Autor Subiect: Plangerea contraventionala/Anulare proces-verbal  (Citit de 83852 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline A V A T A R

• "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Administrator
  • Locaţia: Oradea
  • Mesaje postate: 15997
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Daihatsu / Toyota
Re: Plangerea contraventionala/Anulare proces-verbal
« Răspuns #534 : August 10, 2019, 08:18:24 p.m. »
Cam asa e :))

Mno, va dau un BAN sa va treaca, in ce moneda il vreti?  :71:
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

“Nu poti învata nimic pe nimeni; poti doar sa ajuti pe cineva sa descopere" - Galileo Galilei

Eliberati-va de conditionari si ne vom intalni !

Offline james kilowatt

• Expert
  • Locaţia: Europa
  • Mesaje postate: 2298
  • Auto: Skoda Superb 1.8 TSI
« Răspuns #533 : August 09, 2019, 11:58:22 a.m. »
Eu cred ca are circumstante atenunante... In relatia cu autoritatile riscul de deviatii sexuale e unul major, si deci intregul topic e unul usor deviant :D
Skoda Superb 1.8 TSI
Citroen C1 998cc sensodrive

Offline M i c u t z u

« Răspuns #532 : August 09, 2019, 11:03:49 a.m. »
Mda,tu esti tartorul acestei divagatii.. :D Un 35% te.ar linisti! =))
« Ultima Modificare: August 09, 2019, 11:09:59 a.m. de M i c u t z u »
Esti IDIOT?Atunci citeaza ultimul mesaj postat!

Offline corin

• Moderator General
  • Locaţia: MS
  • Mesaje postate: 431
  • Per aspera ad astra
  • Auto: TOUR 1.6 BFQ AT
« Răspuns #531 : August 09, 2019, 06:09:47 a.m. »

Nu stiu daca solutia, cu gresesc si stiu ca gresesc dar platesc daca sunt prins( cu eventuale rugaciuni la Big Boss " poate da Domnul si nu avem nici un radar pe drum) este cea mai buna.

Nu e cea mai buna, fireste, dar ideea era sa imi asum ca am gresit si sa nu caut sa ma disculp prin orice mijloc, cautand alt tap ispasitor in afara de ala care am fost eu. De fapt daca ma gandesc mai bine, eu am gresit mai mult decat copilul care a tinut de volan.
Victor, muta-ne unde vrei tu, ca Doru ne da BAN.  :D
"Unde nu cad ploile, nu pot ca sa creasca flori/ Unde nu sunt oameni buni, nu exista sarbatori!" Poem - The Motans feat. Irina Rimes

Offline A V A T A R

• "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Administrator
  • Locaţia: Oradea
  • Mesaje postate: 15997
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Daihatsu / Toyota
« Răspuns #530 : August 08, 2019, 06:41:36 p.m. »
Urmeaza un film de informare sexual deviant, sau nu? Sa stiu daca mai urmaresc atent topicul cu mana pe ISSUE BAN :))
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

“Nu poti învata nimic pe nimeni; poti doar sa ajuti pe cineva sa descopere" - Galileo Galilei

Eliberati-va de conditionari si ne vom intalni !

Offline LNT

• Gold member
  • Mesaje postate: 1315
  • Mester Strica-Tot
    • SayIT.ro
  • Auto: O2 FL 1.6 TDI Drive
« Răspuns #529 : August 08, 2019, 03:29:54 p.m. »
Stramosii ne-au pus baza unei educatii sanatoase (DURA LEX SED LEX, ERRARE HUMANUM EST) si ne-au nascut intr-o tara de poveste.
Aceeasi stramosi vedeau in sodomizarea sclavilor o forma de virilitate, deci atentie spre ce idealuri tindem.  :))
In the zone where normal things don't happen...very often.

Offline bogdanpiatra

• Gold member
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3127
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
« Răspuns #528 : August 08, 2019, 12:50:16 p.m. »
Bine, aici e si un pic de ipocrizie, fara suparare.

Adica, ai gresit(voluntar, ai spus ca doream sa ajung la ora x la destinatie, lucru care nu se putea decat cu incalcarea legii) platescti. Esti corect.

Dar eu daca am gresit si contest greseala nu mai sunt corect, desi poate eu am gresit din uitare, din greseala pur si simplu, din .....am circumstante atenuante

Ok, ce ar fi daca amandoi am respecta legea? Plecam la ora la care trebuie, respectam legea, ne mai luam o noapte de cazare si toate bune. Nu ar mai fi accidente, nu ar mai fi oameni stresati, etc.

