Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Re: Carton la radiator (iarna) - e bine sau nu?  (Citit de 48278 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline liv_sibiu

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Dec 2007
  • Locaţia: Sibiu
  • Mesaje postate: 3014
  • Karma: +14/-3
  • Auto: 1,9 TDI PD , 77 kW ,
Re: Carton la radiator (iarna) - e bine sau nu?
« Răspuns #92 : Februarie 05, 2010, 06:46:16 p.m. »
De masina voastra vorbeam , doar nu de Palat .
Skoda Octavia II Trend , 1,9 TDI / BXE -105 CP/250 Nm , CV manuala , PDG , tempomat , s.a.

Offline Owe

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2008
  • Locaţia: Drobeta
  • Mesaje postate: 901
  • Karma: +0/-0
  • Is it progress if a cannibal uses a knife and fork
  • Auto: 1,9 TDI, BXE
Re: Carton la radiator (iarna) - e bine sau nu?
« Răspuns #91 : Februarie 05, 2010, 06:43:40 p.m. »
Vezi, ca-i si o masina in poza aia uriasa. :71:
Octavia Tour  TDI ;  Superb 2  TDI
Difficile est satiram non scribere

Offline liv_sibiu

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Dec 2007
  • Locaţia: Sibiu
  • Mesaje postate: 3014
  • Karma: +14/-3
  • Auto: 1,9 TDI PD , 77 kW ,
Re: Carton la radiator (iarna) - e bine sau nu?
« Răspuns #90 : Februarie 05, 2010, 06:40:29 p.m. »
Daca are , se pune .
Skoda Octavia II Trend , 1,9 TDI / BXE -105 CP/250 Nm , CV manuala , PDG , tempomat , s.a.

Offline Owe

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2008
  • Locaţia: Drobeta
  • Mesaje postate: 901
  • Karma: +0/-0
  • Is it progress if a cannibal uses a knife and fork
  • Auto: 1,9 TDI, BXE
Re: Carton la radiator (iarna) - e bine sau nu?
« Răspuns #89 : Februarie 05, 2010, 06:20:41 p.m. »
 Marcile care se respecta au in fata radiatorului o jaluzea care este inchisa-deschisa de catre sofer in functie de temperatura exterioara .
Asta se pune?  :-?

Octavia Tour  TDI ;  Superb 2  TDI
Difficile est satiram non scribere

Offline liv_sibiu

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Dec 2007
  • Locaţia: Sibiu
  • Mesaje postate: 3014
  • Karma: +14/-3
  • Auto: 1,9 TDI PD , 77 kW ,
Re: Carton la radiator (iarna) - e bine sau nu?
« Răspuns #88 : Februarie 05, 2010, 05:39:29 p.m. »
Vorbesc in cunostinta de cauza . Lasa Daciile sa se odihneasca in pace . Eu incercam sa explic ce se intampla . Fiecare face ce vrea , functie de cat si cum stie sa-si exploateze masina .
Skoda Octavia II Trend , 1,9 TDI / BXE -105 CP/250 Nm , CV manuala , PDG , tempomat , s.a.

Offline RRS

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Iun 2008
  • Locaţia: CJ
  • Mesaje postate: 2935
  • Karma: +29/-43
  • Fotograf Youtubar
  • Auto: Karoq TDI
Re: Re: Carton la radiator (iarna) - e bine sau nu?
« Răspuns #87 : Februarie 05, 2010, 05:23:44 p.m. »
you.... old times lovers of mioveni D1300 car...
Hai ma...eu am mers 300km cu diverse viteze la -31 grade si nu s-a intamplat nimic... din ce ziceti voi.
intru rar pe forum, rog MP pentru contact

Offline liv_sibiu

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Dec 2007
  • Locaţia: Sibiu
  • Mesaje postate: 3014
  • Karma: +14/-3
  • Auto: 1,9 TDI PD , 77 kW ,
Re: Carton la radiator (iarna) - e bine sau nu?
« Răspuns #86 : Februarie 05, 2010, 02:51:44 p.m. »
Normal ca nu se acopera integral .
Eu am un carton pe intreaga suprafata , dar are gauri cam de d=2mm . Eu asa am invatat ca randamentul cel mai bun al motorului termic este atunci cand temperatura lichidului de racire este apropiata , in minus , te temperatura de fierbere a apei . Eu intotdeauna am cautat sa am pe masina termostate care deschid la temperatura mai inalta si termocuple GMV la 97-98 gr. C
Skoda Octavia II Trend , 1,9 TDI / BXE -105 CP/250 Nm , CV manuala , PDG , tempomat , s.a.

