Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: TOP 5  (Citit de 89175 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline RazvanDuta

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2009
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 851
  • Karma: +0/-0
  • Auto: 2.5TDI 140kW
Re: TOP 5
« Răspuns #5 : Februarie 24, 2010, 06:29:37 p.m. »
TOP 5 +   ( Skoda Superb 1 )
1.Motorul V6
2.Spatiul interior
3.Spatiul din portbagaj
4.Scaunele cu memorie si incalzire,
5.Vizibilitate buna

TOP 5 -
1.Consumul
2.Calitatea tapiteriei
3.Becurile de la numarul din spate
4.Bord saracacios
5.Climatronic ca la Octavia 1


Offline roberto

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 3609
  • Karma: +4/-1
  • Laugh at your problems, everybody else does
Re: TOP 5
« Răspuns #4 : Februarie 24, 2010, 06:12:07 p.m. »
Si eu care visam de mult timp un parbriz incalzit.:( Ovidiu, poti detalia te rog motivele minusului.
Land Rover Discovery 3

Offline Owe

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2008
  • Locaţia: Drobeta
  • Mesaje postate: 901
  • Karma: +0/-0
  • Is it progress if a cannibal uses a knife and fork
  • Auto: 1,9 TDI, BXE
Re: TOP 5
« Răspuns #3 : Februarie 24, 2010, 06:07:06 p.m. »
TOP 5 +
1.Farurile  bixenon  cu  AFS,
2.ESP-ul,
3.Senzorii de parcare cu afisare pe Bolero,
4.Scaunele cu memorie si incalzire,
5.Sistemul dublu de deschidere al portbagajului (nu-i optional dar e foarte bun).

TOP 5 -
1. Senzorul de ploaie,
2. Alarma OEM,
3. Cotiera fara climatizare (noroc ca-i reglabila),
4. Parbriz incalzit,
5. Navigatia scumpa.

Octavia Tour  TDI ;  Superb 2  TDI
Difficile est satiram non scribere

Offline Cheeta

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Feb 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 659
  • Karma: +0/-1
  • Auto: Ex: 1,9 TDI ALH 90CP 2006
Re: TOP 5
« Răspuns #2 : Februarie 24, 2010, 05:21:52 p.m. »
Foarte buna ideea, subscriu.
In ceea ce ma priveste, am sa includ si facilitati pe care nu le am la masina, dar stiu ca sunt utile/bune sau dimpotriva, neacceptate, dupa caz.
 
Topul meu:
 
TOP 5 +
1.Transmisia DSG
2.Tempomat
3.ESP cu Hill hold control
4.Monitorizarea presiunii in pneuri
5.Suport lombar si scaune fata reglabile pe inaltime

TOP 5 -
1. Hayonul ridicat la Octavia - cand ploua curge apa in portbagaj (subscriu)
2. Radio cu CD player original (extrem de scump)
3. Navigatie originala (extrem de scumpa)
4. Alarma originala (scumpa)
5. Padele pentru schimbarea vitezelor la volan - inutile si posibile probleme de fiabilitate

Comentariu: La TOP 5+ aveam mai multe de pus, pot ajunge si la 10, cu aceeasi nota buna. In schimb la TOP 5- m-am gandit destul de mult, ceea ce ma face sa cred ca Skoda e totusi o masina cu mai multe bune decat rele. Asta e foarte bine pentru noi toti.
Ex: Skoda Octavia Tour 1,9 TDI ALH 66KW/90CP MY 2006

Offline Admin

  • Life is tough. Great!
  • Administrator
  • *****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: 47°47'24''N 22°53'24''E
  • Mesaje postate: 2603
  • Karma: +14/-2
  • Waste Allocation Load Lifter - Earth Class
TOP 5
« Răspuns #1 : Februarie 24, 2010, 03:30:44 p.m. »
M-am gandit ca ar fi util pentru cei care cauta sa configureze o masina nou, sa ne exprimam parerile intr-un top 5 lucruri care ne plac la masina noastra si top 5 care nu ne plac, astfel am sintetiza multe lucruri si am face altora alegerea mai usoara si poate mai inspirata.
Ca sa incep am fac primele topuri:


TOP 5 +
1.Transmisia DSG
2.Farurile adaptive cu xenon de la Superb
3.ESP cu Hill hold control
4.Tractiunea integrala Haldex (generatia 4)
5.Tempomat


TOP 5 -
1. Climatronic / AC care se impute dupa un an de folosinta
2. Senzorul de ploaie - nici el nu stie ce vrea sa faca
3. Hayonul ridicat la Octavia - cand ploua curge apa in portbagaj (nu e un optional dar  tot enervant E)
4. Sun safe glass - efectul nu este pe masura pretului platit
5. Padele pentru schimbarea vitezelor la volan - inutile si greu de folosit
« Ultima Modificare: Martie 16, 2010, 02:14:59 a.m. de Master 4X4 »

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 20, 2026, 06:30:58 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]


deschidere portbagaj din cheie de Kel_Sceptic
[Iunie 13, 2026, 09:24:26 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 [25] 26 27 28
29 30