Nu stiu daca solutia, cu gresesc si stiu ca gresesc dar platesc daca sunt prins( cu eventuale rugaciuni la Big Boss " poate da Domnul si nu avem nici un radar pe drum) este cea mai buna.

scuze Micutzu pentru topic tip chat, dar nu am vrut sa l leg de celalat.

« Ultima Modificare: August 08, 2019, 12:52:32 p.m. de bogdanpiatra »

Offline bogdanpiatra

• Gold member
« Răspuns #527 : August 08, 2019, 12:39:39 p.m. »
Eu am prins prapadul in Halkidiki(Sykia, Sythonia). Masina noua.
Nu am patit nimic. Doar 20 de ore fara curent si telefon. In rest plaja normal, si pranzul de a doua zi cu conserve si covrigi. :))
Multumit. Inseamna ca nici eu nu l-am suparat pe Big Boss, atunci?
Din Macedonia nu cred ca iti vine acasa nimic.

Offline corin

• Moderator General
  • Locaţia: MS
  • Mesaje postate: 431
  • Per aspera ad astra
  • Auto: TOUR 1.6 BFQ AT
« Răspuns #526 : August 08, 2019, 11:40:31 a.m. »
O alta poveste. A mea. Patita luna trecuta. Plecam spre Grecia pentru prima data cu familia. Din traseele indicate de prieteni am ales unul dupa capul meu. Pentru ca am plecat la miezul zilei intr-o miercuri, am ales ruta care ma duce din TGM cel mai repede si mai mult pe autostrada. Eu am condus RO si SRB, fi-meu MK si GR. Pentru ca doream sa ajungem pana la ora 0.00 la destinatie, am mers deseori mai mult decat legal. In MK intr-un tunel FLASH. Aveam cam 120, limita 80. Zic: ai luat-o! Fi-mio: dar si tu ai mers tare. Eu: corect. Ce vine acasa, platim jumi-juma.
Fara resentimente, fara nervi, la ora 0.03 am ajuns la destinatie. 1100km, 12 ore, 90km/vm. Consum 8.9 tiguan 2.0 TDI.
PS. Am plecat spre casa din Halkidiki miercuri dimineata in 10 iulie. Seara a venit prapadul.
Inseamna ca nu l-am suparat pe Big Boss?
"Unde nu cad ploile, nu pot ca sa creasca flori/ Unde nu sunt oameni buni, nu exista sarbatori!" Poem - The Motans feat. Irina Rimes

Offline james kilowatt

• Expert
« Răspuns #525 : August 08, 2019, 10:17:46 a.m. »
Eu am citit-o pe aia cu omul frumos. Pe cat e de genial ca actor, pe atat de e mediocru ca scriitor...
Skoda Superb 1.8 TSI

Offline bogdanpiatra

• Gold member
« Răspuns #524 : August 08, 2019, 09:35:30 a.m. »
Dan Puric mai fura si curent. Ma rog, pe banii nostri. Chiar acum ii citesc o carte" Fii demn". Asa am aflat ca a fost colaborator al securitatii. in nuvela Gastele. Chiar nu stiam.

Offline james kilowatt

• Expert
« Răspuns #523 : August 08, 2019, 09:19:24 a.m. »
@corin
Sramosii s-au născut într-o țară care timp de sute de ani i-a considerat animale de povara, în care n-au avut niciun drept. Iar legile erau făcute să-i apere pe aia din vârf de talpa. Noi încă mai aveam iobagie și sclavagism în secolul XX care a fost urmat de comunism... Tara aia idilica la care visează de-alde Dan Puric din păcate n-a existat niciodată decât în imaginație... Sau propaganda.

Ceea ce vreau sa spun e ca legea trebuie respectata, însă asta nu înseamnă că nu poate fi contestata sau ca nu poate fi aplicata abuziv și ca în relația cu cu statul noi trebuie sa ne comportam în continuare ca niște oi docile.  Iar abuzurile statului nu trebuie tolerate, suntem încă prea aproape de perioada în care statul era totul și cetățeanul nimic.

