sau dac-o pornim de la cabluri, cealalta masina sa fie oprita?

Cu groaza trebuie sa recunosc ca am pacatuit de nenumarate ori, in trecut!
Am impins masini, am pornit de la cabluri TURIND motorul celalt ca sa-i dau curent mai mult, etc, etc...

N-am stricat nici o baterie sau alternator sau distributie, asa ca ... o sa pacatuiesc in continuare, daca se va ivi ocazia (mai rar, probabil). Ce sa-i faci, daca nu porneste si n-ai alta masina? Impingi, nene.
bicicleta

Offline dodobird

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Aug 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 481
  • Karma: +0/-0
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #41 : Februarie 05, 2008, 05:05:21 p.m. »
Daca fabricantul a pus pe masina (de exemplu la mine 44-45 A - Octavia tour - benzina) puteti fi siguri ca este bine. Practic desi bateria "pare" mica ca putere (amperaj) acest lucru nu este grav deoarece asta inseamna ca Demarorul are un factor de demultiplicare mai mare deci in conditii optime porneste OPTIM (facand inutila ingreunarea masinii si a pretului ei ). Tot asa alternatorul poate debita un curent mai mare astfel incat poate "compensa" rapid (optim) ceea ce se consuma din baterie, precum si mentinerea elementelor STANDARD de pe masina (la livrare).
Astfel putem discuta DOAR de :
1- Calitatea efectiva a bateriei.
2- De conditiile de exploatare a acesteia
La punctul 2 cateva comentarii :
In medie  la orice masina o pornire este "compensata" ca pierdere din baterie cu 10 km de rulaj a masinii.
O masina care sta mult (folosita rar) distruge prematur bateria (in medie o masina care porneste o data pe saptamana si merge 10km , reduce (indiferent de CALITATEA bateriei) durata medie a acesteia la 1,5 ANI !!!
Nu este recomandabil sa se incarce o baterie la redresor , exceptie facand redresoarele profesionale cu control automat al debitului de curent functie de incarcarea efectiva ! Este bine sa ramana pe masina sa se incarce "natural"  pe masina !
Vara, asa cum sa mai zis mai sus, este bine sa se completeze nivelul (DACA ESTE CAZUL) de lichid / element (acolo unde exista acces) PANA la NIVELUL marcat (DOAR cu apa DISTILATA)!
Daca nivelul scade doar intr-un singur element (mereu) atunci este un semnal ca bateria este pe duca !
Evitati violentarea bateriei , deoarece depunerile electrochimice pot sa se desprinda de pe elementi punandu-i in scurt-circuit prematur ceea ce o face inutilizabila si irecuperabla.
Totusi in cazul in care "tunati" masina suplimentare cu consumatori violenti electrici este bine sa mariti valoarea amperajului bateriei prin achizitionarea uneia de alt tip.
IN NICI UN CAZ NU IMPINGE-TI MASINA cand ramaneti in pana de curent. Exista riscul RUPERII CURELEI DE DISTRIBUTIE respectiv DISTRUGEREA fatala a MOTORULUI (exceptie fac masinile cu distributie pe LANT)!!! Folositi in acest caz cablurile de curent de la alta masina (este bine sa aveti la voi astfel de cabluri). Aici NU uitati ca MASINA care va DA CURENT trebuie OBLIGATORIU sa aiba MOTORUL OPRIT , eventual IDEAL sa scoateti mufa + din circuitul motor (altfel se pot produce daune la altenatorul debitorului).
O baterie BUNA , in romania, se considera cea care trece 4 ierni  :D

Dacia 1310 1,6 8V + Octavia Tour 1,8 20V-T

Offline d-rive

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2007
  • Locaţia: Galati
  • Mesaje postate: 1560
  • Karma: +6/-0
  • just me!
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #40 : Decembrie 24, 2007, 11:51:03 a.m. »
La BMW parca e Varta bateria =)) Cred ca o sa tina ca e din aia mare de camion, e cat jumate de masina, cum sta ea acolo in portbagaj :)) La Skoda parca tot Varta e. Vad eu ce noroc o sa am cu ele :)

Florian

  • Vizitator
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #39 : Decembrie 24, 2007, 09:31:09 a.m. »
Sa ne spui la Bemveu cat te-a tinut  <:-P  :))

Offline d-rive

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2007
  • Locaţia: Galati
  • Mesaje postate: 1560
  • Karma: +6/-0
  • just me!
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #38 : Decembrie 24, 2007, 01:12:38 a.m. »
Am avut un Espero, bateria originala a tinut 8 ani. Delkor cu calciu care dupa cca 1 an imi semnala ca trebuie sa o schimb ca nu mai avea acid... i-am dat gauri si i-am pus apa distilata, uite asa a mai tinut 7 ani :)) Am mai avut un Bosch Silver care dupa 2 ani si-a dat duhul... super dezamagit de Bosch, nu mai iau in viata mea. Nicio baterie nu m-a tinut sub 5 ani, fie si romaneasca pe timpul lui impuscatu... Bosch-ul s-a dus naibii mult prea repede. Apropos, Varta e tot Bosch dar depinde unde e fabricata.

Offline vick

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Oct 2007
  • Locaţia: Ploiesti
  • Mesaje postate: 716
  • Karma: +0/-0
  • decat o viata cioara, mai bine o zi vultur
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #37 : Decembrie 24, 2007, 12:52:06 a.m. »
apropo de "pornitul la sfert".....de cand venise frigul a mea o "lua" greu de tot....m-am tot "foit" si am luat bujii, dupa ce in prealabil am masurat si am vazut ca una din ele era iesita din parametrii....dupa ce am schimbat-o...porneste la -10 de nu are treaba :082:....testat azi dimineata
Skoda Octavia 2, 2005, 2.0 TDI DSG
EX. Skoda Octavia 1, 2004, 1.9 TDI

Florian

  • Vizitator
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #36 : Decembrie 23, 2007, 10:32:41 p.m. »
La mine porneste masina la sfert. Nu am nici o problema.

Offline L U C I

  • Expert
  • ***
  • Joined: Sep 2007
  • Locaţia: Braila
  • Mesaje postate: 2264
  • Karma: +1/-0
  • trolez
  • Auto: bmw 525d
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #35 : Decembrie 23, 2007, 10:19:02 p.m. »
nu cred ca ar pune pe masini chiar baterii noname (apropo azi am vazut baterii clever  =))) in mod sigur e defecta din fabricatie. prima mea baterie a tinut 4 ani

Offline roberto

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 3609
  • Karma: +4/-1
  • Laugh at your problems, everybody else does
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #34 : Decembrie 23, 2007, 09:17:02 p.m. »
  Cine stie, era o baterie ''no name'' cu sigla Skoda pe ea. De la noua Varta normal ca nu ma mai astept la surprize de acest gen. Ma bucur ca nu am avut un scurt sau cine stie ce alta problema, pur si simplu bateria a fost de c***t.
Land Rover Discovery 3

Offline CristiTM

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mar 2007
  • Locaţia: Timisoara
  • Mesaje postate: 370
  • Karma: +0/-0
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #33 : Decembrie 23, 2007, 06:36:01 p.m. »
Varta e super-ok. Eu zic ca o sa te tina, desi ma surprinde cat de putin a tinut cea originala.A mea acu intra in anisorul al patrulea.
Skoda Octavia I, 1.9 TDI

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 26, 2026, 09:12:57 p.m.]


Cine suntem si ce putem face pt a va ajuta? de vquzby
[Iunie 26, 2026, 10:41:53 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 [28]
29 30