Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Jurnal Octavia 1.4 TSI-Rosso Brunello MY-2011  (Citit de 122226 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Andrei1980

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 1792
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Toyota Corolla 2.0 hibrida 140
Re: Jurnal Octavia 1.4 TSI-Rosso Brunello MY-2011
« Răspuns #443 : Iunie 27, 2012, 06:53:28 p.m. »
Pana ce aveam usile originale din fabrica nu suiera nimic la mine!!! De fapt acum mi-am dat seama despre ce suieraturi scriau unii colegi de forum pe aici. Pe partea nelovita nu au umblat deloc. Insa pe chederul exterior pus din fabrica se vedea clar ca sta perfect lipit pe geam, in timp ce pe cel din stanga parca parca nu statea asa lipit de geam. Acum dupa siliconare sta si cel schimbat la fel ca si cel pus din fabrica.
Se vede clar ca au siliconat sub cheder de jur imprejur (se si simte mirosul de silicon clar) . Eu cred ca vin gata siliconate din fabrica la astea FL, si ei au uitat efectiv. Nu de alta dar cand le-am zis de ce am venit nici nu m-au lasat sa le explic..deja stiau despre ce este vorba.
Toyota Corolla TS - 2.0 196, Exclusive, MY2024
Ex: Seat Leon ST, Skoda Octavia 2FL 1.4 TSI

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3198
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: Jurnal Octavia 1.4 TSI-Rosso Brunello MY-2011
« Răspuns #442 : Iunie 27, 2012, 05:31:13 p.m. »
daca operatiunea de inlocuire a portierei nu are ca si punct distinct siliconarea gemuletului fix acesta nu trebuie facut! poate datorita problemelor aparute la fl le-or fi siliconat din fabrica, si mecanicii de la Complexit au uitat!

Offline Iulian M

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Mesaje postate: 2771
  • Karma: +0/-0
Re: Jurnal Octavia 1.4 TSI-Rosso Brunello MY-2011
« Răspuns #441 : Iunie 27, 2012, 05:27:04 p.m. »
El a schimbat portierele pe stanga... poate din cauza asta a fost nevoie de asa ceva.

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3198
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: Jurnal Octavia 1.4 TSI-Rosso Brunello MY-2011
« Răspuns #440 : Iunie 27, 2012, 05:22:25 p.m. »
mi-au reetansat cu silicon gemuletul spate fix. Acum este liniste deplina in masina
Ciudat, in service au sustinut ca la modele face-lift suieratul la geamurile spate nu mai este prezent! Au recunoscut chituirea la cele mai vechi dar la astea noi spun ca nu exista!
Deci Andrei, rogu-te sa observi, ar trebui si pe dreapta sa ai! sau au izolat la ambele??? oare din fabrica or fi venit ele siliconate gata, din moment ce in service(Piatra Neamt) sustin ca nu mai trebuie silicon?
Urmareste putin, poate siliconam si noi!
« Ultima Modificare: Iunie 27, 2012, 05:31:46 p.m. de bogdanpiatra »

Offline Andrei1980

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 1792
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Toyota Corolla 2.0 hibrida 140
Re: Jurnal Octavia 1.4 TSI-Rosso Brunello MY-2011
« Răspuns #439 : Iunie 27, 2012, 03:50:42 p.m. »
Salutare!
Masina este perfecta de astazi...am fost la Compexit si cand le-am zis de suierat in spate, deja stiau ce si cum...in 30 de minute mi-au reetansat cu silicon gemuletul spate fix. Acum este liniste deplina in masina, de ce imi era frica, am scapat, nu am nici un fel de greierasi in masina, culmea, nici macar acela care era prezent cand masina era noua si foloseam AC-ul...de vara trecuta a disparut si sa bat in lemn nu a mai aparut. Deci confirm, la partea de tinichigerie ii acord nota 10 la Compexit. Am fost si la prietenii mei mecanici, s-au uitat si ei foarte atent si mi-au zis ca este una dintre cele mai bune lucrari de tinichigerie pe care l-au vazut in ultima vreme.
« Ultima Modificare: Iunie 27, 2012, 03:56:02 p.m. de Andrei1980 »
Toyota Corolla TS - 2.0 196, Exclusive, MY2024
Ex: Seat Leon ST, Skoda Octavia 2FL 1.4 TSI