Între riscurile rețelelor de babe care vând ilegal pătrunjel și mafioților gen vizitator care merg 50m pe interzis (fără sa jeneze pe nimeni) și revenirea la un stat polițienesc și abuziv eu unul il prefer pe primul.
Trăim într-o lume reala, cu oameni reali și nu ideali, și mie mi-e mult mai ușor sa tolerez imperfecțiunile unui simplu cetățean decât cele ale unuia în uniforma care reprezinta autoritatea de stat. Mi-e mult mai ușor să-l iert pe vizitator ca a mers pe interzis din prostie sau neatenție (dacă era vorba de nesimțire sau rea-voința era altceva) decât un politiai care nu-și cunoaște atributiile și legea pe care trebuie s-o aplice.
« Ultima Modificare: August 08, 2019, 09:21:14 a.m. de james kilowatt »
Skoda Superb 1.8 TSI

Offline bogdanpiatra

• Gold member
« Răspuns #522 : August 08, 2019, 08:58:57 a.m. »
Sa spun o poveste cu plangerea, legea si dreptatea.
In 8 iunie 2012 sunt depistat de catre aparatul radar cu 79 km/h in localitatea Praxia Suceava. Eram cu copilul in masina, avea 11 ani, nici pe afara nu circulam cu viteza mai mare,. Skoda avea un sistem de fixare a unei viteze care atunci cand era depasita bipaia destul de strident. Era fixat la 65 km/h(gandeam ca daca viteza masinii e 65 pe bordin realitate e 60, fara probleme). Nu auzisem bipaitul.
Il rog pe domnul politist sa imi arate cu cat am depasit, aroganta maxima, putina contrazicere, ma rog, daca ma intereseaza sa cer de la politie., ca el nu imi arata.
Platesc amenda, 170 de lei parca, imi fac copii si ma pregatesc sa mi arhivez dosarelul(in azuri de gen nu le trimit nici o copie, nu au decat sa verifice daca am platit amenda).
Si ce sa vezi, imi vine mie in minte sa ma uit putin in ordonanta respectiva si constat ca imi gresise articolul din lege. Imi scria in PV ca am depasit viteza  dar m-a amendat pentru nepurtarea centurii de siguranta. PV era intocmit de Ionescu Vasile(nume fictiv).
In caz de fata evident ca m-am gandit sa atac PV. Fac plangere, depun, cer toate hartogaraiele pe acolo. Ma duc cu avocat(un var care m-a reprezentat probono, nici macar bani de combustibil nu mi a cerut).
In raspunsul la plangere, mi se spune ca agentul Ionescu Vasile Robert,,,,,in conditiile unui carosabil acoperit cu zapada( deci 8 Iunie)....inca a fost indulgent,,,,ca de fapt eu depasisem cu 49 km/h viteza, fIind iarna, conditii grele, trebuia sa merg cu 30 km/h.
Autorizatia de utilizare a aparatului radar era pe numele Ionescu Robert, fara vreun CNP care sa faca legatura.
Ordinul de serviciu era pe numele Ionescu Vasile, dar pentru ziua de 6 Iunie.
omologarea aparatului radar era in termen dar diferea o litera fata de cea din procesul verbal.
La dosar nu s-au depus probe foto de catre politie, ci doar un CD, care nu s-a putut vizualiza de catre noi, neavand laptop cu CD. Judecatorul ne intreba de unde sa facem rost de un laptop sa citim  CD-ul.
Am depus copie cu PV marit la format A3, pentru a se vedea clar in cadrarea in lege.
PIERD. Avocatul stupefiat.
Facem recurs la Suceava.
Suceava da cazul inapoi la Falticeni pentru rejudecare, din motiv de probe incomplete sau nu mai tin minte ce motiv.
Sunt programat in data de... dar un judecator se retrage din complet si sunt reprogramat.
Rejudecare la Falticeni. se pune CD intr-un laptop al avocatului. Nu s-a putut citi. Se consemneaza  acest lucru. Pierd.
Apel la Suceava-pierd.
In nici o motivare nu mi se vorbeste de probe sau de lipsa lor. Invariabila fraza cu am depasit viteza. Nu referire la incadrare gresita, nu referire la inscrisuri gresite in PV(seria aparat radar), nu referire ordin de serviciu pentru alta zi, nu referire la autorizatia de utilizare a aparatului, etc. Nici azi nu stiu cat am avut viteza.
Varu-meu a vrut sa mai incerce ceva, era deja ceva personal pentru el. l-am oprit si i-am bagat in ma-sa.

