Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: fabia 1.2 70 CP 2008  (Citit de 13732 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ARM77

  • Expert
  • ***
  • Joined: Oct 2009
  • Locaţia: BUCURESTI
  • Mesaje postate: 693
  • Karma: +0/-0
Re: fabia 1.2 70 CP 2008
« Răspuns #10 : Iunie 29, 2010, 04:31:10 p.m. »
Salutare,
 
Singurele curele de la motorul tau sunt la agregate: 6 PK 1453 fara aer conditionat  si 6 Pk 1873 cu aer.Distributia-lant
 
Bafta!
Foste:Felicia 1.9D/2xFabia Sedan 1.9SDI/Fabia Combi 1.9TDI

Offline SkodaO2

  • Junior
  • *
  • Joined: Apr 2009
  • Locaţia: Timisoara
  • Mesaje postate: 28
  • Karma: +0/-0
Re: fabia 1.2 70 CP 2008
« Răspuns #9 : Iunie 29, 2010, 02:03:30 p.m. »
"Din gama actuala, distributia pe lant este la motoarele de   1,2 litri (60 si 70 CP) si 1,2 TSI (86 si 105 CP). Distributia pe curea   este la motoarele 1,4 MPI (86 CP), 1,4 TDI si 1,6 TDI.  Pentru modele vechi, daca ne furnizati seria de caroserie, va   putem preciza tipul distributiei pentru automobilul respectiv. In   principiu, motoarele 1,9 SDI si 1,9 TDI au distributia pe pe curea, in   timp ce motorul 1,4 16V are distributia pe curea"




Raspuns primit de la o reprezentanta.
Fabia II Star Facelift       Octavia II Trendline
1.2 HTP/70 CP/2010      1.6 MPI/102 CP/2008

Offline liv_sibiu

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Dec 2007
  • Locaţia: Sibiu
  • Mesaje postate: 3014
  • Karma: +14/-3
  • Auto: 1,9 TDI PD , 77 kW ,
Re: fabia 1.2 70 CP 2008
« Răspuns #8 : Iunie 27, 2010, 07:38:38 p.m. »
Cred ca ai motor de baza BZG si distributie pe lant .
Skoda Octavia II Trend , 1,9 TDI / BXE -105 CP/250 Nm , CV manuala , PDG , tempomat , s.a.

Offline iseeavoice

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Ian 2009
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 266
  • Karma: +0/-0
  • "Steaua - A doua casa, cealalta familie!"
  • Auto: SFB 1.4 TDI
Re: fabia 1.2 70 CP 2008
« Răspuns #7 : Iunie 27, 2010, 06:25:06 p.m. »
Codul il gasesti in talon si este format din 3 litere, ex. BNM, ALH etc., asta in cazul in care nu stiai.

Offline Cheeta

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Feb 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 659
  • Karma: +0/-1
  • Auto: Ex: 1,9 TDI ALH 90CP 2006
Re: fabia 1.2 70 CP 2008
« Răspuns #6 : Iunie 27, 2010, 06:20:46 p.m. »
Salut, trebuie sa dai codul motorului, ca sa te ajute un expert.
De exemplu, eu la Felicia 1.3 - codul mai jos - am distributie pe lant.
Dai codul, afli.
Ex: Skoda Octavia Tour 1,9 TDI ALH 66KW/90CP MY 2006

Offline SkodaO2

  • Junior
  • *
  • Joined: Apr 2009
  • Locaţia: Timisoara
  • Mesaje postate: 28
  • Karma: +0/-0
Re: fabia 1.2 70 CP 2008
« Răspuns #5 : Iunie 27, 2010, 06:00:47 p.m. »
Ma scuzati ca fac topic nou...As dori sa stiu daca Fabia facelift,1.2,70 CP,are distributia pe lant,stie cineva?mersi:)
Fabia II Star Facelift       Octavia II Trendline
1.2 HTP/70 CP/2010      1.6 MPI/102 CP/2008