Offline Andrei1980

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 1792
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Toyota Corolla 2.0 hibrida 140
Re: Jurnal Octavia 1.4 TSI-Rosso Brunello MY-2011
« Răspuns #438 : Iunie 26, 2012, 01:02:55 p.m. »
Nu are rost sa ne tot aducem argumente unul altuia...ca era trecut de 150 asta este sigur-sigur, ca poate nu era fix 160 ci un pic sub ea...poate, iti dai seama nu m-am uitat 5-6 secunde numai la vitezometru la viteza aia in timpul unei depasiri, iar de limitat, nu m-a limitat motorul iarasi...niciodata nu l-am turat pana sa ma limiteze electronica masinii. Turometrul era trecut bine de 6000 , dar iarasi cat m-am uitat nu era la 7000 precis...
Anvelopele aveau 2.2 atat pe fata cat si pe spate, verificate inainte sa pornesc la drum.
Judge probabil ai tu dreptate, poate ca eu am gresit dar mai sus ti-am scris ce stiu precis. Oricum se poate  concluziona este un motor de turatie si pe deasupra superfiabil, cea ce nu se poate spune despre TSI-uri...insa consuma. Drept dovada, chiar acum am revenit de la un mic drum de 40 km cu masina , drum pe care l-am efectuat si cu Honda, ca sa ma obisnuiesc cu masina inainte de drumul ce lung...pe drumul spre Zalau. Cu Honda am avut consum la reintoarcere 7.4% mers linistit cu un varf de viteza 140 km/h. Cu a mea acum si de a dracului am incercat sa ma duc "copy paste" identic si la intoarcere am avut consum,..... ghici cat? 5.4% deci acei 2% in plus au reiesit si aici (facand comparatia cu consumul meu de vara trecuta din Croatia 7.1% vs 9%)
Cu toate acestea imi placea si Honda nespus de mult , daca isi vindea prietenul masina in 2010 il cumparam. Insa nici Octavia nu este rea...imi place foarte mult ca trece mult mai fin si lin peste denivelari, portbagaj mai mare cuplu mai mare la turatii mai joase.... Masina merge perfect pe drum drept, nu trage nici intr-o parte, masina se comporta ca si inainte de accident, nici macar o scartaiala ceva. Numai acel suierat care se pare vine de gemuletul fix spate...maine ma prezint la ei...astazi nu am timp din pacate.
Toyota Corolla TS - 2.0 196, Exclusive, MY2024
Ex: Seat Leon ST, Skoda Octavia 2FL 1.4 TSI

Offline judge

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 1180
  • Karma: +3/-0
  • Auto: Utilaje agricole
Re: Jurnal Octavia 1.4 TSI-Rosso Brunello MY-2011
« Răspuns #437 : Iunie 26, 2012, 12:27:01 p.m. »
Eroarea la Accord la 200 kmh era de 8 kmh. Ceea ce duce cam pe unde am zis eu, 155 kmh. Iar asta inseamna sa fii pana in 7200 RPM.

Or, Andrei spune ca la 160 kmh era in 6.500 RPM. Mai avea deci 700 RPM pana in limitator, ceea ce nu prea are cum sa se intample.

Offline Iulian M

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Mesaje postate: 2771
  • Karma: +0/-0
Re: Jurnal Octavia 1.4 TSI-Rosso Brunello MY-2011
« Răspuns #436 : Iunie 26, 2012, 12:17:38 p.m. »
Pai mai e si eroarea aia la vitezometru de care se tot vorbeste :) poate nici gumele n-au presiunea care trebuie si de aici mai este o eroare.

