Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Schimbare distributie Octavia 2 - 1.9 TDI  (Citit de 105411 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Giovanni_23

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: NT
  • Mesaje postate: 382
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia 2 1.9 TDI
Re: Schimbare distributie Octavia 2 - 1.9 TDI
« Răspuns #94 : Noiembrie 15, 2014, 09:03:15 p.m. »
 Multumesc pt raspuns Doru!
Skoda Octavia 2 1.9 TDI *Elegance* °2007°

Offline arkadyema

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Aug 2009
  • Locaţia: Bossimania--Buzau
  • Mesaje postate: 244
  • Karma: +0/-0
  • simply clever
  • Auto: 1,9TDI Octi 2 NEW
Re: Schimbare distributie Octavia 2 - 1.9 TDI
« Răspuns #93 : Noiembrie 13, 2014, 07:25:06 p.m. »
Am schimbat la o octavia 2 din 2006- tdi pd BXE o distributie si pompa de apa dupa 8 ani. Cureaua era ok. La fel si rolele. Pompa era si ea in regula insa se simtea ca merge un pic mai greu-nu exagerat.la fel si cu cureaua de accesorii. Piese de fabrica. In schimb a trebuit schimbata volanta. Distributia GATES a fost 410 ron si pompa AIRTEX 140 ron. Manopera pentru toate a fost 300 ron. Eu am de 5 ani O2 faclift tot BXE si 75k km insa nici mort nu schimb distributia. Nu am kilometri iar de timp nu se pune problema- nu scrie in manual si nici nimic oficial de la Skoda Cehia nu am primit. Cine arunca pareri personale e treaba lui. Curea de distributie de 8 ani si 100k km arata foarte bine. Masinile conduse de femei pot suferi foarte mult si se poate schimb un ambreiaj si la 50 k km. Pe masina din 2006 era ambreiaj luk curea Conti si role Gates. Accesoriile erau pe Conti.
Am testat airbagurile si centuri..functioneaza foarte bine..sunt multumit de masina mea.

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Schimbare distributie Octavia 2 - 1.9 TDI
« Răspuns #92 : Noiembrie 12, 2014, 01:30:54 a.m. »
La fiecare 5 ani SAU 90.000km, este recomandarea mea.
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline Giovanni_23

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: NT
  • Mesaje postate: 382
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia 2 1.9 TDI
Re: Schimbare distributie Octavia 2 - 1.9 TDI
« Răspuns #91 : Noiembrie 11, 2014, 02:04:52 a.m. »
 Buna seara! Cand se schimba a doua oara distributia? La 5 ani si/sau 60000 km sau la 5 ani si/sau 120000 km? Ms!
Skoda Octavia 2 1.9 TDI *Elegance* °2007°

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 4541
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Schimbare distributie Octavia 2 - 1.9 TDI
« Răspuns #90 : Iunie 19, 2012, 11:44:21 a.m. »
Cat despre dilema recondtionata/nereconditionata, sincer inca nu am auzit de metoda asta sa pastrezi carcasa de la pompa de apa, sa o trimiti la fabrica, si sa o primesti inapoi reconditionata. Eu le-am cumparat cu totul pana acum, nu mi-a cerut nimeni carcasa.

Asta spun si eu, Avatar, e total neuzual sa reconditionezi pompa de apa.
Mai bine cumperi o pompa Hepu noua after-market, si vei vedea ca nu iti cere nimeni carcasa la schimb.
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Schimbare distributie Octavia 2 - 1.9 TDI
« Răspuns #89 : Iunie 19, 2012, 11:39:56 a.m. »
Noua politica a PoRo este sa vanda piese reconditionate dar SA NU RECUNOASCA asta ceea ce este penibil si jenant.
Eu iti recomand sa cumperi aftermarket pompa apa Hepu si restul de accesorii cum ti-a recomandat ff_2004_06 si sa mergi la reprezentanta NUMA pt manopera si garantia lucrarii. Eu asa am procedat.
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline gfx8

  • Junior
  • *
  • Joined: Mar 2012
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 47
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Skoda Octavia II
Re: Schimbare distributie Octavia 2 - 1.9 TDI
« Răspuns #88 : Iunie 19, 2012, 11:19:29 a.m. »
Pai asta e problema ca din cate am discutat azi cu consilierul de service de la Skoda am inteles ca toate pompele de apa vandute de ei sunt la fel, doar ca daca nu o dau pe a mea la schimb platesc in plus vreo 300 ron.

Deci daca vreau pompa noua trebuie sa schimb altundeva distributia, ca sa am si garantie completa pe piese + manopera si in cazul acesta trebuie sa folosesc piese after market.
« Ultima Modificare: Iunie 19, 2012, 11:34:07 a.m. de gfx8 »

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Schimbare distributie Octavia 2 - 1.9 TDI
« Răspuns #87 : Iunie 19, 2012, 11:13:56 a.m. »
Scumpul mai mult pagubeste !
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline gfx8

  • Junior
  • *
  • Joined: Mar 2012
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 47
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Skoda Octavia II
Re: Schimbare distributie Octavia 2 - 1.9 TDI
« Răspuns #86 : Iunie 19, 2012, 10:50:59 a.m. »
Ati folosit careva o pompa din asta originala reconditionata? Cati km v-a tinut? Pe un alt forum am primit pareri ca sunt ok aceste pompe.