Offline vasis

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mai 2009
  • Locaţia: craiova
  • Mesaje postate: 126
  • Karma: +0/-0
Re: fabia 1.2 70 CP 2008
« Răspuns #4 : Mai 19, 2009, 10:26:06 p.m. »
Thanks you.
La depasiri il cam "fortez", imi place sa fac depasirile prin retrogradare in treapta inferioara, accelerez ceva inainte de a ambreia asa ca nu prea intervine frana de motor din contra sare din 3500 turatii la viteza de 100 km/ora la 4200 turatii, cred in treapta a 4-a. O singura data, dar nu o sa se mai intample l-am dus in 6000 de ture prin retrogradare din 4 in 3 la viteza de 100 de km/ora in treapta a 4-a la 120 km/ora in treapta a 3-a si nu a taiat alimentarea.
De schimbat, schimb la aprox. 3000 la drum lung, in oras la 2000-2500 de turatii.
Nu am simtit ca nu mai trage la 4500 de ture din contra in treapta 3 sau 4 la 4000 de ture urca pantele de voie si se duce bine de tot. Mi s-a intamplat sa-l subturez pe o panta mai abrupta pe un drum prost unde nu am vrut sa-l turez in 2000-3000 de ture, l-am lasat moale la aprox 1000-1200 fara sa-i dau 1, eram in trepta a 2-a.
Mie mi se pare ca este un motor care nu se subtureaza datorita cuplului maxim la turatia de 3000 de ture asa ca poti merge cu el fara probleme la 1200-1500 in treapta 2 sau 3. Am incercat a 5-a in oras dar la 60-70 km/ora.
Problema mea este daca i se pot da din cand in cand varfuri de turatie la depasiri.
La 90 km/ora in treapta 5 consum mixt am avut consum 4.9-5 l /100km

Noua Fabia 1.2 70 CP

Offline drapar

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 1255
  • Karma: +1/-0
  • De catva timp inscris
  • Auto: Golf VII 1.0 TSI
Re: fabia 1.2 70 CP 2008
« Răspuns #3 : Mai 19, 2009, 09:39:15 p.m. »
@vasis: E ok ca scoti toata puterea din motor la turatie mari, dar nu stiu daca, pe termen lung, dauneaza acest stil de condus. Consider ca schimbatul treptelor de viteza intre 3.000 - 3.500 rpm e mai "safe" pentru motor.

PS: Poate muta un moderator acest topic din aria "Fabia" (Fabia 1) in aria "Noua Fabia" (Fabia 2) ;)
« Ultima Modificare: Mai 19, 2009, 09:43:19 p.m. de drapar »
VW Golf VII FL Comfortline 1.0 TSI 115 CP - MY2019
Skoda Octavia II FL Drive Plus 1.6 TDI 105 CP - MY2012 (retired); Skoda Octavia II FL Business 1.2 TSI 105 CP - MY2010 (retired); Skoda Fabia I FL Combi Elite 1.2 HTP 64 CP - MY 2004 (retired)

Offline GTI paua

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2008
  • Locaţia: Cj
  • Mesaje postate: 641
  • Karma: +0/-0
Re: fabia 1.2 70 CP 2008
« Răspuns #2 : Mai 19, 2009, 09:25:39 p.m. »
Vrei consum bun,mergi constant cu 80-90 km/h si iese 4L si ceva in functie de trafic,pante si alti factori.
La peste 4500 rpm nu mai trage,iar pe la 5400 taie alimentarea.
Coboara pantele fara a scoate din viteza;vei avea consum zero.
Nu brusca in frana de motor prin retrogradarea brutala a treptelor de viteza;se da distributia peste cap.
Merge foarte bine in coloana cu treapta a 5-a si 50 la ora.
Te edifici cel mai bine de consum daca lasi computerul de bord pe afisarea consumului instantaneu,cand in treptele inferioare la demaraj arata frecvent 35%.Uneori am avut indicatii si de 99%. >:)
Priveste in retrovizoare daca te urmeaza ingerul tau pazitor...
....................................

Offline vasis

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mai 2009
  • Locaţia: craiova
  • Mesaje postate: 126
  • Karma: +0/-0
fabia 1.2 70 CP 2008
« Răspuns #1 : Mai 19, 2009, 09:05:40 p.m. »
am o fabia 1.2 70 CP, as dori cateva pareri despre modul cum se merge cu acest motor, cuplul maxim este la 3000 de ture. Eu la depasiri il cam duc in 5000 de ture in rest nu il fortez, este bine sau rau.

cele bune
Sorin




Fiecare membru are obligatia sa isi treaca in semnatura modelul, motorizarea si anul de fabricatie al masinii pe care o poseda.
« Ultima Modificare: Mai 19, 2009, 09:25:30 p.m. de vasis »
Noua Fabia 1.2 70 CP

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 26, 2026, 09:12:57 p.m.]


Cine suntem si ce putem face pt a va ajuta? de vquzby
[Iunie 26, 2026, 10:41:53 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 [28]
29 30