Offline judge

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 1180
  • Karma: +3/-0
  • Auto: Utilaje agricole
Re: Jurnal Octavia 1.4 TSI-Rosso Brunello MY-2011
« Răspuns #435 : Iunie 26, 2012, 12:11:43 p.m. »
M-am pus sa ma educ - pare-se totusi ca memoria mea nu e atat de varza precum suspectez. Ia fa matale zoom aici - nu prea aveai cum sa fii in a 3-a la turatia aia.

Iar a mea era tot in 5 trepte. In 6 era doar pe 2.4 benzina si diesel.

Offline Andrei1980

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 1792
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Toyota Corolla 2.0 hibrida 140
Re: Jurnal Octavia 1.4 TSI-Rosso Brunello MY-2011
« Răspuns #434 : Iunie 26, 2012, 11:12:54 a.m. »
Honda pe care l-ai condus era cu 5 viteze sau mai noul model cu 6? Cel cu 6 are vitezele  mai scurte...la 160 in viteza a 3-a eram undeva pe la 6500 rpm si inca mai mergea dar am schimbat.
Poate ca am spus prea mult 5000 dar pana la 4500 rpm precis nu trage mai bine ca si 1.4TSI-ul meu...de acolo in sus se schimba treaba.

Legat de cum m-am dus: Setat tempomat pe 140 km/h mai apoi 150km/h pe autostrada(3 persoane adulte in masina si portbagaj plin)...de la Debrecen pana la Viena si inapoi....cateodata cateva sprinturi pana la 180km/h si o singura data 190...cam asa ma duc si cu a mea. In rest de la Oradea pana la Cluj, am cam depasit tot ce se putea...dar deja nu mi-a influntat in rau consumul mediu de pana atunci...

Socrul are O2 cu PDG...nu inteleg cum ai putut merge mai tare cu ala....si al meu merge mai bine in curbe...
Iar Honda Accord mi s-a parut mult peste masina mea in cea ce priveste stabilitatea in curbe, chiar incomparabil mai buna....

Schimbatorul este foarte scurta...are trasa cam jumatate la a mea...insa parca intra mai fin in fiecare treapta la masina mea...bine perceptii si perceptii. Intr-adevar Honda este setat pe sportivitate iar skoda pe mers de familie....

Numai bine!!!!
Toyota Corolla TS - 2.0 196, Exclusive, MY2024
Ex: Seat Leon ST, Skoda Octavia 2FL 1.4 TSI

Offline judge

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 1180
  • Karma: +3/-0
  • Auto: Utilaje agricole
Re: Jurnal Octavia 1.4 TSI-Rosso Brunello MY-2011
« Răspuns #433 : Iunie 26, 2012, 10:52:51 a.m. »
Normal ca pot fi altele decat parerile mele de driver de duzina :D .

Andrei, parerile mele nu au legatura cu abilitatile (reale sau percepute) ale vreunuia dintre noi de a conduce. Prin urmare, daca eu am perceptia ca sunt un mare zmeu si conduc cocalareste, asta nu invalideaza parerile tale.

pana la 5000 rpm zici ca trage mai prost ca 1.4TSI

Asta n-are cum sa se intample. Daca imi aduc aminte de la 4.000 si ceva intra VTEC-ul.

in viteza a 3-a poti termina depasirile lejer la 160 km/h

Din ce imi aduc eu aminte, pe la 155 kmh in a 3-a esti cam in limitator.

Ce este non plus ultra la aceasta masina este tinuta de drum: numai la un BMW 330i am mai intalnit asa tinuta perfecta, neutra...va spun sincer nu i-am putut(nu am avut curajul, sa recunosc) afla limitele, efectiv sta lipita de asfalt, si aproape ca nu se inclina in curbe...Au fost curbe pe sectorul Cluj-Oradea(pe care il cunosc la perfectiune ca am putut sa iau niste curbe cu 30-40km/h mai repede decat cu Octavia mea)

Accord-ul avea un caracter sub-virator destul de puternic, nu prea ai cum sa-l compari cu un Bimmer cu tractiune spate.

