Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Cheie Briceag + Inchidere Centralizata  (Citit de 47776 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Remi

  • Expert
  • ***
  • Joined: Mar 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 326
  • Karma: +1/-0
  • Auto: Octavia II, 1,6 MPI
Re: Cheie Briceag + Inchidere Centralizata
« Răspuns #15 : Februarie 12, 2010, 02:47:33 p.m. »
"Inchiderea centralizata din cheie functioneaza" probabil te referi la actionarea mecanica prin rotirea cheii in butucul usii. Incearca cu a doua cheie. Daca nici aceasta nu functioneaza, cu siguranta este o problema la centrala (instalata pe masina).
Skoda Octavia II Elegance 1.6 MPI, 2008

Offline MariusMg

  • Doar inscris
  • Joined: Aug 2009
  • Locaţia: Mangalia
  • Mesaje postate: 11
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia 2 1.9 TDI
Re: Cheie Briceag + Inchidere Centralizata
« Răspuns #14 : Februarie 12, 2010, 12:43:01 p.m. »
Am facut cum ai zis tu si nu merge...e o defectiune pe undeva. Ar putea fi in telecomanda ceva fire dezlipite, desi cand apas pe buton, se aprinde ledul ala... Bateria e noua, inchiderea centralizata din cheie merge, nu stiu ce ar putea fi, pls help ca ma simt de parca as avea Dacie 1300. :(

Offline Remi

  • Expert
  • ***
  • Joined: Mar 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 326
  • Karma: +1/-0
  • Auto: Octavia II, 1,6 MPI
Re: Cheie Briceag + Inchidere Centralizata
« Răspuns #13 : Februarie 04, 2010, 07:01:10 p.m. »
Gasesti procedura de sincronizare in manualul de utilizare SKODA la pagina 53 - cel in limba romana.
Pe scurt, daca nu ai manual, trebuie sa procedezi asa:
1. Te apropii de masina
2. Apesi unul din butoanele de pe telecomanda (cca 1 sec.)
3. Descui usa soferului cu cheia, intr-un interval de maximum 1 minut de la apasarea butonului pe telecomanda.
 
Succes !
Skoda Octavia II Elegance 1.6 MPI, 2008

Offline MariusMg

  • Doar inscris
  • Joined: Aug 2009
  • Locaţia: Mangalia
  • Mesaje postate: 11
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia 2 1.9 TDI
Re: Cheie Briceag + Inchidere Centralizata
« Răspuns #12 : Februarie 04, 2010, 05:02:49 p.m. »
Nu inteleg...cu ce trebuie sa sincronizez cheia? (cu cheia merge, nu merge cand apas pe butonul ala.....)
P.S:Da mai multe detalii te rog, chiar nu ma pricep la asa ceva.
« Ultima Modificare: Februarie 04, 2010, 06:32:33 p.m. de M i c u t z u »

Offline Ioan

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2008
  • Locaţia: Hunedoara
  • Mesaje postate: 666
  • Karma: +3/-0
  • Auto: 1.9 TDI (BXE)
Re: Cheie Briceag + Inchidere Centralizata
« Răspuns #11 : Februarie 04, 2010, 02:24:42 p.m. »
Dupa ce ai schimbat bateria, cheia trebuie sincronizata cu cealalta. Urmareste detaliile din manual. Bafta !
Skoda Octavia 1.9 TDI (BXE) Elegance 2008

Offline MariusMg

  • Doar inscris
  • Joined: Aug 2009
  • Locaţia: Mangalia
  • Mesaje postate: 11
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia 2 1.9 TDI
Re: Cheie Briceag + Inchidere Centralizata
« Răspuns #10 : Februarie 04, 2010, 12:49:26 p.m. »
Salut, am o Skoda Octavia 2 si am urmatoarea problema: nu imi merge inchiderea centralizata din telecomanda, daca bag cheia insa functioneaza...Mentionez ca am schimbat bateria de la telecomanda, fara rezultat....Multumesc anticipat!!

Offline ionutz38

  • Doar inscris
  • Joined: Aug 2008
  • Locaţia: Brasov
  • Mesaje postate: 8
  • Karma: +0/-0
Re: Cheie Briceag + Inchidere Centralizata
« Răspuns #9 : Iulie 14, 2009, 11:53:36 p.m. »
Am 2 probleme la care va solicit parerea si ajutorul:
1. la usa soferului nu functioneaza inchiderea centralizata, nu functioneaza reglajul electric al oglinzii, usa se incuie doar manual din cheie, daca incui din telecomanda celelalte usi se incuie, numai usa soferului nu. Ce este defect si cam cat costa?
2. Mi s-a rupt partea de zinconiu de una din chei(cheie briceag).
As putea sa cumpar numai 1 cheie briceag si sa folosesc partea care imi trebuie?
Se gaseste si varianta kit care sa contina si piesa defecta din usa soferului?
Merci
Octavia Elegance Combi 1.9 TDI, 90 CP, Xenon, Climatronic, Full electric