Offline liv_sibiu

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Dec 2007
  • Locaţia: Sibiu
  • Mesaje postate: 3014
  • Karma: +14/-3
  • Auto: 1,9 TDI PD , 77 kW ,
Re: Schimbare distributie Octavia 2 - 1.9 TDI
« Răspuns #85 : Iunie 19, 2012, 10:39:48 a.m. »
Aameni buni, vedeti aici un material scos din ELSA. De ce va luati dupa povesti si aplecati urechea la tot felul de "sfaturi" ale celor din service, care sunt interesati de a schimba cat mai multe si cat mai des.
Pompa de apa ar trebui schimbata doar cand curge, face zgomot, sua nu mai functioneaza corespunzator. Avand in vedere volumul de munca mare si pretul relativ mic al pompei, se recomanda schimbarea ei o data cu distributia.
Skoda Octavia II Trend , 1,9 TDI / BXE -105 CP/250 Nm , CV manuala , PDG , tempomat , s.a.

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 4541
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Schimbare distributie Octavia 2 - 1.9 TDI
« Răspuns #84 : Iunie 19, 2012, 10:21:07 a.m. »
O pompa after market nu te tine 120 000 km, cel putin pe mine nu m-a tinut nici una. Cea originala poate sa tina atat, dar iti asumi un risc. Ai deja 73 000 km, peste 5 ani cand ma gandesc ca vei schimba iar distributia, vei avea peste 120 000 km,...ai cam trecut de limita.
Eu as schimba pompa.
Cat despre dilema reconidtionata/nereconditionata, sincer inca nu am auzit de metoda asta sa pastrezi carcasa de la pompa de apa, sa o trimiti la fabrica, si sa o primesti inapoi reconditionata. Eu le-am cumparat cu totul pana acum, nu mi-a cerut nimeni carcasa. In schimb se intampla la casetele de directie, unde toti, dar absolut toti, cer vechea caseta la schimb (si reprezentantele, si magazinele mici de cartier). Daca nu o dai la schimb, pretul e mai mare cu vreo 500 RON.
sa fie oare aceiasi practica si la pompele de apa? trebuie sa te mai interesezi.
La Renault nu exista practica asta.
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline gfx8

  • Junior
  • *
  • Joined: Mar 2012
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 47
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Skoda Octavia II
Re: Schimbare distributie Octavia 2 - 1.9 TDI
« Răspuns #83 : Iunie 19, 2012, 09:59:25 a.m. »
Masina are 7 ani si 73700 km. Cei de la reprezentanta zic ca producatorul nu da un nr de km pentru schimbul pompei de apa si ca nu este neaparat nevoie sa schimb si pompa de apa. Ce parere aveti? Sa o schimb sau nu ?
 Pretul actualizat pentru schimb de distributie + pompa de apa la reprezentanta este de 1277 RON.
 
 O pompa noua Hepu rezista 120.000 km? As putea sa cumpar eu o pompa noua Hepu si sa le-o duc celor de la reprezentanta sa mi-o monteze cand schimb distributia.

Azi am sunat din nou la reprezentanta Skoda din Cluj si consilierul de service nu a vrut sa recunoasca ca pompele de apa sunt reconditionate. Au zis ca atata este pretul cu pompa mea  de apa la schimb si ca daca nu vreau sa dau pompa mea la schimb atunci pretul este cu vreo 300 ron mai mare. Au zis ca pompa mea se trimite inapoi la fabrica, dar de la fabrica vin piese noi. Mai demult am discutat cu cineva de la piese si am intrebat daca sunt pompe reconditionate si a recunoscut ca asa sunt. Probabil si daca nu as da pompa mea la schimb tot o pompa reconditionata as primi.

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Schimbare distributie Octavia 2 - 1.9 TDI
« Răspuns #82 : Iunie 19, 2012, 09:51:58 a.m. »
Indiferent la ce service apelezi solicita factura+chitanta, este o garantie pt manopera prestata. Si pune pompa apa noua.
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 4541
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Schimbare distributie Octavia 2 - 1.9 TDI
« Răspuns #81 : Iunie 19, 2012, 09:41:38 a.m. »
eu nu as merge pe pompa de apa reconditionata. La Renault nici nu se aude de asa ceva (dar sa nu credeti ca ii laud). Daca iti curge pompa mai devreme de 5 ani (lucur pe care eu il vad verosimil), va trebui sa dai kit-ul de distributie jos ca sa schimbi pompa, si manopera va fi tot de 1050 RON. Crezi ca merita?
Un lucru reconditionat nu este ca unul nou, orice s-ar zice. Am mai crezut eu asta cand mi-am reconditionat caseta de directie, si m-a tinut vreo 2 ani.
Daca nu iti permiti sa mergi la reprezentanta, mai bine iti cumperi tu piesele (ex curele Gates/Contitech, role Ina, pompa Hepu) si mergi la un service mic sa ti le puna.
Parerea mea.
« Ultima Modificare: Iunie 19, 2012, 09:50:24 a.m. de vizitator »
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline ff_2004_06

  • Moderator
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Locaţia: Iasi
  • Mesaje postate: 2281
  • Karma: +0/-0
  • ...
  • Auto: Fosta: O2 DSG 1.9 TDI
Re: Schimbare distributie Octavia 2 - 1.9 TDI
« Răspuns #80 : Iunie 19, 2012, 09:11:00 a.m. »
Salut,
depinde de service-urile care concureaza cu reprezentanta (inteleg ca reprezentanta din Cluj e ok). Presupun ca in banii astia intra si rola accesorii (sau cum ii zice) si schimbul de antigel, nu?
Daca folosesti piese Conti / INA / Hepu si service-ul e serios, poti ocoli reprezentanta.
Despre pompa de apa reconditionata nu stiu ce sa zic, eu nu as pune asa ceva pe masina. La mine una originala Hepu a costat putin peste 200 RON.
Ex: 2008 O2 1.9 TDI DSG6

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 20, 2026, 06:30:58 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]


deschidere portbagaj din cheie de Kel_Sceptic
[Iunie 13, 2026, 09:24:26 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 [25] 26 27 28
29 30