Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Utilizarea programului de diagnoza VDS Pro  (Citit de 36524 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline St3ff

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2009
  • Locaţia: Bucuresti (Pantelimon)
  • Mesaje postate: 1732
  • Karma: +4/-0
  • Auto: O2 1.9 TDI BXE
Re: Utilizarea programului de diagnoza VDS Pro
« Răspuns #20 : Septembrie 13, 2009, 01:04:23 p.m. »
e adevarat ca interfetele astea de pe piata, daca conectezi laptopul la net,chiar daca nu odeschizi (vagcom etc.) nu le mai poti folosi? :D
doar daca sunt clone . Si aceste clone se indentifica prin pretul scazut.
Dar la ce iti trebuie internet in momentul in care conectezi cablul la masina?
Niciodata sa nu circuli cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau pazitor sa zboare

Offline Turbocip

  • Junior
  • *
  • Joined: Feb 2009
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 43
  • Karma: +0/-0
  • TDI FOREVER
Re: Utilizarea programului de diagnoza VDS Pro
« Răspuns #19 : Septembrie 13, 2009, 12:14:12 p.m. »
Unele variante de 704 si 805 fac asa ceva .
eu in trecut am avut un 607 si nu a avut absolut nici o problema cu asa zisul update care le face nefunctionale .
Acum am trecut la VCDS originala - deja a aparut versiunea 908 Release.
 
Iti pot aduce orice interfata doresti / detalii pe PM
 
SKODA OCTAVIA TOUR 1.9TDI 118CP
AUDI A4 1.9TDI 170CP

Offline RRS

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Iun 2008
  • Locaţia: CJ
  • Mesaje postate: 2935
  • Karma: +29/-43
  • Fotograf Youtubar
  • Auto: Karoq TDI
Re: Utilizarea programului de diagnoza VDS Pro
« Răspuns #18 : Septembrie 13, 2009, 10:33:56 a.m. »
e adevarat ca interfetele astea de pe piata, daca conectezi laptopul la net,chiar daca nu odeschizi (vagcom etc.) nu le mai poti folosi? :D
intru rar pe forum, rog MP pentru contact

Offline Turbocip

  • Junior
  • *
  • Joined: Feb 2009
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 43
  • Karma: +0/-0
  • TDI FOREVER
Re: Utilizarea programului de diagnoza VDS Pro
« Răspuns #17 : August 13, 2009, 08:53:47 p.m. »
adauga-ma in mess si iti dau eu vdspro / turbocip@ymail.com ,sa dai add cu tot cu ymail.com ca altfel adaugi userul turbocip de pe yahoo
seara buna
SKODA OCTAVIA TOUR 1.9TDI 118CP
AUDI A4 1.9TDI 170CP

Offline DDaniel

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Iun 2008
  • Locaţia: Bistrita
  • Mesaje postate: 122
  • Karma: +0/-0
  • Daca ar fi sa aleg, aleg... si cand aleg, aleg.
Re: Utilizarea programului de diagnoza VDS Pro
« Răspuns #16 : August 13, 2009, 03:29:41 p.m. »
de unde iau o versiune buna de vds?
Skoda Fabia Combi Elegance, 1,9TDI-PD, 101PS, 2003

Offline Turbocip

  • Junior
  • *
  • Joined: Feb 2009
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 43
  • Karma: +0/-0
  • TDI FOREVER
Re: Utilizarea programului de diagnoza VDS Pro
« Răspuns #15 : Iulie 14, 2009, 09:16:52 p.m. »
Aveti AICI procedura de pornire a programului / codul de logare , explicat cap-coada
sunt postate aproximativ toate modulele ce se pot recoda !
~ Sper sa va ajute ~
Daca nu intelegeti un pas - transmiteti-mi pe PM
Bafta in utilizarea VDS-PRO
SKODA OCTAVIA TOUR 1.9TDI 118CP
AUDI A4 1.9TDI 170CP

Offline dodobird

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Aug 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 481
  • Karma: +0/-0
Re: Utilizarea programului de diagnoza VDS Pro
« Răspuns #14 : Iunie 28, 2009, 01:37:35 p.m. »
 :D Sa nu facem confuzii , noi am reusit sa pornim si sa intelegem cat de cat programul asta, nu am imbunatatit , modificat sau schimbat ceva  :D la el. De fapt daca ma gandesc bine stim deocamdata ce NU trebuie facut  =)) !!!
Dacia 1310 1,6 8V + Octavia Tour 1,8 20V-T

Offline FABIAn RuSu

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: ROU
  • Mesaje postate: 2632
  • Karma: +0/-0
  • FABIA 1.9
Re: Utilizarea programului de diagnoza VDS Pro
« Răspuns #13 : Iunie 28, 2009, 12:32:30 a.m. »
exista 2 centrale carora nimeni nu le da de cap: a mea care e cu N si cealalta care e cu Q; restul cifrelor sunt identice (nu va spun care sunt alea)
soooo.... ninja3 ;)
vand SUPORT PAHAR FABIA 1 original nou