Si aici intervine paradoxul - eu m-am dat mai tare pe curbe cu Octavia 1.9 TDI cu PDG ( :-& ) decat cu Accordul. Nu prea am o explicatie pentru asta, decat poate faptul ca la Accord nu mi se transmitea cum trebuie feeling-ul in volan. Niciodata nu am simtit foarte clar unde e limita masinii. Paradoxal, asta insa s-a intamplat perfect la O2, si am facut un VTM ad-hoc pe Paraul Rece.

consum mare de-a dreptul, la 1490 km parcursi am iesit cu fix 9.0% consum mediu (...)
Daca va amintiti vara trecuta in Croatia cu Octavia mea am iesit la 7.1% vit medie 114km/h...

Cred ca te-ai cam dat la ea - mie imi lua 10,5% pe Bucuresti - Constanta si mergeam cu minim 200 kmh pe autostrada si cu cat permitea traficul in rest. Oricum, e un consum decent pentru un aspirat high-revving, n-ai cum sa compari consumul cu un 1.4 turbo. Si iti garantez ca s-ar fi putut obtine un consum mai bun, dar atunci nu are sens sa conduci masina aia, nu?

Si mi-am dat seama ca cutia de viteze imi merge mult mai fin ca si la Honda prietenului...ca in unt cum se spune.

Mersul ala ca-n unt e un semn rau. Nu ca ar avea a ta ceva, asa sunt toate. Cutia de pe Accord are un caracter sportiv si e foarte precisa. Si scurta, daca imi aduc eu aminte - erau totusi unii care isi montau un short-shift.

Well, my USD 0.02.
« Ultima Modificare: Iunie 26, 2012, 10:54:32 a.m. de judge »

Offline Andrei1980

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 1792
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Toyota Corolla 2.0 hibrida 140
Re: Jurnal Octavia 1.4 TSI-Rosso Brunello MY-2011
« Răspuns #432 : Iunie 26, 2012, 09:37:26 a.m. »
Multumesc AVATAR...dupa mine a iesit si LIVE bine masina, acum ramane sa vedem cum se tine lucrarea in timp(mai ales dupa iernile grele de la noi), in rest, drumuri bune sa avem!
Imi place cum a iesit  :040:
Fa un reset (uita de lovitura  :080: ) si drumuri bune.
Asta incerc sa fac :)
Tot raul spre bine :) Mai treci putin prin euforia unei masini noi :)
Totusi era mai bine fara, dar acum sa privim partea plina a paharului:)
Toyota Corolla TS - 2.0 196, Exclusive, MY2024
Ex: Seat Leon ST, Skoda Octavia 2FL 1.4 TSI

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Jurnal Octavia 1.4 TSI-Rosso Brunello MY-2011
« Răspuns #431 : Iunie 25, 2012, 09:55:21 p.m. »
Masina a iesit bine, cel putin din poze asa se vede... Drumuri bune de acum incolo ! :)
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline skodel

  • Junior
  • *
  • Joined: Ian 2011
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 26
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: octavia 1.6tdi
Re: Jurnal Octavia 1.4 TSI-Rosso Brunello MY-2011
« Răspuns #430 : Iunie 25, 2012, 09:53:17 p.m. »
Foarte bine a iesit.Din poze nici nu-ti dai seama ca a fost lovita.Drumuri bune!

Offline Iulian M

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Mesaje postate: 2771
  • Karma: +0/-0
Re: Jurnal Octavia 1.4 TSI-Rosso Brunello MY-2011
« Răspuns #429 : Iunie 25, 2012, 09:43:19 p.m. »
Tot raul spre bine :) Mai treci putin prin euforia unei masini noi :)

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 20, 2026, 06:30:58 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]


deschidere portbagaj din cheie de Kel_Sceptic
[Iunie 13, 2026, 09:24:26 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 [26] 27 28
29 30