Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Diverse probleme legate de bateriile auto  (Citit de 272728 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 4542
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #347 : Februarie 03, 2012, 02:13:31 p.m. »
@D.D.M:
Esti sigur ca bateria e de vina? Are 4 ani si un pic, teoretic ar trebui sa te tina peste 5 ani. Eu zic sa o pui pe redresor, o lasi vreo 20 min pana se incarca, apoi faci un drum serios in afara orasului, sa se incarce bine.
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline Tom

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2008
  • Locaţia: Sibiu
  • Mesaje postate: 511
  • Karma: +7/-0
  • ÎMI PLACE MAI MULT SA CONDUC DECÂT SA BEAU
  • Auto: TOUR 101CP AXR 2007
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #346 : Februarie 03, 2012, 01:25:57 p.m. »
De unde se pot cumpara acumulatori AKUMA?
Combinatia suprema: O MINA DE FIER ACTIONATA DE UN CAP DE LEMN

Offline D.D.M.

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Oct 2007
  • Locaţia: Ploiesti
  • Mesaje postate: 199
  • Karma: +0/-0
  • Auto: 1.2l HTP
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #345 : Februarie 03, 2012, 01:12:21 p.m. »
Salut,
Trebuie sa schimb bateria de la masina su nu am idee ce sa aleg. Totodata am si cateva intrebari:
1. merita sa incerc sa o "resuscitez" (sa o pun pe redresor)?
2. ce marca si amperaj recomandati?
a
Pe siteul de la Varta am vazut ca merg vreo 4 tipuri de acumulatori cu valori diferite  la amperaj.

Masina este Fabia 2 1.2 htp si bateria este din fabrica(nu stiu marca).Data de achizitie oct 2007 si este folosita mai mult in oras.

Multumesc.
Fabia II 1.2 HTP

Offline dulamaa9

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2010
  • Locaţia: Sibiu
  • Mesaje postate: 594
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Skoda O2 1.9TDI 2007
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #344 : Februarie 03, 2012, 12:02:18 p.m. »
Salutare. Vad ca lumea a început sa schimbe bateria pe skodite. Este si cazul meu. De ieri nu am mai putut sa o pornesc. Este bateria originala pe ea - akuma de 61 Ah  330A din 540 A en/sae. Am înțeles ca nu sunt probleme dacă se da josmcorespunzator bateria- bronz minus, borna plus si apoi când se pune noua baterie, borna plus si apoi borna de minus. Am mai citit pe forum ca se pierde calibrarea la geamurile electrice-este adevărat?
Alta rugaminte este sa-mi recomandati un model de baterie- Ah si marca. Eu mă gândesc sa-mi iau un Rombat premier de 75 de Ah.
După ce desfac bornele de la baterie, mai trebuie desfăcut ceva ca sa pot da jos bateria?
Va multumesc.
Life is a lesson. Live and learn.

Offline Tom

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2008
  • Locaţia: Sibiu
  • Mesaje postate: 511
  • Karma: +7/-0
  • ÎMI PLACE MAI MULT SA CONDUC DECÂT SA BEAU
  • Auto: TOUR 101CP AXR 2007
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #343 : Ianuarie 31, 2012, 10:59:42 a.m. »
Mea culpa-am fost foarte succint. Pe timpil scimbarii bateriei nu se intimpla nimic cu CB-ul(de CD-player nu ma intreba deoarece al meu nu e cu cod). Masina mea a stat o saptamana fara baterie pe ea; am pus-o pe cea noua si gata, nu am avut nicio problema-a trebuit doar sa reglez ora. A... MF1 si MF2 s-au resetat.
Combinatia suprema: O MINA DE FIER ACTIONATA DE UN CAP DE LEMN

Offline radioman

  • Expert
  • ***
  • Joined: Mai 2008
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 966
  • Karma: +0/-0
  • Unii se nasc ca un 'original' si mor ca o "copie"
    • Radio Romania Constanta
  • Auto: Octavia 3 /2.0 TDI/150 CP
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #342 : Ianuarie 31, 2012, 10:00:54 a.m. »
Omul vrea sa stie daca poate avea probleme cu CB in cazul schimbarii acumulatorului, nu cum sa schimbe bateria, sau daca are nevoie de ceva cu ocazia asta.
Skoda Octavia 3 Style /2.0 TDI /2017; VW Polo 2019

Offline Tom

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2008
  • Locaţia: Sibiu
  • Mesaje postate: 511
  • Karma: +7/-0
  • ÎMI PLACE MAI MULT SA CONDUC DECÂT SA BEAU
  • Auto: TOUR 101CP AXR 2007
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #341 : Ianuarie 31, 2012, 09:58:52 a.m. »
Spuneti-i "domne" simplu si clar: nu este nevoie de nimic. Dai bateria veche jos si o pui pe cea noua.
« Ultima Modificare: Ianuarie 31, 2012, 10:53:23 a.m. de Tom »
Combinatia suprema: O MINA DE FIER ACTIONATA DE UN CAP DE LEMN

Offline radioman

  • Expert
  • ***
  • Joined: Mai 2008
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 966
  • Karma: +0/-0
  • Unii se nasc ca un 'original' si mor ca o "copie"
    • Radio Romania Constanta
  • Auto: Octavia 3 /2.0 TDI/150 CP
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #340 : Ianuarie 31, 2012, 09:52:01 a.m. »
Si ceasul... :)
La O2 spre ex. nu trebuie reintrodus niciun cod la radio cu exceptia cazului in care se schimba cu HU de la alta masina.