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Utilizarea programului de diagnoza VDS Pro
« Răspuns #12 : Iunie 28, 2009, 12:27:48 a.m. »
Fabian, putintica rabdare, stimabile, saptamana urmatoare facem testele finale pe cobaiul din dotare, ca de obicei  8-} Apoi postam aici concluziile.  ;)
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline FABIAn RuSu

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: ROU
  • Mesaje postate: 2632
  • Karma: +0/-0
  • FABIA 1.9
Re: Utilizarea programului de diagnoza VDS Pro
« Răspuns #11 : Iunie 27, 2009, 10:30:39 p.m. »
revin: cine reuseste sa-mi faca si mie figura cu VDS-Pro e cel mai tare din parcare; mai tare si ca redmann care a "brevetat" pe forumurile autohtone figura cu roll up/down windows
 
 :-B :-B
 
:D
vand SUPORT PAHAR FABIA 1 original nou

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Utilizarea programului de diagnoza VDS Pro
« Răspuns #10 : Iunie 27, 2009, 03:51:14 p.m. »
Nu te plictisesti din ce vad, pana sa ne intalnim si sa stricam impreuna !  :))
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline dodobird

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Aug 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 481
  • Karma: +0/-0
Re: Utilizarea programului de diagnoza VDS Pro
« Răspuns #9 : Iunie 27, 2009, 02:30:31 p.m. »
Noi precizari in legatura cu acest minunat program  :)) :
Este foarte adevarat ca nu poate functiona cu alte adaptoare decat NATIVUL com serial !!!
Si chiar in cazul acesta trebuie sa butati pe un cd bootabil cu ms-dos 6.22.
Si pentru fraierul care, ca  mine, a apasat comanda "reset" din meniul 46 , desi nu stiu ce altceva face in afara "ascunderii" totale a grupului 46 pentru orice interfata, pot sa va garantez ca numelei ei este ceea ce trebuie facut la ECU pentru a reveni la normal  =)) =)) =)) !
Dacia 1310 1,6 8V + Octavia Tour 1,8 20V-T

Offline dodobird

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Aug 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 481
  • Karma: +0/-0
Re: Utilizarea programului de diagnoza VDS Pro
« Răspuns #8 : Iunie 11, 2009, 09:50:47 a.m. »
Asa carevasazica , acum se clarifica treaba  :040: ! Intrebare :
dupa ce intri in submeniul 46 adresele sunt aranjate pe 2 coloane cea din stanga mai scurta, ultima comanda sau penultima de jos coloana stanga , ce fac ? Nu mai retin denumirea "restore" sau refresh" sau "reset" ?
Am executat-o ....crezand ca e de intoarcere in meniul principal si acum nu mai pot accesa grupul 46. =))

Later Edit :

Acum am revazut postul lui TURBOCIP : deci intrebarea este mult mai clara : Ce face comanda RESET din meniul lui 46 ??? - de fapt este in dreapta jos  =))   
« Ultima Modificare: Iunie 11, 2009, 10:14:24 a.m. de dodobird »
Dacia 1310 1,6 8V + Octavia Tour 1,8 20V-T

Offline Turbocip

  • Junior
  • *
  • Joined: Feb 2009
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 43
  • Karma: +0/-0
  • TDI FOREVER
Re: Utilizarea programului de diagnoza VDS Pro
« Răspuns #7 : Iunie 10, 2009, 12:37:32 p.m. »
Pai pe motor faci direct cu Vag-Com
Pe confort ca sa activezi rollup/down windows - aici folosesti vds pro sub DOS caci vagcom nu te lasa sa faci asta :)
SKODA OCTAVIA TOUR 1.9TDI 118CP
AUDI A4 1.9TDI 170CP

Offline dodobird

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Aug 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 481
  • Karma: +0/-0
Re: Utilizarea programului de diagnoza VDS Pro
« Răspuns #6 : Iunie 10, 2009, 10:28:22 a.m. »
Da , merci mult de raspuns , am schimbat interfata (era defecta). Merge si pe 311,409, DDT2000, VWTools. Si se pare ca merge si pe VDS Pro ... E posibil insa la mine pe Octavia Tour  sa nu vada de exemplu motorul ? 46- Confort se pare ca la accesat. Ma rog mai sunt niste neclaritati , sapam in continuare.
Dacia 1310 1,6 8V + Octavia Tour 1,8 20V-T

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 20, 2026, 06:30:58 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]


deschidere portbagaj din cheie de Kel_Sceptic
[Iunie 13, 2026, 09:24:26 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 [24] 25 26 27 28
29 30