Offline soimdane

  • Doar inscris
  • Joined: Mar 2009
  • Locaţia: cluj
  • Mesaje postate: 1
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia 1.9 tdi
Re: Cheie Briceag + Inchidere Centralizata
« Răspuns #8 : Martie 05, 2009, 10:17:30 a.m. »
am si eu o problema cu cheia la inchiderea centralizata tot schimb la baterii una tine doar 3 zile
am cumparat si de la reprezentanta stie cineva daca trebuie setata din nou

am skoda octavia din 2003 1,6 benzina de 102cp



Fiecare membru are obligatia sa isi treaca in semnatura modelul, motorizarea si anul de fabricatie al masinii pe care o poseda.
« Ultima Modificare: Martie 05, 2009, 11:17:41 a.m. de St3ff »

Offline ruud914

  • Junior
  • *
  • Joined: Iul 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 24
  • Karma: +0/-0
  • Octavia 2 , 2008, gri antracit, Xenon, ....
Re: Cheie Briceag + Inchidere Centralizata
« Răspuns #7 : Ianuarie 28, 2009, 08:00:18 p.m. »
Da interesant oare o fi cumparat cineva as vrea sa stiu si daca merge sa imi pun alarma pe cheie?

Offline D.I.I.

  • Expert
  • ***
  • Joined: Ian 2008
  • Locaţia: BraZil
  • Mesaje postate: 469
  • Karma: +0/-0
  • Auto: 1.9PDI (140)
O2 Elegance - Tuning by Autostyl & Milotec, Zexstar LedTuning, DimSport, OZ Racing, 2DIN DVD/GPS/Mp3

Offline Tom

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2008
  • Locaţia: Sibiu
  • Mesaje postate: 511
  • Karma: +7/-0
  • ÎMI PLACE MAI MULT SA CONDUC DECÂT SA BEAU
  • Auto: TOUR 101CP AXR 2007
Re: Cheie Briceag + Inchidere Centralizata
« Răspuns #5 : Ianuarie 13, 2009, 10:38:52 a.m. »
Ia studiaza aici:
http://www.skoda-club.ro/index.php?topic=1776.0.
  Pentru nelamuriri cauta-ma. Eu mi-am pus.
Combinatia suprema: O MINA DE FIER ACTIONATA DE UN CAP DE LEMN

Offline ovidelu08

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Oct 2008
  • Locaţia: BUCURESTI, P-ta Moghioros
  • Mesaje postate: 307
  • Karma: +0/-0
Re: Cheie Briceag + Inchidere Centralizata
« Răspuns #4 : Ianuarie 12, 2009, 06:43:21 p.m. »
la reprezentanta costa 420 lei o cheie briceag, am facut anul trecut prin noiembria la Brady ca pierdusem una. :|
2.5 D, 180 CP    (ex Skoda Octavia2)

Offline Adi.badarau

  • Junior
  • *
  • Joined: Dec 2008
  • Locaţia: Pitesti
  • Mesaje postate: 36
  • Karma: +0/-0
    • -Car-Bits: Despre Masini, condus, si lumea auto-
Re: Cheie Briceag + Inchidere Centralizata
« Răspuns #3 : Ianuarie 12, 2009, 06:36:10 p.m. »
misto link-ul, zici ca sunt din fabrica, oricum daca nu vrei sa risti poti sa-ti faci cheie briceag si la reprezentanta, dar te va costa undeva in jur de 150e.
Skoda OctaviaII(face-lift 2008) 2.0TDI DSG- Navigatie,ESP,Scaune si volan sport cu padele pt DSG,etc

Offline cgadalean

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Aug 2008
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 491
  • Karma: +1/-0
  • Auto: 1.4 16v 74kw
Re: Cheie Briceag + Inchidere Centralizata
« Răspuns #2 : Ianuarie 12, 2009, 06:17:22 p.m. »
vezi aici daca gasesti ceva interesant, http://piese-auto.anunturi-auto.4tun...ag-210514.html
Skoda Fabia Elegance combi 1.4 16v 74kw 2002
Oricine are dreptul sa fie prost, pacat ca unii abuzeaza de acest drept...

Offline nicudica

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Oct 2008
  • Locaţia: Piatra Neamt
  • Mesaje postate: 111
  • Karma: +0/-0
  • Auto: 1.4
Cheie Briceag + Inchidere Centralizata
« Răspuns #1 : Ianuarie 12, 2009, 05:01:39 p.m. »
Salutare tuturor,

Am o mica nelamurire si as dori sa mi-o elucidez.

1. As dori sa pun / schimb cheia actuala cu una tip briceag, careia sa ii adaug controlul inchiderii centralizate.  cum se procedeaza?
2. Daca doresc sa montez alarma auto, imi vor da o noua telecomanda ptr. controlul acesteia sau cum se practica?

Multumiri anticipate,
Cele bune
« Ultima Modificare: Ianuarie 13, 2009, 01:17:58 p.m. de geolik »
Octavia Trend (2008)

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 20, 2026, 06:30:58 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]


deschidere portbagaj din cheie de Kel_Sceptic
[Iunie 13, 2026, 09:24:26 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 [24] 25 26 27 28
29 30