@badboy1985.ro :Completeaza-ti profilul,ai Octavia Tour sau O2?
« Ultima Modificare: Ianuarie 31, 2012, 09:58:54 a.m. de radioman »
Skoda Octavia 3 Style /2.0 TDI /2017; VW Polo 2019

Offline al bundy

  • Expert
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 984
  • Karma: +1/-0
  • Auto: O2 FL 2.0 TDI 140 AG
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #339 : Ianuarie 30, 2012, 09:25:26 p.m. »
Dece sa alimentezi CB. de frica sa nu pierzi consumul inregistrat si Km zilnici ?
Interfata de diagnoza ORIGINALA, intotdeauna ultima versiune , upgrade-uri (tempomat, diferiti senzori) si reparatii instalatii electrice.

Offline badboy1985ro

  • Doar inscris
  • Joined: Ian 2012
  • Locaţia: bucharest
  • Mesaje postate: 11
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: 1.9TDI
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #338 : Ianuarie 30, 2012, 08:21:05 p.m. »
Am inlocuit bateria la inceputul acestei luni. M-am gandit si eu la o baterie de UPS pe care sa o conectez la bricheta - cred ca ar fi cea mai eleganta solutie. Nu am gasit atunci cand am schimbat-o asa ca am actionat in mod clasic: desfacut borne, scos bateria veche, amplasat si conectat bateria noua.
RCS-ul nu a cerut nici un cod, nu a pierdut posturile memorate ( poate pentru ca este cel OEM). Din CB am pierdut consumurile si celelalte de pe M1 si M2. In rest nici cea mai mica problema.
Bateria : ROMBAT Premier 75Ah - 750 A.

Ce masino, tot skoda?

Offline badboy1985ro

  • Doar inscris
  • Joined: Ian 2012
  • Locaţia: bucharest
  • Mesaje postate: 11
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: 1.9TDI
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #337 : Ianuarie 30, 2012, 08:19:01 p.m. »
Fratilor deci pe mine tot nu m-ati lamurit.
Ati oferit soluti dar nimeni nu spune daca e obligatoriu sau nu.
Nu ma intereseaza radioul ca oricum nu am codul momentan, stre sa scotocesc in carte.
Vreau sa stiu daca sunt obligat sau nu sa fac chestia asta, sa am alimentare permanenta a cb

Multumesc

Offline CristianH

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2008
  • Locaţia: Sighisoara
  • Mesaje postate: 1028
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Ex SOT 1.9tdi, ALH
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #336 : Ianuarie 30, 2012, 06:51:43 p.m. »
Am inlocuit bateria la inceputul acestei luni. M-am gandit si eu la o baterie de UPS pe care sa o conectez la bricheta - cred ca ar fi cea mai eleganta solutie. Nu am gasit atunci cand am schimbat-o asa ca am actionat in mod clasic: desfacut borne, scos bateria veche, amplasat si conectat bateria noua.
RCS-ul nu a cerut nici un cod, nu a pierdut posturile memorate ( poate pentru ca este cel OEM). Din CB am pierdut consumurile si celelalte de pe M1 si M2. In rest nici cea mai mica problema.
Bateria : ROMBAT Premier 75Ah - 750 A.


Offline Remi

  • Expert
  • ***
  • Joined: Mar 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 326
  • Karma: +1/-0
  • Auto: Octavia II, 1,6 MPI
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #335 : Ianuarie 30, 2012, 06:43:53 p.m. »
Daca mergi pe ideia cu baterie legata in paralel pe cea veche (care ramane legata la borne cat timp faci inlocuirea), poti folosi chiar si o baterie de capacitate mica - de exemplu cele folosite in UPS-uri, evident de 12V. Atentie la polaritatea bornelor si la felul cum realizezi conexiunile. Oricum, sa stii ca nu este obligatoriu sa faci acest backup. In cazul in care nu folosesti o baterie de backup, va trebui probabil sa reintroduci codul la radio poate sa setezi si ceasul. Orice martor care ramane aprins in bord dupa inlocuirea bateriei, se va stinge dupa ce te misti un pic cu masina.
Ca marca iti recomand Varta iar capacitatea daca se poate sa fie similara cu cea pe care o inlocuiesti (in ideia ca a fost cea originala). Nu are rost sa faci experiente ... este chiar inutil.
Succes !
Skoda Octavia II Elegance 1.6 MPI, 2008

Offline popam

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mai 2011
  • Locaţia: Bistrita (Ro)
  • Mesaje postate: 484
  • Karma: +0/-0
  • Iubiti natura, respectati-o!
  • Auto: SOT 1,9 TDI 74KW '08
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #334 : Ianuarie 30, 2012, 06:24:14 p.m. »
si eu eram interesat de acest aspect, daca mai este de completat ceva!
merci
SOT  AXR 1,9TDI PD 2008  74KW
Incerc sa invat din mers...

Offline kata28x

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Dec 2010
  • Locaţia: Piatra-Neamt
  • Mesaje postate: 147
  • Karma: +0/-0
  • piarta neamt
  • Auto: octavia 1.4 tsi
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #333 : Ianuarie 30, 2012, 06:07:29 p.m. »
cu nişte cabluri si o baterie de la care sa ei curet se poate face schimbul fare sa pierzi tensiunea de pe instalatie. pui  cablurile ca si cum ai vrea sa pornesti pe cineva desfaci bornele tala fara sa ei cablurile (instalatiea electrica a masini tale va avea curent de la bateria cealata )montezi  bornele pe noua baterie  deconectezi cablurile si gata nu ai de ce sa te preocupi


 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 26, 2026, 09:12:57 p.m.]


Cine suntem si ce putem face pt a va ajuta? de vquzby
[Iunie 26, 2026, 10:41:53 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 [28]
29 30