Offline tpv

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Sep 2008
  • Locaţia: Oradea
  • Mesaje postate: 167
  • Karma: +0/-0
  • Auto: A 6 2.5 TDI V6
Re: Carton la radiator (iarna) - e bine sau nu?
« Răspuns #85 : Februarie 05, 2010, 01:51:34 p.m. »
Am folosit in acesta iarna cartonul,de cateva ori la drumuri mai lungi in afara, la temperaturi de peste -9 grade.
In interior se simte mult mai bine caldura.Esential e sa nu acoperiti intregul radiator,cu jumate acoperit e ok.
Audi A6 2.5tdi  V 6 Automat
Bmw E 90 318i  Automat

Offline GeeMan

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Iun 2008
  • Locaţia: Cluj
  • Mesaje postate: 1161
  • Karma: +4/-0
  • TDI Virus - Pozitiv
Re: Carton la radiator (iarna) - e bine sau nu?
« Răspuns #84 : Februarie 05, 2010, 01:02:18 p.m. »
Vezi Liviu, tocamai despre asta ziceam si eu. Mi-e frica sa merg cu cartonul pentru ca trebuie sa urmaresc des ceasul de temperatura, iar eu acest lucru nu il am in reflex. Nu e rusine sa mergi cu carton, mai ales ca e f. putin vizibil. Sau daca chiar vrem sa nu se vada cautam unul negru, nu asta e problema.
Dupamsa o sa merg un drum mai lung si chiar o sa incerc sa pun un carton dar nu mai mare de 1/2 din radiator. Cred ca e suficient.
Octavia II Elegance, 1.9TDI , + Power-box,
Gri Satin meta

Offline liv_sibiu

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Dec 2007
  • Locaţia: Sibiu
  • Mesaje postate: 3014
  • Karma: +14/-3
  • Auto: 1,9 TDI PD , 77 kW ,
Re: Carton la radiator (iarna) - e bine sau nu?
« Răspuns #83 : Februarie 05, 2010, 12:48:01 p.m. »
Cartonul sau front gille cover au rolul in primul rand de a ajuta ca motorul sa ajunga cat mai repede la temperatura de regim normal si pe urma sa o mentina , in sezonul rece . Marcile care se respecta au in fata radiatorului o jaluzea care este inchisa-deschisa de catre sofer in functie de temperatura exterioara . Este indicat sa se ajunga cat mai repede si sa se exploateze un motor cu temperatura apei in regim normal , nu regim tranzitoriu , din motive economice si functionale .
 Nu vad nicio rusine , atunci cand temperaturile sunt foarte scazute , sa se utilizeze carton , mai ales pe parcursuri scurte si in regim de croaziera , cu mentiunea , sa urmaresti indicatiile ceasului de temperatura apa .
Skoda Octavia II Trend , 1,9 TDI / BXE -105 CP/250 Nm , CV manuala , PDG , tempomat , s.a.

Offline Tom

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2008
  • Locaţia: Sibiu
  • Mesaje postate: 511
  • Karma: +7/-0
  • ÎMI PLACE MAI MULT SA CONDUC DECÂT SA BEAU
  • Auto: TOUR 101CP AXR 2007
Re: Carton la radiator (iarna) - e bine sau nu?
« Răspuns #82 : Februarie 05, 2010, 12:11:24 p.m. »
Nici pe mine nu ma deranjeaza ca sta la 88 sau 87,5 :D , ci ca nu baga caldura suficienta; a trebuit sa stau cu paltonul pe mine in masina :028:
 