Peste 5 ani s-a aflat ceva. Agentul respectiv era bine infipt in meandrele "informatiei" si isi cam baga si scotea in judecatori. Devenise si pentru el un caz care nu trebuia pierdut. Cica judecatorul retras din complet la amenintari a facut-o. Astea le-a aflat varul meu de la un avocat din Falticeni, care radea de el, ce mare proces a avut si l-a pierdut.
Ce sa mai zic? Nu merita sa-i dai in judecata chiar daca ai gresit?
« Ultima Modificare: August 08, 2019, 09:04:05 a.m. de bogdanpiatra »

Offline cirsteammm

• Gold member
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 742
  • Ford Kuga Titanium 2.0tdci 4x4/Skoda Fabia 1.9 SDI
« Răspuns #521 : August 08, 2019, 08:41:38 a.m. »
Corect ceea ce spuneti insa pierdem esentialul. Inteleg ca schimbarea incepe cu fiecare dintre noi insa avem aici lectii de moralitate pentru o mica greseala facuta de vizitator pentru care a si platit insa nu ne intereseaza ca in aceasta tara politia suna clanurile mafiote pentru a obtine informatii, face descinderi acolo unde sunt trimisi de catre sefii acelor clanuri, totii penalii sunt in functii publice, isi aduc acolo tot felul de indivizi cu cefe late si creier zero platiti cu bani publici, saptamana aceasta a fost data o amnistie fiscala care a sters din pix datorii de miliarde de euro, de la marii infractori nu se recupereaza nimic etc. Si noi trebuie sa fim plini de optimism. Dar Vizitator trebuie ars pe rug ca vrea sa gaseasca o cale de a nu plati o amenda data posibil de cineva care nu avea dreptul sa faca acest lucru. La protest vin cateva mii de oameni, mai fraieri, care ulterior sunt amendati si nici ei nu mai ies data viitoare. Somn usor Romania.
P.S. - nu trec printr-o perioada proasta, nu am probleme de nici o natura insa nu pot sa nu remarc ca totul merge intr-o directie gresita. Si am mai iesit si eu din tara asta si am vazut ce inseamna normalitatea.
„Prea mulți oameni cheltuie bani pe care nu i-au câștigat pe lucruri pe care nu le vor pentru a impresiona oameni pe care nu-i plac”

Offline Stef13

• Moderator General
  • Locaţia: NT
  • Mesaje postate: 3346
« Răspuns #520 : August 08, 2019, 08:17:54 a.m. »
O țară,  ca și orice casă dealtfel, arată exact ca locuitorii săi. Ar fi bine sa ne uitam fiecare cat mai sincer în oglinda..

Observ ca, in functie de situație,  unii se raportează strict la lege, pe cand altii fac referire si la morala. Aici mereu apar contradicții. Eu cred ca, intr-o judecată sănătoasă,  morala ar trebui să preceadă dreptul (legea). Dar societatea mai are de evoluat pana cand tot ce este imoral poate fi considerat si ilegal.

* Subiecte recente

Probleme tehnice 1.4 16v de T. Carmen
[August 20, 2019, 08:39:37 p.m.]

Sfaturi achizitionare Octavia RS TFSI de A V A T A R
[August 20, 2019, 04:43:38 p.m.]

La cat se schimba cureaua de distributie?!? de marius_f
[August 20, 2019, 02:11:05 p.m.]

Martor ASR-se aprinde cand si cand. de Tom
[August 19, 2019, 12:37:59 p.m.]

coduri erori vag de marius_f
[August 19, 2019, 12:12:24 a.m.]

Ford Kuga Titanium 2.0 tdci 163 cp 4X4 de cirsteammm
[August 16, 2019, 10:01:28 p.m.]

Skoda Octavia 3 2.0 TSI DSG 4x4 de A V A T A R
[August 15, 2019, 09:05:00 p.m.]

Petrolierul si marele alb de james kilowatt
[August 13, 2019, 11:34:52 a.m.]

Jurnal bord Honda Civic 1.6idtec 120 CP de vizitator
[August 12, 2019, 12:52:31 p.m.]

Diverse probleme servodirectie de A V A T A R
[August 11, 2019, 06:21:53 p.m.]

Sisteme navigatie de nicudica
[August 11, 2019, 09:49:26 a.m.]

Avertizare sonora Skoda Fabia 1,2 TSI de Sorin BV
[August 10, 2019, 09:31:06 p.m.]

Plangerea contraventionala/Anulare proces-verbal de A V A T A R
[August 10, 2019, 08:18:24 p.m.]

Skoda Octavia 2 Elegance, 1.8 TFSI, 160 CP de Daniel
[August 09, 2019, 01:31:01 p.m.]

inlocuire furtun filtru motorina - se dezamorseaza filtrul ? de Liviu-tsi
[August 07, 2019, 07:43:00 p.m.]

Conectare telefon la Unitate Bolero de al bundy
[August 06, 2019, 02:12:42 p.m.]

De vanzare oglinda electrocromata originala VW/Audi/Skoda 5G0 857 511 D SMA de ovidescu
[August 06, 2019, 10:57:04 a.m.]

Ce ulei de motor folosim? de Sorinn
[August 05, 2019, 08:49:41 p.m.]