Spuneam cu  vreo 2 pagini in urma:
"Am consultat un super-specialist si mi-a recomandat ca pe distante mari si temperaturi scazute, sa acopar 50% din suprafata radiatorului." :082:
« Ultima Modificare: Februarie 05, 2010, 12:15:44 p.m. de Tom »
Combinatia suprema: O MINA DE FIER ACTIONATA DE UN CAP DE LEMN

Offline murillo

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Iun 2009
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 598
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 2.0 TDI
Re: Re: Carton la radiator (iarna) - e bine sau nu?
« Răspuns #81 : Februarie 05, 2010, 12:07:39 p.m. »

Off Topic: Pentru cei care critica vahement cartonul si recomanda vaselina in praguri am o intrebare:
      Doar din snobism accepta un "front gille cover" de 30 EUR in locul unei bucati de carton care costa 0 LEI, sau pt. ca mai trebuie sa se documenteze?
On Topic :

Daca te referi la mine, ai inteles gresit... nu imi doresc nici un "front grille cover", nici macar daca ar fi 0 lei si as avea zece in portbagaj. Mi se pare de un kitch absolut, dar asta ramane intre noi ;) Idem pentru husa de capota din "piele" (eventual cu un vultur mare alb desenat pe ea...)
Acum serios vorbind, nu vad utilitatea cartonului pentru o masina moderna.
« Ultima Modificare: Februarie 05, 2010, 12:09:28 p.m. de murillo »
Octavia 2 Combi 2.0 TDI BMM 140 HP DPF DSG Elegance

Offline GeeMan

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Iun 2008
  • Locaţia: Cluj
  • Mesaje postate: 1161
  • Karma: +4/-0
  • TDI Virus - Pozitiv
Re: Carton la radiator (iarna) - e bine sau nu?
« Răspuns #80 : Februarie 05, 2010, 11:56:44 a.m. »
Pe mine personal nu ma deranjaza ca nu sta acul de la temperatura la 90 grade. Poate sa stea unde vrea el, dar sa nu depasasca 90. Si decat sa risc mai bine circul fara carton. Azi la -11 grade am circulat de dimineata prin oras si la aruncandu-mi ochii pe indicator am vazut ca lichidul era aproape de 90. La 88 cum zicea careva :D. Sau 87,5  :039: . Caldura baga dupa 2 -3 minute la la pornire.
Octavia II Elegance, 1.9TDI , + Power-box,
Gri Satin meta

Offline Tom

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2008
  • Locaţia: Sibiu
  • Mesaje postate: 511
  • Karma: +7/-0
  • ÎMI PLACE MAI MULT SA CONDUC DECÂT SA BEAU
  • Auto: TOUR 101CP AXR 2007
Re: Carton la radiator (iarna) - e bine sau nu?
« Răspuns #79 : Februarie 05, 2010, 11:46:10 a.m. »
Am vorbit ieri cu Dan Podoaba. Pe site-ul superskoda nu este pt. TOUR, dar a luat lauat legatura cu ei spunindu-le ca are cerere si pt. TOUR. Acum asteapta un raspuns.
 
Off Topic: Pentru cei care critica vahement cartonul si recomanda vaselina in praguri am o intrebare:
      Doar din snobism accepta un "front gille cover" de 30 EUR in locul unei bucati de carton care costa 0 LEI, sau pt. ca mai trebuie sa se documenteze?
On Topic :
Am fost duminica trecuta la drum, dar cum afara erau doar -7 grade, nu am mai pus cartonul. O sa revin cu impresii dupa prima folosire.
Combinatia suprema: O MINA DE FIER ACTIONATA DE UN CAP DE LEMN

Offline aronbv

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2009
  • Locaţia: Brasov, Romania
  • Mesaje postate: 1134
  • Karma: +0/-0
  • Simply clever... BV-90-CTI
    • Traduceri-Forditasok-Translations
  • Auto: Octavia 2 1.6MPI BSE
Re: Carton la radiator (iarna) - e bine sau nu?
« Răspuns #78 : Februarie 05, 2010, 07:49:43 a.m. »
Da, şi Fabia 1
Eat shit. A billion flies can't be wrong!

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 20, 2026, 06:30:58 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]


deschidere portbagaj din cheie de Kel_Sceptic
[Iunie 13, 2026, 09:24:26 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 [24] 25 26 27 28
29 30